واکنش عفو بین‌الملل به اعدام در ایران به خاطر نوشیدن الکل: 'نمایش بی‌رحمی' جمهوری اسلامی

واکنش عفو بین‌الملل به اعدام در ایران به خاطر نوشیدن الکل: 'نمایش بی‌رحمی مطلق' جمهوری اسلامی

10/07/2020 08:41:00 ب.ظ

واکنش عفو بین‌الملل به اعدام در ایران به خاطر نوشیدن الکل: 'نمایش بی‌رحمی مطلق' جمهوری اسلامی

سازمان عفو بین‌الملل با محکوم کردن اعدام یک مرد ایرانی در مشهد به جرم نوشیدن الکل، این اتفاق را نشانگر 'ماهیت بی‌رحمانه و غیرانسانی دستگاه قضا' در جمهوری اسلامی ایران دانست.

پنجره همرسانی را ببندیدImage captionعفو بین‌الملل گفته فرد متهم به نوشیدن الکل در زندان وکیل‌آباد مشهد اعدام شدهسازمان عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام یک مرد ۵۵ ساله در مشهد به اتهام نوشیدن الکل، این اتفاق را نشانگر"ماهیت بی‌رحمانه و غیرانسانی دستگاه قضا" در جمهوری اسلامی ایران دانسته است.

قوم مرا رها کن؛ شعار موج تازهٔ اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائيل انفجار بیروت؛ وزیر اطلاع‌رسانی لبنان استعفا کرد - BBC News فارسی سود خالص شرکت ملی نفت عربستان بیش از ۷۳ درصد کاهش یافت - BBC News فارسی

دایانا الطحاوی، مدیر بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی در سازمان عفو بین‌المل مستقر در لندن در اطلاعیه‌ای گفته است که"مقام‌های ایران بار دیگر ماهیت بی‌رحمانه و غیرانسانی نظام قضایی این کشور را به نمایش گذاشتند." نظامی که به گفته خانم طحاوی، یک مرد را"به سادگی فقط برای نوشیدن مشروب به اعدام محکوم کرده است."

تایید اعدام یک زندانی به جرم نوشیدن مشروبات الکلی در زندان مرکزی مشهددیروز یک وکیل از اعدام موکلش به خاطر خوردن مشروب برای بار ششم در مشهد خبر داد که به گفته مدیر منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل محل بعضی از"اعدام‌های گروهی مخفی" و"نمایش گروتسک‌وار [طنز سیاه]" قوه قضاییه ایران در سال‌های اخیر بوده است.

سازمان حقوق بشر ایران دیروز پنجشنبه گزارش داده بود این فرد که نامش مرتضی جلالی است، بامداد روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه، به جرم 'نوشیدن مشروبات الکلی' در زندان مرکزی مشهد اعدام شده است.پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.اعدام یک نفر در مشهد به دلیل مصرف مشروبات الکلی

دایانا الطحاوی از اینکه ایران با کثرت اعدام‌هایش تبدیل به دومین کشور جهان از لحاظ تعداد اعدام شده، ابراز تاسف کرد.سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید در سال ۲۰۱۹ میلادی دست‌کم ۲۵۱ مورد اعدام در ایران ثبت شده است.قوه قضاییه ایران در واکنش به ابراز تاسف شمار زیادی از ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی از اعدام یک نفر به خاطر خوردن مشروب، اعلام کرد که مرتضی جمالی، مرد ۵۵ ساله دارای دو فرزند کوچک، جرایم دیگری هم داشته است.

دو نفر در خراسان به خاطر نوشیدن الکل به اعدام محکوم شدنددر بیانیه دادگستری مشهد که روز جمعه، ۲۰ تیر ماه منتشر شد، آمده که این شخص در سال‌های ۷۵ تا ٩٧ ، در پرونده‌های مرتبط با مواد مخدر و مشروبات الکلی، ۲۰ سابقه محکومیت کیفری قطعی داشته است.حسین حبیبی شهری، وکیل این زندانی در یادداشتی اینستاگرامی که بعدا آن را حذف کرد، نوشته بود که"شرمنده دو فرزند خردسال و همسر" موکلش شده است و با وجود تلاش یک ساله‌ برای نجات جان یک انسان، نتوانسته مانع اعدام این زندانی شود.

او در پایان یادداشت خود نوشته بود که"روحت شاد مرد نازنین" و افزوده بود:"حلال کن اگر قصوری در دفاع از حقانیتت کردم."مجازات مصرف مشروبات الکلی در مرتبه اول و دوم ۸۰ ضربه شلاق و در مرتبه سوم اعدام است. اما طبق بند"ب" ماده ۱۷۲ قانون مجازات اسلامی، حد فقط در صورتی اعتبار شرعی دارد که متهم دو بار نزد قاضی در دادگاه اعتراف کرده باشد.

درخواست وزارت ارتباطات برای رفع فیلتر توییتر بحران لبنان؛ نشست رهبران جهان برای کمک به لبنان - BBC News فارسی با فروش سهام اسنپ و ایرانسل خروج اِم‌تی‌اِن از خاورمیانه کلید ‌می‌خورد

اعتراف متهم در بازجویی نمی‌تواند ملاک صدور حکم باشد. همچنین صرفا مثبت شدن نتیجه تست الکل از رانندگان به دلیل احتمال خطا و اشتباه، دلیل قانونی برای صدور حکم قاضی نیست.طبق ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی در جرایم موجب حد مانند خوردن مشروبات الکلی، هر گاه متهم قبل از اثبات جرم، توبه کند و ندامت و اصلاح او برای قاضی محرز شود، او بخشوده می‌شود. و حتی اگر اقرار کند و جرمش در دادگاه ثابت شود، دادگاه می‌تواند از رییس قوه قضاییه یا رهبر ایران درخواست عفو کند.

این ماده قانون در سال ۱۳۸۶ جان جوانی ۲۲ ساله به نام محسن را نجات داد که قاضی شعبه‌ ٧٢ دادگاه کیفری استان تهران پس از دو بار اجرای حد به خاطر نوشیدن مشروبات الکلی به اعدام محکومش کرده بود. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

ایجاد آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال عراق توسط ترویست‌های پ.ک.ک

پهپادهای ترکیه تلاش تروریست‌های پ.ک.ک برای ایجاد آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال عراق را ضبط کردند. - خبرگزاری آناتولی

عفو بین‌الملل: فروش مجدد سلاح توسط انگلیس به عربستان بی‌توجهی به قانون استسازمان عفو بین الملل ادامه فروش تسلیحات نظامی توسط انگلیس به عربستان را 'بی‌توجهی به قانون بین‌المللی' خواند.

ثبت بیشترین مورد ابتلا به کرونا در یک روز در آفریقای جنوبیشمار مبتلایان به کرونا در آفریقای جنوبی با شناسایی 13 هزار و 674 مورد جدید به 238 هزار و 339 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 34 هزار و 194 نفر رسیدشمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 34 هزار و 194 نفر رسید افغانستان:‌ با فوت 14 بیمار دیگر طی 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا به 971 نفر رسید

هشدار نسبت به گسترش کرونا در پی ورود هزاران ایرانی به کردستان عراق

حمله به ساختمان مجلس صربستان در اعتراض به قرنطینه مجدد | DW | 09.07.2020اعتراض‌ها به برقراری دوباره قرنطینه در پایتخت صربستان وارد دومین روز خود شد. پلیس علیه تظاهرکنندگان وارد عمل شد و اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرد. معترضان عملکرد دولت را مسبب شیوع کرونا می‌دانند.

دستور به ادامه لیگ در روز رکوردشکنی کرونا در ایران