پیوند عضو در ایران با حداقل هزینه / محدودیت مالی برای تولید دو واکسن

29/09/2019 01:29:00 ب.ظ

اروپایی‌ها برای پیوند کبد به ایران می‌آیند وزیر بهداشت: پیوند عضو کاری پر هزینه است و همه کشورها به سمت آن حرکت نمی‌کنند، اما همین حالا در شیراز یکی از مراکز مهم پیوند کبد را در منطقه داریم که بیماران حتی از کشورهای اروپایی نیز به آن مراجعه می‌کنند

اروپایی‌ها برای پیوند کبد به ایران می‌آیند وزیر بهداشت: پیوند عضو کاری پر هزینه است و همه کشورها به سمت آن حرکت نمی‌کنند، اما همین حالا در شیراز یکی از مراکز مهم پیوند کبد را در منطقه داریم که بیماران حتی از کشورهای اروپایی نیز به آن مراجعه می‌کنند

وزیر بهداشت با بیان این که ما هم در حوزه اقدامات کم هزینه سلامت اقدام می‌کنیم و هم کارهای پر هزینه این حوزه را پیش می‌بریم، در عین حال درباره انجام اعمال پیوند عضو در ایران، گفت: حداقل هزینه پیوند در ارزان‌ترین کشورها ۱۰۰ هزار دلار است، اما این کار در ایران با حداقل هزینه انجام می‌شود.

وی افزود: باید بپرسیم که چه شد که بعد از انقلاب اسلامی دستاوردهای عظیمی در حوزه سلامت داشتیم؛ چه در افزایش پوشش واکسیناسیون چه در توسعه زیرساخت‌های شبکه بهداشتی درمانی و چه در کاهش مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر و چه امروز در عرصه پیوند عضو. باید پرسیم که چه چیزی باعث شد ما به این نقطه برسیم؟ پاسخش فقط عشق است. چرا مادری قبول می‌کند که قلب فرزندش را جدا کنند  و در سینه کسی بگذارند که نمی‌شناسند؛ چرا کسی قبول می‌کند خون یا سلول بنیادی‌اش را به فردی دیگر اهدا کنند. همه این ها به دلیل عشق است. عشق درون‌مایه همه گذشت‌ها و بزرگی منش‌های جهان است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

با درخواست «رفع تحریم‌های ایران در ازای دیدار با روحانی» مخالفت کردمرئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مواضع بی‌اساس خود مدعی شد که مقام‌های ایران پیشنهاد لغو تحریم‌ها در ازای دیدار با رئیس‌جمهوری این کشور را داده بودند که با پاسخ منفی وی رو‌به‌رو شده است.

چین: مناقشه تجاری با آمریکا می‌تواند باعث رکود اقتصادی در جهان شودوانگ یی، وزیر امور خارجه چین هشدار داده است مناقشه تجاری آمریکا و چین می‌تواند باعث رکود اقتصادی در جهان شود. وزیر امور خارجه چین گفته است کشورش به حل و فصل مناقشه با آمریکا از 'راه‌های منطقی و در فضایی آرام متعهد است.'

با ارزیابی پزشکان روانچی در مدت کوتاهی درمان می‌شود/هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت می‌شودسخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل روز شنبه در پی برخی واکنش‌ها از سوی کاربران فضای مجازی به بستری شدن مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل در بیمارستانی در نیویورک، اعلام کرد: در آمریکا اکثر افراد شاغل و از جمله کارکنان نمایندگی ایران تحت پوشش بیمه درمانی هستند.

انتخابات افغانستان در شرایط «نسبتا آرام» امنیتی، اما با مشارکت پائین مردم برگزار شد🔺 انتخابات افغانستان در شرایط «نسبتا آرام» امنیتی، اما با مشارکت پائین مردم برگزار شد ⚡️چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از سقوط طالبان در سال ۱۳۸۰، روز شنبه ششم مهر ماه در شرایط «نستبا آرام» امنیتی برگزار شد.

پادشاهی عربی سعودی از تلاش‌های مصر در مبارزه با تروریسم حمایت کردیک منبع مسئول در وزارت خارجه سعودی بامداد یکشنبه 29 سپتامبر 2019 حمایت پادشاهی عربی سعودی از

ظریف: آینده مردم را در گرو دیدار نمایشی با ترامپ قرار نمی‌دهیموزیر امورخارجه ایران پیش از ترک نیویورک اعلام کرد اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی با رئیس جمهور آمریکا قرار نمی‌دهیم. - خبرگزاری آناتولی

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در همایش بزرگداشت روز جهانی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی خونساز با اشاره به یاد و خاطره مادر مرحومش گفت: زمانی که می‌خواستم مسئولیت وزارت بهداشت را بپذیریم از این کار پرهیز می‌کردم و به مادرم گفتم اگر این مسئولیت را بپذیریم از دیدن شما در آخر هفته‌ها محروم می‌شوم، اما مادرم گفت من تو را برای مردم تربیت کردم نه برای خودم و سعی کن که بیشتر به مردم سر بزنی.به گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی مدعی شد که ایران از او خواسته بود برای دیدار با همتای ایرانی خود تحریم‌ها را رفع کند و او به این خواسته پاسخ منفی داده است.جنگ تعرفه‌ها: شش گزینه چین برای مقابله با آمریکا وزیر امور خارجه چین گفته است کشورش به حل و فصل مناقشه با آمریکا از"راه‌های منطقی و در فضایی آرام متعهد است.به گزارش ایسنا، علیرضا میریوسفی در توییتی در پاسخ به برخی منتقدان به بستری شدن رییس نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نوشت: بیماری ایشان پس از شروع ماموریت و در مراحل اولیه شناسایی شد و ارزیابی پزشکان معالج این است که انشالله در مدت کوتاهی درمان شده و سرکار برخواهند گشت.

وی افزود: باید بپرسیم که چه شد که بعد از انقلاب اسلامی دستاوردهای عظیمی در حوزه سلامت داشتیم؛ چه در افزایش پوشش واکسیناسیون چه در توسعه زیرساخت‌های شبکه بهداشتی درمانی و چه در کاهش مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر و چه امروز در عرصه پیوند عضو. باید پرسیم که چه چیزی باعث شد ما به این نقطه برسیم؟ پاسخش فقط عشق است. من هم البته که گفتم نه!». چرا مادری قبول می‌کند که قلب فرزندش را جدا کنند  و در سینه کسی بگذارند که نمی‌شناسند؛ چرا کسی قبول می‌کند خون یا سلول بنیادی‌اش را به فردی دیگر اهدا کنند. خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید آقای ترامپ در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی چین گفت"یک توافق بد" با چین را نخواهد پذیرفت. همه این ها به دلیل عشق است. عشق درون‌مایه همه گذشت‌ها و بزرگی منش‌های جهان است.

مشکلی پولی وزارت بهداشت برای افزودن دو واکسن جدید به برنامه واکسیناسیون کشوری نمکی با بیان این که گرچه ما در زمینه مسائل کم هزینه نظام سلامت اولویت‌هایی داریم که شاید بر جای مانده است، گفت: به طوری که ما هنوز واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک را به دلیل محدودیت منابع نتوانستیم به شبکه واکسیناسیون اضافه کنیم و تولید آن را در انستیتو پاستور به سختی دنبال می‌کنیم؛ اما به عنوان یک کشور در حال توسعه که با محدودیت منابع مواجه است کارهای پرهزینه و گران قیمت را رها نکرده‌ایم. موضوعات مرتبط. بنابراین هم در جنبه‌های کم هزینه و پر فایده و هم در موارد پرهزینه گام برداشته‌ایم. ما در این زمینه یکی از نادر کشورهای جهان هستیم. پیوند عضو در ایران با حداقل هزینه وی تاکید کرد: به عنوان مثال پیوند عضو کاری پر هزینه است و همه کشورها به سمت آن حرکت نمی‌کنند، اما همین حالا در شیراز یکی از مراکز مهم پیوند کبد را در منطقه داریم که بیماران از کل جهان و حتی از کشورهای اروپایی نیز به آن مراجعه می‌کنند؛ چرا که حداقل هزینه پیوند در ارزان‌ترین کشورها ۱۰۰ هزار دلار است، اما این کار در ایران با حداقل هزینه انجام می‌شود. پیوند مغز استخوان و سلول‌های بنیادی نیز از مواردی است که در کشور وجود دارد و می‌تواند به عنوان علاج کننده اصلی در بسیاری از بیماری‌ها نقش ایفا کند و ما در وزارت بهداشت علاوه بر تامین هزینه‌های آن و کمک به بیمه‌ها در پذیرش هزینه، تلاش می‌کنیم که بتوانیم این زیرساخت را به عنوان یک حرکت بزرگ علمی در کشور توسعه دهیم.

همه فواید بانک سلول‌های بنیادی وزیر بهداشت با اشاره به شبکه ملی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی که در کشور راه‌اندازی شده است، گفت: این بانک فقط در پیوند مغز استخوان به ما کمک نمی‌کند بلکه به ما کمک می‌کند تا بسیاری از گره‌های نظام سلامت را بگشاییم. ما امروز نمی‌دانیم که کدام بیماری‌ها در کشور  ما با کدام HLA ارتباط دارند. این بانک در یافتن پاسخ به ما کمک خواهد کرد. ما امروز نمی‌دانیم کدام HLA به درمان خاص پاسخ می‌دهد و با کمک این بانک می‌توانیم این موضوع را دریابیم و متوجه شویم که کدام بیمار به کدام دارو پاسخ می‌دهد. همچنین این بانک به ما کمک می‌کند که پاسخ دهندگان درست به داروهای گران قیمت را بشناسیم.

بنابراین امیدواریم بتوانیم در این راستا به یکدیگر کمک کنیم. ما هم در وزارت بهداشت از این حرکت حمایت کرده و آن را دنبال می‌کنیم. به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت در حاشیه این مراسم و با حضور در جمع خبرنگاران نیز درباره توسعه مراکز پذیرنده سلول‌های بنیادی نیز گفت: مراکزی که می‌خواهند سلول‌های بنیادی را دریافت کنند باید یک سری امکانات کاملا حرفه‌ای برای انجام مراحل تشخیصی و غیره داشته باشند و باید کاملا حرفه‌ای عمل کرده وبه امکانات خاص مجهز باشند. بنابراین توسعه بیش از حد این مراکز ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. تلاش برای توسعه مراکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی وی افزود: البته ما درصدد هستیم تا مراکز پذیره نویسی را در تمام ۳۱ استان کشور داشته باشیم و سیاست وزارت بهداشت این است که با توسعه مراکز دریافت سلول‌های بنیادی بتوانیم این حوزه را تقویت و حمایت کنیم.

نمکی تاکید کرد: برای این موضوع باید با کمک مردم، سمن‌ها و خیرین و هنرمندان فرهنگسازی شود. ما هم در وزارت بهداشت با امکاناتی که داریم تلاش می‌کنیم تا دانشگاه‌های علوم پزشکی با اطلاع رسانی بیشتر، مردم را در جریان این اقدامات قرار دهند. وی درباره هزینه‌های پیوند سلول‌های بنیادی گفت: هزینه‌های پیوند معمولا در دنیا بالاست و در کشور ما نه فقط در پروسه انجام پیوند، بلکه در مراحل بعدی و داروهای گران قیمتی که بیماران پیوندی نیاز دارند، هزینه‌های بالیای را تقبل می‌کنیم.   البته ما همه این هزینه‌ها را تحت پوشش بیمه بردیم و برای بیمار دریافت کننده پیوند به مراتب ارزان درمی‌آید که اصلا با سایر کشورهای جهان مقابل مقایسه نیست. به گزارش ایسنا، همچنین در این مراسم هنرمندانی مانند داریوش ارجمند، سام درخشانی، سیاوش طهمورث، فخر الدین صدیق شریف و غیره حضور داشتند و هر یک دقایقی را با حضار سخن گفتند.

در این  مراسم داریوش ارجمند  در بخشی از سخنان خود گفت: شک ندارم  که مردم ایران در این راه هم کمک می‌کنند؛ مانند کسانی که سال‌ها پیش به جبهه رفتند و به مملکت‌شان خدمت کردند. انتهای پیام .