پایان تبلیغات انتخاباتی؛ نامه همتی و تعهدنامه رضایی | DW | 17.06.2021

27/03/1400 08:49 ق.ظ

نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد که ۳۳درصد مردم رأی نمی‌دهند. همتی در نامه‌ای سرگشاده از مردم خواسته معترض باشند اما منفعل نباشند. رضایی نیز تعهدنامه‌ای امضا کرده که اگر بعد دو سال وعده‌هایش را عملیاتی نکرد از صحنه بیرون برود.

نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد که ۳۳درصد مردم رأی نمی‌دهند. همتی در نامه‌ای سرگشاده از مردم خواسته معترض باشند اما منفعل نباشند. رضایی نیز تعهدنامه‌ای امضا کرده که اگر بعد دو سال وعده‌هایش را عملیاتی نکرد از صحنه بیرون برود. تبلیغات برای انتخابات از ساعت هفت صبح پنجشنبه پایاان گرفت و چهار کاندیدا باقی ماندند. زاکانی و جلیلی به نفع رئیسی انصراف دادند، اما مهرعلیزاده به سود کسی کنار نکشید.

حسن قاضی‌زاده هاشمی با تکذیب انصراف خود، تلویزیون سراسری را به دلیل پخش خبر نادرست به شکایت تهدید کرد.

عبدالناصر همتی، تنها نامزد غیراصولگرا در نامه‌ای سرگشاده از مردم خواستار مشارکت شد و گفت که رأی ندادن به معنای حکومت قدرتمندان با کمترین رأی و بیشترین زور خواهد بود. محسن رضایی نیز تعهدنامه‌ای امضا کرده که در آن آمده است، اگر رئیس جمهور شد و بعد دو سال وعده‌هایش را عملیاتی نکرد، از این مقام کناره می‌گیرد. رسانه‌های داخلی ایران این تعهدنامه دست‌نویس را عجیب توصیف کرده‌اند.آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در ۴۸ ساعت مانده به انتخابات نشان می‌دهد که حدود ۳۳درصد مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند. بر اساس این نظرسنجی، ابراهیم رئیسی ۷/ ۶۳درصد آرا را می‌اورد، محسن رضایی ۹/ ۸، عبدالناصر همتی ۲/ ۴ و قاضی‌زاده هاشمی ۳ درصد رأی دارند.

عبدالناصر همتی در نامه‌اش به مردم از آنها خواست، "معترض باشند اما منفعل نباشند و با انتخابات قهر نکنند". به گفته او"رأی ندادن به معنای باقی ماندن قدرتمندان و حکومت با کمترین رأی و بیشترین زور خواهد بود".

ادامه مطلب:
dw_persian »

شما اين امار قلابي را جرا منتشر ميكنيد ؟ اين امار قلابي به نظام امكان تقلب وسيع و بالا بردن ميزان مشاركت را ميده. خود نظام امار راي دهندگان را زير ٤٠ درصد ميبينه . شماها چتونه ؟؟؟ بعضی‌ها دروغ آب و برق مجانی را باور کردند و عاقبت بدی داشتند. بعضی‌ها دروغ‌های کاندیداها تئاتر انتخابات را باور کرده‌اند و عاقبت بدی دارند. مشکلات امروز نتیجه اشتباهات گذشته است. تکرار اشتباهات گذشته و انتظار نتیجه بهتر نشان دیوانگی است. رای_بی_رای

ایسپا_گه_خورد سال 2013 با آمار دقیق 28.5 درصد مردم آلمان رأی ندادند. ۳۳ درصد؟ ما تو جامعه ۹۰ درصد میبینیم ۳۳درصد ؟؟؟ بالای ۷۵ درصد شرکت نخواهند کرد همتی تحریم انتخابات یعنی حمایت از رئیسی مگر اقای رضایی در صحنه در استان کرمانشاه زندگی میکنند؟ تازه برن، چهار سال بعد برمیگردن. رضایی بیمه عمر داره مثل جنتی تا زنده است کاندید است.

آن‌ها که از رای خود پشیمان شده‌اند و آن‌ها که پشیمان نیستند

33 درصد؟ اینکه همیشه بوده بخاطر این هر دو روز یه بار اون آغا میاد تو تلویزیون میگه توروخدا بیاین؟ بعد 24 ساعته تیلویزیون التماس میکنه که بیاین.. فقط واسه 33 درصده؟ 20 درصد خودتونو بکشید شرکت میکنند اونم به خاطر طایفه کشی های شوراها. شایدم کمتر

دعوت سخنگوی دولت از مردم برای مشارکت در انتخاباتسخنگوی دولت: *شور و شوق انتخاباتی در میان مردم در حال افزایش است *عده‌ای نگران محدود شدن سبد انتخاباتی‌شان هست *دلایل زیادی وجود دارد که مردم را در پای صندوق‌های رای دعوت کنیم *باید به مردم بگوییم چه کسانی از شرایط پیش آمده بیشترین نفع را خواهند داشت پس مهندسی انتخابات از سوی دولت صحت دارد. وجود امثال شما در ترکیب دولت یکی از دلایل نیامدن مردم پای صندوقهاست که چه انتظار داشتند و چه نسبینشان شد زودتر بگویید وگرنه رای نمیدهیم البته میدانیم که شما دراین ۴۳سال از برکت اسلام راستین ومراجع خداشناس خداترس اینقدر راست گفتید که مردم شکی برایشان نمانده

خامنه‌ای: عدم حضور مردم در انتخابات به‌معنای فاصله گرفتن از نظام استکار از فاصله گذشته سفیه ی مخبط؛ به مقابله رسیده

جو بایدن از سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، تشکر کردجو بایدن از سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، تشکر کرد آقای کاسیس در کنفرانس خبری خود همچنین گفت که علاوه بر موضوع ارسال کمک های انسان‌دوستانه به ایران، در مورد مذاکرات هسته‌ای جاری در وین نیز صحبت شد ⬇️بیشتر بخوانید: تشکر کرد از اینکه سالها چشم بست بر نقض فاحش حقوق بشر و تشکر کرد بخاطر اینکه هوای پدرخوانده تروریسم جهانی را دارد و تشکر کرد که پولهای دزدی خامنه مزدور و دار و دسته حرامزاده شان را در بانکها جا داد ... مماشات راى_من_سرنگونى اصلا بایدن چیزی میفهمه؟ همه چیز رو که اشتباه میگه.

دعوت خداداد عزیزی از مردم برای حضور حداکثری در انتخابات / مشکلات ‌مردم با انتخاب اصلح کاهش می‌یابد- اخبار خراسان رضوی - اخبار استانها تسنیم | Tasnim🎥 دعوت خداداد عزیزی از مردم برای حضور در انتخابات_۱۴۰۰ پیشکسوت فوتبال ایران: جمعه در این حماسه بزرگ شرکت می‌کنم سعی کرده‌ام از بین کاندیداهای موجود فردی را بتوانم انتخاب کنم که مشکلات مردم را در دولتش کاهش و ایران را به سمت پیشرفت بیشتر سوق دهد بیاییم نون به نرخ روز خور نباشیم شما مافياتو بازى كن 😂

چرا باید درصد عظیمی از مردم زیر سایه فقر باشند مگر این کشور چه کم دارد؟/مردم عزیز اگر شما نیایید با رأی اقلیت رئیس جمهور را انتخاب و حاکم خواهند کردکاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: ما باید از زیر سایه کسانی که بر اقتصاد کشور چنبره زده‌اند بیرون خواهیم آمد. چرا باید درصد عظیمی از مردم زیر سایه فقر باشند مگر این کشور چه کم دارد؟ چرا همسایگان ما که از ما عقب تر بودند اکنون از ما جلو افتاد اند؟ علت آن نداشتن استراتژی است. خیلی خوب حرف میزنند کاش ایشون رییس بانک مرکزی بود و ارزش پول حفظ میشد و سفره مردم کوچک نمیشد مردم هم فقیر تر نمیشدند حداقلش اینه که متوجه عدم مشروعیتشون میشن رای_بی_رای در ادوار گذشته اثر رای اکثریت را مردم دیدن بگذارید یک بار هم اثر اقلیت را ببینیم اگر مسیر ساخت باز نشود مسیر هجرت شاید باز شود

وزیر کشور جمهوری اسلامی نرخ مشارکت مردم در انتخابات را ۴۷درصد اعلام کرده است

تبلیغات برای انتخابات از ساعت هفت صبح پنجشنبه پایاان گرفت و چهار کاندیدا باقی ماندند. زاکانی و جلیلی به نفع رئیسی انصراف دادند، اما مهرعلیزاده به سود کسی کنار نکشید. حسن قاضی‌زاده هاشمی با تکذیب انصراف خود، تلویزیون سراسری را به دلیل پخش خبر نادرست به شکایت تهدید کرد.

عبدالناصر همتی، تنها نامزد غیراصولگرا در نامه‌ای سرگشاده از مردم خواستار مشارکت شد و گفت که رأی ندادن به معنای حکومت قدرتمندان با کمترین رأی و بیشترین زور خواهد بود.

محسن رضایی نیز تعهدنامه‌ای امضا کرده که در آن آمده است، اگر رئیس جمهور شد و بعد دو سال وعده‌هایش را عملیاتی نکرد، از این مقام کناره می‌گیرد. رسانه‌های داخلی ایران این تعهدنامه دست‌نویس را عجیب توصیف کرده‌اند.آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در ۴۸ ساعت مانده به انتخابات نشان می‌دهد که حدود ۳۳درصد مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند. بر اساس این نظرسنجی، ابراهیم رئیسی ۷/ ۶۳درصد آرا را می‌اورد، محسن رضایی ۹/ ۸، عبدالناصر همتی ۲/ ۴ و قاضی‌زاده هاشمی ۳ درصد رأی دارند.

عبدالناصر همتی در نامه‌اش به مردم از آنها خواست، "معترض باشند اما منفعل نباشند و با انتخابات قهر نکنند". به گفته او"رأی ندادن به معنای باقی ماندن قدرتمندان و حکومت با کمترین رأی و بیشترین زور خواهد بود".

او تصریح کرد: «هرکس از حق رأی خود صرف نظر کد، در واقع به همان کسانی رأی داده که از دست ‌آنها عصبانی است. هر کس از حق رأی صرفنظر کند به کسانی رأی داده که می‌گویند رأی مردم اهمیتی ندارد.»

رئیس کل سابق بانک مرکزی هشدار داد که"قهر کردن با صندوق‌های رأی پیروزی نخواهد بود، بلکه باعث خوشحالی سیاست‌بازانی خواهد شد که هر کس را می‌خواهند به قدرت می‌رسانند و انتخابات را به انتصابات تبدیل می‌کنند".این نامه در حالی نوشته شده که محسن مهرعلیزاده، دیگر کاندایدای نزدیک به اصلاح‌طلبان پس از اعلام انصراف از رقابت‌ها، از همتی پشتیبانی نکرد.

انتخابات ۱۴۰۰ سردترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی است. با وجود تحرکی که در روزهای اخیر برای موضع‌گیری‌ها و اعلام حمایت‌ها ایجاد شده، ندای تحریم هم‌چنان بلندتر از دعوت به مشارکت است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی با اذعان به مشارکت پایین مردم‌، همه‌گیری کرونا و اقدامات شورای نگهبان را عامل"رخوت" در انتخابات دانسته است. فضلی نرخ مشارکت را ۴۷درصد اعلام کرده، اما معاون سیاسی او پیش‌تر گفته که این میزان بین ۳۲ تا ۴۷ درصد خواهد بود.

سخنگوی ستاد انتخابات اعلام کرده که نتایج تا ظهر شنبه ۲۹ خرداد مشخص خواهد شد.ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و قاضی احکام اعدام در دادگاه‌های تابستان ۶۷ دومین خیز برای رفتن به پاستور را برداشته است. او در انتخابات دوره قبل رقیب روحانی بود و ۱۷ میلیون رای آورد. خبرگزاری فارس پیشاپیش با انتشار تصویری ترکیبی از هفت نامزد، به استقبال ریاست جمهوری رئیسی رفت؛ پوستری که عکس رئیسی متمایزتر و بزرگتر از سایرین است.ده سال تلاش سبزوار رضایی میرقائد برای ورود به پاستور. محسن رضایی در میان کاندیداها از همه مسن‌تر است؛ ۶۷ سال دارد، برای سومین مرتبه نامزد شده و عنوان دکتر سرلشگر پاسدار را یدک می‌کشد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدرس دانشگاه امام حسین، ۱۶ سال فرمانده کل سپاه پاسداران بوده و واحد اطلاعات سپاه را پایه‌گذاری کرده است.سعید جلیلی ۵۶ سال دارد. دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دومین مرتبه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده است. در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ که او مسئولیت مذاکرات اتمی را بر عهده داشت، سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت به تصویب رسید. جلیلی یک پای خود را در جنگ از دست داده و اینک"نماینده رهبری در شورایعالی امنیت ملی" است.علیرضا زاکانی ۵۶ ساله، نماینده مردم قم در دوره‌های هفتم، هشتم، نهم و یازدهم و رئیس کنونی مرکز پژوهش‌های مجلس. این منتقد سرسخت برجام که در رشته پزشکی هسته‌ای تحصیل کرده، در سومین تلاش برای انتخابات ریاست جمهوری از سد شورای نگهبان گذشته است. صلاحیت او در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ تایید نشده بود. زاکانی می‌گوید برای"مقابله با اشرافیت سیاسی" و کسانی به میدان آمده که داعیه"دولت سوم روحانی" را در سر دارند.در میان هفت کاندیدا، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی واجد دو ویژگی است: کمترین سن و طویل‌ترین اسم. این پزشک گوش و حلق و بینی ۵۰ ساله است و برای اولین مرتبه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند. سوابق اجرایی او در نمایندگی چهار دوره مجلس و ریاست دانشکده پزشکی سمنان خلاصه می‌شود. قاضی‌زاده هاشمی عضو جبهه پایداری است و روز ثبت‌نام، با دختر ۲۰ ساله‌اش به وزارت کشور رفته بود.عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ۶۴ سال دارد و برای اولین مرتبه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است. جزو معدود کسانی که از دولت پنجم به بعد، در همه کابینه‌ها سمت‌های کلیدی داشته اما بی‌حاشیه بوده است. دوازده سال رئیس کل بیمه مرکزی ایران بوده و پنج سال معاون سیاسی صدا و سیمای جمهوری اسلامی. او در رشته اقتصاد درجه دکترا دارد و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه لندن به پایان برده است.محسن مهر علیزاده، رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و تنها کاندیدای اصلاح‌طلب از حزب"راه ملت". استاندار خراسان در دولت اول خاتمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم خاتمی، استاندار اصفهان در دولت روحانی. مهرعلیزاده در سال ۱۳۸۴ نیز کاندیدا بود و بین هفت نامزد، نفر هفتم شد. صلاحیت او اما برای انتخابات ۱۳۹۴ تایید نشد.رد صلاحیت علی لاریجانی با کارنامه طویلی از مناصب اجرایی چون وزارت ارشاد، ریاست صداوسیما، ریاست مجلس و دبیری شورایعالی امنیت ملی، بیش از همه با شگفتی همراه شد. شماری او را رقیب اصلی ابراهیم رئیسی می‌دانستند و حتی پیش‌بینی کرده بودند که انتخابات با رقابت فشرده آنها به دور دوم کشیده شود. او در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای رفع مشکلات"عزمی راسخ" داشت اما"راضی به رضای الهی" است.اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی در زمان اعلام کاندیداتوری در توییتر نوشته بود: «در میان دولت‌های دهه‌های اخیر، دولت من به دولت‌ آقای خاتمی شباهت بیشتری خواهد داشت، اما با استفاده از تجربه‌های انباشته در ایران و جهان مرحلهٔ نوینی از اصلاحات راهگشا را آغاز خواهد کرد.» او بعد از رد صلاحیت در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که جمهوریت نظام، منافع ملی و آینده ایران فدای مصالح آنی سیاسی نشود.رد صلاحیت احمدی‌نژاد قابل پیش‌بینی بود اما رئیس دولت‌های نهم و دهم در زمان ثبت‌نام گفت اگر تایید نشود، انتخابات را قبول نخواهد داشت و در آن شرکت نمی‌کند. سخنی بی‌سابقه از سوی یک مقام عالی که عبور از"خط قرمز نظام" و دعوت هوادارانش به تحریم تلقی شد.پیش‌بینی می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کمترین میزان مشارکت رای‌دهندگان در عمر جمهوری اسلامی را داشته باشد. خانواده کشته‌شدگان آبان و قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، جامعه فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران و بسیاری از کنشگران مدنی و سیاسی اعلام کرده‌اند که انتخابات را تحریم می‌کنند.