پیام‌های آشکار و پنهان سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان | DW | 01.04.2021

01/04/2021 05:03:00 ب.ظ

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق به دعوت رسمی پادشاهی عربستان راهی آن کشور شد. هدف از این سفر گسترش سطح همکاری‌ها اعلام شده است. همکاری‌هایی که تنها به عرصه سرمایه‌گذاری عربستان در زیرساخت‌های عراق محدود نمی‌شود.

مصطفی کاظمی, عراق

مصطفی کاظمی ، نخست‌وزیر عراق به دعوت رسمی پادشاهی عربستان راهی آن کشور شد. هدف از این سفر گسترش سطح همکاری‌ها اعلام شده است. همکاری‌هایی که تنها به عرصه سرمایه‌گذاری عربستان در زیرساخت‌های عراق محدود نمی‌شود.

مصطفی کاظمی ، نخست‌وزیر عراق به دعوت رسمی پادشاهی عربستان راهی آن کشور شد. هدف از این سفر گسترش سطح همکاری‌ها اعلام شده است. همکاری‌هایی که تنها به عرصه سرمایه‌گذاری عربستان در زیرساخت‌های عراق محدود نمی‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدپیام سیاسی سفر کاظمی به ریاضرسانه‌های بین‌الملل در ماه ژانویه از حمله پهپادی به کاخ سلطنتی عربستان در یمامه خبر دادند. کاخ ملک سلمان و دربار او در این مجتمع قرار دارد.نخست‌وزیر عراق پس از دیدار و گفت‌وگوی یک ساعته خود با محمد بن سلمان به خبرنگاران گفت: «تا کنون هیچ حمله‌ای به پادشاهی عربستان از خاک عراق صورت نگرفته است.»

نزدیکی به عربستان برای کشور عراق که در منگنه سیاسی تهران و واشنگتن گرفتار آمده است، با دشواری‌ها و چالش‌های بسیاری همراه است.گسترش سطح همکاری‌هاقرار است این صندوق که بخش اعظم بودجه آن توسط عربستان سعودی تامین می‌شود، با مشارکت بخش خصوصی دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی عراق و از جمله در عرصه تولید برق فعالیت کند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

تلاش برای مشارکت پایین مردم در انتخابات تناقضی آشکار با انقلابی‌گری داردحسین کنعانی مقدم گفت: متاسفانه برخی از افراد و گروه‌ها از سال‌ها قبل دنبال مشارکت پایین هستند که این نوع رفتار تناقضی آشکار با انقلابی‌گری دارد. به هر حال برخی شرایط برنده شدن را در انتخاباتی می‌بینند که مردم کمتری رغبت برای رای دادن داشته باشند. از ایشان می پرسیدید انقلابی گری یعنی چه؟ متاسفانه انقلابی گری در حکومت ایران بی معنی است در واقع همان جهاد گرایی است که در ایران به تقلید چپها انقلابی گری گفته شده و جهاد ربطی به مردم و انتخابات نداردبیخود نیست طالبان هم از زمان نزدیکی با ایران خود را انقلابی می نامند 'انقلابی گری'؟ مگراسلام'انقلابی گری'دارد؟ حتی پیامبرخدا(ص)مدعی'انقلابی گری'نبودند. چه کسانی کلمه'انقلاب'رابه نهضت خمینی کبیر(ره)چسباندندوباچه هدفی؟ درروسیه بلشویکهامال رامصادره کردند،ثروتمندان ومحترمین راکشتندیاآواره کردند،ارتش رااوراق کردند.... آیا'انقلابی گری' شماهم همان است؟؟

دلایل ابتلای روزافزون جوانان و کودکان به کووید۱۹ | DW | 01.04.2021افزایش شمار مبتلایان جوان به کووید۱۹ کارشناسان را به خود مشغول کرده است. از جمله دلایل این روند، جهش گونه‌های ویروس و سهل‌انگاری شهروندان اعلام شده است.

مذاکره قدرت‌های جهانی و ایران با موضوع 'بازگشت آمریکا به برجام' | DW | 01.04.2021نمایندگان قدرت‌های امضاکننده برجام و ایران روز جمعه ۱۳ فروردین، بدون حضور آمریکا یک کنفرانس ویدئویی برگزار می‌کنند. موضوع این جلسه 'چشم‌اندازهایی برای بازگشت احتمالی آمریکا به برجام' است. واشنگتن از جلسه استقبال کرد. پس معلومه پروژه همکاری با چین جواب داده نه_به_جمهوری_اسلامی واشنگتن گوه خورد با بایدن

الکاظمی وزیر بهداشت و استاندار بغداد را از کار تعلیق کردنخست‌وزیر عراق در جلسه فوق‌العاده هیئت دولت حکم تعلیق وزیر بهداشت، استاندار بغداد و مدیر اداره بهداشت منطقه الرصافه و ارجاع آنها به کمیته تحقیق را صادر کرد. رد انفتامینهای حسن نصرالله رو هم از وزیر بهداشت عراق بگیرن جواب میده حالا اگه ایران بود وزارت بهداشت این کشته ها رو میاورد توی امار کرونا

دیدار مصطفی کاظمی با محمد بن سلمان، ۳۱ مارس ۲۰۲۱، ریاض سفر مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق به ریاض و دیدار با رهبران عربستان و از جمله با محمد بن سلمان، ولیعهد آن کشور در شرایط و اوضاع کنونی حاکم بر خاورمیانه از اهمیت خاصی برخوردار است.اعتمادآنلاین| انتخابات 1400 برای معرفی رییس دولت سیزدهم در شرایطی تا کمتر از 3 ماه دیگر برگزار می‌شود که کشور هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ اجتماعی در حال تجربه کردن موقعیتی مملو از ابهام است.ویروس کرونای جدید (سارس‌کوو۲) همچنان بیداد می‌کند.ایران مذاکره قدرت‌های جهانی و ایران با موضوع"بازگشت آمریکا به برجام" نمایندگان قدرت‌های امضاکننده برجام و ایران روز جمعه ۱۳ فروردین، بدون حضور آمریکا یک کنفرانس ویدئویی برگزار می‌کنند.

کاظمی قرار بود در ماه ژوئیه سال گذشته به ریاض سفر کند. در صورت وقوع آن سفر، ریاض نخستین ایستگاه سفر خارجی نخست‌وزیر عراق می‌بود.   بیشتر شدن روز به روز نارضایتی عمومی که ناشی از کورتر شدن گره‌های معیشتی مردم است، باعث شده تا تحلیلگران رای به مشارکت پایین در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بدهند. سفری که به علت بیماری ملک سلمان و بستری شدن او در بیمارستان به تعویق افتاد. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید تا چندی پیش افراد بالای ۷۰ سال در کانون خطر ابتلا بودند، اکنون گروه‌های سنی ۲۰ تا ۵۹ سال و چهار تا ۱۵ سال بیش از سایرین در معرض خطر هستند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید از آن زمان تا کنون، مقامات سیاسی و اقتصادی دو کشور بارها با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.   حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا و دبیر کل حزب سبز ایران، در گفت‌وگویی با اعتمادآنلاین درباره فضایی سیاسی کشور در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین ضرورت مشارکت بالای مردم پاسخ می‌گوید. اما این دیدارها عموما در سطح وزیران و مسئولان دیگر بوده است. استقبال دولت آمریکا به دنبال اعلام این خبر، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش از این نشست استقبال و آن را"مثبت" تلقی می‌کند.

دیدارهایی که عملا منجر به گشایش گذرگاه مرزی"عرعر" شده و افزون بر آن، زمینه سرمایه‌گذاری عربستان در عراق را فراهم ساخته است. شما فضای انتخاباتی را از این دیدگاه چطور ارزیابی می‌کنید؟   شرایط نشان می‌دهد موانعی که بر سر راه قرار دارد را باید مورد توجه قرار بدهیم تا با پشتیبانی‌های لازم فضا را برای برگزاری انتخاباتی مطلوب و اثرگذار فراهم کنیم و نگذاریم آنهایی که می‌خواهند مردم را مایوس کنند، به هدف‌شان برسند. خطر فضاهای خصوصی و آموزشی موسسه روبرت کُخ، مرجع رسمی اعلام آمار مبتلایان و قربانیان کووید۱۹ در آلمان چند روز پیش گزارش داد که رشد شمار ابتلا در همه گروه‌های سنی قابل توجه است، اما افزایش کودکان و نوجوانان مبتلا در این کشور نگران‌کننده است. اکنون از گسترش این همکاری‌ها سخن می‌رود. پیام سیاسی سفر کاظمی به ریاض در بیانیه مشترک دو کشور بر لزوم همکاری در عرصه مسائل امنیتی تاکید رفته است. همچنین باید این مساله را یادآورد شد که رفتار شورای نگهبان در تعیین صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و همچنین ساختارهای اجرایی کشور در ایجاد نشاط و بالا رفتن انگیزه عمومی برای حضور در پای صندوق‌های رای موثر است. خاک عربستان پس از آغاز جنگ داخلی در یمن، بارها ظرف شش سال گذشته آماج حملات پهپادی و موشکی شورشیان حوثی که از پشتیبانی ایران برخوردارند، قرار گرفته است. به گفته یکی از مسولان آسکله‌پیوس هامبورگ، این مرکز درمانی خود را برای هجوم بیشتر بیماران کم‌سن در روزها و احتمالا هفته‌های آینده آماده می‌کند. اما پدیده جدیدی در حمله به خاک عربستان روی داده است که اهمیت همکاری‌های امنیتی دو کشور را بیش از پیش ساخته است.   هر گرهی را می‌توان باز کرد   * کشور برای عبور از موانع متعدد، به چه شرایطی احتیاج دارد؟ هر مشکلی یک راه حل دارد و هر گرهی را می‌توان باز کرد. در پی آن جمهوری اسلامی با خروج گام به گام از تعهدات هسته‌ای خود، فعالیت‌های گسترده غنی‌سازی اورانیوم را از سر گرفت.

رسانه‌های بین‌الملل در ماه ژانویه از حمله پهپادی به کاخ سلطنتی عربستان در یمامه خبر دادند. کاخ ملک سلمان و دربار او در این مجتمع قرار دارد. اما اگر قرار بر این باشد که با همین فرمان پر از اشتباه و خطاهای سهوی و عمدی جلو برویم، رییس‌جمهوری با حداقل رای روی کار خواهد آمد که نتیجه چنین حالتی چیزی جز رخوت و ماندگاری موانع ریز و درشت نخواهد بود و مردم همچنان روزگار سختی را به چشم خواهند دید. کارشناسان اتریشی علت این روند را جهش گونه‌های جدید ویروس می‌دانند. گروهی اسلام‌گرا در عراق که با نام"تیپ روز موعود" فعالیت می‌کند، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. گروهی که گفته می‌شود از حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی برخوردار است. همچنین برخی از چهره‌های سیاسی هم که به دلایلی اعتماد عمومی را جلب کرده‌اند، می‌توانند در قالب مرجع تحرکاتی توام به نتیجه داشته باشند. کاظمی در جریان سفر خود به ریاض این خبر را تکذیب کرد و گفت که دولت عراق اجازه نخواهد داد از خاک این کشور برای حمله به عربستان بهره‌برداری شود. اما کارشناسان بهداشت تاکید می‌کنند که در آن صورت هم باید برای مقابله با گونه‌های مختلف سارس‌کوو۲، آن دسته از نکات بهداشتی که پیش‌تر معرفی شده‌اند به‌شدت رعایت شوند.

نخست‌وزیر عراق پس از دیدار و گفت‌وگوی یک ساعته خود با محمد بن سلمان به خبرنگاران گفت: «تا کنون هیچ حمله‌ای به پادشاهی عربستان از خاک عراق صورت نگرفته است. اما اگر این گروه‌ها به دلایلی در قبال مساله مهم انتخابات بی‌تفاوت باشند و کاری کنند که مردم نسبت به تاثیر رای خودشان ناامید شوند، اثری منفی در میزان مشارکت در انتخابات 1400 خواهد داشت.» او تاکید کرد که تلاش‌هایی شده تا به مناسبات عراق و عربستان آسیب برساند. کاظمی توضیح بیشتری در این باره نداد.   متاسفانه برخی از افراد و گروه‌ها از سال‌ها قبل دنبال مشارکت پایین هستند که این نوع رفتار تناقضی آشکار با انقلابی‌گری دارد. به همین دلیل مادران و پدران باید توصیه به کودکان و نوجوانان را در دستور کار روزانه خود قرار دهند. مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق نزدیکی به عربستان برای کشور عراق که در منگنه سیاسی تهران و واشنگتن گرفتار آمده است، با دشواری‌ها و چالش‌های بسیاری همراه است. محمد بن سلمان نیز از گشایش بیشتر گذرگاه‌های مرزی با عراق سخن گفت.   اگر اصولگرایان همین روند فعلی را دنبال کنند و اشتباه‌های خود را اصلاح نکنند، به جایی نخواهند رسید    * به طور مشخص در انتخابات 1400 اصولگرایان با چه شرایطی روبرو هستند و آیا پتانسیل لازم را برای اثرگذاری دارند؟   جریان اصولگرایی در وهله اول باید در راستای معرفی یک گفتمان غالب در کشور تلاش کند و بعد از آن کابینه‌ای منسجم و رئیسی با صلاحیت برای دولت در نظر بگیرند تا از این طریق بتوانند بازگشتی مطلوب به عرصه دولت‌داری داشته باشند.

 گذرگاه‌های مرزی بین دو کشور پس از حمله صدام حسین به کویت و قطع مناسبات دیپلماتیک دو کشور در سال ۱۹۹۰ مسدود شده‌ بودند. تاکید مقامات سیاسی دو کشور بر افزایش همکاری‌های امنیتی و تضمین امنیت مرزی بین دو کشور پیام روشنی به ایران و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت این کشور در عراق دارد. در غیر این صورت اگر همین روند فعلی را دنبال کنند و اشتباه‌های خود را اصلاح نکنند، به جایی نخواهند رسید. گسترش سطح همکاری‌ها در جریان گفت‌وگوهای بین مقامات عراق و عربستان پنج توافق‌نامه نیز امضا شد. این توافق‌نامه‌ها از جمله ناظر بر همکاری‌های مالی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای است. معلوم است، مردم آگاه به امور هستند و واکنش لازم را به این نوع  رفتار نشان خواهند داد. در بیانیه مشترکی که پس از پایان دیدار مقامات دو کشور منتشر شده از ایجاد یک صندوق مالی ۳ میلیارد دلاری سخن رفته است.

قرار است این صندوق که بخش اعظم بودجه آن توسط عربستان سعودی تامین می‌شود، با مشارکت بخش خصوصی دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی عراق و از جمله در عرصه تولید برق فعالیت کند.   اصلاح‌طلبان نیاز به اعتمادسازی دارند. این سرمایه‌گذاری عربستان در عراق مکمل ۵۰۰ میلیون دلاری است که عربستان اخیرا در اقتصاد عراق تزریق کرده است. افزون بر آن، صرف‌نظر از همکاری اقتصادی دو کشور در تامین برق عراق، مسئولان عربستان با نخست‌وزیر عراق بر سر هماهنگ کردن سیاست تولید نفت دو کشور در اوپک نیز گفت‌وگو کردند.   اصلاح‌طلبان مقدمات را برای رایزنی با شورای نگهبان و سایر ارگان‌های مرتبط فراهم کنند    * این گروه برای رفع دغدغه ردصلاحیت چه کاری می‌توانند انجام بدهند؟   اصلاح‌طلبان در قدم اول باید مقدمات را برای رایزنی با شورای نگهبان و سایر ارگان‌های مرتبط فراهم کنند تا از این طریق بتوانند از چهره‌های شاخصی که دارند، در رقابت انتخاباتی بهره ببرند. عراق پس از عربستان دومین کشور بزرگ صادرکننده نفت عضو اوپک است. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید عراق برای حل مشکلات اقتصادی و از جمله استفاده بهینه از ذخایر نفتی خود نیاز به سرمایه خارجی دارد.   کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری باید شجاع و کاربلد باشد   * آیا انتخابات 1400 با سایر انتخابات‌هایی که تاکنون در کشور برگزار شده، فرقی دارد؟   از چه لحاظ؟   *از این لحاظ که کشور شرایط دشواری دارد و تهدیدها روز به روز بیشتر می‌شوند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران"ایرنا" سال گذشته با انتشار گزارشی به اظهارات خالد بتال النجم، وزیر برنامه‌ریزی عراق اشاره کرده بود. وزیر برنامه‌ریزی عراق گفته بود که این کشور شش هزار طرح پیشنهادی مناسب برای سرمایه‌گذاری سعودی‌ها تهیه کرده است. پس کسی که می‌آید تا مسئولیت قبول کند، قاعدتا باید هم شجاع و هم کاربلد باشد. پروژه‌هایی که میزان سرمایه مورد نیازشان در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. در همین زمینه: .   چکیده گفت‌وگو با حسین کنعانی‌مقدم     -گروهی همه سعی‌شان را به کار می‌گیرند تا این تفکر را طوری به افکار عمومی تزریق کنند که رئیس‌جمهوری هیچ کاره است و رای‌ مردم بی‌نتیجه خواهد بود -اگر قرار بر این باشد که با همین فرمان پر از اشتباه و خطاهای سهوی و عمدی جلو برویم، رییس‌جمهوری با حداقل رای روی کار خواهد آمد -تشکل‌های اصولگرایی چون احساس می‌کنند برنده قطعی انتخابات هستند، مطالبه‌های مردمی را نادیده گرفته‌اند -اصلاح‌طلبان با ریزش جدی رای روبرو هستند -اصلاح‌طلبان تعداد کثیری از مهره‌های خود را وارد انتخابات کنند تا حتی بعد از ردصلاحیت‌ها، کسی را داشته باشند که بتواند رای‌های بخشی از جامعه را جلب کند -دولتی که محصول مشارکت حدقلی باشد، پشتوانه لازم مردمی و در نتیجه کارآمدی موثری نخواهد داشت.