کرونا در ایران؛ پیشتازی ویروس جهش‌یافته انگلیسی در قزوین | DW | 16.02.2021

28/11/1399 08:48 ب.ظ

رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت می‌گوید ۱۷ نفر در ایران به ویروس جهش‌یافته مبتلا شده‌اند که ۷ نفرشان در قزوین هستند. سخنگوی این وزارت نیز از مرگ ۸۹ نفر در شبانه روز گذشته خبر داد و خطر خیز چهارم کرونا را جدی دانست.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت ایران می‌گوید ۱۷ نفر به طور قطعی به ویروس جهش‌یافته کرونا مبتلا شده‌اند که ۷ نفرشان در استان قزوین هستند. او اعلام کرد که بر همین اساس، مقررات ویژه‌ای در قزوین برای شناسایی و کنترل بیماری اعمال خواهد شد.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت هم از مردم خواست برای جلوگیری از خیز چهارم کرونا و به ویژه گسترش ویروس جهش‌یافته انگلیسی، از ترددهای غیرضرور خودداری کنند. لاری از سیر صعودی بیماری نزد جوانان در هفته‌های اخیر نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: «افزایش بیماری در گروه‌های سنی پایین‌تر هشداری برای افزایش بیماری در بین سالمندان است.»

او موارد ابتلا و بستری در خوزستان را"بسیار نگران‌کننده" خواند و از شیب صعودی ملایم بستری روزانه بیماران در ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، فارس و سمنان خبر داد. یک روز قبل، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، نسبت به در پیش بودن"اسفند ماه سخت" هشدار داده و گفته بود: «اعتقاد ندارم که فقط همین چند مورد از ویروس جهش یافته در قزوین وجود دارد. حتما باید جلسات مشترک بین استان زنجان، قزوین، البرز و تهران تشکیل شود و کل این منطقه باید تحت نظارت مستمر باشد و اولین پیک بیماری از هر کجا پیدا شد باید بلافاصله خاموش شود.

ادامه مطلب:
dw_persian »

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت ایران می‌گوید ۱۷ نفر به طور قطعی به ویروس جهش‌یافته کرونا مبتلا شده‌اند که ۷ نفرشان در استان قزوین هستند. او اعلام کرد که بر همین اساس، مقررات ویژه‌ای در قزوین برای شناسایی و کنترل بیماری اعمال خواهد شد.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت هم از مردم خواست برای جلوگیری از خیز چهارم کرونا و به ویژه گسترش ویروس جهش‌یافته انگلیسی، از ترددهای غیرضرور خودداری کنند.

لاری از سیر صعودی بیماری نزد جوانان در هفته‌های اخیر نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: «افزایش بیماری در گروه‌های سنی پایین‌تر هشداری برای افزایش بیماری در بین سالمندان است.»

او موارد ابتلا و بستری در خوزستان را"بسیار نگران‌کننده" خواند و از شیب صعودی ملایم بستری روزانه بیماران در ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، فارس و سمنان خبر داد.

یک روز قبل، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، نسبت به در پیش بودن"اسفند ماه سخت" هشدار داده و گفته بود: «اعتقاد ندارم که فقط همین چند مورد از ویروس جهش یافته در قزوین وجود دارد. حتما باید جلسات مشترک بین استان زنجان، قزوین، البرز و تهران تشکیل شود و کل این منطقه باید تحت نظارت مستمر باشد و اولین پیک بیماری از هر کجا پیدا شد باید بلافاصله خاموش شود.»

سخنگوی وزارت بهداشت، در تازه‌ترین آمار، تعداد جان‌باختگان کرونا ظرف ۲۴ ساعت گذشته را ۸۹ نفر اعلام کرد. به این ترتیب، رقم رسمی مرگ و میر کووید۱۹ در ایران به ۵۹هزار و ۱۱۷ نفر رسید.

طبق اعلام وزارت بهداشت، ۹ شهرستان ایران در وضعیت قرمز قرار دارند که شامل آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه می‌شوند. ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی معرفی شده‌اند.