پیام ترکی نامزدهای انتخابات؛ اعتصاب غذای هشت فعال مدنی ترک در زندان

24/03/1400 10:30 ق.ظ

در بحبوحه ترکی صحبت‌کردن نامزدهای انتخابات_۱۴۰۰ در مناظره‌های تلویزیونی برای جذب آرای شهروندان ترک‌،۸ زندانی سیاسی آذربایجانی که به‌دلیل مطالبه حقوق زبانی و اتنیکی به حبس محکوم شده‌اند،به شکل دسته‌جمعی اعتصاب_غذا کردند ParvizYari2 آن_سوی_خبر

«سیامک میرزایی»، «کیانوش اصلانی» و «بهنام شیخی»، سه زندانی سیاسی تُرک محبوس در زندان اوین، در تماس‌های جداگانه با نزدیکان خود اعلام کرده‌اند که در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم در زندان‌های ایران و تشدید فشار بر...

«سیامک میرزایی»، «کیانوش اصلانی» و «بهنام شیخی»، سه زندانی سیاسی تُرک محبوس در زندان اوین، در تماس‌های جداگانه با نزدیکان خود اعلام کرده‌اند که در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم در زندان‌های ایران و تشدید فشار بر زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان اردبیل، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

«عباس لسانی»، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل، از صبح روز ۲۲ خردادماه ۱۴۰۰، در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم در زندان اردبیل و انتقال زندانیان جرایم خطرناک به بند زندانیان سیاسی این زندان و تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به این زندانی سیاسی، دست به اعتصاب‌غذای تَر زد.

هفته گذشته مسئولین زندان مرکزی اردبیل در اقدامی که پیش‌تر بارها در این زندان تکرار شده است، یک زندانی جرایم خطرناک را به بند ۷ (بند زندانیان سیاسی) منتقل کردند؛ اقدامی در جهت تشدید فشار بر زندانیان محبوس در این بند. این زندانی تازه‌وارد از بدو ورود با تهدید و ایجاد درگیری لفظی، عباس لسانی و سایر زندانیان سیاسی را مورد اذیت آزار قرار داده است. headtopics.

ادامه مطلب:
iranwire »

اینفوگرافی| پرتکرارترین کلمات نامزدهای ریاست جمهوری در آخرین مناظره📊 اینفوگرافی| پرتکرارترین کلمات نامزدهای ریاست جمهوری در آخرین مناظره 👈مشاهده تصویر باکیفیت سیاسی EtemadOnline

۱۱۵ فوتی جدید کرونا در کشور / ۳۴۸۳ بیمار در وضعیت شدید بیماری۱۱۵ فوتی و ۷۴۴۴ مبتلای جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۷۴۴۴ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۱۱۵ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۳۰۲۰۵۲۲ نفر *تعداد بهبودیافتگان: ۲۶۴۰۲۸۱ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۸۱۹۱۱ نفر *مجموع واکسن تزریق شده: ۵۱۰۷۸۳۶

محمد خاتمی در پیامی کوتاه و گنگ مردم ایران را به مشارکت در انتخابات دعوت کردمحمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران با صدور بیانیه‌ای کوتاه با نامیدن عرصه انتخابات به «عرصه سرنوشت»، خواستار مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شد. خاتمی_گوه_خورد خاتمی حرامزاده خاتمی گوه زیاد خورده

کاهش ۲۰ درصدی فوتی‌های کرونا در کشور/وضعیت بیماری در ۱۳ استانکاهش ۲۰ درصدی فوتی‌های کرونا در کشور طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها روند کلی کشور از نظر موج کووید-۱۹، روندی نزولی است؛ هرچند که هنوز شرایط بیماری در برخی استان ها نگران کننده و صعودی است. رییس جمهور انتخابی رهبرت ملت را اتوبوس اتوبوس میبره میتینگ انتخاباتی آنوقت توقع داری روغن بنفشه اثر کنه؟

یک تروریست تحت تعقیب در لیست قرمز ترکیه در مرز سوریه دستگیر شدوزارت دفاع ملی ترکیه اعلام کرد که 12 نفر هنگام تلاش برای عبور غیرقانونی از سوریه به ترکیه از جمله یک تروریست تحت تعقیب در لیست قرمز دستگیر شدند. - خبرگزاری آناتولی

ورزش زنان در جمهوری اسلامی؛ صراحت خمینی و ایدئولوژی حکومتپرسش اولیه این است: چرا شرایط اشتغال و مسکن توسط دولت غربگرا به حدی رسیده که آمار ازدواج کاهش و آمار طلاق افزایش یافته است؟

در بحبوحه‌ تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و تُرکی صحبت‌کردن نامزدهای تایید صلاحیت شده در مناظره‌های تلویزیونی برای جذب آرای شهروندان تُرک‌، هشت تن از زندانیان سیاسی آذربایجانی که همگی به دلیل فعالیت‌های مدنی در حوزه مطالبه حقوق زبانی و اتنیکی تُرک‌ها به حبس محکوم شده‌اند، به شکل دسته‌جمعی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.در سومین روز از آغاز اعتصاب‌غذای پنج‌ تن از زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان مرکزی اردبیل، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین نیز در حمایت از مطالبات زندانیان در اعتصاب، از امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

«سیامک میرزایی»، «کیانوش اصلانی» و «بهنام شیخی»، سه زندانی سیاسی تُرک محبوس در زندان اوین، در تماس‌های جداگانه با نزدیکان خود اعلام کرده‌اند که در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم در زندان‌های ایران و تشدید فشار بر زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان اردبیل، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

«عباس لسانی»، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل، از صبح روز ۲۲ خردادماه ۱۴۰۰، در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم در زندان اردبیل و انتقال زندانیان جرایم خطرناک به بند زندانیان سیاسی این زندان و تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به این زندانی سیاسی، دست به اعتصاب‌غذای تَر زد.

هفته گذشته مسئولین زندان مرکزی اردبیل در اقدامی که پیش‌تر بارها در این زندان تکرار شده است، یک زندانی جرایم خطرناک را به بند ۷ (بند زندانیان سیاسی) منتقل کردند؛ اقدامی در جهت تشدید فشار بر زندانیان محبوس در این بند. این زندانی تازه‌وارد از بدو ورود با تهدید و ایجاد درگیری لفظی، عباس لسانی و سایر زندانیان سیاسی را مورد اذیت آزار قرار داده است.

بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ نیز در پی انتقال یک زندانی جرایم خطرناک به بند ۷ زندان اردبیل، این زندانی از بدو ورود ضمن فحاشی و تهدید، موجب ایجاد درگیری در بند زندانیان سیاسی شده بود.

عباس لسانی در اولین روز اعتصاب غذا با انتشار نامه‌ای سرگشاده، خطاب به رییس زندان مرکزی اردبیل، اعلام کرد: «در صورت محقق نشدن مطالباتش به فاصله یک روز اعتصاب خود را به اعتصاب خشک تبدیل خواهد کرد.»

لسانی در بخشی از نامه خود نوشته است: «در اعتراض به تمامی مظالم اعمالی از سوی عوامل امنیتی پشت پرده و مسئولین زندان و همچنین تا زمان خروج زندانی تازه‌وارد که هیچ سنخیتی با بند هفت ندارد، از روز یکشنبه ۲۳/۰۳/۱۴۰۰ اقدام به اعتصاب‌غذای خشک نموده و تا سرحد خود مرگ پیش خواهم رفت‌ و این نه برای ورود یا خروج یک نفر به بند هفت است، بلکه برای توقف این‌گونه رفتارهای ظالمانه بر علیه تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران خصوصا زندانیان حق‌طلب آذربایجان می‌باشد.»

با انتشار خبر اعتصاب‌غذای عباس لسانی، «یوسف کاری»، زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل، در حمایت از این حرکت اعتراضی و هم‌زمان با این زندانی سیاسی اعتصاب‌غذای خود را آغاز کرد. عباس لسانی و یوسف کاری امروز دوشنبه ۲۴ خرداد، در سومین روز اعتصاب غذا و دومین روز اعتصاب‌غذای خشک هستند.

در دومین روز اعتصاب‌ غذای این دو زندانی سیاسی، سه زندانی سیاسی دیگر محبوس در زندان اردبیل به نام‌های «علی واثقی»، «رضا واثقی» و «مهراد شیخی»، نیز به ‌صورت دسته‌جمعی و در حمایت از عباس لسانی دست به اعتصاب غذا زدند. در همین روز مسئولان زندان مرکزی اردبیل، عباس لسانی، علی واثقی، یوسف کاری، رضا واثقی و مهرداد شیخی را به قرنطینه این زندان منتقل کردند. این پنج زندانی سیاسی از روز گذشته از حق تماس تلفنی با خارج از زندان محروم شده‌اند.

در سومین روز از آغاز اعتصاب‌ غذای دسته‌جمعی زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان مرکزی اردبیل، «سیامک میرزایی»، «کیانوش اصلانی» و «بهنام شیخی»، سه زندانی سیاسی تُرک محبوس در زندان اوین، با پیوستن به این حرکت اعتراضی، اعتصاب‌غذای خود را آغاز کرده‌اند.

اعتصاب‌غذای هشت زندانی سیاسی آذربایجانی موجی از حمایت و همراهی زندانیان سیاسی و فعالان مدنی در شهرهای مختلف را در پی داشته است.

«سعید متین‌پور»، «ابراهیم نوری»، «علی خیرجو» و برخی دیگر از زندانیان سیاسی سابق، با انتشار نوشته‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا، حمایت کرده‌اند.

سعید متین‌پور، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی سابق، با انتشار رشته توییتی، در کنار اعلام خبر اعتصاب‌ غذای عباس لسانی،است: «او دست بر مسئله‌ای گذاشته است که علی‌رغم درگیری دائمی زندانیان سیاسی با آن، همیشه مغفول بوده یا فقط گاهی به‌ صورت مصداقی و البته گذرا به آن پرداخته شده است. زندانیان سیاسی در ایران غالبا بدون رعایت قانون تفکیک جرایم در بندهای مختلف نگهداری می‌شوند. فقط گاهی در برخی زندان‌ها بند امنیتی یا سالن امنیتی شکل می‌گیرد که آن هم در اغلب موارد موقت است. اما در هر دو شکل آن آرامش روحی و گاه سلامت جسمی زندانی مصون از آزارهای اوباش نیست. در بندهای عادی آزار دیدن از زندانیان اوباش جزء زندگی روزمره است و هرگاه ایشان در بندی باشند، طبعا امکان درگیری‌شان با دیگران زیاد است و البته باتوجه ‌به نحوه زندگی و عادت‌هایشان آزار دائمی نیز دارند. بدتر این‌که گاهی این افراد یا برخی مجرمین عادی بر علیه سیاسی‌ها استفاده می‌شوند.»

این زندانی سیاسی سابق که خود تجربه تحمل هفت سال حبس را در پرونده دارد، در این رشته توییت با ذکر نمونه‌هایی از نتایج عدم رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان‌های ایران، درباره دلایل اعتصاب‌ غذای عباس لسانی نوشته است: «‏لسانی می‌گوید حضور دائمی یک فرد غیرمرتبط با عنوان بند که از قضا از بدو حضور هم دست به اذیت و آزار می‌زند و مزاحمت ایجاد می‌کند - درحالی‌که زندانیان سیاسی جدید را به بند نمی‌آورند - جزء یک آزاررسانی برنامه‌ریزی شده است که او در سال‌های گذشته نیز به اشکال مختلف تجربه کرده است. ‏لسانی می‌گوید دیگر این نوع آزار برنامه‌ریزی شده را تحمل نمی‌کند و تن به این اذیت‌ها نخواهد داد و این کار که در همه زندان‌ها جاری است، باید متوقف شود. او می‌گوید وضعیت آن‌قدر غیرقابل تحمل شده که حاضر است به اراده خود با اعتصاب جان بدهد؛ اما ذره ذره به واسطه این آزارها نمیرد.»

کاربران آذربایجانی در شبکه‌های اجتماعی نیز در واکنش به اعتصاب‌ غذای هشت تن از زندانیان سیاسی تُرک، با ترند کردن هشتک «عباس لسانی»، خواستار آزادی زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های ایران و توقف فشارهای اعمال شده از سوی نهادهای امنیتی و قضایی به عباس لسانی و سایر زندانیان سیاسی شده‌اند.

فعالان مدنی در تبریز و اردبیل نیز در روزهای گذشته به شکل گسترده با دیوارنویسی، کشیدن گرافیتی و چسباندن پوستر در سطح این شهرها، اعتراض خود را به تشدید فشارها بر عباس لسانی و سایر زندانیان سیاسی آذربایجانی اعلام کرده‌اند. فعالان مدنی در تبریز در واکنش به تُرکی صحبت کردن نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری برای جذب آرای تُرک‌ها، بر دیوارهای این شهر نوشته‌اند: «انتخابات در تهران، اعتصاب در آذربایجان».