وضعیت توزیع درآمد در ایران؛ «عادلانه‌تر از آمریکا و وخیم‌تر از اروپا»

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 38 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 59%

وضعیت توزیع درآمد در ایران؛ «عادلانه‌تر از آمریکا و وخیم‌تر از اروپا» جزئیات بیشتر🔽

ایران اخبار, ایران سرفصلها

مرکز آمار ایران از کاهش ضریب جینی از ۴۰.۹ در سال ۱۳۹۷ به ۳۹.۹۲ در سال ۱۳۹۸ خورشیدی خبر داده و جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران در تحلیل علل کاهش ضریب جینی به خبرگزاری فارس گفته که ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که تورم بالاتری که دهک‌های بالای درآمدی نسبت به دهک‌های پایین درآمدی متحمل شده‌اند یکی از علل این کاهش بوده است.

این شاخص که نشان دهنده سطح نابرابری درآمد و شدت اختلاف طبقاتی است، در سال ۱۳۹۲ و در اولین سال روی کار آمدن دولت حسن روحانی به ۳۶.۵ کاهش یافته بود.ضریب جینی بین صفر تا ۱۰۰ در نوسان است و عددهای نزدیک‌تر به صفر آن نشان‌گر توزیع عادلانه‌تر درآمد و پایین بودن اختلاف طبقاتی در یک اقتصاد است. مطابق اعلام اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) متوسط این شاخص در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به ۳۰.۴ بوده و پایین‌ترین رقم نیز در اسلواکی به میزیان ۲۰.۹ ثبت شده است. این شاخص در دو قدرت اقتصادی اروپا یعنی آلمان و فرانسه به ترتیب ۳۱.۱ و ۲۸.۵ بوده است.

بانک جهانی نیز در آخرین گزارش خود، ضریب جینی اقتصاد آمریکا را در سال ۲۰۱۶ معادل ۴۱.۴ و نسبت توزیع عادلانه درآمد در همسایه غربی ایران، ترکیه را برابر با ۴۱.۹ اعلام کرده است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

هشدار رئیس جمهور مصر از احتمال مداخله نظامی در لیبی در حمایت از ژنرال حفترعبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر هشدار که احتمال دارد کشورش در حمایت از ژنرال خلیفه حفتر در کشور همسایه لیبی، مداخله نظامی کند. ژنرال حفتر در حال حاضر شهر سیرت را درکنترل خود دارد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

۱۱۶ فوتی جدید کرونا در کشور/ ۴ استان در وضعیت قرمزشناسایی ۲۳۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۳۶۸ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۱۱۶ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۲۰۴۹۵۲ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۱۶۳۵۹۱ نفر *تعداد فوت شدگان: ۹۶۲۳ نفر
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

کرونا در افغانستان؛ گروهی از مردم از ابتلا به کرونا احساس ننگ می‌کنند - BBC News فارسیدر افغانستان، تاکنون مرگ بیش از ۵۷۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

سی سال پس از سقوط دیوار برلین؛ رونمایی از مجسمه لنین در آلمان غربی سابقسی سال پس از سقوط دیوار برلین؛ رونمایی از مجسمه لنین در آلمان غربی سابق
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کرونا در جهان؛ شمار مبتلایان در برزیل از یک میلیون گذشتبه این ترتیب برزیل بعد از آمریکا دومین کشور در جهان است که شمار مبتلایان آن به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد. بسیاری معتقدند چون هنوز به تعداد کافی آزمایش کرونا انجام نشده، ارقام واقعی از این هم بسیار بالاتر است. در همین حال در فرانسه معترضان به نشانه خون کسانی که به دلیل کرونا جان خود را از دست دادند، به ساختمان وزارت بهداشت رنگ سرخ پاشیدند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

انتقاد شدید ترامپ از آلمان در کارزار انتخاباتی‌اش در اکلاهما | DW | 21.06.2020دونالد_ترامپ برای نخستین بار پس از شیوع گسترده ویروس_کرونا در تالسا کارزار انتخاباتی خود را برگزار کرد. نه سخنی از نژادپرستی و خشونت پلیس مطرح شد و نه نامی از جورج_فلويد. ترامپ در نطق خود بار دیگر به آلمان تاخت. آمریکا ۳۵ هزار نفر سرباز و کادر نظامی در آلمان دارد. به این ترتیب، ترامپ بر آن است تا شمار سربازان آمریکایی مستقر در آلمان را به ۲۵ هزار نفر کاهش دهد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »