کایلی مور گیلبرت: از دیپلماسی گروگان‌گیری ایران بی‌خبر بودم

05/02/1401 08:37 ب.ظ

کایلی مور گیلبرت: از دیپلماسی گروگان‌گیری ایران بی‌خبر بودم کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر امور خاورمیانه که شهروند استرالیا است، در کتابی با عنوان «آسمان بدون قفس» به شرح دورانی که در ایران در زندان بوده می‌پردازد.

در کتاب آسمان بدون قفس، کایلی مور گیلبرت از زمان دستگیری خود پیش از سوار شدن هواپیما برای خروج از ایران تا زمانی که آزاد شد می‌پردازد. کایلی مور گیلبرت ابتدا به عنوان بازجویی موقت به هتلی منتقل شد و شاهد بازجویی‌های اطلاعات سپاه پاسداران بود. پس از مدتی ولی با اتهام‌هایی جدی روبرو شد و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد.

من را به زور به هوا خوری می‌بردند، من را با چشم بند و ماسک کووید بیرون می‌بردند. در واقع تمام صورت من پوشیده بود نه می‌توانستم چیزی را ببینم نه می‌توانستم هوای آزاد تنفس کنم. پس برای چه من نیم ساعت بیرون بروم برای هواخوری، و چطور با چشم بسته راه بروماو بیش از حدود هفت ماه را در زندان انفرادی گذراند. زمانی که از اوین به زندان قرچک منتقل شد، هرچند با افرادی با جرائم مختلف در یک مکان بود، ولی از این که می‌تواند دیگر آدم‌ها را دیده و ارتباط اجتماعی با آن‌ها داشته باشد، راضی بود. شاید به همین دلیل از انتقال خود از قرچک ورامین به زندان اوین به عنوان یک شوک سخت یاد می‌کند.

نامه خانواده‌های زندانیان اتریشی و آلمانی در ایران: عزیران ما را آزاد کنید کایلی مور گیلبرت در توصیف سخت‌ترین روزی که به یاد دارد گفت: «بدترین روزی که در خاطر دارم مربوط به زمانی است که شش هفته پیش از آزادی، من را از زندان قرچک به بند دو-الف اوین بازگرداندند. من را با فریب از قرچک به بیرون منتقل کردند. من تازه از خواب بیدار شده و نه صورتم را شسته بودم و نه مسواک زده بودم.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

اینا پول میگیرن میان اینجا که نقش گروگان بازی کنن ، ج ا به عنوان ی قدرت در منطقه معرفی بشه👍😂 بی‌خبر بود یا خودش رو به نفهمی زد؟

دو ماه از جنگ روسیه علیه اوکراین گذشت؛ از قتل‌عام در بوچا تا ویرانی ماریوپلبا وجود گذشت دو ماه از حمله روسیه به اوکراین، درگیری‌ها همچنان ادامه داشته و مذاکرات نیز به نتیجه‌ای نرسیده است. - خبرگزاری آناتولی

پس از ۲۶ ماه؛ مرگ‌ومیر روزانه کرونا در ایران به کمتر از ۱۵ نفر رسیدپس از ۲۶ ماه؛ مرگ‌ومیر روزانه کرونا در ایران به کمتر از ۱۵ نفر رسید *مبتلایان جدید: ۵۲۸ *جانباختگان جدید: ۱۳ نفر *مجموع مبتلایان: ۷۱۲۶۰۴۰ نفر *مجموع بهبودیافتگان: ۶۹۶۶۹۵۴ نفر *مجموع جان‌باختگان: ۱۴۰۹۷۵ نفر *مجموع واکسن تزریق شده: ۱۴۸۶۳۱۹۱۵

بروز پدیده 'مهریه نقدی' از تبعات حمایت از بدهکاران مهریه استیک وکیل پایه یک دادگستری در واکنش به مصوبه‌های کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در خصوص مهریه گفت: افزایش میزان مهریه علت‌های متعددی دارد که محدودیت و تضییع حقوق زنان چاره کار نیست.

پویا اسبقی؛ دور مانده از هواپیمای مرگ و روزهای سرمربی‌گری در بارنزلیپویا اسبقی کمتر از دو سال داشت که همراه خانواده‌اش به سوئد مهاجرت کرد. او سابقه مربی‌گری در تیم‌های دالکورد، گفله، گوتنبرگ و زیر ۲۱ ساله‌های سوئد را پیش از بارنزلی دارد. او کیست و چگونه سر از فوتبال انگلستان درآورد؟ اطلاع_رسانی younesipour پویا اسبقی برای نخستین بار سال ۱۳۹۵ با رسانه‌های فارسی صحبت کرد. او اختلافات کی‌روش و ایوانکوویچ را «خنده‌دار» توصیف کرد و گفت: «هرگز یک مربی نمی‌تواند لیگ فوتبال یک کشور را تعطیل کند.» آقای اسبقی در عین حال خودش را از هواداران کارلوس کی‌روش معرفی کرده بود. اطلاع_رسانی

در قانون ایران زنان چگونه می‌توانند بدون اجازه شوهر از کشور خارج شوند؟⚖️ در قانون ایران زنان چگونه می‌توانند بدون اجازه شوهر از کشور خارج شوند؟ پاسخ را در ایران‌وایر بخوانید👇 راه‌های ارسال سوالات: ایمیل به infoiranwire.com ارسال به تلگرام به آدرس shomairanwire سوال_جواب_حقوقی اطلاع_رسانی

انتشار جزئیات جدید از نشست ایران و عربستان در بغدادانتشار جزئیات جدید از نشست ایران و عربستان در بغداد یک منبع عراقی: *فضای نشست مثبت بود *دو طرف در خصوص برخی نقاط برای ایجاد فضای آرام میان تهران و ریاض به توافق رسیدند *دو طرف در این نشست توافق کردند که به نشست‌های امنیتی پایان دهند این چرا جلوی پرچم کشورش ایستاده و هیچکس شکایتی نمیکنه؟ یعنی این معاندین، توقع بیشتری از اینا ندارن یا جریان چیه؟

او حتی دستنوشته‌هایی که آن زمان در زندان برای خود نگه داشته و کاریکاتورهایی که از زندانبان‌های خود کشیده را هم در این کتاب منتشر کرده است.

کایلی مور گیلبرت ابتدا به عنوان بازجویی موقت به هتلی منتقل شد و شاهد بازجویی‌های اطلاعات سپاه پاسداران بود. پس از مدتی ولی با اتهام‌هایی جدی روبرو شد و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد.

من را به زور به هوا خوری می‌بردند، من را با چشم بند و ماسک کووید بیرون می‌بردند. در واقع تمام صورت من پوشیده بود نه می‌توانستم چیزی را ببینم نه می‌توانستم هوای آزاد تنفس کنم. پس برای چه من نیم ساعت بیرون بروم برای هواخوری، و چطور با چشم بسته راه بروماو بیش از حدود هفت ماه را در زندان انفرادی گذراند. زمانی که از اوین به زندان قرچک منتقل شد، هرچند با افرادی با جرائم مختلف در یک مکان بود، ولی از این که می‌تواند دیگر آدم‌ها را دیده و ارتباط اجتماعی با آن‌ها داشته باشد، راضی بود. شاید به همین دلیل از انتقال خود از قرچک ورامین به زندان اوین به عنوان یک شوک سخت یاد می‌کند.

نامه خانواده‌های زندانیان اتریشی و آلمانی در ایران: عزیران ما را آزاد کنید

کایلی مور گیلبرت در توصیف سخت‌ترین روزی که به یاد دارد گفت: «بدترین روزی که در خاطر دارم مربوط به زمانی است که شش هفته پیش از آزادی، من را از زندان قرچک به بند دو-الف اوین بازگرداندند. من را با فریب از قرچک به بیرون منتقل کردند. من تازه از خواب بیدار شده و نه صورتم را شسته بودم و نه مسواک زده بودم. نگهبان زندان قرچک به دروغ گفت فقط برای پنج دقیقه باید به کریدور خارج بروید. من هیچ‌گاه بازنگشتم، وسایلم را برنداشتم و از دوستانم هم خداحافظی نکردم و خیلی فشار سنگینی برای من بود.»

او در ادامه گفت: «با پیژامه من را سوار ماشین کرده و من را به بند دو-الف زندان اوین بازگرداندند. من میدانستم بعد از سه ماه در زندان قرچک، باز من را به انفرادی بازمی‌گردانند. در قرچک امکان رابطه با دیگر زندانیان وجود دارد حالا جرمشان هر چه می‌خواهد باشد ولی همین داشتن ارتباط خیلی بهتر از وضعیت زندان انفرادی است. آن‌جا دوست داشتم و آزادتر بودم می‌دانستم من را از جای بد به جایی خیلی بدتر می‌برند. نمی‌دانستم چه مدت آن‌جا خواهم بود و برای من به شدت دردناک بود.»

خواهران من که در زندان هستید، همیشه در فکر من هستید. من خیلی دوستتان دارم. به امید خدا و به زودی زود به آزادی برسید

پیام کایلی مور گیلبرت برای نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی

کایلی مور گیلبرت افزود: «بازجوها رفتارشان بد بود، دروغ می‌گفتند، سوءاستفاده می‌کردند و من را به همان سلولی برگرداندند که برای هفت ماه در آن و پیش از انتقال به قرچک بودم. مثل بازگشت به یک سابقه تلخ یا یک خواب بد بود. آن وقت بود که دیگر درهم شکستم. از رفتن به هواخوری خودداری کردم. فکر کنم می‌دانستند من قرار است آزاد شوم و به این شکل من را تنبیه می‌کردند. چون فکر می‌کردند من مستحق آزادی نیستم. من را به زور به هوا خوری می‌بردند، من را با چشم بند و ماسک کووید بیرون می‌بردند. در واقع تمام صورت من پوشیده بود نه می‌توانستم چیزی را ببینم نه می‌توانستم هوای آزاد را تنفس کنم. پس برای چه من نیم ساعت بیرون بروم برای هواخوری، و چطور با چشم بسته راه بروم. وحشتناک بود.»

خانم مور گیلبرت گفت: «من از رفتن به هواخوری خودداری کردم ولی به من دستبند زده، چشمانم را بستند و چند مامور من را به زور به بیرون و از روی پله کشانده و من را وسط خاک رها کردند. من شروع به گریه کردم. دستانم بسته بود و فقط گریه کردم و جیغ زدم. این یکی از بدترین روزهایی بود که گذراندم.»

او که کتاب خود را به نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی تقدیم کرده، برای آن‌ها پیامی حاکی از مهر و امید فرستاده و به فارسی گفت: «خواهران من که در زندان هستید، همیشه در فکر من هستید. من خیلی دوستتان دارم. به امید خدا و به زودی زود به آزادی برسید. قربونتون برم.»

خواهر بنجامین بریر به صدای آمریکا: در مناقشه سیاسی مقامات ایران گرفتار شده‌ایم

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا) مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی اتریشی) احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، جمشید شارمهد و ناهید تقوی (شهروند ایرانی آلمانی) و بنجامین بریر گردشگر فرانسوی، در ایران زندانی هستند.