مصطفی کاظمی, عراق, ریاض, عربستان سعودی, ملک سلمان, محمد بن سلمان, شورشیان حوثی

مصطفی کاظمی, عراق

پیام‌های آشکار و پنهان سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان | DW | 01.04.2021

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق به دعوت رسمی پادشاهی عربستان راهی آن کشور شد. هدف از این سفر گسترش سطح همکاری‌ها اعلام شده است. همکاری‌هایی که تنها به عرصه سرمایه‌گذاری عربستان در زیرساخت‌های عراق محدود نمی‌شود.

01/04/2021 05:03:00 ب.ظ

مصطفی کاظمی ، نخست‌وزیر عراق به دعوت رسمی پادشاهی عربستان راهی آن کشور شد. هدف از این سفر گسترش سطح همکاری‌ها اعلام شده است. همکاری‌هایی که تنها به عرصه سرمایه‌گذاری عربستان در زیرساخت‌های عراق محدود نمی‌شود.

مصطفی کاظمی ، نخست‌وزیر عراق به دعوت رسمی پادشاهی عربستان راهی آن کشور شد. هدف از این سفر گسترش سطح همکاری‌ها اعلام شده است. همکاری‌هایی که تنها به عرصه سرمایه‌گذاری عربستان در زیرساخت‌های عراق محدود نمی‌شود.

سفر مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق به ریاض و دیدار با رهبران عربستان و از جمله با محمد بن سلمان، ولیعهد آن کشور در شرایط و اوضاع کنونی حاکم بر خاورمیانه از اهمیت خاصی برخوردار است.کاظمی قرار بود در ماه ژوئیه سال گذشته به ریاض سفر کند. در صورت وقوع آن سفر، ریاض نخستین ایستگاه سفر خارجی نخست‌وزیر عراق می‌بود. سفری که به علت بیماری ملک سلمان و بستری شدن او در بیمارستان به تعویق افتاد.

شماتت دولت روحانی در آخرین دیدار رسمی از سوی خامنه‌ای؛ تکرار بی‌اعتمادی به غرب مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیداز آن زمان تا کنون، مقامات سیاسی و اقتصادی دو کشور بارها با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. اما این دیدارها عموما در سطح وزیران و مسئولان دیگر بوده است.دیدارهایی که عملا منجر به گشایش گذرگاه مرزی"عرعر" شده و افزون بر آن، زمینه سرمایه‌گذاری عربستان در عراق را فراهم ساخته است. اکنون از گسترش این همکاری‌ها سخن می‌رود.

پیام سیاسی سفر کاظمی به ریاضدر بیانیه مشترک دو کشور بر لزوم همکاری در عرصه مسائل امنیتی تاکید رفته است. خاک عربستان پس از آغاز جنگ داخلی در یمن، بارها ظرف شش سال گذشته آماج حملات پهپادی و موشکی شورشیان حوثی که از پشتیبانی ایران برخوردارند، قرار گرفته است. headtopics.com

اما پدیده جدیدی در حمله به خاک عربستان روی داده است که اهمیت همکاری‌های امنیتی دو کشور را بیش از پیش ساخته است.رسانه‌های بین‌الملل در ماه ژانویه از حمله پهپادی به کاخ سلطنتی عربستان در یمامه خبر دادند. کاخ ملک سلمان و دربار او در این مجتمع قرار دارد.گروهی اسلام‌گرا در عراق که با نام"تیپ روز موعود" فعالیت می‌کند، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. گروهی که گفته می‌شود از حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی برخوردار است.

کاظمی در جریان سفر خود به ریاض این خبر را تکذیب کرد و گفت که دولت عراق اجازه نخواهد داد از خاک این کشور برای حمله به عربستان بهره‌برداری شود.نخست‌وزیر عراق پس از دیدار و گفت‌وگوی یک ساعته خود با محمد بن سلمان به خبرنگاران گفت: «تا کنون هیچ حمله‌ای به پادشاهی عربستان از خاک عراق صورت نگرفته است.»

او تاکید کرد که تلاش‌هایی شده تا به مناسبات عراق و عربستان آسیب برساند. کاظمی توضیح بیشتری در این باره نداد.مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراقنزدیکی به عربستان برای کشور عراق که در منگنه سیاسی تهران و واشنگتن گرفتار آمده است، با دشواری‌ها و چالش‌های بسیاری همراه است.

محمد بن سلمان نیز از گشایش بیشتر گذرگاه‌های مرزی با عراق سخن گفت. گذرگاه‌های مرزی بین دو کشور پس از حمله صدام حسین به کویت و قطع مناسبات دیپلماتیک دو کشور در سال ۱۹۹۰ مسدود شده‌ بودند.تاکید مقامات سیاسی دو کشور بر افزایش همکاری‌های امنیتی و تضمین امنیت مرزی بین دو کشور پیام روشنی به ایران و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت این کشور در عراق دارد. headtopics.com

واکنش‌ها به سیلی خوردن و اعدام طنزپرداز قندهاری به دست طالبان اورامانات ایران در «فهرست میراث جهانی» یونسکو قرار گرفت لایحه احداث قبرستان‌های جدید در تهران تصویب شد

گسترش سطح همکاری‌هادر جریان گفت‌وگوهای بین مقامات عراق و عربستان پنج توافق‌نامه نیز امضا شد. این توافق‌نامه‌ها از جمله ناظر بر همکاری‌های مالی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای است.در بیانیه مشترکی که پس از پایان دیدار مقامات دو کشور منتشر شده از ایجاد یک صندوق مالی ۳ میلیارد دلاری سخن رفته است.

قرار است این صندوق که بخش اعظم بودجه آن توسط عربستان سعودی تامین می‌شود، با مشارکت بخش خصوصی دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی عراق و از جمله در عرصه تولید برق فعالیت کند.این سرمایه‌گذاری عربستان در عراق مکمل ۵۰۰ میلیون دلاری است که عربستان اخیرا در اقتصاد عراق تزریق کرده است.

افزون بر آن، صرف‌نظر از همکاری اقتصادی دو کشور در تامین برق عراق، مسئولان عربستان با نخست‌وزیر عراق بر سر هماهنگ کردن سیاست تولید نفت دو کشور در اوپک نیز گفت‌وگو کردند.عراق پس از عربستان دومین کشور بزرگ صادرکننده نفت عضو اوپک است.به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

عراق برای حل مشکلات اقتصادی و از جمله استفاده بهینه از ذخایر نفتی خود نیاز به سرمایه خارجی دارد. خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران"ایرنا" سال گذشته با انتشار گزارشی به اظهارات خالد بتال النجم، وزیر برنامه‌ریزی عراق اشاره کرده بود.وزیر برنامه‌ریزی عراق گفته بود که این کشور شش هزار طرح پیشنهادی مناسب برای سرمایه‌گذاری سعودی‌ها تهیه کرده است. پروژه‌هایی که میزان سرمایه مورد نیازشان در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. headtopics.com

ادامه مطلب: DW فارسی »

ادامه درخشش پاکدامن با صعود به یک چهارم نهایی/ عابدینی و رهبری حذف شدند

علی پاکدامن به مرحله یک چهارم نهایی المپیک توکیو صعود کرد اما عابدینی و رهبری حذف شدند.

تلاش برای مشارکت پایین مردم در انتخابات تناقضی آشکار با انقلابی‌گری داردحسین کنعانی مقدم گفت: متاسفانه برخی از افراد و گروه‌ها از سال‌ها قبل دنبال مشارکت پایین هستند که این نوع رفتار تناقضی آشکار با انقلابی‌گری دارد. به هر حال برخی شرایط برنده شدن را در انتخاباتی می‌بینند که مردم کمتری رغبت برای رای دادن داشته باشند. از ایشان می پرسیدید انقلابی گری یعنی چه؟ متاسفانه انقلابی گری در حکومت ایران بی معنی است در واقع همان جهاد گرایی است که در ایران به تقلید چپها انقلابی گری گفته شده و جهاد ربطی به مردم و انتخابات نداردبیخود نیست طالبان هم از زمان نزدیکی با ایران خود را انقلابی می نامند 'انقلابی گری'؟ مگراسلام'انقلابی گری'دارد؟ حتی پیامبرخدا(ص)مدعی'انقلابی گری'نبودند. چه کسانی کلمه'انقلاب'رابه نهضت خمینی کبیر(ره)چسباندندوباچه هدفی؟ درروسیه بلشویکهامال رامصادره کردند،ثروتمندان ومحترمین راکشتندیاآواره کردند،ارتش رااوراق کردند.... آیا'انقلابی گری' شماهم همان است؟؟

دلایل ابتلای روزافزون جوانان و کودکان به کووید۱۹ | DW | 01.04.2021افزایش شمار مبتلایان جوان به کووید۱۹ کارشناسان را به خود مشغول کرده است. از جمله دلایل این روند، جهش گونه‌های ویروس و سهل‌انگاری شهروندان اعلام شده است.

مذاکره قدرت‌های جهانی و ایران با موضوع 'بازگشت آمریکا به برجام' | DW | 01.04.2021نمایندگان قدرت‌های امضاکننده برجام و ایران روز جمعه ۱۳ فروردین، بدون حضور آمریکا یک کنفرانس ویدئویی برگزار می‌کنند. موضوع این جلسه 'چشم‌اندازهایی برای بازگشت احتمالی آمریکا به برجام' است. واشنگتن از جلسه استقبال کرد. پس معلومه پروژه همکاری با چین جواب داده نه_به_جمهوری_اسلامی واشنگتن گوه خورد با بایدن

الکاظمی وزیر بهداشت و استاندار بغداد را از کار تعلیق کردنخست‌وزیر عراق در جلسه فوق‌العاده هیئت دولت حکم تعلیق وزیر بهداشت، استاندار بغداد و مدیر اداره بهداشت منطقه الرصافه و ارجاع آنها به کمیته تحقیق را صادر کرد. رد انفتامینهای حسن نصرالله رو هم از وزیر بهداشت عراق بگیرن جواب میده حالا اگه ایران بود وزارت بهداشت این کشته ها رو میاورد توی امار کرونا