پایان ماه عسل چهار سالۀ کاخ سفید و کرملین؛ درس‌های سیاست خارجی دولت ترامپ برای بایدن چیست؟

10/11/1399 09:04:00 ب.ظ

پایان ماه عسل چهار سالۀ کاخ سفید و کرملین؛ درس‌های سیاست خارجی دولت ترامپ برای بایدن چیست؟ جزئیات بیشتر🔽

سیاست تغییر رویه در قبال روسیه، از سوی دیگر اعضای تیم بایدن نیز دنبال می‌شود. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا، به ستایش از الکسی ناوالنی پرداخت که پس از مسمومیت و سپس دستگیری هنگام بازگشت به روسیه، هزاران نفر را به خیابان‌ها فراخوانده بود. بدترین روابط از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ایان برمر، رئیس گروه اوراسیا معتقد است که روابط ایالات متحده و روسیه «احتمالاً بدترین روابط از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خواهد بود.

» بویژه آنکه «اعضای دولت بایدن در داشتن خط مشی سختگیرانه در قبال مسکو، متحدتر و در این موضوع با متحدان آمریکا نیز همراه‌تر هستند و این موضوع فشار بیشتری را بر پوتین وارد می‌کند.»

ایان برمر به این مساله اشاره دارد که اگرچه دونالد ترامپ با وجود همۀ مدارکی که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا علیه روسیه در موضوع دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ میلادی به دست آورده بودند همواره منکر چنین دخالتی بود، اما علیرغم دوستیِ میلیاردر آمریکایی با پوتین، بسیاری از جمهوریخواهان کنگره آمریکا، بسیاری از رسانه‌های محافظه‌کار این کشور، حتی اعضای دولت ترامپ، مخالف چنین گرمی در روابط دوجانبه بودند و به همین دلیل «ترامپ نتوانست هیچ کاری در راستای بهبود روابط دو کشور انجام دهد».

اما اکنون بایدن دستیارانی را انتخاب کرده است که به خاطر شیطنت‌هایشان در قبال روسیه شناخته شده‌اند؛ از جمله ویکتوریا نولاند، نامزد سومین مقام در وزارت خارجه که پیش از این در زمان برکناری ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری پیشین اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی، برای اعلام همبستگی خود با معترضان مخالف نفوذ روسیه، به صف انقلابیون کی‌یف پیوست.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>