قرارداد_۲۵_ساله_با_چین, مفاد توافقنامه ایران و چین, ایران, قرار داد 25 ساله چین

قرارداد_۲۵_ساله_با_چین, مفاد توافقنامه ایران و چین

کشمکش‌های داخلی در تهران بر سر بندهای محرمانه قرارداد ایران و چین

کشمکش‌های داخلی در تهران بر سر بندهای محرمانه قرارداد ایران و چین #قرارداد_۲۵_ساله_با_چین

01/04/2021 02:38:00 ب.ظ

کشمکش‌های داخلی در تهران بر سر بندهای محرمانه قرارداد ایران و چین قرارداد_۲۵_ساله_با_چین

مقامات ایران برخی مفاد قرارداد 25 ساله ایران و چین که از سوی مردم مورد اعتراض قرار گرفت را انکار

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «راه دانا» رضا زبیب، مدیرکل شرق آسیای وزارت خارجه ایران، پنج‌شنبه 1 آوریل 2021 درباره توافق 25 ساله ایران وچین ادعا کرد: «دادن پایگاه نظامی به چین یا هر کشور دیگری در ایران یک جوک است. پروتکل‌های قدرت نظامی ایران و قانون اساسی کشور اجازه فکر کردن به این موضوع را هم به ما نمی‌دهد».

المپیک توکیو؛ تیم ملی فوتبال زنان کانادا با پیروزی مقابل آمریکا به فینال رسید - BBC News فارسی آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس

او از پایان یافتن وظیفه وزارت خارجه ایران برای رسیدن به این تفاهم خبر داد و گفت که از این به بعد «نقش سازمان‌های مربوطه» مهم است که این سند را تبدیل به «قراردادهای اجرایی راهگشا» کنند.زبیب بدون اشاره به گسترش اعتراضات مردمی در فضای مجازی و تجمعات خیابانی در مخالفت با قرارداد ایران و چین، تاکید کرد که «کار کردن با چین به خودمان ربط دارد».

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز ادعا کرد: «تفاهم با چین از جنس سند و نقشه راه است نه قرارداد، عدد و رقم در آن نیست و هیچ چیز کمی‌سازی نشده؛ هیچ طرف سومی ندارد؛ هیچ انحصاری به کسی داده نشده و مدیریت و اداره هیچ جایی یا منطقه‌ای به کسی داده نشده است و چیزی از جمله نفت پیش‌فروش نشده است». headtopics.com

او قرارداد ایران و چین را «سند تفاهم راهبردی» نامید و گفت که این قرارداد مربوط به سال 1394 و همزمان با «برجام» بود که امروز «عملیاتی» شد. خطیب‌زاده در ادامه مدعی شد که این قرارداد «وابستگی» در پی ندارد و فقط نوعی «تعامل و رابطه» است.

برخی اظهارنظرها، حساسیت‌ نسبت به این قرارداد را افزایش داد. محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق ایران، سال گذشته از انعقاد «قرارداد جدید 25 ساله» با یک کشور خارجی خبر داد و تاکید کرد که انعقاد این قرارداد بدون اطلاع‌رسانی به مردم انجام شده است.

احمدی‌نژاد: مضمون قرارداد چین و ایران برخلاف منافع مردم استسایت «راه دانا» 29 ژوئن 2020 هم گزارش کرده بود که بر اساس قرارداد ایران و چین، قرار است این کشور در صنایع نفت و گاز ایران به میزان 280 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بکند.علی‌رغم امضای این قرارداد در 27 مارس 2020، اطلاع‌رسانی دقیقی درباره حجم همکاری‌های اقتصادی دو کشور و شروط چین برای سرمایه‌گذاری کلان در صنایع فرسوده نفت و گاز ایران در رسانه‌ها اعلام نشده است. این عدم شفاف‌سازی و اخباری درباره دادن امتیازات کلان به چین باعث واکنش‌های گسترده به این قرارداد شد که ابتدا از فضای مجازی آغاز شد و در چند روز گذشته، تجمعات اعتراضی در چند شهر ایران نیز به پا شد.

همچنین در واکنش به امضای این قرارداد، بیش از 230 نفر از فعالان سیاسی مدنی داخل و خارج ایران در نامه‌ای اعتراضی به رئیس‌جمهوری چین، امضای این سند را فاقد اعتبار و غیرانسانی خوانده بودند.«تضمین خرید نفت ایران از سوی چین در قبال حضور این کشور در ایران، توسعه بنادر و جزایر، همکاری در ساخت پیام‌رسان‌های اجتماعی و تامین تجهیزات نظامی و پیشبرد صنایع نظامی» از جمله مفادی است که به این قرارداد نسبت داده‌اند. headtopics.com

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور المپیک توکیو؛ کشتی‌گیر کوبایی چهارمین طلای پیاپی را گرفت - BBC News فارسی کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید ورزشکار بلاروس در امنیت است - BBC News فارسی ادامه مطلب: العربیہ فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

سازمان ملل نسبت به بروز جنگ داخلی و «راه افتادن حمام خون» در میانمار هشدار دادشورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه اضطراری برای بررسی بحران میانمار که از اول فوریه و با کودتای نظامی علیه دولت آنگ سان سوچی آغاز شد، با وجود هشدار نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت این کشور، با مخالفت چین نتوانست قطعنامه‌ای برای تحریم نظامیان کودتاگر صادر کند.

هشدار سازمان ملل درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در میانمارهشدار سازمان‌ملل درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در میانمار

کانادا: ایران از بحران کرونا برای جاسوسی و دخالت در امور داخلی استفاده کرددستگاه اطلاعاتی کانادا و دیوید ویگنولت مدیر سرویس اطلاعاتی امنیتی این کشور اعلام کردند که سال 2020، شاهد بالاترین سطح جاسوسی و مداخله‌جویی‌های خارجی علیه کانادا بود. العربیه_فارسی

نگرانی سازمان ملل از احتمال تبدیل اعتراضات مردمی به جنگ داخلی در میانمارکمیسر عالی حقوق بشر در مورد احتمال تبدیل اعتراضات مردمی به جنگ داخلی در میانمار ابراز نگرانی کرد. - خبرگزاری آناتولی

'حمله به نفتکش ایرانی در بانیاس'؛ تکذیب رسانه‌های داخلی | DW | 25.04.2021رسانه‌های داخلی به نقل از یک مقام نظامی سوری، علت آتش‌سوزی در نفتکش ایران ی را 'بی‌احتیاطی عملیات جوشکاری در زمان تخلیه' عنوان کرده‌‌‌اند. وزارت خارجه و وزارت نفت جمهوری اسلامی واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.