فوتبال حرفه‌ای, آلمان, فوتبال زنان, نقش زنان در فوتبال

فوتبال حرفه‌ای, آلمان

کارزاری برای ایجاد عدالت جنسیتی در فوتبال حرفه‌ای آلمان | DW | 21.05.2021

گروهی متشکل از نه زن دست‌اندرکار فوتبال در آلمان برای عدالت جنسیتی بیشتر در فوتبال این کشور پا به میدان نهاده‌اند. آن‌ها بر این باورند که قدرت اجتماعی نهفته در ورزش فوتبال بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود.

21/05/2021 05:47:00 ب.ظ

گروهی متشکل از نه زن دست‌اندرکار فوتبال در آلمان برای عدالت جنسیتی بیشتر در فوتبال این کشور پا به میدان نهاده‌اند. آن‌ها بر این باورند که قدرت اجتماعی نهفته در ورزش فوتبال بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود.

گروهی متشکل از نه زن دست‌اندرکار فوتبال در آلمان برای عدالت جنسیتی بیشتر در فوتبال این کشور پا به میدان نهاده‌اند. آن‌ها بر این باورند که قدرت اجتماعی نهفته در ورزش فوتبال بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود.

متن کارزار ناظر بر ایجاد عدالت جنسیتی بیشتر در ورزش فوتبال حرفه‌ای آلمان را نه زن نام‌آشنای این ورزش امضا کرده‌اند. از آن بین می‌توان به کلائودیا نویمان، مفسر فوتبال و بیبیانا اشتاین‌هاوس، داور پیشین فوتبال آلمان اشاره کرد.چند زن سرشناس فوتبالیست آلمان نیز با این کارزار همراه شده‌اند. کاتیا کراوس، دروازه‌بان سابق تیم ملی فوتبال زنان و آلموت شولت، دروازه‌بان کنونی تیم ملی فوتبال زنان را می‌توان نام برد. یانا برنهارد، رئیس اتحادیه اسپانسرهای"اس‌۲۰" آلمان نیز یکی از کسانی است که از این کارزار حمایت کرده است.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود تظاهرات در کرج در همبستگی با اعتراضات خوزستان | DW | 27.07.2021 سعید ملایی جودوکار ایرانی برای مغولستان مدال نقره کسب کرد | DW | 27.07.2021

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیداین کارزار را چنین تعریف می‌کنند: نه زن، هشت خواست و یک پیام. هدف از این کارزار خارج کردن فوتبال آلمان از سلطه مردانه آن است.به باور آن‌ها، اتحادیه فوتبال آلمان و لیگ فوتبال این کشور از تحولات اجتماعی جاری عقب مانده و نیاز به اصلاحی ساختاری دارد.

آنها می‌گویند عقب ماندن از تحولات اجتماعی باعث کاهش محبوبیت ورزش فوتبال در جامعه آلمان شده است. آنها چاره را نیز در ایجاد عدالت جنسیتی بیشتر و حضور فعالانه‌تر زنان در این ورزش می‌دانند.زنان دست‌اندرکار فوتبال آلمان چه می‌خواهند؟در ترکیب فدراسیون فوتبال آلمان، در کادر رهبری باشگاه‌های فوتبال این کشور، حضور زنان بسیار کم‌رنگ است. اکنون امضاکنندگان این بیانیه خواستار تغییر فوری این موضوع شده‌اند. headtopics.com

آن‌ها گفته‌اند که تا سال ۲۰۲۴ باید سی درصد اعضای فدراسیون فوتبال و همچنین کادر رهبری باشگاه‌های فوتبال حرفه‌ای این کشور به زنان اختصاص یابد.افزون بر آن، آنها درخواست کرده‌اند که در یک رده پائین‌تر، تعداد زنان باید به ۵۰ درصد برسد و عدالت جنسیتی کاملا برقرار شود.

رقابت زنان در بوندس‌لیگای آلمان، دیدار بایرن مونیخ با هوفن‌هایمآنها همچنین درخواست کرده‌اند پرداخت حقوق‌ و دستمزد در ورزش فوتبال حرفه‌ای به گونه‌ای شفاف صورت گیرد و زنان در ازای انجام کار مشابه، حقوق و دستمزد مشابه مردان دریافت کنند. منع رفتارهای سکسیستی نیز از دیگر مطالبات این زن‌ها بوده است.

یانا برنهارد در مصاحبه با دویچه وله آلمانی تاکید کرد که بحران حاکم بر فدراسیون فوتبال آلمان ریشه در جنگ قدرت دارد و اصلاح ساختاری آن و تغییر ترکیب جنسیتی این فدراسیون می‌تواند از دامنه این بحران بکاهد. به باور برنهارد، بحران موجود اما تنها به فدراسیون فوتبال این کشور محدود نمی‌شود و در کل فوتبال حرفه‌ای آلمان می‌توان جلوه‌هایی از آن را مشاهده کرد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندیدبرنهارد در این گفت‌وگو تاکید کرد که هسته‌ اولیه این گروه، متشکل از نه زن دست‌اندرکار فوتبال برخاسته از تماس‌هایی است که این افراد از طریق کانال‌های متفاوت با یکدیگر برقرار کرده بودند. می‌گوید موضوع بر سر"آینده ورزش فوتبال حرفه‌ای" در آلمان است. headtopics.com

هورامان، بیست و ششمین میراث جهانی ایران در لیست یونسکو شد | DW | 27.07.2021 سعید مولایی؛ تهدید شد، رفت و نایب قهرمان المپیک شد اسرائیل: برای بازگشت ایران به مذاکرات اولتیماتوم تعیین کنید | DW | 26.07.2021

او گفت که کارزار ایجاد عدالت جنسیتی بیشتر در فوتبال حرفه‌ای آلمان از سوی برخی از مردان ورزشکار و دست‌اندرکار فوتبال نیز مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته است. اما، هیچ مردی در هسته این گروه حضور ندارد.یانا برنهارد در توضیح چرایی این موضوع افزود که هم فرصت برای گسترش مشارکت محدود بوده و هم هماهنگ کردن فعالیت‌ها در یک گروه کوچک ساده‌تر از یک گروه بزرگ است.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدبخشنامه‌ ضد زنفدراسیون فوتبال آلمان در سال ۱۹۵۵ طی بخشنامه‌ای به تیم‌های فوتبال تشکیل تیم‌های فوتبال زنان را در این کشور ممنوع اعلام کرد. در این بخشنامه آمده بود: «فوتبال با طبیعت زنانه زنان بیگانه است». زنان اما بی توجه به این بخشنامه، تیم‌های خود را تشکیل دادند و در مستطیل سبز همچون این تصویر در شهر میندن به میدان رفتند.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدفوتبال زنان در آلمان شرقیدر حالی که فوتبال زنان در غرب آلمان ممنوع بود، دفتر سیاسی حزب کمونیست آلمان شرقی فوتبال مردان را"ورزشی قدرتی" نامید و فوتبال زنان را فاقد این خصوصیت دانست. گرچه زنان اجازه بازی داشتند، اما این ورزش از پشتیبانی لازم برخوردار نبود. تنها در ۹ ماه مه سال ۱۹۹۰ یک بازی دوستانه بین تیم‌های ملی زنان آلمان شرقی و چکسلواکی برگزار شد که آلمانی‌ها ۳ بر صفر شکست خوردند.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدلغو یک بخشنامه ضد زنپایه‌های بخشنامه ضد زن فدراسیون پانزده سال بعد به لرزه درآمد و حتی گرد مولر، بازیکن افسانه‌ای آلمان برای جمع‌ آوری کمک مالی در سال ۱۹۷۰ سوت آغاز یک بازی دو تیم زنان را به صدا درآورد. روز ۳۱ اکتبر همان سال فدراسیون، بخشنامه خود را لغو کرد. headtopics.com

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدزننده اولین گل ماهاما فدراسیون فوتبال آلمان علیرغم اجازه بازی هنوز با تشکیل تیم ملی فوتبال زنان مخالفت می‌کرد و بازی زنان تنها در دو نیمه ۳۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شد."بربل ووهل‌لبن" اسطوره فوتبال زنان آلمان آن تصمیمات را"عقب مانده" می‌نامد. او در سال ۱۹۷۴ اولین زنی بود که توسط تماشاگران شبکه یک تلویزیون آلمان بعنوان"زننده گل ماه" انتخاب شد.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدقهرمان غیر رسمی جهانتیم"اس اس گ برگیش گلادباخ ۰۹" بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۹ موفق شد ۹ بار عنوان قهرمانی فوتبال زنان و چهار با جام حذفی را تصاحب کند. این تیم در رقابت‌های غیر رسمی قهرمانی جهان که در تایپه تایوان برگزار شد، آلمان را نمایندگی کرد و قهرمان جهان شد.

هشدار فرانسه؛ ایران مذاکرات احیای برجام را به خطر می‌اندازد | DW | 27.07.2021 ​​​​​​​هشدار نسبت به اعمال خشونت علیه مطالبات مردم خوزستان | DW | 26.07.2021 آشتی دو کره؛ سئول و پیونگ یانگ کانال‌های ارتباطی میان یکدیگر را احیا کردند

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدپیروزی در اولین دیدار ملیفدراسیون فوتبال آلمان بالاخره در سال ۱۹۸۲ با تشکیل تیم ملی فوتبال زنان کشور موافقت کرد. این تیم در روز دهم اکتبر همان سال با نتیجه ۵ بر یک بر سوئیس غلبه کرد. سیلویا ناید، بازیکن تیم"اس اس گ برگیش گلادباخ ۰۹" که بعدا مربی تیم ملی شد در این دیدار برای اولین بار دو گل به ثمر رساند.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شداولین قهرمانی بین‌المللیدر سال ۱۹۸۹ رقابت‌های قهرمانی اروپا در آلمان برگزار شد. دیدار دو تیم آلمان و ایتالیا در نیمه نهایی با پیروزی زنان آلمانی در ضربات پنالتی همراه بود و برای نخستین بار از تلویزیون آلمان پخش مستقیم شد. در بازی فینال، آلمان با نتیجه ۴ بر یک در مقابل نروژ به پیروزی رسید و قهرمان اروپا شد. از آن سال تاکنون زنان آلمان ۷ بار قهرمان اروپا شده‌اند.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدتشکیل لیگ زنانفدراسیون فوتبال آلمان در سال ۱۹۹۰ لیگ حرفه‌ای فوتبال زنان (بوندس لیگای زنان) را تشکیل داد. تیم زنان"تی اس فا زیگن" اولین عنوان قهرمانی لیگ را در سال ۱۹۹۱ تصاحب کرد.فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدفرانکفورت بهترین تیم اروپا

در سال ۲۰۰۲ برای نخستین بار تیم"اف اف سی فرانکفورت" عنوان بهترین تیم اروپا تصاحب کرد. این تیم سه بار دیگر نیز در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ (که تحت عنوان لیگ قهرمانان اروپا برگزار شد) این عنوان را بدست آورد. فرانکفورت همچنین هفت عنوان قهرمانی آلمان را نیز در اختیار دارد.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شداولین قهرمانی جهانزنان آلمان در رقابت‌های قهرمانی جهان که در سال ۲۰۰۳ در آمریکا برگزار شد به فینال راه یافتند و در مقابل سوئد با پیروزی ۲ بر یک جام را به خانه بردند. گل دقیقه ۹۸"نیا کونتسر" در این بازی به عنوان"گل سال" انتخاب شد.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدبهترین شکارچی آلمانیبرگریت پرینس، در رقابت‌های جام جهانی سال ۲۰۰۳ با ۷ گل در شش دیدار عنوان"خانم گل" بازی‌های جام جهانی را بدست آورد. او که تا سال ۲۰۱۱ در ترکیب تیم ملی حضور داشت رکورد گل‌های تیم ملی را با ۱۲۸ گل در اختیار دارد. پرینس ۳ عنوان"بهترین بازیکن جهان" و هشت بار نیز به عنوان بهترین بازیکن آلمان انتخاب شده است.

فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شددفاع از قهرمانی جهانتیم فوتبال زنان آلمان اولین تیم فوتبالی است که موفق شد از عنوان قهرمانی جهان خود در سال ۲۰۰۷ در چین دفاع کند. شش پیروزی، یک تساوی؛ ۲۱ گل زده و بدون گل خورده حاصل کار زنان آلمان در آن جام جهانی بود.فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شد

تصاحب اولین جام لیگ قهرمانان اروپادر فصل ۲۰۰۹/ ۲۰۱۰ فدراسیون فوتبال زنان اروپا رقابت‌های"لیگ قهرمانان اروپا" را راه‌اندازی کرد. تیم"اف اف سی توربین پتسدام" اولین جام این رقابت‌ها را تصاحب کرد.فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شدطلای المپیک

دو سال پس از قهرمانی جهان تیم ملی فوتبال مردان آلمان، زنان این کشور در رقابت‌های المپیک سال ۲۰۱۶ با پیروزی ۲ بر یک در مقابل سوئد بر مدال طلای المپیک بوسه زدند. آن‌ها پیشتر در سال‌های دو هزار، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ مدال‌های برنز را تصاحب کرده‌ بدوند.فوتبال زنان آلمان پنجاه ساله شد

سیلویا ناید، برنده همه عناوین ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

کارزار برای مفت خوری ریدم به فوتبال آلمان اگه به این جنده‌ها بها بده فمینیسم دیگه از حالت یه جنبش و کارزار خارج شده بیشتر به یه راهزنی و دزدی سازمان‌یافته تبدیل شده. الان اینا برابری رو توی این میبینن که بیان خودشونو به زور تحمیل کنن به یه چیزی که هیچ نقشی در رشد و پیشرفتش ندارن و نمیتونن داشته باشن؟ وقاحت و بیشرمی هم حدی داره که اینا نمیشناسن

یه فوتبال مونده اونم برینید توش یه تپه نریده مونده بود فقط، دنبال برابر کردن تعداد زن و مرد تو همه جا هستن بعد گروه خودشون ۹ تا زنن یدونه مرد هم نیست 😂 کصخلا برابری رو از خودتون شروع میکردین نه زن دست اندر کار فمنیست تپه ای دیگر را برای فتح کردن پیدا کردند خوب رفقا دقیقا هفته بعد همینا میان دم در فیفا اعتراض میکنن که چرا بازیکنای زن توی تیم های رده بالا اکثرا نیمکت نشینن انقد اینا خنگن که نمیدونن فقط دسترسی خودشون به ورزش کم تر میشه

یعنی کیفیت فوتبال زنان با مردان یکی😂😂😂 حروم زاده‌ها ی فوتبالو بزارید برامون بمونه گیم و هالیوود بس نبود فوتبالم میخاید کثیف کنید ؟ فوتبال زنان بیننده نداره میخاید فوتبال مردان رو بشاشید توش فمینیست هست ک زمین از حروم زادگی خالی نمونه کص ننه تک تکتون زن ها نشستن نگاه می کنن مردها همه چیز رو آماده کنن پیش ببرن بعد اونها بیان بگن نصفش مال ماست.