وزیر خارجه پیشین ایتالیا: ما دادخواست‌هایی را علیه تروریسم نظام ایران ارائه کردیم

14/11/1399 07:16 ب.ظ

وزیر خارجه پیشین ایتالیا: ما دادخواست‌هایی را علیه تروریسم نظام ایران ارائه کردیم العربية

جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا گفت که به همراه بسیاری از سیاستمداران و شخصیت‌های اروپایی و شایان ذکر است که اسدالله اسدی به همراه سایر متهمان، یعنی همسران امیر سعدونی و نسیمه نعامی که حامل بمب برای منفجر کردن آن در داخل کنفرانس بودند، به همراه مهرداد عارفانی ناظر بر عملیات، پنجشنبه 4 فوریه در دادگاه آنتورپ بلژیک محاکمه خواهند شد.

ترزی در مصاحبه‌ای با العربیه دات نت تأکید کرد که شواهد بسیاری در محکومیت اسدی و اثبات اینکه رهبران رژیم ایران در حال انجام «تروریسم دولتی» در خاک اروپاهستند، وجود دارد. ترزی از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست خود در قبال ایران را مورد بازنگری قرار داده و سران رژیم ایران به ویژه جواد ظریف وزیر امور خارجه را در قبال این جنایت تروریستی، مورد بازخواست قرار دهد.جناب جولیو ترزی، شما در میان شخصیت‌های زیادی بودید که از اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی متهم به تروریسم در دادگاه بلژیک شکایت کردید ... دلایل چیست؟ این دادخواست‌ها، کدام موارد را در بر گرفته است؟

- من با همراهی شماری از شخصیت‌های خارجی که در نشست ویلپینت شرکت کرده بودند، تصمیم گرفتم موضع قاطع علنی در برابر حمله تروریستی که توسط رژیم ایران تنظیم شده بود، اتخاذ کنم. ما توافق کردیم که موثرترین اقدام، حضوردر دادگاه به عنوان شاکی است.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

بین‌المللی، دادخواستی را علیه اسدالله اسدی علیه دیپلمات ایرانی متهم به تروریسم و هسته‌ای که اسدی برای منفجر کردن کنفرانس اپوزیسیون ایران مطرح کرده که او در ژوئن 2018 با میزبانی سازمان مجاهدین خلق در ویلپنت نزدیک پاریس رهبری می‌کرد.

شایان ذکر است که اسدالله اسدی به همراه سایر متهمان، یعنی همسران امیر سعدونی و نسیمه نعامی که حامل بمب برای منفجر کردن آن در داخل کنفرانس بودند، به همراه مهرداد عارفانی ناظر بر عملیات، پنجشنبه 4 فوریه در دادگاه آنتورپ بلژیک محاکمه خواهند شد.

ترزی در مصاحبه‌ای با العربیه دات نت تأکید کرد که شواهد بسیاری در محکومیت اسدی و اثبات اینکه رهبران رژیم ایران در حال انجام «تروریسم دولتی» در خاک اروپاهستند، وجود دارد.

ترزی از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست خود در قبال ایران را مورد بازنگری قرار داده و سران رژیم ایران به ویژه جواد ظریف وزیر امور خارجه را در قبال این جنایت تروریستی، مورد بازخواست قرار دهد.جناب جولیو ترزی، شما در میان شخصیت‌های زیادی بودید که از اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی متهم به تروریسم در دادگاه بلژیک شکایت کردید ... دلایل چیست؟ این دادخواست‌ها، کدام موارد را در بر گرفته است؟

- من با همراهی شماری از شخصیت‌های خارجی که در نشست ویلپینت شرکت کرده بودند، تصمیم گرفتم موضع قاطع علنی در برابر حمله تروریستی که توسط رژیم ایران تنظیم شده بود، اتخاذ کنم. ما توافق کردیم که موثرترین اقدام، حضوردر دادگاه به عنوان شاکی است. این دادخواست در قالب فهرست ها و ضمائم متعدد، ارائه شده تا بدون هیچ تردیدی ثابت کند که تصمیم به اجرای حمله تروریستی در بالاترین سطوح در ایران گرفته شده و بنابراین اقدامی در راستای «تروریسم دولتی» است.

وکلا همچنین شهادت هایی ارائه دادند تا دادگاه را از اطلاعات لازم در مورد ماهیت رژیم ایران و دست داشتن دیرپای آن در تروریسم آگاه کنند. بخش عمده‌ای از این دادخواست، همان مطالبی بود که از سوی شورای ملی مقاومت در رابطه با این جنایت و همچنین توطئه ریاست شورای ملی مقاومت که هدف اصلی این اقدام تروریستی بود، عنوان شده است.

س: به نظر شما .. آیا شواهد کافی برای محکوم کردن اسدی و هسته او به جرم تروریسم وجود دارد؟ تأثیر این موضوع بر روابط ایران و اروپا چه خواهد بود؟

-بله ، شواهد انکار ناپذیر زیادی طی بیش از دو سال تحقیق به دست آمده است، از جمله شواهدی مبنی بر اینکه اسدی شخصا بمب را از طریق یک شرکت هواپیمایی تجاری از ایران به اروپا آورده است. اسدی بعد از تحویل دادن بمب به دو عامل این عملیات و آموزش کیفیت استفاده از آن، دستگیر گردید.

اتحادیه اروپا و همه کشورهای اروپایی باید سیاست خود در قبال ایران را مورد بازبینی قرار دهند. آنها باید از مسئولان رژیم ایران، به ویژه جواد ظریف در مورد این جنایت فجیع، بازخواست کنند. همه کشورهای اتحادیه اروپا باید سطح روابط خود با تهران را کاهش داده و سفیران خود را از تهران خارج کنند. اروپا نمی تواند با جواد ظریف وارد گفت‌وگو شود در حالی که او از طریق دیپلمات‌های خود در اقدامات تروریستی در خاک اروپا دست دارد.

س: ایران پیشتر مرتکب اقدامات تروریستی زیادی در خاک اروپا شده، مانند ترور مخالفان خود در فرانسه، هلند، سوئیس، آلمان و سایر کشورها. چرا اروپا اقدامات سختگیرانه‌ای برای مقابله با این تروریسم انجام نداده است؟

-ما همچنین شاهد تروریسم رژیم ایران در ایتالیا بودیم. نماینده شورای ملی مقاومت در ایتالیا توسط تروریست‌های رژیم ایران در رم ترور شد. متأسفانه، اتحادیه اروپا برای سال ها سیاست مماشات را دنبال کرده که رژیم را ترغیب به افزایش تروریسم و فعالیت‌های مخرب خود می کند. اکنون زمان خاتمه دادن به این سیاست ، بازخواست از رهبران رژیم ایران و اتخاذ یک سیاست قاطع است.

س: آیا محاکمه اسدی بر مذاکرات احتمالی تهران و واشنگتن بر سر برنامه هسته‌ای و سایر پرونده‌ها تأثیر خواهد گذاشت؟

-باید منتظر ماند و دید. اما اگر ایالات متحده و اتحادیه اروپا استفاده رژیم ایران از تروریسم در اروپا و دیگر مناطق را نادیده بگیرند، این اشتباهی بزرگ است. برجام مانع دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای نشد بلکه فعالیت‌های بدخیم رژیم ایران را شتاب بخشید، بنابراین دولت جدید باید رویکرد سختگیرانه‌تری در این زمینه اتخاذ کند و موارد نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و تروریسم دولتی رژیم ایران را در هر رویکرد جدیدی در قبال ایران، لحاظ کند.

س: شما در پشتیبانی از حرکت مردم ایران، به ویژه همبستگی با اعتراضات مردمی و همچنین محکومیت نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران و دخالت های مخرب منطقه ای تهران، مواضع قابل توجهی دارید. چگونه اتحادیه اروپا و جامعه جهانی می توانند درجلوگیری از این رفتار تهاجمی رژیم ایران، سهمی داشته باشند؟

-شما دیدگاه من را بشکلی روشن، بیان کردید. فکر می کنم اتحادیه اروپا باید در کنار مردم ایران و تمایل آنها برای ایجاد یک تغییر اساسی باشد. در این راستا، من از شورای ملی مقاومت ایران به رهبری خانم مریم رجوی حمایت می کنم زیرا آنها گزینه ای دموکراتیک برای رژیم بنیادگرای حاکم بر ایران ارائه می دهند. صلح ، امنیت و ثبات به چنین تغییری در ایران نیاز دارد.