گرانی‌گاه روی فقرا؛ گزارش تورم آبان ۱۳۹۸ چه می‌گوید؟

23/11/2019 05:25:00 ب.ظ

مرکز آمار ایران، گزارش تورم آبان ۱۳۹۸ را منتشر کرد. اثر تورمی بنزین در ماه‌های آینده آشکار خواهد شد. بدون بنزین شرایط بسیار بد است و با بنزین بدتر هم خواهد شد. اخبار_ایران گزارشی از: ranjipour

است بانک مرکزی ایران، انتشار آمار تورم را متوقف کرده است، هنوز برخی کارشناسان با دیده تردید به شاخص‌های قیمت مرکز آمار نگاه می‌کنند. نداشتن سابقه طولانی در انتشار آمارهای اقتصادی، وابستگی مالی و اداری سازمان آمار به برنامه‌وبودجه و وضعیت ناپایدار و غیرمطمئن فعلی سازمان برنامه‌وبودجه و سیاست‌زدگی آن در سال‌های اخیر و مهم‌تر از همه، عدم انتشار گسترده داده‌های خام شاخص قیمت کالاها به این تردیدها دامن می‌زند، اما صرف‌نظر از همه این‌ها، همین گزارش‌های مرکز آمار برای نشان دادن عمق بحران معیشت در ایران کافی است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

یونان درها را به روی مهاجرانی که شرایط دریافت پناهندگی ندارند می‌بندد«تنها آنها که ما انتخابشان کنیم پذیرفته می‌شوند،‌ آنهایی را که نپذیریم باید برگردند.»

کالدرون روی لبه تیغ؛ اولتیماتوم غیر مستقیم از سوی انصاری‌فردتبعات سنگین شکست مقابل نفت مسجد سلیمان؛ کالدرون روی لبه تیغ؛ اولتیماتوم غیر مستقیم از سوی انصاری‌فرد

بدون هیچ مصلحتی تغییرات قیمتی سبد معیشت را روی میز مذاکره می‌ریزیم/ حقوقِ ضعفا در سایه صلاحِ صاحبان سرمایه از دست رفته‌استرئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران گفت: در جریان مذاکرات مزدی سال آینده به هیچ وجه تسلیم اظهارنظرهای یک طرفه، غیرکارشناسی و ضدکارگری نمی‌شویم.

دست خدا با ملت ایران است/ اگر موضع رهبر انقلاب نبود حوادث سخت‌تری پیش روی ملت قرار می‌گرفت/ اشرار سوار بر موج اعتراض شدند و از مردم انتقام گرفتندخطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: مثل آفتاب روشن است که اشرار سوار بر موج اعتراض شدند و این حق مردم را زیر پا گذاشتند و امنیت مردم را سلب کردند و هزاران میلیارد تومان خسارت زدند. دو جلوه برجسته در شرارت‌ها بود که نخست از اسلام انتقام گرفتند و قرآن و مفاتیح را به آتش کشیدند؛ به مسجد، حوزه و کتابخانه حمله کردند و این چیزی جز عقده از اسلام نیست. همچنین این شرارت‌ها مقابله و ضدیت با مردم بود؛ غارت کردن فروشگاه‌ها، غارت کردن مراکز بهداشتی که دیدید به مصلی حمله کردند و به آمبولانس حمله کردند و با تخریب بانک‌ها از شما مردم انتقام گرفتند که چرا پای انقلاب ایستاده‌اید.

نرخ تورم سالانه در آبان به 41.1 درصد کاهش یافت- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimنرخ تورم سالانه در آبان به ۴۱.۱ درصد کاهش یافت نرخ تورم سالانه آبان ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ٤١,١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۹ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد

تورم خوراکی‌ها در آبان 58 درصد شد + جدول- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimبررسی گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد، در آبان ماه خوراکیها و آشامیدنیها شاهد تورم 58 درصدی بوده‌اند.

ها است بانک مرکزی ایران، انتشار آمار تورم را متوقف کرده است، هنوز برخی کارشناسان با دیده تردید به شاخص‌های قیمت مرکز آمار نگاه می‌کنند.وی همچنین افزود: «ما برای همیشه در را به روی قاچاقچیان انسان و کسانی می‌بندیم که با وجود آنکه شرایط دریافت پناهندگی را ندارند می‌خواهند وارد خاک ما بشوند.به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، پرسپولیس در لیگ نوزدهم همانطور که پیش بینی می‌شد با جدایی برانکو تا کنون نتوانسته اقتدار گذشته خودش را نشان دهد و نتایج تیم تا اینجای کار به قدری پر نوسان بوده که با تردید می‌توان از این تیم به عنوان یک مدعی قهرمانی یاد کرد.«ناصر چمنی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه حداقل دستمزد سال 99 باید به گونه‌ای تعیین شود که افزایش قیمت کالا‌های استراتژیک و تمام آنچه در سبد مصرفی کارگران می‌گنجد را پوشش دهد، گفت: آقای محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، به تازگی اعلام کرده‌اند که میانگین افزایش حقوق و دستمزد در سال 98، 15 درصد است.

نداشتن سابقه طولانی در انتشار آمارهای اقتصادی، وابستگی مالی و اداری سازمان آمار به برنامه‌وبودجه و وضعیت ناپایدار و غیرمطمئن فعلی سازمان برنامه‌وبودجه و سیاست‌زدگی آن در سال‌های اخیر و مهم‌تر از همه، عدم انتشار گسترده داده‌های خام شاخص قیمت کالاها به این تردیدها دامن می‌زند، اما صرف‌نظر از همه این‌ها، همین گزارش‌های مرکز آمار برای نشان دادن عمق بحران معیشت در ایران کافی است. تورم ماهانه همچنان بالا است در ماه‌های گذشته در چند نوبت مسوولان دولتی با خوشحالی اعلام کرده‌اند که نرخ تورم ماهانه به زیر یک درصد رسیده است. یونان تصمیم دارد ۲۰ هزار مهاجری را که در جزایر این کشور در اردوگاه‌‌ها به سر می‌برند تا ژوئیهٔ ۲۰۲۰ به نقاطی در بخش اصلی خاک خود منتقل کند. آن‌ها این اتفاق را به معنای مهار تورم دانسته‌اند و با خوشحالی اعلام کردند برای دومین ماه پیاپی میزان افزایش قیمت‌ سبد کالا و خدمات در طول یک ماه بیش از ۱. آنها عقیده دارند تغییر و تحولات زیاد در ترکیب تیم و استفاده از بازیکنان در پست غیر تخصصی و نیمکت نشینی‌های مقطعی بازیکنانی مثل جلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده، سیامک نعمتی، امید عالیشاه و.۶ درصد و در مهر ۱. هم‌رسانی این مطلب:.۸ درصد بوده است. رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران که منتقد رویکردهای دولت در جلسات شورای عالی کار ویژه تعیین حداقل مزد است، ادامه داد: دولت در حالی در مذاکرات مزدی شرکت‌ می‌کند که راهبرد مشخصی برای راضی کردن کارگران ندارد.

برای اینکه تصویر قابل‌فهم‌تری داشته باشیم باید بگوییم معنی این حجم از تورم ماهانه در پایان سال بین ۲۱ تا ۲۵ درصد خواهد بود. تیغ تیز انتقادات را به سمت سرمربی آرژانتینی نشانه رفته تا متهم ردیف اول نتایج نه چندان خوب تیمش باشد. اگرچه این اعداد از ۴۰ درصد کمتر است اما به‌هیچ‌وجه نشانه‌ای از بهبود اوضاع نخواهد بود. افزایش دوباره تورم مواد غذایی یکی دیگر از مشخصه‌های گزارش تورم آبان، افزایش تورم مواد غذایی است. درحالی‌که به نظر می‌رسد از نیمه تابستان تا پایان مهر، نرخ تورم مواد غذایی روندی کاهشی داشته، چنانکه در مهر منفی هم شده است؛ اما گزارش اخیر نشان می‌دهد که سیر افزایش قیمت غذا در ایران در آبان دوباره صعودی شده است. با توجه به خروجی این نشست که روی سایت رسمی باشگاه پرسپولیس قرار گرفته اینطور به نظر می‌رسد که کالدرون برای بهبود وضعیت فنی پرسپولیس و نتایج این تیم اولتیماتوم جدی دریافت کرده و اشاره مستقیم هم به دیدار روز سه‌شنبه مقابل نفت آبادان در جام حذفی شده است که اگر سرخپوشان در آن دیدار به نتیجه دلخواه نرسند، شانس قهرمانی در یکی از تورنمنت‌های داخلی را از دست خواهند داد. میزان تورم ماهانه مواد غذایی در آبان‌ امسال ۱..

۴ درصد، تورم نقطه‌ای حدود ۳۰ درصد و تورم سالانه نزدیک ۶۰ درصد است. در میان مواد غذایی، تورم قیمت سبزیجات و حبوبات بیش از بقیه بوده و قیمت‌ها یک‌ماهه حدود ۸ درصد افزایش‌یافته است.. میزان تورم نان و غلات، میوه و خشکبار و لبنیات هم چشمگیر بوده، اما آن‌طور که این گزارش نشان می‌دهد، روند تغییرات قیمت گوشت همچنان منفی است. در متن گزارش گفته‌شده در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گوجه‌فرنگی، پیاز و فلفل‌دلمه‌ای و تخم‌مرغ است. تورم مواد غیرخوراکی مرکز آمار ایران در آبان ۱۳۹۸، در بخش مواد غیرخوراکی، تورم ماهانه را ۱. این رویکرد موجب شده تا صلاح ضعفا در سایه صلاح صاحبان سرمایه از دست برود.

۷ درصد، تورم نقطه‌به‌نقطه را ۲۶ درصد و تورم سالانه را ۳۴ درصد محاسبه کرده است. در میان این گروه از کالا و خدمات بیشترین میزان تورم مربوط به گروه حمل‌ونقل بوده که نرخ تورم ماهانه ۵.۴ محاسبه شده است. در متن گزارش به افزایش «قیمت بنزین» اشاره‌ای گذرا شده و اما بعید است که افزایش قیمت سوخت در ۶ روز پایانی ماه اصلا در این گزارش محاسبه شده باشد. اگر واقعا در این گزارش تورم بنزین در نظر گرفته شده باشد، آن‌وقت این سوال پیش خواهد آمد که آمارگیران چه زمانی و چگونه در شرایطی که بسیاری از شهرهای ایران عرصه درگیری‌های خشونت‌آمیز مردم و نیروهای نظامی و امنیتی بوده، موفق به نمونه‌برداری از بازار شده‌اند.

آیا پشت میز قیمت ثابت بنزین را محاسبه کرده‌اند، آن‌وقت این عدد چه سهمی از کل حمل‌ونقل و چه سهمی از کل هزینه خانوار را در بر خواهد گرفت. تورم فقرا و تورم ثروتمندان از سوی دیگر، آمار تورم آبان نشان می‌دهد بار تورم روی شانه‌های فقرا بیش از طبقات متوسط و پردرآمد سنگینی می‌کند. نرخ تورم چهار دهک نخست درآمدی کمتر از میانگین کل تورم است. نرخ تورم ماهانه این دهک ۱.۹ درصد، یعنی نیم درصد بیش از میانگین تورم کل است.

نرخ تورم مواد خوراکی و آشامیدنی برای ۱۰ درصد فقیرترین مردم ایران، سه برابر بیشتر از ۱۰ درصد ثروتمندان جامعه است. پدیده‌ای که هم نشان‌دهنده تبعیض و بی‌عدالتی حتی در تقسیم بحران است و هم نشانه‌ای از احتمال وقوع یک موج تورمی دیگر. تجربه دو دوره طوفان تورمی در دهه ۹۰ شمسی نشان داده در مراحل ابتدایی بحران، گرانی‌گاه تورم روی دهک‌های پایین و طبقات کم‌درآمد قرار دارد. مطالب مرتبط: .