چرا گرمای اروپا کشنده است و گرمای جنوب ایران نه؟

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 105 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 45%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

🔷چرا گرمای اروپا کشنده است و گرمای جنوب ایران نه؟ مردم مناطق کویری و جنوبی ایران چگونه در برابر دمای طاقت‌فرسای هوا دوام می‌آورند؟ چرا گرم‌شدن عمومی کره زمین، در اروپا بیشتر مخل زندگی و گاه مرگ‌آفرین است؟ ◀️گزارش هومان دوراندیش در وب‌سایت یورونیوز:

در ماه اوت سال ۲۰۰۳، پانزده هزار نفر در فرانسه در اثر گرما جان خودشان را از دست دادند در حالی که دمای هوا حداکثر ۴۴ درجه سانتی‌گراد بود ولی در مناطق گرمسیر ایران، دمای هوا گاهی به ۶۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد بی‌آنکه کسی در اثر گرما جانش را از دست بدهد.

آرش، ساکن یکی از روستاهای شهر بم، می‌گوید: «در روستای ما، مردم در جوی آب آب‌تنی می‌کنند. جوهایی که آبشان از قنات می‌آید و عرضشان حدود ۱ تا ۱ونیم متر است. جوانان روستا هر روز ظهر در این جوها آب‌تنی می‌کنند. زنان هم در باغ‌ها آب‌تنی می‌کنند. آب این جوها از قنات وارد باغ‌های روستاها می‌شود و زنان داخل باغ، در جوی آب آب‌تنی می‌کنند. البته زن‌ها با لباس وارد آب می‌شوند. با چادرهایشان هم دور جوی آب را می‌پوشانند که از بیرون دیده نشوند.

منوچهر، شاغل در بندر عسلویه، می‌گوید شنا کردن در دریا، تنها راه خنک شدن مردم در بندر گرمسیر و شرجی عسلویه است: «در عسلویه، مردم برای آب‌تنی از دریا استفاده می‌کنند. در شهرستان کنگان، نزدیک عسلویه، یک استخر هست اما عسلویه استخر ندارد. این اطراف قنات هم نداریم.» دکتر حامدی هم زندگی شبانه و کاستن از زمان فعالیت در طول روز را راهی برای فرار از گرما می‌داند و می‌گوید: « در خوزستان و بوشهر و بندرعباس، از ساعت ۱۲ ظهر تا ۶ یا ۷ عصر، زندگی در حوزه بیرون از خانه تقریبا تعطیل است. حتی ادارات هم خودشان را با این شرایط تطبیق می‌دهند. ادارات از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ ظهر کار می‌کنند و بعد تعطیل می‌شوند و دوباره از ۴ یا ۵ عصر دو سه ساعت دایرند. زندگی تا حد زیادی شبانه است. در کشورهای عربی منطقه خاورمیانه هم زندگی شبانه رایج است. این یعنی تطبیق زندگی با آب و هوای گرم.

دکتر حامدی درباره کوچ و ییلاق‌نشینی می‌گوید: «در قدیم عکس‌العمل سنتی جامعه محلی به گرمای شدید تابستانه، کوچ بود. یعنی مردم به مناطق ییلاقی کوچ می‌کردند. اگر مردم ایران در مناطق قشلاقی باقی می‌ماندند، آنها هم در اثر گرما تلفات می‌دادند. ولی امروزه دیگر نیازی به کوچ نیست و مردم دمای محیط زندگی‌شان را با استفاده از وسایل تکنولوژیک پایین بیاورند.

اینکه استفاده فراگیر از کولر در شهرها و روستاهای گرمسیر ایران و فقدان چنین امری در اکثر شهرهای اروپایی، ناشی از مصرف بالای انرژی در ایران است یا نه، سوالی است که دکتر حامدی در پاسخ به آن می‌گوید: « این تفاوت نه ناشی از مصرف بیشتر انرژی توسط ما ایرانیان بلکه برخاسته از سبک زندگی متفاوت ما و اروپایی‌هاست. یعنی ما خودمان را با شرایط اکولوژیکی گرمسیری جنوب ایران، تطبیق داده‌ایم. اروپایی‌ها طی سال‌های متمادی با گرمای چندانی مواجه نبوده‌اند که بخواهند از تکنولوژی برای رهایی از گرما استفاده کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

ثابت شده كه بشر حتی ۶۰ تا ۷۰ درجه بالا و زیر صفر هم مقاومت کرده، مثل وقتیکه خانمى برای اولین بار باردار میشه و كمكم شکمش با دردو زحمت بزرگ میشه، هیچ باورش نمیشه که واقعا یه انسانی دیگه در بدن اوست،اما باهمه شگفتیهای خلق مقاومت میکنه تاآن آدم از راه برسه وخودش آنرا ببینه و لمس کنه

چون ما رو آدم حساب نمیکنن

چه سوال چرندی اینجا جهان سومه ملت صدبار بیشتر از ملل اروپایی پوست کلفتن شما اگه غذای ما رو بخورید هوای ما رو تنفس کنید نصف اروپا تا آخر هفته نفله میشن اونطوری قطعا

ایرانی ها برا جهنم اکی ین دگه اروپایی تی تی ش مامانین

تحلیل تان خیلی طولانی بود نتوانستم کامل بخوانم

چون درایران انتخابها فقط حول دو محور میچرخه : بد و بدتر درحقیقت مجبوری برای فراز ازبدتر به بد رضایت بدی تنها چیزی که درایران بی ارزشه انسانه ، کرامت انسانی که دیگه لاکچری حساب میشه.

خیلی سادست، 《چون ما مجبوریم.و شما نه》 آرام

sallar شاید جواب سوالت اینجا باشه :-)

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

گرمای امسال رکورد زدرئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه امسال گرما در برخی شهرها رکورد زد، گفت: تعدادی از شهرها از جمله تهران و خراسان رضوی با موج گرمایی مواجه بوده‌اند همچنین در برخی شهرها با افزایش دمای شب مواجه بوده‌ایم. پیشی بینی استاد درست از آب درآمد تابستانهای گرم زمستانهای سرد وپر باران خشک شدیم 😰
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »


منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

چرا مصطفی پور محمدی از اعدام‌های ۶۷ دفاع می‌کند ؟مصطفی پورمحمدی، دبیر جامعه روحانیت مبارز، در گفت‌وگو با هفته ‌نامه «مثلث» بار دیگر از نقشش در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ دفاع کرده. الان مجاهدا اگه بیان ایران باید بدتر از دهه ۶۰ با اینها برخورد بشه، بسکه خائنن چرا ؟رجوی در پی عملیات فروغ جاویدان میخواست شهر به شهر که جلو می آید زندانی ها را آزاد کند و عملا در هر شهر به نیروهای خود بیفزاید، آنان که در تهران اعدام شدند هر روز به زندانبانها میگفتند : به زودی مسعود میرسه و ما رو آزاد میکنه و ما دمار از جانتان میکشیم در این میان نظام به در این میان نظام به آنها فرصت داد تا یک کلمه بگویند ما با شماییم و اعدام نشوند ولی آنها نگفتند.بی بی سی با برخی از جان بدربردگان از همین اعدام ها صحبت کرد و آنها همین لجبازیشان را تایید کردند. کسی نبود در آن مصاحبه بهشان بگه:خوب بیشعور یک کلمه میگفتی غلط کردم و خلاص و آزاد میشدی
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

محمد رسول‌اف: قاضی گفت چرا درباره هولوکاست فیلم نمی‌سازی؟shimashahrabi ۲- چیزی که من درفضای اطرافم میبینم یک سوء مدیرت و فضای آشفته‌ای از تخریب کشور و تولید ریاکاری و انهدام دین و فرهنگ عمومی است shimashahrabi این کفته اش عالیه: ۱- ترجیح میدهم به جای نمایش معلول‌ها به علت‌ها توجه کنم.مایلم به نقد ساختاری بپردازم که این بلا را سراین کشور آورده است. برای من فرق نمیکند این ساختار کیست.ج ا است یا پهلوی و یا حتی حکومت آینده ایران.
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

روستائیان خاش با شرایط بحرانی بی آبی مواجه شده‌اندفرماندار خاش: *روستائیان خاش با شرایط بحرانی و دشوار بی آبی مواجه شده‌اند *هم اینک به مردم بالای ۸۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود *بالای ۹۰ درصد از شکایت‌های مردمی مربوط به مشکلات بی آبی و قطع مکرر آب است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

از اکراه برای کار با بیضایی تا معجزه «هوشیار و بیدار»+فیلم«وقتی از فرانسه برگشتم مهدی هاشمی مرا به بهرام بیضایی معرفی کرد. فکر می‌کردم او در مقایسه با ایده‌آل‌های من، آدم بزرگی نیست، به همین علت گفتم دوست ندارم با یک آدم معمولی کارم را شروع کنم. بعد از آن بارها گفتم فکر می‌کردم «مرگ یزدگرد» ضعیف‌ترین کار رزومه من خواهد بود اما الان بعد از ۴۰ سال درخشان‌ترین کار من است. جالب این است که آن را با اکراه قبول کرده بودم و اگر اصرار مهدی هاشمی نبود احتمالاً در آن بازی نمی‌کردم.»
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »