ژوئن از خونین‌ترین ماه‌های جنگ ۲۰ ساله افغانستان؛ چند ولسوالی از طالبان پس گرفته شد

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 32 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 16%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

مقامات محلی ولایت هرات روز پنجشنبه اعلام کردند که گروهی از نیروهای طالبان به بازار قدوس‌آباد در اسلام‌قلعه واقع در نزدیکی مرز افغانستان با ایران حمله کرده‌اند.

همین مقامات گفته‌اند که نیروهای دولتی تلاش طالبان برای کنترل ولسوالی غوریان را که با ایران مرز مشترک دارد، خنثی کرده‌اند.حملات اخیر طالبان و مقاومت نیروهای دولتی و مردمی در برابر آنان روزهای خونینی را برای افغانستان رقم زده است. رسانه‌ها و منابع دولتی آمار متفاوتی را از قربانیان این نبردها گزارش کرده‌اند و شمار دقیق کشته‌شدگان روشن نیست.بر بنیاد آمارها و اطلاعاتی که طلوع‌نیوز ثبت کرده‌است، ماه گذشتۀ میلادی ژوئن یکی از خونین‌ترین و پر رویدادترین ماه‌ها در ۲۰ سال گذشته در افغانستان بوده است.

حکومت کابل می‌گوید که در این ماه، بیش از ۶ هزار طالب در این ماه کشته شده‌اند. طالبان نیز ادعا می‌کنند که تلفاتی را به نیروهای دولتی در این ماه وارد کرده‌اند. در این ماه، ۶۳۸ نظامی و غیرنظامی در حمله‌‎های طالبان و گروه‌های دیگر در افغانستان جان باختند. بر اثر حملات اخیر طالبان تاکنون هزاران نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند. به نوشته رسانه‌های افغانستان، شمار آوارگان تنها در ولایت کندز حدود ۵ هزار نفر برآورد می‌شود.

نبردها در افغانستان در آغاز ماه مه سال جاری میلادی شدت گرفت. طالبان پس از آن به جنگ شدت بخشیدند که آمریکا و ناتو اعلام کردند که خروج سربازان آنان از اول ماه مه آغاز و تا ماه سپتامبر تکمیل می شود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

قطع برق از سوی ایران باعث نگرانی وقوع اعتراضات در عراق شده استقطع برق از سوی ایران باعث نگرانی وقوع اعتراضات در عراق شده است ▪️به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از اینکه دولت عراق موفق به پرداخت بدهی‌های معوقه خود نشد، ایران که خود با کمبود منابع مالی مواجه است، ارسال برق به این کشور را متوقف کرد ⬇️بیشتر بخوانید: برای پیشبرد اهدافش در عراق مانع شدند، نظام هم برق را فطع کرده. بدهی معوقه کیلو چند؟ درسته
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

وزرای امور خارجه گروه ۲۰ بر ضرورت چندجانبه گرایی برای خروج از بحران کرونا تاکید کردندآنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در این نشست گفت: «همکاری چندجانبه گرایانه برای قدرت جمعی ما به منظور پایان دادن به بحران جهانی سلامت ضروری است.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

آغاز کنکور ۱۴۰۰ با شرکت بیش از ۱۲۵ هزار داوطلب گروه هنرآغاز آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ اولین روز فرایند برگزاری آزمون سراسری سال۱۴۰۰ از ساعت ۸ صبح امروز با رقابت بیش از ۱۲۵ هزار داوطلب گروه آزمایشی هنر تحت پروتکل های بهداشتی آغاز شد و این فرایند با رقابت سایر گروه‌های آزمایشی تا روز شنبه ۱۲ تیر ادامه دارد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

دبیرکل سازمان ملل از آمریکا خواست تحریم‌های ایران را بردارد | DW | 30.06.2021آنتونیو گوترش در گزارش شش‌ماهه خود به شورای امنیت درباره چگونگی پیشبرد قطعنامه ۲۲۳۱ در رابطه با برجام از آمریکا خواسته تا تحریم‌های نفتی ایران را لغو کند. او متقابلا از ایران نیز خواسته تا به طور کامل به برجام بازگردد. آنتونیوگوترش_گوه_خورد No2IR آنکه باید در ایران سرنوشت را تعیین کند و جهان هم به خواستش احترام بگذارد مردم ایران هستند نه سازمان و ملل و دیگران که حقی ندارند. تمام آن احمق‌ها که دشمن ترامپ بودن مانند گوه بکون اخوندا چسبیدن نه امریکا ی خاعن ونه اروپای گشنه حقی برای انتخاب ملت ایران ندارند مردم ایران چندین جنگ بزرگراپشت سرگذاشته اعراب ومغول ترکان غزرفتن این سگان نجس راملت ایران جارو می‌کنند به سازمان مطیع قدرتهاهم دیگراعتمادندارند
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

آمریکا: حمله هوایی به سوریه برای جلوگیری از حملات ایران بود | DW | 30.06.2021واشنگتن در نامه‌ای به شورای امنیت اطلاع داده که هدف حمله هوایی اخیر آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق جلوگیری از حملات بیشتر علیه منافع آمریکا یا حمایت از آن توسط شبه‌نظامیان و ایران بوده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

از کلانتری می خواهم اقدامات لازم را انجام دهدواکنش جهانگیری به حادثه اتوبوس خبرنگاران: *مسئولان هر دستگاهی اگر قصوری در انجام کاری داشته باشند باید با شهامت عذرخواهی کنند *از کلانتری می‌خواهم اقدامات لازم را انجام دهد *کسانی که مسئول بودند باید پاسخگو باشند *جامعه خبرنگاری موضوع را پیگیری کند اگه شونصد هزار مسئله پیگیری شد اینم میشه چچی میگی عامو اسحاق
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »