گزارش یک اعدام ؛ اتهام: «لواط به عنف»

17/04/1401 09:19 ق.ظ

خبرگزاری هرانا از اعدام یک زندانی با اتهام لواط به عنف در زندان رجایی‌شهر خبر داد.جمهوری اسلامی برای فرار از فشارهای بین‌المللی غالبا حکم اعدام افراد به جرم رابطه با همجنس را در قالب،لواط_به_عنف عنوان می‌کند. رنگین‌کمان_ایران گزارشی از shayagoldoust

شایا گلدوست «خبرگزاری هرانا» ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه هشتم تیرماه ۱۴۰۱، خبر از اجرای حکم اعدام ۱ ... ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه هشتم تیرماه ۱۴۰۱، خبر از اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج را داد.

از میان این ده نفر یک تن از بابت اتهام “لواط به عنف” و یک زندانی دیگر با اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بودند. هشت زندانی اعدام شده دیگر نیز همگی به اتهام قتل به اعدام محکوم شده‌اند.

هویت دو تن از این افراد احراز شده است. «ایمان صفری راد» که پیشتر با اتهام “لواط به عنف” و «مهدی خالگلدی» به اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بودند. درباره اعدام به خاطر رابطه جنسی با هم‌جنس چه می‌دانیم؟خبرگزاری هرانا پیشتردر گزارشی، نوشته بود حدود ۱۵ زندانی متهم به رابطه رضایتمندانه با همجنس در بندهای ۲ و ۱۰ زندان رجایی شهر کرج عمدتا به صورت بلاتکلیف نگهداری می‌شوند. این افراد از بدو ورود از سوی زندانیان متهم به جرائم خشن مورد آزار و اذیت و تهدید قرار می‌گیرند و به چشم طعمه به آن‌ها نگاه می‌شود و برخی از آن‌ها حدود ۲ تا ۵ سال بلاتکلیف هستند. البته بازداشت این شهروندان صرفا به دلیل داشتن رابطه رضایتمندانه با همجنس صورت گرفته و این فارغ از آمار زندانیان متهم به تجاوز (لواط به عنف) است.

ادامه مطلب:
iranwire »

shayagoldoust غالباً برای فرار از فشارهای بین المللی رابطه با همجنس را لواط به عنف عنوان میکنه؟ ادعای توهمی دیگری نبود بگید؟ سه مورد بگید که در ۲۰ سال گذشته به خاطر رابطه همجنس گرایی با رضایت طرفین افراد اعدام شده باشند. (یک مورد اخاذی با گرفتن فیلم بوده.) بقیه موارد تجاوز

بازگشایی دفتر اقتصادی تل‌آویو در استانبول؛ پرواز‌های اسرائیل به ترکیه از سرگرفته می‌شودوزارت حمل و نقل اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور و ترکیه بر اساس قراردادی بی‌سابقه از ۱۹۵۱ در زمینه حمل و نقل هوایی که روز پنجشنبه (۷ ژوئیه) امضا می‌شود، ترافیک خطوط هوایی دوجانبه را گسترش خواهند داد. کوری... عصا کِش، ابلهی!🤣😂🤧🤧🤧🥸

کشف بیش از ۲۰۰ کیلوگرم موادمخدر در پایتخت/ جمع‌آوری بیش از ۲۸۰۰ معتادمتجاهررییس پلیس مبارزه با موادمخدر پایتخت از دستگیری ۳۶ قاچاقچی موادمخدر و کشف ۲۰۲ کیلوگرم موادمخدر در اجرای طرح‌های امنیت محله محور طی ۱۰ روز گذشته خبر داد

قتل و غارت طالبان در بلخاب؛ استمداد از گروه‌های امدادرسان برای نجات آوارگان از مرگگزارش‌ها همچنین حاکی از تعرض جنسی نیروهای طالبان به کودکان دختر در این منطقه است؛ اقدامی که به نوشتۀ وبسایت «اطلاعات روز» باعث شده برخی خانواده‌ها دخترانشان را با هدف نجات از دست نیروهای طالبان، به اجبار به عقد مردان درآورند. چه تیتر مثلا ناراحت کننده ای میزنه یورونیوز!😖🤣😂 انگاری 'طالبانیسم'، دست ساخت همین غرب و آمریکا! نبوده ،در دهه ۸۰ میلادی...این همه 'وقاحت' جالبِ!🤣🤣😂😂🤧🤧🤧🤧🤧

روند افزایشی دما از شنبه تا اواسط هفته/ کاهش کیفیت هوا در بخشهایی از نقاط کشوررئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از پیش‌بینی تدریجی روند افزایش دما از شنبه تا اواسط هفته آینده در غالب نقاط کشور خبر داد.

تغییرات عمده در دولت فرانسه در پی از دست دادن اکثریت پارلمانیامانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در پی از دست دادن اکثریت پارلمانی نیروهای هوادارش، دست به تغییرات گسترده در کابینه خود زد. تنها وزیران خارجه، دارایی، و

سپاه از شناسایی و بازداشت دیپلمات‌های خارجی به «اتهام جاسوسی» خبر دادرسانه‌های حکومتی ایران مدعی شده‌اند که این «دیپلمات‌ها» هنگام «نمونه‌برداری از خاک منطقه ممنوعه» در کویر مرکزی ایران توسط پهپادهای سپاه رصد می‌شدند که شناسایی و دستگیر شدند. اون ايراني يا ايرانيهاي پست فطرت و خائني كه راه بلد اين چند جاسوس اوروپائي به اين منطقه حساس نظامي بودن میبايستي به دنيا و ملت شريف ايران معرفي كرد نه انگلیس گفت دروغه . ما هم میگیم دروغه . شما هم بگید دروغه . تا یواشکی مسئله رو حل کنن . یه تروریست میدن اونا رو برمیگردونن . گندش و در نیارید جاسوسی است که زمینه تباهی ملت ها را فراهم می کند

رنگین کمان ایرانایران از معدود کشورهای جهان است که در آن افرادی که تمایلات همجنس‌خواهانه دارند با خطر محکومیت به اعدام به دلیل رابطه جنسی رضایتمندانه مواجه هستند.«خبرگزاری هرانا»

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه هشتم تیرماه ۱۴۰۱، خبر از اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج را داد. از میان این ده نفر یک تن از بابت اتهام “لواط به عنف” و یک زندانی دیگر با اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بودند. هشت زندانی اعدام شده دیگر نیز همگی به اتهام قتل به اعدام محکوم شده‌اند.

هویت دو تن از این افراد احراز شده است. «ایمان صفری راد» که پیشتر با اتهام “لواط به عنف” و «مهدی خالگلدی» به اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بودند. درباره اعدام به خاطر رابطه جنسی با هم‌جنس چه می‌دانیم؟خبرگزاری هرانا پیشتردر گزارشی، نوشته بود حدود ۱۵ زندانی متهم به رابطه رضایتمندانه با همجنس در بندهای ۲ و ۱۰ زندان رجایی شهر کرج عمدتا به صورت بلاتکلیف نگهداری می‌شوند. این افراد از بدو ورود از سوی زندانیان متهم به جرائم خشن مورد آزار و اذیت و تهدید قرار می‌گیرند و به چشم طعمه به آن‌ها نگاه می‌شود و برخی از آن‌ها حدود ۲ تا ۵ سال بلاتکلیف هستند. البته بازداشت این شهروندان صرفا به دلیل داشتن رابطه رضایتمندانه با همجنس صورت گرفته و این فارغ از آمار زندانیان متهم به تجاوز (لواط به عنف) است.

ایران از معدود کشورهای جهان است که در آن افرادی که تمایلات همجنس‌خواهانه دارند با خطر محکومیت به اعدام به دلیل رابطه جنسی رضایتمندانه مواجه هستند. با همه تلاش‌‌هایی که فعالان حقوق بشر و جامعه رنگین‌کمانی در طی این سال‌ها انجام داده‌اند، در آخرین نسخه قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ نیز همچون قانون مجازات اسلامی پیشین، رابطه جنسی دو مرد یا دو زن با یکدیگر در زمره «حدود» قرار داده شده است. این قوانین با درنظر داشتن جنسیت متهمان و کیفیت و تکرار رابطه جنسی، کیفر صد ضربه شلاق یا اعدام را برای آنان تعیین کرده است.

در ماده ۱۰۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۰ حکم لواط (رابطه جنسی دو مرد با یکدیگر) اعدام بود، در صورتی که در قانون فعلی شرایط اندکی تغییر کرده و بر اساس ماده ۲۳۴، فرد مفعول در هر صورت اعدام می‌شود و فاعل فقط در صورت «عنف، اکراه و دارا بودن شرایط احصان» اعدام خواهد شد و در غیر این صورت حکم آن صد ضربه شلاق است.

«احصان عبارت است از آنکه مرد همسر دائمی و بالغ داشته باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده از طریق قٌبل با همان همسر در حال بلوغ وی جماع کرده باشد و هر وقت بخواهد امکان جماع از همان طریق را با وی داشته باشد.»

قوانین کیفری در نظر گرفته شده برای زنان همجنسگرا کمی متفاوت است. با وجود اینکه سایه خطر صدور حکم اعدام همچنان بر سر زنان با گرایش جنسی به همجنس نیز وجود دارد، حکم اولیه در نظر گرفته شده برای رابطه جنسی دو زن با یکدیگر در ماده ۲۳۹ قانون مجازات اسلامی یک‌صد ضربه شلاق است، اما با استناد به ماده ۱۳۶ قانون مجازات اسلامی: «هرگاه کسی سه بار مرتکب یک نوع جرم موجب حد شود و هر بار حد آن جرم بر او جاری گردد، حد وی در مرتبه چهارم اعدام است.»

در قانون مجازات اسلامی پیشین، چنانکه ماده ۱۲۷ آن شرح داده بود، مساحقه عبارت است از «همجنس‌بازی زنان با اندام تناسلی»؛ اما در قانون جدید، مصوبه سال ۱۳۹۲، ماده ۲۳۸ مساحقه را «قرار دادن اندام تناسلی انسان مونث، بر اندام تناسلی همجنس خود» تعریف کرده است. تعریفی که شاید بتواند موارد شمول رابطه همجنسگرایی زنان را کمتر کند و به نوعی زنان کمتری را در معرض خطر محکومیت قرار دهد.

جمهوری اسلامی برای فرار از فشارهای بین‌المللی و افکار عمومی غالبا حکم اعدام افراد به جرم رابطه با همجنس را در قالب تجاوز، لواط به عنف و یا در کنار سایر جرم‌ها از جمله قاچاق مواد مخدر عنوان می‌کند. به همین دلیل آمار دقیقی از تعداد اعدام‌هایی که به جرم رابطه رضایتمندانه بین افراد همجنس صورت می‌گیرد در دسترس نیست.