چرا شجریان به توس می‌رود؟

18/07/1399 08:40:00 ب.ظ

بنا به تصمیم خانواده زنده‌یاد محمدرضا شجریان قرار است پیکر او در شهر توس واقع در استان خراسان رضوی به خاک سپرده شود. به جز نابسامانی به وجود آمده به دلیل شیوع بیماری کرونا، چه دلایل دیگری خانواده و اقوام شجریان را بر آن داشته تا او در توس به خاک سپرده شود؟

بنا به تصمیم خانواده زنده‌یاد محمدرضا شجریان قرار است پیکر او در شهر توس واقع در استان خراسان رضوی به خاک سپرده شود. به جز نابسامانی به وجود آمده به دلیل شیوع بیماری کرونا، چه دلایل دیگری خانواده و اقوام شجریان را بر آن داشته تا او در توس به خاک سپرده شود؟ مقبره حکیم ابولقاسم فردوسی در توس اهمیت توس برای ایرانی‌ها و توریست‌های خارجی دیگر ویژگی توس این...

مقبره حکیم ابولقاسم فردوسی در توس اهمیت توس برای ایرانی‌ها و توریست‌های خارجی دیگر ویژگی توس این است که این شهر در قرون گذشته مأمن و خاستگاه بسیاری از علما، دانشمندان و هنرمندان بوده و به لحاظ سیاسی و اجتماعی منطقه‌ای مهم استراتژیک به حساب می‌آمده است. بنا به همین دلایل است که شهر توس در حال حاضر یکی از اهداف مهم گردشگری است. از همین روست که شهر توس به‌طور متوسط سالانه میزبان توریست‌هایی است که از دیگر کشورها به ایران می‌آیند و از بناهای قدیمی و مکان‌های تاریخی آن دیدن می‌کنند.

نام توس به‌طور واضح تا دوران ساسانی در متون و منابع به‌جا مانده نیامده و آنچه که در کتیبه‌های دوره هخامنشی آمده، اشاره به شهرهای شمال شرقی کشور است که از آن با نام ایالت پرثوه یاد شده است. حتی در دوران اشکانی نیز نامی از توس سپرده نشده است. با اینکه از توس به‌طور واضح در تاریخ کهن یاد نشده اما بر اساس اسناد و مدارک به‌جا مانده، در دوران هخامنشیان شهر توس به نام سوسیا شناخته می‌شده و یکی از پایتخت‌های ایالت پارت در آن مقطع بوده.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

حقوق بشر برای سال آتی هم کماکان اثرگذار است | مصطفی علایی

با توجه به روندی که در سال ۱۴۰۱ در موضوع حقوق بشر طی شد، به نظر می‌رسد این مقوله تأثیراتی جدی بر عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ایران داشته است. در کنار آن، درهم‌تنیدگی حقوق بشر با حوزه سیاسی، دیپلماتیک و حتی امنیتی سبب شد برخی این اعتقاد را پیدا کنند که مبحث حقوق بشر در قبال ایران یک ماهیت سیاست‌زده و امنیت‌زده پیدا کند. بر همین اساس، موضوع حقوق بشر در سال گذشته بر دو محور دیگر یعنی جنگ اوکراین و بحث پهپاد و نیز وضعیت پرونده هسته‌ای و اختلاف‌های پادمانی، سایه انداخت و این مقوله (حقوق‌بشر) به یک ضلع و پارامتر سوم برای فشار بر ایران تبدیل شد. اگر‌چه در ادوار مختلف همواره حقوق بشر مورد تأکید همه کشورها بوده است، اما چه شد که سال گذشته حساسیت‌ها در‌این‌باره بیشتر شد؟محور گفت‌وگوی «شرق» با مصطفی اعلایی، سفیر اسبق ایران در ونزوئلا، دیپلمات سابق ایران در نمایندگی‌های ایران در سازمان ملل قرار گرفت. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

چون توس دوس دفن دوست و دشمن کنار هم در جهان فقط از تشگیلات علوم شئونیزم جاهلیت اعراب و فرقه فارسیسم‌ تبهکارست.وگرنه در هیچ کجای جهان مرد خردمند مردمی مهشور را در کنار مرد بیخرد حکومتی دفن نمیکنند.

نگاهی به زندگی شجریان در چند تصویر | DW | 09.10.2020پیکر محمد رضا شجریان، خسرو آواز ایران به توس منتقل شد تا در کنار فردوسی بخاک سپرده شود. ایران در سوگ شخصیتی نشسته است که خود را 'خاک پای مردم' می‌دانست. تصاویری از 'مرغی سحری' که ناله سر کرد. ایران به سوگ نشسته بلکه این بزدل ها هستند که به سوگ نشسته اند. بزدلهای که بجای دیدن واقعیتها و اقدام، خود را با ترانه های او تسکین میدادند. سوگ آنها در رفتن او نیست بلکه ترس از دیدن بزدلیهای گذشته شان و آینده پیش رویشان بدون دسترسی به قرص مسکنی ست Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

اطلاعیه خانه موسیقی و توییت همایون شجریان برای زمان و مکان خاکسپاری استاد شجریانخانه موسیقی درباره زمان اقامه نماز زنده‌یاد شجریان در بهشت زهرا اطلایه‌ای صادر کرد. همایون شجریان نیز در اینباره توضیحاتی داده است.

تابوت‌های نمادین در اعتراض به آزادی متهم به قتل جورج فلویدبرخی از تظاهرکنندگان برای اعتراض به خشونت نژادپرستانه پلیس، تابوت‌های نمادینی را با خود حمل می‌کردند و کیسه‌هایی را هم به شکل جسد درون کفن، روی زمین می‌کشیدند.

گزارش تصویری؛ شجریان در ۲۴ ساعتی که گذشت - BBC News فارسیمروری تصویری بر مراسمی که در شبانه‌روز گذشته برای محمدرضا شجریان برگزار شده است. ای داد و بیداد که چت کردم و بسیاری حتی ترانه های ساده ایشون رو نمیشناختند. مثل شما. دیروز روبروی بیمارستان جم، فردی بالای آمبولانس رفت و از بی‌بی‌سی و منوتو بعنوان رسانه هایی نام برد که خیرخواه مردم نیستند و مردم تشویقش کردند، این باید بزرگترین شکست برای بی‌بی‌سی محسوب شه و در شیطنت هاش بازنگری کنه!

درگیری پراکنده میان نیروی انتظامی و سوگواران شجریان در اطراف بیمارستان جمتجمع‌کنندگان شعار «ننگ ما صدا و سیمای ما»، «مرگ بر دیکتاتور» و «دیکتاتور بمیرد، شجریان نمیرد» سرمی‌دادند. ما اینجاییم خبری نیست

واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به درگذشت شجریان؛ «اسطوره تکرار ناشدنی موسیقی»، «پناه مردم ایران»«تلخی پایانِ زندگی شجریان منحصر به این کمتر از یک سال اخیر نبود که با گرمای خانواده، دلدادگی پزشکان مجرب و علمِ پزشکی زنده نگه داشته شد. تلخی عمیق‌تر آن بود که هنرمند ممتاز آواز ایران در اوج کمال‌یافتگی، حضور و بانگِ بی‌نظیرش دریغ شد از مردمی که اکنون به سوگ او نشسته‌اند و اشک می‌ریزند.» کمی شورش کردی. اسطوره! شوخی بدی بود! لطفا شوخی نکنید! ما به باند هنری اسطوره نمی گوییم! تو گوه نخور یورو نیوز طرفدار آخوند