گربه‌ها در سینما؛ از روسیه با عشق تا پدرخوانده‌ها

از روسیه با عشق تا پدرخوانده‌ها، گربه‌ها در سینما

23/02/2020 04:20:00 ب.ظ

از روسیه با عشق تا پدرخوانده‌ها، گربه‌ها در سینما

باید گفت حضور گربه‌ها در سینما تاریخی دارد. هرچند سگ‌ها به عنوان بهترین دوستان بشر جای خود را در فیلم ها باز کرده‌اند، اما حالا برای گربه ها‌یی که توجه همگان را در فیلم‌ها به سوی خود جلب می‌کنند، باید پرونده‌ای گشود.

فیلم‌های ضد گربهدر حدود سال ۱۹۳۴ بود که فیلم‌های ضد گربه پا گرفتند، وقتی که ادگار اولمر، در بازساخت اثری از ادگار آلن‌پو،"گربه‌ سیاه"، آن‌ها را به شکل موجوداتی فوق طبیعی در هم‌دستی با جادوگران نشان داد. در حالی که باور به از جهانی دیگر بودن گربه‌ها سابقه‌‌ای به قدمت قرون دارد، فیلمسازی این باور را به شکل هنر بیان می‌کند.مثل فیلم‌های ریچارد کوآین، و از همه ترسناک تر در فیلمی از نوبوهیکو اوبایاشی ژاپنی، به نام"خانه".(۱۹۷۷)

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم انتقاد شدید اسرائیل از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی | DW | 03.08.2021 اسرائیل: اروپا با اعزام دیپلمات به مراسم تحلیف رئیسی به تجاوزگری مشروعیت می‌دهد

اما شاید گربه‌ای با قدرت زیاد چیز چندان بدی هم نباشد. مثل گربه‌ای در فیلم خواب‌گردان که میک کریر با اقتباس از داستانی از استیون کینگ ساخت. گربه‌ای قدرتمند که به نجات تانیا رابرتسون از دام خون‌آشامان کمک می‌کند.از نخستین گربه‌های کارتونی شده، گربه‌ چشایر بود در"آلیس در سرزمین عجایب"، محصول سال ۱۹۵۱ دیزنی که قهرمان داستان را به جایی می برد که هیچ‌چیز آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست. الن ریپلی در فیلم تخیلی بیگانه ساخته‌ رایدلی اسکات هم نمی‌توانست بدون وجود آن گربه‌ خیره از شر اتفاقات سفینه نوسترومو خلاص شود.

گربه ها شجاع و وفادارند اما محبت‌شان را باید یک‌طوری به دست آورد و این را کارآگاه فیلیپ مارلو در فیلم خداحافظی طولانی ساخته‌ رابرت آلتمن( محصول سال ۱۹۷۳) خوب می‌داند. در آن فیلم وقتی مارلو غذایی ناآشنا برای گربه به خانه می‌آورد، گربه‌ عصبانی حس می‌کند برای جلوگیری از ایجاد هر مشکلی بهتر است از خانه بیرون بزند. مشابه این داستان را در فیلمی از برادران کوئن،"درون لووین دیویس" می بینیم. اولیس، گربه‌ لووین، گربه‌ای آرام، ناامید و گم ‌شده است هم‌چون خود او، که چیزهایی درباره‌ زندگی از اولیس می‌آموزد. headtopics.com

لووین در تمامی طول فیلم یا به دنبال اولیس است یا در پی رساندن او به صاحب اصلی‌اش اما حاصل کار، وقتی موفق می‌شود، اندوه است: اولیس به گورفمن‌ها می‌رسد اما لووین تنها می‌ماند. هیچ‌چیز دایمی نیست، نه تلاش لووین برای رسیدن به جایی در موسیقی که انتظارش را دارد و نه دوستی‌اش با گربه‌ دیگران. گربه‌ها رفتاری دوستانه دارند در عین حال به طرزی وحشیانه هرگز وابسته نمی‌شوند و دوستی‌شان، گویی پاداشی‌ است که خیلی سخت به دست می‌آید.

احتمالا روی جدی بودن گربه‌ها زیادی تاکید شده است. در مستند ساخته شده در ترکیه به نام"کدی"، گربه‌ها‌ی خیابانی استانبول در مرکز توجهند. رفتارشان رهگذران را به تماشا وامی‌دارد. دلقک‌هایی بالفطره‌اند که زندگی ساکنان محلی را رنگی‌تر و غنی‌تر می‌کنند.

طبعیت اثرگذاری که در چشمان سگ‌ها وجود دارد و نیز وفاداری آن‌هاست که به دوستان محبوب ما تبدیلشان کرده است. چیزی که از حضور گربه‌ها بر پرده سینما می‌بینیم برآیند رفتار هزاران ساله‌ی انسان‌ها با آن‌هاست. در فیلم"روز به جای شب"، به کارگردانی فرانسوا تروفو، وقتی گربه از ایفای نقش در فیلم سر باز می‌زند، صحنه خود نمادی از رفتار نادرست ما با این موجودات است.

دوستی با گربه‌ها توافق است. معامله‌ای بر اساس آن چه که ما می‌توانیم برای آن‌ها مهیا کنیم، و چیزی که آنان به ما می‌دهند: عشق، وفاداری یا محافطتی ماورای طبیعی در مقابل خطر. آن‌ها ده‌ها سال است که فیلمسازان و تماشاگران را مجذوب خود کرده‌اند، نه به خاطر توانایی بازیگری‌شان، بلکه دقیقا برعکس: آن‌ها عامل هرج و مرج‌اند و به یادمان می‌آورند که چه کسی دقیقن مسئول است، و ماهیت غیرقابل پیش‌بینی‌شان ما را از نارضایتی بازمی‌دارد. headtopics.com

روحانی سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را تأیید کرد | DW | 02.08.2021 کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد المپیک توکیو؛ تیم ملی فوتبال زنان کانادا با پیروزی مقابل آمریکا به فینال رسید - BBC News فارسی

سگ موجودی سازگار است اما همان‌طور که رابرت دنیرو در کمدی ملاقات با والدین شرح می‌دهد، گربه‌ها باعث می‌شوند برایشان کاری کنید. مانند سگ‌ها، کاری که برایشان شده را نمی‌فروشند و همین است که محبتشان حکم پاداش دارد. آن‌ها گیج‌کننده‌اند و جادوی مه‌آلود و بی نظیر و مهیجی را به زندگی ما می‌ آورند.

ای کاش که موزیکال تام هوپر تصویری خوشایند از گربه‌ها نشانمان دهد و یک بار برای همیشه بدبینی نسبت به گربه‌ها را از پرده سینماها و ذهن انسان ها محو کند. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

کرونا در ایران؛ شمار ابتلا و بستری روزانه به بالاترین سطح از زمان آغاز همه‌گیری رسید

شمار ابتلا و بستری روزانه در ایران به بالاترین سطح از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور و شمار قربانیان روزانه این بیماری نیز به بالاترین سطح از ۲۸ آوریل(۸ اردیبهشت) رسید.

ایران در لیست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» | وزارت خارجه آمریکا: ایران باید به رفتار خطرناک خود پایان دهدوزارت خارجه آمریکا با استقبال از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» از جمهوری اسلامی خواست به رفتارهای خطرناک خود پایان دهد. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲ اسفند

افزایش شمار مبتلایان به کرونا؛ دست‌کم ۱۸ نفر در ایران و ۷۶ هزار مورد در چیندر حالی که چین روز شنبه از کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا در داخل سرزمین خود خبر داد، گزارش‌های بین‌المللی حاکی از افزایش سرعت شیوع این ویروس در سطح جهانی و افزایش شمار عفونت‌ها در دیگر کشورها از جمله ایران است.

آمریکا: با طالبان در مورد کاهش خشونت در افغانستان به تفاهم رسیده ایموزیر امور خارجه آمریکا: پس از چندین دهه درگیری، ما با طالبان در مورد کاهش قابل توجه خشونت در افغانستان به تفاهم رسیده ایم. این گامی مهم در مسیری طولانی برای صلح است و من از همه افغان‌ها می‌خواهم که از این فرصت استفاده کنند.

شیوع کرونا در جهان؛ شناسایی سه نفر مشکوک به «کووید-۱۹» در افغانستانکرۀ جنوبی روز یکشنبه مرگ چهارمین فرد مبتلا به «کووید-۱۹»را گزارش داد. شمار مبتلایان به «کووید-۱۹» در این کشور نیز به ۵۵۶ نفر رسید. در ایتالیا شمار مبتلایان به ۱۱۷ نفر رسید.

شاهد عینی: وضعیت رسیدگی به موارد مشکوک به کرونا در ایراناز مخاطبان در کانال تلگرام پرسیده‌ایم که از مشاهدات و تجربیات خود در ارتباط با شیوع کرونا در ایران به ما بگویند

توصیه ترکی فیصل به ایران: به شریکی سازنده در منطقه تبدیل شویدترکی فیصل یکی از اعضای خانواده سلطنتی عربستان و رییس سابق سازمان اطلاعات این کشور در گفت‌وگو با یورونیوز از ایران خواست به یک شریک سازنده در منطقه تبدیل شود. توصيه بنده به ترکی_فیصل! شما گُ زيادى نخور و آدم باش و از پاچه_خورى دست بردار و به فكر مردم خودت باش مثلا به کشورهای همسایه‌مون حمله نکنیم؟ ما شریک دزد نمیشیم. نه_مرسی