گام موفقیت‌آمیز پژوهشگران برای رفع مشکل زباله‌های هسته‌ای | DW | 05.09.2021

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 48 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 23%
  • Publisher: 63%

دانشمندان یک مرکز پژوهشی اتمی در بلژیک اعلام کرده‌اند که راه حلی برای دفع زباله‌های هسته‌ای یافته‌اند. طراحی یک 'شتاب‌دهنده ذرات' بخش اساسی این پژوهش‌هاست.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

دانشمندان یک مرکز پژوهشی اتمی در بلژیک اعلام کرده‌اند که راه حلی برای دفع زباله‌های هسته‌ای یافته‌اند. طراحی یک"شتاب‌دهنده ذرات" بخش اساسی این پژوهش‌هاست.مرکز تحقیقات اتمی MYRRHA در روستای کوچکی به نام „مول" (Mol) در ۷۰ کیلومتری شمال‌غربی بروکسل، پایتخت بلژیک قرار دارد. محوطه این مرکز با سیم خاردار محافظت شده و به دلایل امنیتی ثبت فیلم و عکس از آن ممنوع است.

او در این باره می‌گوید: «ما در این مرکز با زباله‌های هسته‌ای سر و کار داریم؛ زباله‌هایی که تجزیه آن تا ۳۰۰ هزار سال طول می‌کشد. ما در پی یافتن راهی برای دفع این زباله‌ها هستیم؛ راه‌حلی که ما آن را تراجهش هسته‌ای می‌نامیم.»روند کار به این شکل است که پروتون‌ها به داخل یک شتاب‌دهنده ذرات شلیک می‌شوند و به تا سرعت‌های بسیار بالایی شتاب داده می‌شوند تا در یک رآکتور هسته‌ای نوترون‌های زباله‌های هسته‌ای را به اجزای کم‌خطرتری تجزیه کنند.

کومپل در عین حال آگاه است که دشواری‌های تکنیکی تنها بخشی از مشکلات است. او می‌افزاید: «ما می‌دانیم که این موضوع بار سیاسی دارد و مورد استقبال مردم نیز قرار نخواهد گرفت. با این وجود انجام تحقیقات باید همیشه امکان‌پذیر باشد.»مرکز تحقیقات اتمی MYRRHA در واقع فرصتی است برای رهایی بشر از دردسر بخش چشم‌گیری از زباله‌های هسته‌ای. اما مدیر این مرکز تاکید می‌کند که در MYRRHA برق نیز تولید می‌‌شود. جای تعجب نیست که او تلاش می‌کند از انرژی هسته‌ای برای مقابله با تغییرات اقلیمی نیز استفاده کند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

اگر اشتباه نکنم همون پروژه های که دانشمندان چند کشور قصد داشتند دارت رو به سرعت نور برسونند

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آمریکا یک تیم اطلاعاتی ایران را به دلیل تلاش برای ربودن مخالفان تحریم کرددفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) طی بیانیه‌ای از تحریم چهار نفر از عوامل اطلاعاتی ایران به دلیل توطئه برای ربودن مخالفان در خارج،
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

منتظری: حذف رشته نمایش چه برای بانوان و چه برای آقایان راهکار مناسبی نیستیک نماینده در واکنش به حذف رشته نمایش از هنرستان دخترانه سوره: *حذف رشته نمایش چه برای بانوان و چه برای آقایان راهکار مناسبی نیست *رشته نمایش جزئی اجتناب‌ناپذیر از عرصه هنر است *در میدان عمل حوزه نمایش حضور بانوان و آقایان اجتناب‌ناپذیر است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

«بیتل داعشی» اتهامات خود را پذیرفت؛ مادر جیمز فولی به صدای آمریکا: این یک «پیروزی بزرگ» برای عدالت است♦ پس از آن که یک عضو گروه داعشی معروف به «بیتل‌ها» اتهاماتش را در دادگاه فدرال آمریکا پذیرفت، مادر جیمز فولی، از قربانیان این گروه، در گفتگو با صدای آمریکا، این را «یک پیروزی بزرگ برای عدالت» خواند. ⬇ بیشتر بخوانید: با قانون داعش محاکمه کنید ، سرش را ببرید
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

طالبان یک سرباز سابق بریتانیایی را به اتهام تلاش برای خارج کردن صدها پناهجو از افغانستان دستگیر کرد♦ تلاش یک سرباز پیشین بریتانیایی برای کمک به خروج زمینی چهارصد پناهجوی افغانستانی و انتقال آنها به یکی از کشورهای مجاور أفغانستان شکست خورد و جنگجویان طالبان او را دستگیر کردند. ⬇ بیشتر بخوانید: چه ادم با احساسی بوده این شخص آفرین به همت و وفاه داریش. تجارت هست همه شان قاچاقبران مافيان بين الملى هستند كه تحت كمك وبشرودوستى از هر نفر٥٠٠٠الى٧٥٠٠$اخذ ميكنند واين كدام حرف مخفى نيست😂 اگركمك ميخواست بكندچرا برايشان كشورهاى خارجى ويزه نميفزستد؟ چراهمه خواهان انتقال افغانهابه كشورهاى همسايه را ازانجا به🇫🇷🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🇺🇸🇩🇪🇨🇦ميروند؟همه تجارت هست
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

اینفوگرافی| مقاومت پنجشیر افغانستان در یک نگاهاستان پنجشیر تا نیمه شهریور 1400، تحت کنترل جبهه مقاومت در برابر طالبان قرار دارد و تنها استان افغانستان است که پس از سقوط کابل به کنترل طالبان در نیامده است.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

بازی نهنگ کنجکاو با یک قایق در سواحل آرژانتین🎥وقتی یک نهنگ شکارچی جنوب با قایق کوچک یک گردشگر بازی می‌کند بیشتر بخوانید: how gentle با اینکه زیباست ولی ترسناکه.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »