و این زنان بلند قامت

17/08/2019 06:18:00 ب.ظ

والیبال, زنان

تیم ملی والیبال زنان ایران از روز یکشنبه در سئول رقابتی را با هدف قرار گرفتن در جمع ۴ تیم برتر آسیا آغاز می‌کنند. pirmahmouei

خبرنگار ورزشیتیم ملی والیبال زنان ایران از روز یکشنبه در سئول رقابتی را با هدف قرار گرفتن در جمع ۴ تیم برتر آسیا آغاز می‌کنند. تیمی که از ماه‌ها قبل بدون سر و صدا، توجه پررنگ رسانه‌ای و حمایتی ویژه از سوی مدیریت ورزش ایران خودش را برای رقابت‌های قهرمانی آسیا مهیا می‌کرد، حالا شمارش معکوس را برای اولین دیدارش که قرار نیست از سیمای ایران پخش شود آغاز کرده است.

تغییر حریف ایران در گروه یکمسابقات والیبال زنان (قهرمانی آسیا) از یکشنبه ۲۶ مرداد تا ۳ شهریور به میزبانی کره‌جنوبی برگزار می‌شود و زنان بلند قامت ایران در گروه اول این رقابت‌ها حضور دارند. در ابتدا ایران به همراه کره جنوبی و سنگاپور در یک گروه قرار داشت اما سنگاپور از شرکت در مسابقات انصراف داد. در حالی که گفته می‌شد با این شرایط ایران به جمع هشت تیم برتر مسابقات قهرمانی آسیا صعود می‌کند، کنفدراسیون والیبال آسیا گروه‌بندی مسابقات را تغییر داد و هنگ‌کنگ از گروه سوم به گروه اول منتقل شد تا به این ترتیب ایران به همراه کره جنوبی (میزبان) و هنگ‌کنگ در گروه اول کنار یکدیگر قرار بگیرند.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

این فوتبال نیست، این لالیگا است

مذاکرات تیم ملی فوتبال زنان با فدراسیون برای دستمزد برابر شکست خوردبازیکنان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا از شکست مذاکرات خود با فدراسیون فوتبال این کشور بر سر دریافت دستمزد برابر با مردان خبر دادند

فیفا بار دیگر ایران را درباره عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها تهدید به تعلیق کردفیفا همچنان بر موضع خود در قابل عدم تصمیم‌گیری مقامات ایران ی درباره مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها

طبق رای دیوان عالی کشور تفاوت دیه زنان پرداخت می شودتهران- ایرنا- رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: نگاه تساوی دیه زن و مرد در بخشی، از طریق جبران، مثبت است اما همچنان هیچ تساوی در دیه زن و مرد در کار نیست بلکه طبق رای دیوان عالی کشور مقرر شده است تا تفاوت دیه پرداخت شود.

نایب رییس فدراسیون فوتبال: حضور زنان به فضای اخلاقی ورزشگاه‌ها اعتبار می‌بخشدنایب رییس زنان فدراسیون فوتبال: - برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها در کنار مردان مهم‌ترین کار تغییر نگاه جامعه است. اگر زنان در ورزشگاه حضور یابند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. - وقت آن رسیده تا شاهد فوتبال حرفه‌ای در بخش زنان و مردان همگام با هم باشیم.

پیشگام جنبش زنان در سوئد | DW | 17.08.2019۱۷ اوت ۱۸۰۱؛ ۲۱۸ سال پیش در چنین روزی فردريکا برِمِر در شهرک پیئیکیو در جنوب غربی فنلاند زاده شد. او پایه‌گذار رمان‌های موسوم به خانوادگی بود.

سعید پیرمحموئی خبرنگار ورزشی تیم ملی والیبال زنان ایران از روز یکشنبه در سئول رقابتی را با هدف قرار گرفتن در جمع ۴ تیم برتر آسیا آغاز می‌کنند.آرش بهمنی روزنامه نگار بازی‌های لیگ فوتبال اسپانیا از جمعه ۲۵ مرداد ماه در حالی آغاز خواهد شد که تیم‌های اسپانیایی تاکنون بیش از ۱.خانم لوینسون در ادامه از برخورد «خشن و روش ناکارآمد» گروه مذاکره کننده فدراسیون فوتبال انتقاد کرد و آنان را متهم به «پخش اطلاعات غلط» کرد.پافشاری ‌می‌کند در حالی‌که مقامات سیاسی و ورزشی ایران از ترس روحانیون تندرو دچار تردید و دودلی هستند و نمی‌توانند موضع روشنی در این باره بگیرند.

تیمی که از ماه‌ها قبل بدون سر و صدا، توجه پررنگ رسانه‌ای و حمایتی ویژه از سوی مدیریت ورزش ایران خودش را برای رقابت‌های قهرمانی آسیا مهیا می‌کرد، حالا شمارش معکوس را برای اولین دیدارش که قرار نیست از سیمای ایران پخش شود آغاز کرده است. تغییر حریف ایران در گروه یک مسابقات والیبال زنان (قهرمانی آسیا) از یکشنبه ۲۶ مرداد تا ۳ شهریور به میزبانی کره‌جنوبی برگزار می‌شود و زنان بلند قامت ایران در گروه اول این رقابت‌ها حضور دارند. این در حالی است که پنجره نقل و انتقالات در اسپانیا روز دوم سپتامبر (۱۱ شهریور) بسته خواهد شد و انتظار می‌رود تا آن زمان این هزینه افزایش پیدا کند، به خصوص آن‌که هنوز اخبار مختلفی حول انتقال نام‌هایی چون پل پوگبا، نیمار و کریستین اریکسن به گوش می‌رسد. در ابتدا ایران به همراه کره جنوبی و سنگاپور در یک گروه قرار داشت اما سنگاپور از شرکت در مسابقات انصراف داد. بیشتر بخوانید:. در حالی که گفته می‌شد با این شرایط ایران به جمع هشت تیم برتر مسابقات قهرمانی آسیا صعود می‌کند، کنفدراسیون والیبال آسیا گروه‌بندی مسابقات را تغییر داد و هنگ‌کنگ از گروه سوم به گروه اول منتقل شد تا به این ترتیب ایران به همراه کره جنوبی (میزبان) و هنگ‌کنگ در گروه اول کنار یکدیگر قرار بگیرند. برای نخستین بار از فصل ۱۳- ۲۰۱۲ بدین سو، هیچ یک از چهار فینالیست دو رقابت عمده باشگاهی اروپا اسپانیایی نبوده‌اند. هدف؛ حضور در جمع ۴ تیم زنان والیبالیست ایرانی پیش از این ۶بار در رقابت‌های قهرمانی آسیا حضور داشته‌اند و در بهترین شرایط موفق شدند در رتبه هشتم قرار بگیرند. این مقام مسئول در مصاحبه‌ای تلویحاً گفته بود وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در این زمینه تصمیم‌گیرنده نیستند و در واقع تصمیم باید جای دیگری اتخاذ شود.

تیم ملی زنان ایران نخستین بار در سال ۲۰۰۷ موفق به حضور در این رقابت‌ها شد و در رتبه دوازدهم ایستاد اما در رقابت‌های ۲۰۰۹ پیشرفت چشمگیری داشت و موفق شد در جمع ۸ تیم قرار بگیرد. براساس حکم دادگاه، برگزاری بازی در روزهای جمعه و دوشنبه ممنوع شد، اما در نهایت دو طرف با یکدیگر به توافق رسیدند تا برخی بازی‌های لالیگا، از جمله بازی افتتاحیه، در یکی از این دو روز برگزار شود. رتبه هشتمی برای زنان والیبالیست ایران در سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ تکرار شد اما در دوره گذشته یعنی سال ۲۰۱۷ با یک پله سقوط در رتبه نهم جای گرفتند. کادر فنی زنان ایران امیدوار است که در رقابت‌های ۲۰۱۹ در جمع ۴ تیم برتر قرار بگیرند، جواد مهرگان (مشاور فنی تیم ملی والیبال زنان) می‌گوید:«از ابتدا برنامه‌ریزی کردیم که جزو چهار تیم برتر باشیم. آخرین بار که تیمی به جز این سه تیم قهرمان لیگ اسپانیا شد، به فصل ۰۴ - ۲۰۰۳ و قهرمانی والنسیا در این رقابت‌ها باز می‌گردد.» برنامه و شرایط صعود دور مقدماتی رقابت‌های قهرمانی آسیا در دو مرحله برگزار می‌شود، مرحله اول مسابقات در چهار گروه خواهد بود و از هر گروه ۲ تیم برتر راهی مرحله بعد می‌شوند. مرحله دوم بازیها در ۲ گروه چهار تیمی برگزار خواهد شد و از این مرحله نیز ۲ تیم راهی مرحله بعد خواهند شد تا جمع ۴ تیم نهایی تکمیل شود. اتلتیکو مادرید دیه‌گو سیمئونه از زمانی که در دسامبر سال ۲۰۱۱ (دی ماه ۱۳۹۰) به عنوان سرمربی اتلتیکو مادرید انتخاب شد، با این تیم فاتح لالیگا، اروپا لیگ، سوپر کاپ اروپا و جام حذفی اسپانیا شده و دو بار هم به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کرده است. فیفا به‌طور دقیق تمام مصاحبه‌های ایرانی‌ها را می‌بیند و می‌شنود.

زنان ایران در اولین دیدار که البته دشوارترین بازی مرحله اول است ساعت ۹:۳۰ صبح روز یکشنبه به مصاف میزبان خواهند رفت و روز سهشنبه در دومین دیدار با هنگ کنگ روبه‌رو خواهند شد. یک اتفاق خوب در کرواسی زنان والیبال ایران پیش از حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا، ۲تورنمت تدارکاتی در اسلوونی و کرواسی حضور پیدا کردند. با این حال به نظر می‌رسد سیمئونه و هواداران اتلتیکو مادرید برای فصل جاری انتظارات بیشتری از تیم خود دارند. در اردوی کرواسی ۴بازی دوستانه مقابل تیم ملی کراوسی، (سنری کینران) ژاپن و تیمهای (ام ‌دبل ‌سی) و (بیپ‌اس‌ایی‌یو ۲۳) از آمریکا برگزار که زنان ایران با پیروزی در این دیدارها موفق شدند عنوان نخست تورنمنت کرواسی را به دست بیاورند. در اردوی دوم ایران به اسلوونی سفر کرد و در این کشور نیز ۴ دیدار تدارکاتی داشت. با این حال این تیم در سال جاری و تاکنون ۲۴۳. شهر (پولا) در کرواسی میزبان دومین اردوی مهم زنان والیبالیست ایران بود که به ترتیب مقابل ۲ تیم از چین و ۲ حریف از اسلوونی قرار گرفتند. فیفا هم شدیداً گیر داده و توضیح خواسته است.

ایران در ابتدا مقابل تیانجین چین و نماینده اسلوونی شکست خورد اما در دیدارهای بعدی مقابل نمایندگان چین و اسلوونی به پیروزی رسیدند. ژائو فلیکس (بنفیکا، ۱۲۶ میلیون یورو) مهم‌ترین خرید فصل اتلتیکو مادرید است. پیش از اردوهای خارجی، تیم ملی در داخل ایران نیز ۸ اردوی تدارکاتی در شهرهای مختلف کشور داشت و بیشتر با تیمهای باشگاهی زنان بازیهای دوستانه‌ای برگزار کرد. تیم با لباس‌های جدید لباس زنان والیبالیست ایران پیش از این انتقادات فراوانی به خود دید و حتی در مقطعی مائده برهانی (کاپیتان تیم ملی) با انتقاد از کیفیت لباسها گفته بود: «ظاهر و کیفیت لباس‌هایمان اصلا خوب نیست و در آن راحت نیسیتم امیدوارم فدراسیون فکری به حال این موضوع کند. مارکوس یورنته (رئال مادرید)، کیران تریپیر (تاتنهام) و فیلیپه (پورتو) از دیگر خریدهای مهم این فصل اتلتیکو هستند. سال گذشته در مورد تغییر استایل لباس‌ها با خانم کعبی‌زاده صحبت کردم تا شبیه بسکتبال و فوتبال بشویم.» در آستانه سفر تیم ملی به کره‌جنوبی اما از لباس‌های جدید تیم رونمایی شد، لباس‌هایی که متین زبردست (سرپرست نایب رئیسی بانوان فدراسیون) دربارهاش گفته است: «لباس‌های جدید حدود ۲۵۰ گرم سبک‌تر از لباس‌های قبلی است و وقتی در اختیار بازیکنان قرار گرفت از کیفیت و همچنین طراحی آن ابراز راضی کردند. کوکه، کاپیتان اتلتیکو مادرید، پیش از آغاز فصل گفته بود که سیمئونه در تلاش است برای فصل جدید سبک بازی هجومی‌تر و احتمالا تغییر سیستم از ۲-۴-۴ به ۳-۳-۴ را در تیمش اعمال کند. در همین حال آن مقام ایرانی به خبرورزشی گفت: تمام اقدامات برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها صورت گرفته و در بازی ایران و کامبوج که مهر امسال برگزار می‌شود، خانم‌ها اجازه ورود به ورزشگاه را دارند.

» کسی ما را نمی‌شناسد بسیاری از بازیکنان و همچنین کادرفنی تیم ملی زنان ایران در ماهه‌ای گذشته از عدم توجه و پوشش رسانه ای انتقاداتی داشته‌اند و بر این باورند که بسیاری از مردم و علاقه‌مندان به والیبال حتی نام بازیکنان تیم را نمی‌دانند. انتقادی که البته درست به نظر میرسد چرا که ورزش بانوان در ایران با محدودیت‌های خاصی همراه است و به دلیل همین محدودیت‌ها شناخت کمی از تیم‌های زنان وجود دارد. بارسلونا در فصل نقل و انتقالات دو خرید عمده داشته: فرنکی دی‌یونگ که از آژاکس آمستردام برای تقویت خط هافبک به بارسلونا آمد و آنتونی گریزمان فرانسوی که پس از جنجال‌های فصل گذشته به پایتخت کاتالونیا آمده است. مونا آشفته (جوان‌ترین لژیونر والیبال زنان ایران) می‌گوید: «خیلی حس بدی است. در کشورهای دیگر بازی تیم‌هایشان را پخش می‌کنند و تمام کشورشان بازیکنان را می‌شناسند. از شایعه‌های مهم بازار نقل و انتقالات امسال، بازگشت احتمالی نیمار به بارسلوناست. الان اگر کسی حتی اسمی از خانم برهانی ببرد، می‌گویند مگر تیم ملی والیبال زنان داریم.

متاسفانه چون بازیهای ما پخش نمی‌شود هیچکس ما را نمیشناسد. با وجود همه این خریدها و شایعه‌ها، ستاره اصلی بارسلونا در فصل جاری باز هم لیونل مسی است.» باور ذهنی برای موفقیت نکته جالب در مورد تیم ملی زنان والیبال ایران، عدم وجود سرمربی است و در تمامی اخبار در رسانه‌های داخلی از واژه (کادرفنی) استفاده می‌شود اما مهمترین شخص در کادر هدایت این تیم جواد مهرگان است که به عنوان مشاور فنی و به نوعی نفر اول کادرفنی در کنار تیم حضور دارد. مهرگان درباره شرایط تیم ملی در آستانه آغاز رقابتهای قهرمانی آسیا می‌گوید: « فکر می‌کنم این باور ذهنی در تیم وجود دارد، مخصوصا بعد از قهرمانی در تورنمنت اسلوونی این باور بیشتر شده است. بازگشت نیمار اما گره سیستم بازی و ترکیب هجومی بارسلونا را پیچیده‌تر خواهد کرد. البته باور ذهنی، عملکرد و نتایج با هم جلو می‌روند، یعنی وقتی نتایج بهتری کسب کنیم، باورمان هم بیشتر می‌شود. ما بر این باوریم که می‌توانیم نتایج درخشانی بگیریم. با وجود آن‌که بارسلونا در یک دهه اخیر فوتبال داخلی اسپانیا را قبضه کرده است، عدم موفقیت در لیگ قهرمانان اروپا طی سال‌های اخیر و به خصوص حذف فاجعه‌بار دو فصل گذشته با شکست مقابل رم و لیورپول، باعث نارضایتی بخشی از طرفداران این تیم شده است.

» این ۱۴ نفر ۱۴ بازیکن در لیست نهایی کادر فنی تیم ملی برای حضور در رقابت‌های قهرمانی زنان آسیا در سال ۲۰۱۹ حضور خواهند داشت و براساس اعلام فدراسیون والیبال، مائده برهانی (کاپیتان)، شبنم علیخانی، نگین شیرتری، ندا چملانیان، مهسا کدخدا، مهسا صابری، مونا آشفته، شکوفه صفری، پوران زارع، مونا دریس محمودی، تهمینه درگذنی، فرزانه مرادیان، هاله متقیان و زهرا بخشی نفرات تیم را تشکیل میدهند. . رئال مادرید پرافتخارین تیم فوتبال باشگاهی اروپا، فصلی کابوس‌وار را پشت سر گذاشت و برای جبران آن، در فصل جاری رکورد هزینه در بازار نقل و انتقالات تاریخ باشگاه را شکست.