کریستیانو رونالدو رکورد گلزنی تاریخ فوتبال را شکست | DW | 15.03.2021

25/12/1399 10:00 ب.ظ

کریستیانو رونالدو، مهاجم پرتغالی تیم یوونتوس تورین ایتالیا تعداد گل‌های به ثمر رسانده خود در مسابقات رسمی را به ۷۷۰ رساند. وی با این دستاورد، رکورد پله را هم شکست و مورد ستایش این اسطوره برزیلی قرار گرفت.

کریستیانو رونالدو، مهاجم پرتغالی تیم یوونتوس تورین ایتالیا تعداد گل‌های به ثمر رسانده خود در مسابقات رسمی را به ۷۷۰ رساند. وی با این دستاورد، رکورد پله را هم شکست و مورد ستایش این اسطوره برزیلی قرار گرفت. وی به این ترتیب رکورد گلزنی جهان در چارچوب دیدارهای رسمی را که پله برزیلی با ۷۶۷ گل در اختیار داشت، به ۳ گل بیشتر ارتقاء داد. جزو"پیروزی‌های زیاد دیگری" که کریستیانو رونالدو به دنبال آن است، شکستن رکورد علی دایی نیز محسوب می‌شود.

در حال حاضر کریستیانو رونالدو با ۱۰۲ گل به ثمر رسانده در بازی‌های ملی، هنوز ۷ گل با این رکورد تاریخی علی دایی فاصله دارد. ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ مصادف است با هشتادمین سالگرد تولد پله؛ ستاره درخشان آسمان فوتبال. پله که به بازیکن قرن شهرت دارد، مدت‌هاست از وضعیت روحی و جسمی خوشی برخوردار نیست. مشاور چندین ساله او اعلام کرده که پله تولد ۸۰ سالگی خود را در کنار شماری از اعضای خانواده‌اش در خلوت جشن خواهد گرفت. هواداران پله اما می‌توانند دست کم به مجسمه‌ای تماشایی از او تبریک بگویند که در موزه فوتبال سائو پائولو عرضه شده است.

در اوایل سال جاری میلادی بود که پسر پله در گفت‌وگویی با سایت ورزشی Globoesporte از افسردگی پدرش خبر داده و گفته بود: «او از لحاظ تحرک خیلی شکننده است. دوره‌ درمانی او بعد از عمل جراحی مفصل لگن چندان مطلوب سپری نشد.» او افزوده بود که پله به ندرت از خانه خارج می‌شود و این عدم تحرک به گونه‌ای او را دچار افسردگی کرده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

ایران هرگونه دخالت در حمله به عین‌الاسد را رد کرد | DW | 15.03.2021نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل هرگونه مداخله مستقیم یا غیر مستقیم این کشور در حمله به عین‌الاسد، پایگاه نیروهای بین‌المللی در عراق را تکذیب کرد. در جریان این حمله یک پیمانکار آمریکایی کشته شد. زور بیاد بالا سروشون اینطوری میشه میگن غلط کردیم موشکها ساخت ج.ا. بودن! حالا ترس دارند که آمریکا خدمتشون برسه. ترسو نه_به_جمهوری_اسلامی No2IR چرا بقیه نماینده‌ها منگنه و دفتر کتاب پرت نکردن بهش؟؟ مستقیم به شعور همه توهین کرده که:)))

هلند هفتمین کشوری که تزریق واکسن آسترازنکا را متوقف کرد | DW | 15.03.2021تا کنون هفت کشور تزریق واکسن بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا را به‌طور موقت متوقف کرده‌اند. پس از تزریق این واکسن مواردی از لخته خون و یک مورد مرگ ثبت شده است. هنوز مشخص نیست این اتفاقات به تزریق واکسن مربوط باشند. صددرصد به این واکسن مربوطه،تمام واکسن های کرونا برای کشتار مردم ساخته شده.کرونا هراسان،بی ناموسان تاریخند

بیانسه و تیلور سویفت جوایز گرمی را درو کردند | DW | 15.03.2021بیانسه برای ۲۸مین بار جایزه گرمی را برنده شد. تیلور سویفت برای سومین بار عنوان بهترین آلبوم سال را از آن خود کرد. مراسم که با محدودیت‌های کرونایی در لس‌انجلس برگزار شد، به دنبال سالی پرماجرا، رنگ سیاسی به خود گرفت.

هند بار دیگر رکورد ابتلای روزانه به کرونا را شکستشمار مبتلایان به کرونا در هند با شناسایی 93 هزار و 249 مورد جدید به 12 میلیون و 485 هزار و 509 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

روث چپینگتیچ دونده کنیایی رکورد نیمه ماراتن ان‌کولای استانبول را شکستروث‌چپینگتیچ دونده کنیایی رکورد نیمه ماراتن‌ان‌کولای استانبول را شکست

کریستیانو رونالدو

کریستیانو رونالدو هنوز از گلزنی سیر نشده است. این فوتبالیست نخبه پرتغالی در سن ۳۶ سالگی رکورد جدیدی را در تاریخچه بازی‌های رسمی در فوتبال جهان به ثبت رساند.

کریستیانو رونالدو در پیروزی ۳ بر ۱ تیم باشگاهی خود، یوونتوس تورین، در برابر تیم كالیاری كالچیو در لیگ برتر ایتالیا همه گل‌های تیم خود را به ثمر رساند.

وی به این ترتیب رکورد گلزنی جهان در چارچوب دیدارهای رسمی را که پله برزیلی با ۷۶۷ گل در اختیار داشت، به ۳ گل بیشتر ارتقاء داد.

پله در ستایش و تقدیر از این دستاورد فوق‌العاده خطاب به کریستیانو رونالدو می‌گوید: «زندگی مانند یک پرواز انفرادی است. هر کس سفر خود را طی می‌کند. ولی سفر تو بی‌نظیر است. من تو را بسیار تحسین می‌کنم و عاشق تماشای بازی تو هستم.»

کریستیانو رونالدو هم پاسخ می‌دهد: «من باید هنوز به پیروزی‌های زیاد دیگری برسم.»

جزو"پیروزی‌های زیاد دیگری" که کریستیانو رونالدو به دنبال آن است، شکستن رکورد علی دایی نیز محسوب می‌شود.

دارنده رکورد جهانی گلزنی در بازی‌های ملی همچنان علی دایی است. ملی‌پوش پیشین فوتبال ایران که سابقه حضور در تیم‌های فوتبال بایرن‌مونیخ، هرتا برلین و آرمینیا بیله‌فلد در بوندس‌لیگای آلمان را دارد، تا سال ۲۰۰۶ میلادی پیراهن تیم ملی فوتبال ایران را بر تن داشت.

دایی موفق شد در ۱۴۹ بازی ملی، ۱۰۹ بار برای تیم ملی ایران گلزنی کند. مهاجم سابق تیم ملی فوتبال ایران با این دستاورد، یک رکورد جهانی را در گلزنی در بازی‌های ملی به خود اختصاص داد.

در حال حاضر کریستیانو رونالدو با ۱۰۲ گل به ثمر رسانده در بازی‌های ملی، هنوز ۷ گل با این رکورد تاریخی علی دایی فاصله دارد.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

هشتاد سالگی اسطوره بزرگ جهان

۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ مصادف است با هشتادمین سالگرد تولد پله؛ ستاره درخشان آسمان فوتبال. پله که به بازیکن قرن شهرت دارد، مدت‌هاست از وضعیت روحی و جسمی خوشی برخوردار نیست. مشاور چندین ساله او اعلام کرده که پله تولد ۸۰ سالگی خود را در کنار شماری از اعضای خانواده‌اش در خلوت جشن خواهد گرفت. هواداران پله اما می‌توانند دست کم به مجسمه‌ای تماشایی از او تبریک بگویند که در موزه فوتبال سائو پائولو عرضه شده است.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

"شکنندگی" یک قهرمان

در اوایل سال جاری میلادی بود که پسر پله در گفت‌وگویی با سایت ورزشی Globoesporte از افسردگی پدرش خبر داده و گفته بود: «او از لحاظ تحرک خیلی شکننده است. دوره‌ درمانی او بعد از عمل جراحی مفصل لگن چندان مطلوب سپری نشد.» او افزوده بود که پله به ندرت از خانه خارج می‌شود و این عدم تحرک به گونه‌ای او را دچار افسردگی کرده است.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

شرمساری از ناتوانی

پسر پله در این مصاحبه در باره وضعیت پدرش همچنین گفته بود: «این نکته را تصور کنید: او به نوعی شاه بود و همواره شخصیتی تأثیرگذار. حالا اما دیگر نمی‌تواند به درستی راه برود. این مسئله باعث شرمساری اوست و به همین‌خاطر هم در انزوا فرو رفته است».

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

بیماری‌های گوناگون و پرونده‌ای قطور

پله در سال‌های گذشته سخت با بیماری‌های گوناگون دست و پنجه نرم کرده و حضوری کمرنگ در محافل عمومی داشته است. او در سال ۲۰۱۴ پس از عفونت شدید مجرای ادراری مدتی را در سی‌سی‌یو گذراند و در سال گذشته نیز به خاطر داشتن سنگ کلیه عمل جراحی شد. او از ناحیه لگن خاصره چندین بار مورد عمل جراحی قرار گرفته است. درد زانو و ستون فقرات حتی سبب شد که او ناچار شود از صندلی چرخ‌دار استفاده کند.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

تولد یک ستاره

اِدسون آرانتِس دو ناسیمنتو، ملقب به پله، روز ۲۳ اکتبر ۱۹۴۰ در شهری کوچک بین ریو دو ژانیرو و سائو پائولو در برزیل به دنیا آمد. او در سن ۱۱ سالگى توجه مربیان فوتبال را به خود جلب کرد و چهار سال بعد به خدمت باشگاه صاحب‌نام اف. ث. سانتوس درآمد. پله در ۱۶ سالگی (۱۹۵۶) اولین گل خود را براى این تیم به ثمر رساند.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

ستاره درخشان برزیل در جام ۱۹۵۸

درخشش بی‌نظیر پله در لیگ برزیل، زمینه‌ای بود برای دعوت از او به اردوی تیم ملی براى حضور در جام جهانى ۱۹۵۸ سوئد؛ تورنمنتی که در آن جهان با ستاره‌اى استثنایى آشنا شد. قدرت دریبل‌زنى، دید وسیع و پاس‌هاى دقیق پله‌ ۱۷ ساله او را در کنار واوا و گاریشنا، به یکی از سه عضو مثلث جادویی برزیل تبدیل کرد. پله (چپ) در صحنه‌ای از دیدار برزیل و فرانسه در نیمه‌نهایی جام جهانی ۱۹۵۸ که با پیروزی برزیل پایان یافت.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

گلزن قهار

این ستا‌ره‌ نوظهور در دور گروهی این رقابت‌ها مصدوم شد، اما به اصرار دیگر بازیکنان تیم ملی در دیدارهاى بعدى به میدان رفت. پله در یک چهارم‌نهایی جام ۱۹۵۸ یک گل به ولز زد، در نیمه‌نهایی سه بار دروازه فرانسه را گشود و در فینال هم دو گل از پنج گل تیمش را به ثمر رساند. ملی‌پوشان برزیل در دیدار نهایی ۵ بر ۲ سوئد، میزبان مسابقات را شکست دادند و این‌گونه پله در سن ۱۷ سالگی نخستین قهرمانی جهان را تجربه کرد.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

وعده به قول

کسب قهرمانی جهان، قولی بود که پله در سن ۹ سالگی به پدرش داده بود. بلا رتی، یکی از مفسران معروف آلمان که با فوتبال برزیل به خوبی آشناست، می‌گوید: «پله‌ ۹ ساله به پدرش که با چشم‌هایی گریان به رادیو گوش می‌داد و شاهد شکست برزیل از اروگوئه در فینال جام جهانی ۱۹۵۰ بود، قول داد که زمانی این شکست را جبران کند و با برزیل، قهرمان جهان شود که واقعا هم شد.» سومین گل برزیل مقابل سوئد توسط پله (دوم از چپ).

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

در کنار"عنکبوت سیاه"

جام‌های جهانى ۱۹۶۲ شیلى و ۱۹۶۶ انگلیس دوره‌هاى تلخى براى پله بودند. او در بازی اول در شیلى به شدت مصدوم شد و به ناچار سایر بازی‌هاى تیمش را از جایگاه تماشاگران دنبال کرد. برزیل در دیدار نهایی این جام ۳ بر یک چکسلواکى سابق را شکست داد و بدون همراهی پله، قهرمان جهان شد. تصویری از پله در سال ۱۹۶۵ در کنار لئو یاشین، دروازه‌بان"شکست‌ناپذیر" شوروی سابق که به"عنکبوت سیاه" شهرت داشت.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

هم‌دردی اوزه‌بیو با پله

در جام جهانی فوتبال ۱۹۶۶ در انگلیس هم پله به وضعیت مشابهى دچار شد و در مرحله‌ گروهی از صحنه‌ی بازی‌ها کنار رفت. تیم برزیل در پی دو باخت ۳ بر یک از پرتغال و مجارستان، در همین مرحله حذف شد. پله در بازی مقابل پرتغال در پی بازی خشن مدافعان به‌شدت مصدوم شد. تصویر: اوزه‌بیو (چپ)، ستاره پرتغال می‌کوشد هم‌دردی خود را با پله که بر زمین افتاده است، نشان دهد.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

دیداری دوباره با اوزه‌بیو

البته پله با وجود این ضربات و با تکیه بر پشتکار کم‌نظیر، با درخششی بیش از پیش به صحنه برگشت. به اعتقاد جلال طالبی، سرمربی موفق تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه،"توانایی‌های فردی، استواری و مهارت، زیبا بازی‌کردن و دنبال خشونت نرفتن، در کنار پشتکار و اعتقاد به کار" سبب پیدایش بازی‌ها و گل‌های استثنایی توسط پله شدند. تصویری از دیدار اوزه‌بیو (راست) و پله در دیدار در پرتغال در سال ۱۹۶۳.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

مهارناپذیر

تصویری تماشایی از پله در دیداری دوستانه میان تیم ملی فوتبال برزیل و ونزوئلا در ریو دو ژانیرو در سال ۱۹۶۹.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

حضور در تیمی استثنایی

سال ۱۹۷۰، سال بازگشت پله بود. این بازیکن استثنایی در جام جهانى ۱۹۷۰ مکزیک، عضو یکى از بهترین تیم‌هاى ملی برزیل در طول تاریخ این کشور بود. در روز ۲۱ ژوئن ۱۹۷۰، دیدار فینال جام جهانى مکزیک در حضور ۱۰۵ هزار تماشاگر بین دو تیم برزیل و ایتالیا برگزار شد. تصویری از تیم ملی فوتبال برزیل در جام ۷۰ مکزیک؛ پله نفر دوم نشسته از راست.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

پیروزی بر لاجوردی‌ها

لاجوردی‌پوشان ایتالیا در دقایق نخست، بازى را تحت کنترل خود داشتند. در دقیقه ۱۸ اما، پله‌ ۲۹ ساله در پى سانتر ریولینو، با ضربه سر توپ را در دروازه ایتالیا جا داد و یکصدمین گل برزیل را در رقابت‌هاى جام جهانى به ثمر رساند. او با این گل نخستین بازیکنی لقب گرفت که در فینال دو جام جهانی فوتبال گل‌زنی کرده است. پله (چپ) در دوئل هوایی با حریف در فینال جام ۱۹۷۰ مکزیک.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

فتح قله فوتبال جهان

ایتالیا اگرچه در این دیدار موفق شد گل تساوى را بزند، اما در پى گل جرسون در دقیقه ۶۶، پله دو گل دیگر ساخت و برزیل با پیروزى ۴ بر یک بر ایتالیا، برای سومین بار قهرمان جهان شد و جام"ژول ریمه" را براى همیشه به خانه برد.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

یأس مدافعان

تارچیزیو بورنیچ، یکى از مدافعان سرسخت ایتالیا که در طول بازى چون سایه به دنبال پله بود، بعد از شکست سنگین تیمش گفت: «من پیش از بازی پیوسته به خودم می‌گفتم که او هم مثل همه بازیکنان دیگر، از گوشت و خون است؛ اما اشتباه می‌کردم!» تصویری از شوت پله بر دروازه تیم ملی اروگوئه در نیمه‌نهایی جام جهانی فوتبال ۱۹۷۰ مکزیک.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

حضور در موزه

کفشی که پله در جام جهانی فوتبال ۱۹۷۰ به پا داشت، در موزه نگهداری می‌شود.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

تجربه آمریکا

پله با وجود خداحافظی از فوتبال، قرارداد دو ساله و هنگفتی با باشگاه آمریکایی"کاسموس نیویورک" امضا کرد و یک بار دیگر قدم به میدان گذاشت. او در طول عمرش هیچ‌گاه در باشگاهی اروپایی توپ نزد، اگر چه با باشگاه سانتوس یا تیم ملی برزیل قدم به استادیوم‌های اروپا گذاشته بود. تصویر از آخرین بازی پله (چپ) در پیراهن کاسموس نیویورک.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

دیدار دو اسطوره

پله مورد ستایش بسیاری از ستارگان جهان ورزش بوده است. محمد علی (کلی) از چهره‌هایی بود که در مراسم گرامیداشت پله در سال ۱۹۷۷ حضور داشت.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

پایان فعالیت حرفه‌ای

پله سرانجام در سال ۱۹۷۷ به فعالیت حرفه‌اى خود خاتمه داد و رکوردى استثنایی بر جای گذاشت: او هزار و ۳۶۳ بازى در پیراهن تیم ملى برزیل و باشگاه‌هاى مختلف انجام داد و در طى این بازی‌ها هزار و ۲۸۱ گل به ثمر رساند. هنگامی‌که پله در یکی از بازی‌های باشگاهی تیمش، اف. ث. سانتوس، هزارمین گل خود را به ثمر رساند، ناقوس تمامی کلیساها در برزیل به صدا درآمدند.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

پیراهن شماره ۱۰

نام پله با شماره ۱۰ پیوندی جاودانی دارد. پیراهنی که او در جام جهانی ۱۹۷۰ بر تن داشت و با آن به همراه برزیل قهرمان جهان شد، در سال ۲۰۰۲ در یک حراجی به مبلغ ۲۶۰ میلیون یورو به فروش رفت.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

رقص و آواز

پله ترانه‌های زیادی نیز خوانده است. البته آهنگ و رقص در خون برزیلی‌هاست و بی‌دلیل نیست که بسیاری بازی پله با توپ را در واقع رقص او با توپ می‌دانند؛ رقصی که حریف را جادو می‌‌کرد. تصویری از پله در کنار"ساندرو"، خواننده معروف آرژانتینی.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

بر پرده‌ سینما

اگر چه همه پله را به عنوان اسطوره‌ بزرگ فوتبال می‌شناسند، اما هنرنمایی‌های او تنها به توپ و روی چمن سبز محدود نمی‌شود. او در چند فیلم، از جمله"پیروزی" (در کنار سیلوستر استالونه و مایکل کین) بازی کرده است. پله (نشسته چهارم از چپ) در صحنه‌ای از فیلم"پیروزی".

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

فوتبالیست قرن

گذشته از عنوان قهرمانی جهان، بزرگ‌ترین افتخاری که نصیب پله شد، گزینش از سوی فیفا به‌عنوان"بهترین فوتبالیست جهان" در قرن بیستم، و انتخاب به‌عنوان"برترین ورزشکار" قرن بیستم از طرف کمیته بین‌المللى المپیک (IOC) بود.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

جمع بزرگان

البته انتخاب پله از سوی فیفا به عنوان"فوتبالیست قرن" در آن زمان با اعتراض‌هایی نیز روبرو شد. یکی از شخصیت‌هایی که خود را بر پله برتر می‌دانست، ماردونا است که بارها برای"مروارید سیاه" برزیل رجزخوانی کرده است. تصویری از پله (وسط) در کنار میشل پلاتینی (راست)، ستاره‌ فوتبال فرانسه و رئیس کنونی فدراسیون فیفا و دیگو مارادونا، نابغه فوتبال آرژانتین در بازی خداحافظی پلاتینی در سال ۱۹۸۸.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

غیرقابل قیاس

واقعیت اما این است که نهادهای بین‌المللی ورزش فوتبال مانند فیفا، در انتخاب بهترین‌ها، علاوه بر خلاقیت‌ها و توانایی‌های فردی و تکنیکی، به عوامل دیگری چون رفتار و منش بازیکنان و اخلاق و روحیه‌ی ورزشی آنان نیز توجه دارند. این نهادها معتقدند که یک ورزشکار واقعی باید بااخلاق، درستکار، فروتن و برای همه‌ی ورزش‌دوستان الگو باشد. بسیاری از صاحب‌نظران مقایسه پله و ماردونا را چندان درست نمی‌دانند.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

تقدیر از فوتبالیست قرن

در ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ از سوی فیفا یک توپ طلای افتخاری به پله به پاس یک عمر فعالیت ورزشی او اهدا شد. این نخستین بار بود که بازیکنی که دیگر در میدان فوتبال حضور ندارد و فعالیت حرفه‌ای‌اش خاتمه یافته، این جایزه را کسب می‌کرد.

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

شکار لحظه‌ای ناب

ادواردو گالیانو، نویسنده‌ فقید اروگوئه‌ای، زمانی درباره‌ جذبه پله و جذابیت گل‌های او گفته بود: «وقتی او برای زدن ضربه ایستگاهی پشت توپ قرار می‌گرفت، دیوار دفاعی حریف دوست داشت رو به دروازه‌ خودی برگردد تا لذت تماشای لحظه‌ی به ثمر رسیدن گلی زیبا را از دست ندهد.»

۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن

"چهره‌ای تک"

بسیاری، از جمله خود پله، بر"تک بودن" پله اعتقاد دارند. او در یکی از مصاحبه‌های قدیمی‌اش گفته است: «پله‌ای دیگر هرگز ظهور نمی‌کند، چرا که خدا تنها یک پله را خلق کرده، یک بتهوون را و یک میکل‌آنژ را. البته دلیل دیگری هم وجود دارد: پله‌ای دیگر هرگز ظهور نمی‌کند، چون پدر و مادرم، کارخانه‌ بچه‌سازی‌شان را تعطیل کرده‌اند.»

در همین زمینه: