گربه‌ها در سینما؛ از روسیه با عشق تا پدرخوانده‌ها

23/02/2020 04:20:00 ب.ظ

از روسیه با عشق تا پدرخوانده‌ها، گربه‌ها در سینما

از روسیه با عشق تا پدرخوانده‌ها، گربه‌ها در سینما

باید گفت حضور گربه‌ها در سینما تاریخی دارد. هرچند سگ‌ها به عنوان بهترین دوستان بشر جای خود را در فیلم ها باز کرده‌اند، اما حالا برای گربه ها‌یی که توجه همگان را در فیلم‌ها به سوی خود جلب می‌کنند، باید پرونده‌ای گشود.

فیلم‌های ضد گربهدر حدود سال ۱۹۳۴ بود که فیلم‌های ضد گربه پا گرفتند، وقتی که ادگار اولمر، در بازساخت اثری از ادگار آلن‌پو،"گربه‌ سیاه"، آن‌ها را به شکل موجوداتی فوق طبیعی در هم‌دستی با جادوگران نشان داد. در حالی که باور به از جهانی دیگر بودن گربه‌ها سابقه‌‌ای به قدمت قرون دارد، فیلمسازی این باور را به شکل هنر بیان می‌کند.مثل فیلم‌های ریچارد کوآین، و از همه ترسناک تر در فیلمی از نوبوهیکو اوبایاشی ژاپنی، به نام"خانه".(۱۹۷۷)

اما شاید گربه‌ای با قدرت زیاد چیز چندان بدی هم نباشد. مثل گربه‌ای در فیلم خواب‌گردان که میک کریر با اقتباس از داستانی از استیون کینگ ساخت. گربه‌ای قدرتمند که به نجات تانیا رابرتسون از دام خون‌آشامان کمک می‌کند.از نخستین گربه‌های کارتونی شده، گربه‌ چشایر بود در"آلیس در سرزمین عجایب"، محصول سال ۱۹۵۱ دیزنی که قهرمان داستان را به جایی می برد که هیچ‌چیز آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست. الن ریپلی در فیلم تخیلی بیگانه ساخته‌ رایدلی اسکات هم نمی‌توانست بدون وجود آن گربه‌ خیره از شر اتفاقات سفینه نوسترومو خلاص شود.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ایران در لیست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» | وزارت خارجه آمریکا: ایران باید به رفتار خطرناک خود پایان دهدوزارت خارجه آمریکا با استقبال از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» از جمهوری اسلامی خواست به رفتارهای خطرناک خود پایان دهد. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲ اسفند

افزایش شمار مبتلایان به کرونا؛ دست‌کم ۱۸ نفر در ایران و ۷۶ هزار مورد در چیندر حالی که چین روز شنبه از کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا در داخل سرزمین خود خبر داد، گزارش‌های بین‌المللی حاکی از افزایش سرعت شیوع این ویروس در سطح جهانی و افزایش شمار عفونت‌ها در دیگر کشورها از جمله ایران است.

آمریکا: با طالبان در مورد کاهش خشونت در افغانستان به تفاهم رسیده ایموزیر امور خارجه آمریکا: پس از چندین دهه درگیری، ما با طالبان در مورد کاهش قابل توجه خشونت در افغانستان به تفاهم رسیده ایم. این گامی مهم در مسیری طولانی برای صلح است و من از همه افغان‌ها می‌خواهم که از این فرصت استفاده کنند.

شیوع کرونا در جهان؛ شناسایی سه نفر مشکوک به «کووید-۱۹» در افغانستانکرۀ جنوبی روز یکشنبه مرگ چهارمین فرد مبتلا به «کووید-۱۹»را گزارش داد. شمار مبتلایان به «کووید-۱۹» در این کشور نیز به ۵۵۶ نفر رسید. در ایتالیا شمار مبتلایان به ۱۱۷ نفر رسید.

شاهد عینی: وضعیت رسیدگی به موارد مشکوک به کرونا در ایراناز مخاطبان در کانال تلگرام پرسیده‌ایم که از مشاهدات و تجربیات خود در ارتباط با شیوع کرونا در ایران به ما بگویند

توصیه ترکی فیصل به ایران: به شریکی سازنده در منطقه تبدیل شویدترکی فیصل یکی از اعضای خانواده سلطنتی عربستان و رییس سابق سازمان اطلاعات این کشور در گفت‌وگو با یورونیوز از ایران خواست به یک شریک سازنده در منطقه تبدیل شود. توصيه بنده به ترکی_فیصل! شما گُ زيادى نخور و آدم باش و از پاچه_خورى دست بردار و به فكر مردم خودت باش مثلا به کشورهای همسایه‌مون حمله نکنیم؟ ما شریک دزد نمیشیم. نه_مرسی

شرور فیلم جیمز باند، از روسیه با عشق به خاطر گربه پرشن سپیدش مشهور است فیلم‌های ضد گربه در حدود سال ۱۹۳۴ بود که فیلم‌های ضد گربه پا گرفتند، وقتی که ادگار اولمر، در بازساخت اثری از ادگار آلن‌پو،"گربه‌ سیاه"، آن‌ها را به شکل موجوداتی فوق طبیعی در هم‌دستی با جادوگران نشان داد.اشتراک مشاهده نظرات چاپ وزارت خارجه آمریکا با استقبال از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» از جمهوری اسلامی خواست به رفتارهای خطرناک خود پایان دهد.بنا بر اعلام مقامات چین، تا پایان روز جمعه ۳۹۷ مورد جدید ابتلا به بیماری «کووید-۱۹» در این کشور به ثبت رسیده است؛ این در حالیست که یک روز پیش از آن شمار مبتلایان ۸۸۹ نفر بوده است.21.

در حالی که باور به از جهانی دیگر بودن گربه‌ها سابقه‌‌ای به قدمت قرون دارد، فیلمسازی این باور را به شکل هنر بیان می‌کند.مثل فیلم‌های ریچارد کوآین، و از همه ترسناک تر در فیلمی از نوبوهیکو اوبایاشی ژاپنی، به نام"خانه". این گروه از اعضای خود خواست تا اجرای اقدامات متقابل علیه ایران را تمدید کنند.(۱۹۷۷) اما شاید گربه‌ای با قدرت زیاد چیز چندان بدی هم نباشد. اما همزمان، گزارش‌ها حاکی از افزایش شمار مبتلایان به «کووید-۱۹» در دیگر کشورهای جهان است؛ موارد ابتلا به این بیماری دست‌کم در ۲۶ کشور دیگر به ثبت رسیده و در خارج از مرزهای چین منجر به مرگ دست‌کم ۱۱ نفر شده است. مثل گربه‌ای در فیلم خواب‌گردان که میک کریر با اقتباس از داستانی از استیون کینگ ساخت. خانم اورتگاس در توئیت خود بیانیه وزارت خارجه آمریکا را ذکر کرد که در آن آمده که رژیم ایران باید به حداقل استانداردهایی که تقریبا تمامی کشورهای جهان به آن متعهد هستند،‌ عمل کند. گربه‌ای قدرتمند که به نجات تانیا رابرتسون از دام خون‌آشامان کمک می‌کند.

از نخستین گربه‌های کارتونی شده، گربه‌ چشایر بود در"آلیس در سرزمین عجایب"، محصول سال ۱۹۵۱ دیزنی که قهرمان داستان را به جایی می برد که هیچ‌چیز آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست. نهاد جهانی مبارزه با پول‌های کثیف روز جمعه دوم اسفند ماه و پس از آن که جمهوری اسلامی از پذیرفتن موازین مبارزه با تامین مالی تروریسم خودداری کرد، نام ایران را بار دیگر به فهرست سیاه خود اضافه کرد. اخبار ضد و نقیض دربارۀ میزان شیوع ویروس کرونا در ایران در ایران خبرها حاکی از گسترش ویروس کرونا است. الن ریپلی در فیلم تخیلی بیگانه ساخته‌ رایدلی اسکات هم نمی‌توانست بدون وجود آن گربه‌ خیره از شر اتفاقات سفینه نوسترومو خلاص شود. گربه ها شجاع و وفادارند اما محبت‌شان را باید یک‌طوری به دست آورد و این را کارآگاه فیلیپ مارلو در فیلم خداحافظی طولانی ساخته‌ رابرت آلتمن( محصول سال ۱۹۷۳) خوب می‌داند. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه در واکنش به این اقدام، با ستایش از اقدام گروه ویژه اقدام مالی برای بازگرداندن نام ایران به فهرست سیاه این سازمان، گفت که رژیم ایران باید با عواقب سرپیچی از استاندارهای جهانی در تصویب معاهده‌های پالرمو و حمایت مالی از تروریسم، روبرو شود. در آن فیلم وقتی مارلو غذایی ناآشنا برای گربه به خانه می‌آورد، گربه‌ عصبانی حس می‌کند برای جلوگیری از ایجاد هر مشکلی بهتر است از خانه بیرون بزند. خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از «یک مقام عالی‌رتبه دولتی در ایران که نخواست نامش فاش شود» اعلام کرد که تنها در شهر قم شمار افراد مبتلا به کرونا یا مشکوک به ابتلا به این ویروس، به بیش از ۳۰۰ نفر رسیده است. مشابه این داستان را در فیلمی از برادران کوئن،"درون لووین دیویس" می بینیم. جای خوشحالی است که می‌بینم جامعه جهانی رژیم ایران را به دلیل ادامه تامین مالی تروریسم و برنامه‌های پولشویی، در فهرست سیاه قرار داده است.

اولیس، گربه‌ لووین، گربه‌ای آرام، ناامید و گم ‌شده است هم‌چون خود او، که چیزهایی درباره‌ زندگی از اولیس می‌آموزد. لووین در تمامی طول فیلم یا به دنبال اولیس است یا در پی رساندن او به صاحب اصلی‌اش اما حاصل کار، وقتی موفق می‌شود، اندوه است: اولیس به گورفمن‌ها می‌رسد اما لووین تنها می‌ماند.» جوزف لیبرمن رئیس هیات مدیره، و مارک والاس مدیرعامل «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، در بیانیه‌ای مشترک گفتند که اقدام امروز تاثیرات شاخصی روی رژیم‌های یاغی دارد و کمپین فشار حداکثری دولت پرزیدنت ترامپ را تقویت می‌کند. هم‌رسانی این مطلب:. هیچ‌چیز دایمی نیست، نه تلاش لووین برای رسیدن به جایی در موسیقی که انتظارش را دارد و نه دوستی‌اش با گربه‌ دیگران. گربه‌ها رفتاری دوستانه دارند در عین حال به طرزی وحشیانه هرگز وابسته نمی‌شوند و دوستی‌شان، گویی پاداشی‌ است که خیلی سخت به دست می‌آید.» اف ای تی اف نهادی بین‌المللی است که علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم فعالیت می‌کند و از کشورهای جهان می‌خواهد کنوانسیون‌های پالرمو و مبارزه با تامین مالی تروریسم را پذیرفته و از مفاد آن پیروی کنند. احتمالا روی جدی بودن گربه‌ها زیادی تاکید شده است.

در مستند ساخته شده در ترکیه به نام"کدی"، گربه‌ها‌ی خیابانی استانبول در مرکز توجهند. اما کشمکش میان نهادهای مختلف حکومتی داخل ایران در نهایت مانع تحقق این وعده شد. رفتارشان رهگذران را به تماشا وامی‌دارد. دلقک‌هایی بالفطره‌اند که زندگی ساکنان محلی را رنگی‌تر و غنی‌تر می‌کنند. بازگشت به لیست سیاه، دسترسی ایران را به نظام مالی و بانکی بین المللی، از آنچه که به دلیل تحریم‌ها هست، دشوارتر می‌کند. طبعیت اثرگذاری که در چشمان سگ‌ها وجود دارد و نیز وفاداری آن‌هاست که به دوستان محبوب ما تبدیلشان کرده است. چیزی که از حضور گربه‌ها بر پرده سینما می‌بینیم برآیند رفتار هزاران ساله‌ی انسان‌ها با آن‌هاست. جدیدترین.

در فیلم"روز به جای شب"، به کارگردانی فرانسوا تروفو، وقتی گربه از ایفای نقش در فیلم سر باز می‌زند، صحنه خود نمادی از رفتار نادرست ما با این موجودات است. دوستی با گربه‌ها توافق است. معامله‌ای بر اساس آن چه که ما می‌توانیم برای آن‌ها مهیا کنیم، و چیزی که آنان به ما می‌دهند: عشق، وفاداری یا محافطتی ماورای طبیعی در مقابل خطر. آن‌ها ده‌ها سال است که فیلمسازان و تماشاگران را مجذوب خود کرده‌اند، نه به خاطر توانایی بازیگری‌شان، بلکه دقیقا برعکس: آن‌ها عامل هرج و مرج‌اند و به یادمان می‌آورند که چه کسی دقیقن مسئول است، و ماهیت غیرقابل پیش‌بینی‌شان ما را از نارضایتی بازمی‌دارد. سگ موجودی سازگار است اما همان‌طور که رابرت دنیرو در کمدی ملاقات با والدین شرح می‌دهد، گربه‌ها باعث می‌شوند برایشان کاری کنید.

مانند سگ‌ها، کاری که برایشان شده را نمی‌فروشند و همین است که محبتشان حکم پاداش دارد. آن‌ها گیج‌کننده‌اند و جادوی مه‌آلود و بی نظیر و مهیجی را به زندگی ما می‌ آورند. ای کاش که موزیکال تام هوپر تصویری خوشایند از گربه‌ها نشانمان دهد و یک بار برای همیشه بدبینی نسبت به گربه‌ها را از پرده سینماها و ذهن انسان ها محو کند. حق نشر عکس .