اف‌آی‌تی‌اف, مبارزه با پولشویی, لوایح پولشویی, شورای نگهبان

اف‌آی‌تی‌اف, مبارزه با پولشویی

گروه ویژه اقدام مالی ایران را در لیست سیاه خود قرار داد | DW | 21.02.2020

گروه ویژه اقدام مالی نام ایران را در لیست سیاه خود قرار داد. رئیس دفتر حسن روحانی گفته بود با چنین تصمیمی به وضعیت سابق برمی‌گردیم و شرایط بدتر می‌شود.

21/02/2020 05:37:00 ب.ظ

گروه ویژه اقدام مالی نام ایران را در لیست سیاه خود قرار داد. رئیس دفتر حسن روحانی گفته بود با چنین تصمیمی به وضعیت سابق برمی‌گردیم و شرایط بدتر می‌شود.

گروه ویژه اقدام مالی FATF نام ایران را در لیست سیاه خود قرار داد. رئیس دفتر حسن روحانی گفته بود با چنین تصمیمی به وضعیت سابق برمی‌گردیم و شرایط بدتر می‌شود.

FATFامروز جمعه دوم اسفند ایران را در لیست سیاه خود قرار داد. این تصمیم در پی آن گرفته شد که جمهوری اسلامی ایران از تصویب دو لایحه مبارزه با پولشویی و کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته بین المللی خودداری کرد.این نهاد بین‌المللی سه سال است که به طور مداوم به ایران هشدار می‌دهد تا این لوایح را تصویب کند.

سخن ساده‌اش چو آب روان | DW | 27.10.2020 فوتی‌های کرونا در "کربلا و نجف" پس از اربعین امسال تقریباً "صفر" بوده است! + جدول- اخبار طب سنتی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnim سنای آمریکا عضویت امی کنی برت در دیوان عالی را تایید کرد | DW | 27.10.2020

با این حال به نظر می‌رسدFATF همه راه‌ها را برای ایران نبسته است. این گروه گفته است: «کشورها باید همچنان بتوانند اقدامات متقابل را مستقل از هرگونه تصمیم این نهاد انجام دهند.»نام جمهوری اسلامی ایران در نشست ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ از فهرست کشورهای اقدام متقابل حذف شد. ایران و کره شمالی در لیست کشورهای اقدام متقابل قرار داشتند.

گروه ویژه اقدام مالی به جمهوری اسلامی ایران ۱۸ ماه فرصت داده بود تا دو لایحه مربوط به پول‌شویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کرده و تعهدات برخاسته از آن را اجرا کند.دولت جمهوری اسلامی به علت مخالفت شورای نگهبان موفق به تصویب این دو لایحه نشد. تعلل مجمع تشخیص مصلحت نیز مانع از تصمیم‌گیری نهایی درباره این موضوع شد.

از آن تا زمان تا فوریه سال ۲۰۲۰ بیش از دو سال می‌گذرد. ظرف این مدت، شش بار تعلیق ایران از اقدام متقابل از سوی گروه ویژه اقدام مالی تمدید شده است. اکنون این نگرانی وجود دارد که شرکت کنندگان در اجلاس پاریس از تمدید مجدد تعلیق ایران از اقدام متقابل امتناع ورزند.

روزنامه وال استریت ژورنال در شماره چهارشنبه خود (۲۰ فوریه)  به نقل از مقام‌های آمریکا و کشورهای متحد آن  اعلام کرد که گروه ویژه اقدام مالی درنظر دارد روز جمعه ایران را در فهرست سیاه قرار دهد.این روزنامه آمریکایی اعلام کرد که اتخاذ این تصمیم از سوی کارگروه مذکور در پی پیوستن کشورهای اروپایی به مواضع آمریکا قطعیت بیشتری یافته است.

با اتخاذ چنین تصمیمی  تراکنش‌های مالی با ایران  با شدت بیشتری تحت نظر قرار خواهد گرفت و فشار بر بانک‌ها و شرکت‌های معدودی که همچنان در حال همکاری با ایران هستند، افزایش خواهد یافت.گروه ویژه مالی پاییز گذشته برای آخرین بار از ایران خواست دو کنوانسیون مبارزه با پولشویی و کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته بین المللی را به اجرا بگذارد. ایران اما به این ضرب‌الاجل هم واکنش مثبتی نشان نداده و تصمیم‌گیری شورای تشخیص مصلحت نظام در باره دو لایحه از ۴ لایحه الحاق به اف‌‌ای‌تی‌اف همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

محمود واعظی، رئیس‌دفتر ریاست‌جمهوری جمعه دوم اسفند همزمان با حضور در یک حوزه رأی‌گیری در جمع خبرنگاران گفت: «براساس آن چه که تا الان به من اعلام شده، عملا از تعلیقی که در آن قرار داشتیم خارج می‌شویم و به شرایطی که در گذشته بودیم بازمی‌گردیم و شرایط از آن چه امروز هست، بدتر می‌شود.»

اعتراض به مکرون و سکوت در برابر بریدن سر معلم فرانسوی | DW | 27.10.2020 مشت‌های گره کرده 'پسران مغرور' بر فراز انتخابات آمریکا | DW | 27.10.2020 ۶۹۴ بیمارستان کشور درگیر کرونا / دماوند و ورامین؛ کانون بحرانی کرونا در تهران

محمود واعظی همچنین گفت: «براساس آخرین اخبار، اکشن پلنی که در گذشته وجود داشته همچنان باقی می‌ماند و همچنین برخی بندهای که ما اعتقاد داشتیم باید باقی بماند، همچنان باقی خواهد ماند.»هنوز روشن نیست که منظور رئیس‌دفتر ریاست‌جمهوری کدام بندهاست. اما در صورت عدم تمدید تعلیق ایران از فهرست سیاه، نقل و انتقال مالی و همکاری‌های مالی این کشور با دیگر کشورهای جهان  به مراتب دشوارتر خواهد شد.

در چنین شرایطی فعالیت موسسات مالی کشورهای دیگر در ایران محدود شده و تحت نظارت دقیق قرار خواهد گرفت. جمهوری اسلامی ایران نیز از امکان راه‌اندازی شعب و نمایندگی‌های اقتصادی در کشورهای دیگر بیش از پیش منع خواهد شد.لعیا جنیدی، معاون رئیس جمهور ایران همزمان با آغاز نشست شش روزه کارگروه ویژه اقدام مالی در پاریس هشدار داده بود که"نپذیرفتن پیشنهادهای اف ای تی اف" (از سوی جمهوری اسلامی) اقتصاد ایران را در مقابل نظام مالی و پولی بین المللی قرار می‌دهد".

تجمع مخالفان لوایح پولشوییدولت ایران تأکید داشته که پای"منافع ملی" در میان است. حسن روحانی خطاب به منتقدان، افزوده شدن نام ایران به لیست سیاه را خواست دولت آمریکا خوانده و گفته است که هدف کاخ سفید قطع رابطه ایران با بانک‌های جهان است.اما اصولگرایان منتقد دولت معتقدند پیوستن به این کنوانسیون‌های اف‌ای‌تی‌اف امکان دور زدن تحریم‌ها را از ایران می‌گیرد و جمهوری اسلامی دیگر نمی‌تواند از متحدان خود در منطقه، از جمله حزبالله لبنان که در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکاست، حمایت کند.

دو لایحه از چهار لایحه‌ای که برای پیوستن ایران به کنوانسیون‌های مورد درخواست اف‌ای‌تی‌اف، در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، از سوی شورای نگهبان رد شد. پس از آن، مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در مورد آنها اظهار نظر می‌کرد. در این شورا نیز اصولگراها اکثریت دارند و آنها نیز تا کنون حاضر به تصویب این دو لایحه نشده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدمحمود واعظی در ادامه اظهارات خود با اشاره به این که"دولت، مجلس و سایر نهادها رهنمودها و سیاست‌های کلانی که مقام معظم رهبری دارند را دنبال می‌کنند" پیش‌بینی کرد که شرایط جدید"فشار اندکی بر تلاش‌های دولت" می‌گذارد. او افزود: «اما فشار اصلی زمانی ایجاد می‌شود که تحریم‌ها برداشته و روابط بانکی ما با دنیا برقرار می‌شود؛ وضعیتی که امروز رقم می‌خورد در آن روز خود را نشان خواهد داد. آن چه که دولت بر آن اصرار داشت این بود که ما نباید برای آیندگان تحریم جدیدی به وجود بیاوریم که محدودیتهای جدیدی به همراه دارد.»

ریاست دوره‌ای گروه ویژه اقدام مالی در حال حاضر برعهده چین است. ایران امیدوار بوده است  با کمک چین و لابیهای خود یک بار دیگر تعلیق اقدامات گروه ویژه مالی علیه این کشور، تمدید شود. ادامه مطلب: DW فارسی »

نبرد قره‌باغ؛ اشک و ناله مادر آذربایجانی بر مزار فرزند سربازش

جمهوری خودخوانده‌ آرتساخ (قره باغ) می‌گوید بیش از ۶۰۰ نفر از «پرسنل دفاعی‌اش» بر اثر حملات ارتش آذربایجان کشته شده‌اند. آذربایجان که شمار تلفات جانی نظامیانش را اعلام نمی‌کند می‌گوید ۴۳ شهروند غیرنظامی‌اش در گلوله‌باران و حملات موشکی نیروهای ارمنی کشته شده‌اند.

🙏 کدوم بانک با ایران ارتباط داره الان😀😀😀 پول مواد مخدری که سپاه قاچاق میکنه به اروپا و قاره آمریکا رو چی بنویسن در لیست درامدها؟ قاچاق بنزین به پاکستانو چکار کنن؟ قاچاق به کشورهای عربی و از کشورهای عربی به ایرانو چی بنویسن؟ این نظام آنقدر پرونده‌اش سیاهه ، نرفتن به FATF خیلی بیشتر به نفعشونه . مثلا قبلش که نبود اخه چقد جابهجایی پولامو اسون بود بمیر احمق حالا قرار داده یا نداده چه فرقی داره

ما رکورد زدیم 😒 کروناویروس FATF چهل_و_یک_سال_شکست 😋😋😋😋 دستشون درد نکنه.خدا قوت بالاتر از سیاهی چیه دادا بیش باد

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) ایران را دوباره وارد لیست سیاه کردگروه ویژه اقدام مالی (FATF) ایران را دوباره وارد لیست سیاه کرد

کارگروه ویژه اقدام مالی، ایران را در فهرست سیاه قرار دادکارگروه ویژه اقدام مالی (اف‌ ای‌ تی اف) در روز آخر نشست شش روزه خود در پاریس، ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. 🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷👍👍👍👍👍👍👍 جمهوری اسلامی نابود باید گردد هورراا.ج.ا یک قدم بزرگ به نابودی نزدیکتر شد و عاقا در یک روز دوتا سیلی آبدار خورد😍

تحویل چهارمین محموله کیت‌های ویژه آزمایشگاهی کرونا به ایرانکیت‌های تشخیصی کرونا در ایران | وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که با پیگیری کریستوف هاملمان نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، چهارمین محموله کیت‌های ویژه آزمایشگاهی تشخیص ویروس کرونا به ایران تحویل داده شد لطفا کیت ها رو به گیلان برسونن . خدا خیرتون بده .ممنون mkhaleghy

وزرای اقتصاد و روسای بانک‌های مرکزی گروه 20 در ریاض گردهم می‌آیندوزرای اقتصاد و روسای بانک‌های مرکزی گروه 20 روزهای شنبه و یک‌شنبه 22 و 23 فوریه 2020 در ریاض، پایتخت چرا fatf باز میخواد به ملاها مهلت بده ؟

دیدار رئیس جمهور افغانستان با نماینده ویژه آمریکا در کابلرئیس جمهور افغانستان با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در کابل دیدار و گفتگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

تهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هارئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از تهیه دستورالعملی برای مقابله با کروناویروس در وسایل حمل ونقل عمومی خبر داد. نصب مواد ضدعفونی کننده؟ مردم با هم وارد وسیله تقلیه بشن، یک نفر عطسه کنه همه میگیرن. به مردم ماسک بدین یا مثل چین اعلام کنین از خونه کار کنن. تو مترو شوش یکی مشکوک به کرونا افتاده رو زمین.مترو رو تعطیل کردن نقشه لیبرال ها برای انتخابات شروع شد . هر کی جانش را دوست دارد از خانه بیرون نیاد .