هزاران پناهجو در مرز بلاروس با لهستان؛ بروکسل به دنبال تحریم‌های جدید علیه مینسک است

18/08/1400 09:41 ق.ظ

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا استفاده از پناهجویان به عنوان «ابزاری برای دستیابی به هدف سیاسی» را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

وی افزود که بروکسل علاوه بر بررسی وضع تحریم‌های جدید علیه مینسک، راه‌های تحریم شرکت‌های هواپیمایی کشورهای ثالث که پناهجویان را به بلاروس منتقل می‌کنند مدنظر قرار خواهد داد.

اتحادیه اروپا دولت الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس را به انتقال پناهجویان خاورمیانه با هدف ایجاد بحران در مرز با کشورهای عضو اتحادیه اروپا (لیتوانی، لتونی و لهستان) متهم می‌کند. مینسک این اتهام را رد می‌کند.وزیر دفاع لهستان روز دوشنبه گفت که ارتش و نیروهای وزارت کشور موفق شده‌اند تا با اولین تلاش پناهجویان در مرز با بلاروس برای ورود دسته‌جمعی به خاک لهستان مقابله کنند.

ورشو همچنین افراد مرتبط با سرویس مخفی دولت بلاروس را به نقش‌آفرینی در تلاش برای ورود غیرقانونی پناهجویان به داخل خاک لهستان متهم کرد. آمریکا نیز در واکنش به بحران در مرز بلاروس و لهستان روز دوشنبه «سوءاستفاده سیاسی» از افراد آسیب‌پذیر از سوی حکومت بلاروس را محکوم کرد. ناتو هم استفاده دولت الکساندر لوکاشنکو از پناهجویان را «غیرقابل پذیرش» خواند و خواستار احترام به «حقوق بین‌الملل» شد.

از سوی دیگر هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان از اتحادیه اروپا خواست تا برای رسیدگی با وضعیت کنونی «جبهه‌ای متحد» شکل دهد. وی تاکید کرد که ورشو و برلین به تنهایی قادر به رویارویی با شرایط به وجود آمده نیستند.سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر مخالفان دولت بلاروس نیز در واکنش به حوادث روز دوشنبه در مرز کشورش با لهستان خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی این موضوع شده است. headtopics.com

تنش در مرز لهستان و بلاروس از اواخر ماه اوت (اوایل شهریور) بر سر تلاش‌های پناهجویان برای عبور از مرز افزایش یافته است. یکی از رسانه‌های لهستان گزارش داده است که در این مدت دستکم ۱۰ پناهجو در منطقه مرزی کشته شده‌اند. بنا به همین گزارش هفت نفر از این پناهجویان در خاک لهستان جان خود را از دست دادند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

کرونا در ایران: سایه ورود احتمالی به یک موج جدید کرونا در کشوربنا به اعلام روز یکشنبه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران در یک شبانه روز گذشته ۱۲۶ نفر بر اثر کرونا جان باختند و ۷۵۵۴ نفر نیز به این بیماری مبتلا شدند. سایه مثل حباب است که در تورم مشاهده شد پس نگرانی ندارد بخصوص که این روزها بیشتر هوا ابریست و سایه دیده نمیشود

صدها پناهجو در مرز لهستان با بلاروس؛ ورشو جلسه اضطراری تشکیل می‌دهدورشو با متهم کردن دولت الکساندر لوکاشنکو می‌گوید که صدها پناهجو روز دوشنبه تحت حمایت نظامیان بلاروس قصد ورود غیرقانونی به خاک لهستان را داشته‌اند.

از ۲۰ آبان، ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها با کارت واکسن؛ ابهام در حضور زنان

عامل حمله به مسافران قطار در بایرن 'بیمار روانی' است | DW | 07.11.2021طبق معاینات پزشکی، مهاجم ۲۷ ساله‌ای که با چاقو چند مسافر قطار سریع‌السیر بایرن را مجروح کرد، به پارانویا مبتلاست. بر همین اساس و به گفته مقامات قضایی، مسئولیتی کیفری متوجه او نمی‌شود. انگیزه حمله اما همچنان مشخص نیست. ملیت این یارو رو اعلام نمی‌کنید، چون ایرانی نیست . قطعا اگه ایرانی بود تا الان دویچه‌وله تمام ایران و ایرانیان رو به لجن کشیده بود .

قتل در اهواز به دست پلیس؛ شلیک‌های اشتباه و دادگاه‌های نافرجام

امره ساکچی در 50 متر قورباغه به مقام دوم اروپا دست یافت