نیویورک کاسموس: باشگاهی افسانه‌ای که بازیکنانش مثل ستاره‌های راک زندگی می‌کردند - BBC News فارسی

11/08/2020 07:35:00 ق.ظ

نیویورک کاسموس: باشگاهی افسانه‌ای که بازیکنانش مثل ستاره‌های راک زندگی می‌کردند

نیویورک کاسموس: باشگاهی افسانه‌ای که بازیکنانش مثل ستاره‌های راک زندگی می‌کردند

نیویورک کاسموس نامی افسانه‌ای در تاریخ فوتبال است. باشگاهی که بازیکنانش مانند ستاره‌های راک زندگی می‌کردند، با رئیس جمهور آمریکا بازی می‌کردند و رالف لورن لباسش را طراحی می‌کرد. باشگاهی که روزگاری پله و بکن‌باوئر را به فوتبال آمریکا برد، پس از سال‌ها دوباره بازگشته است

با ۹ گل او، ۵ گل پله و ۴ گل هانت در مسابقات پلی‌آف، کاسموس به فینال لیگ آمریکایی شمالی در سال ۱۹۷۷ رسید و حریف سیاتل ساوندرز در پورتلند شد؛ مسابقه‌ای در ۲۸ اوت ۱۹۷۷ که آخرین بازی حرفه‌ای پله بود.توضیح تصویر،پسر بچه تازه‌وارد از بیرمنگام این قدر خوب بازی کرد که سزاوار گرفتن جایزه ارزشمندترین بازیکن مسابقه بود. بال مو بلند کاسموس، توپ را از تونی چرسکی قاپید و آن را به تور دروازه سیاتل چسباند تا زننده گل اول بازی باشد و همراه با پله و کینالیا از خوشحالی به هوا بپرد.

در حالی که بطری‌های شامپاین در رختکن باز می‌شد، خبرنگاران پله را احاطه کردند. او گفت: "پس از سه قهرمانی در جام جهانی و حالا این قهرمانی، می‌توانم کارم را عنوان یک قهرمان متوقف کنم. حالا می‌توانم بمیرم زیرا به هرچه در زندگی فوتبالی‌ام می‌خواستم، رسیده‌ام."

ادامه مطلب:
BBC Persian Sport »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

جزیره‌ای که در آن زنان را برای ازدواج می‌دزدند - BBC News فارسیدر پی انتشار ویدیوهایی از دزدیده شدن دو زن و مطرح شدن این مساله در سطح ملی، مقامات اندونزی وعده داده‌اند تا رسم مناقشه‌برانگیز عروس‌دزدی را در جزیره دورافتاده سومبا ممنوع کنند.

دستگیری بیش از 100 نفر که فروشگاه‌های شیکاگو را غارت می‌کردند

حکم اعدام برای خواننده ۲۲ ساله نیجریه‌ای به اتهام 'سب‌ نبی' - BBC News فارسیدادگاه احکام اسلامی در نیجریه یحیی شریف-امینو خواننده جوان این کشور را به اتهام اهانت به پیامبر اسلام به اعدام محکوم کرده است. یحیی شریف که ۲۲ سال دارد در ماه مارس از طریق واتس اپ ترانه‌ای درباره یکی از بنیانگذاران طریقت تیجانیه و حضرت محمد، پیامبر مسلمانان منتشر کرده بود.

وقفه ناگهانی در کنفرانس خبری ترامپ به علت تیراندازی در نزدیکی کاخ‌سفید - BBC News فارسیدونالد ترامپ عصر دوشنبه در حالی که در حال گفتگو با خبرنگاران بود توسط محافظان شخصی فورا به بیرون اتاق کنفرانس هدایت شد اما دقایقی بعد بازگشت و به خبرنگاران گفت ماموران سرویس مخفی به یک مظنون شلیک کرده و او را زخمی کرده‌اند.

شش قدم; فرهاد مجیدی به همکاری قلعه‌نویی با سپاهان خاتمه داد - BBC News فارسیاستقلال تهران طی ۹ روز دو بار از سد سپاهان اصفهان گذشت. ابتدا در لیگ برتر و سپس در جام حذفی. این شکست‌ها باعث شد دوران همکاری امیر قلعه‌نویی با سپاهان به پایان برسد. او که سابقه اخراج از هیچ تیمی را ندارد، این بار هم خودش با نامه خداحافظی از پایان فعالیت در اصفهان خبر داد.

شکایت‌ از فرمان ممنوعیت ویزای ترامپ؛ مغزها جذب کشورهای رقیب می‌شوند - BBC News فارسیگروهی از شرکت‌های آمریکایی از دولت این کشور شکایت کرده‌ و خواهان لغو فرمان ممنوعیت صدور ویزای کاری شده‌اند. با پیوستن دو شرکت بزرگ آمازون و فیس‌بوک به این جمع حالا نام‌های بزرگی از این شکایت حمایت می‌کنند.

کشته شدن کوبی برایانت؛ از 'مامبای سیاه' چه می‌دانیم؟ بکن‌باوئر در مورد او به نیویورک تایمز گفته بود: "جورجو بازیکن فوق‌العاده‌ای است اما چیزی از دیپلماسی نمی‌داند.زنان در سودان: از سرکوب تا انقلاب و اصلاحات با وجود اینکه گروه‌های مدافع حقوق زنان مدت‌ها است که خواهان ممنوعیت این کار شده‌اند، اما همچنان در بعضی نقاط سومبا، جزیره‌ای دورافتاده در اندونزی، جریان دارد.بیش از 100 نفر که فروشگاه‌های شیکاگو در آمریکا را غارت می‌کردند از سوی پلیس دستگیر شدند.انتشار این ترانه با واکنش‌های فراوانی روبرو شده بود و معترضان در نیجریه خواستار اعدام او شده بودند.

" هانت می‌گوید، کینالیا "هرچه به ذهنش می‌رسید را می‌گفت و برایش مهم نبود که بقیه را ناراحت کند". او اضافه کرد: "اما او بهترین گلزنی بود که من تا آن زمان کنارش بازی کرده بودم. "حس می‌کردم دارم می‌میرم" سیترا موفق شد تا پیش از رسیدن به خانه‌ای سنتی که ستون‌های ضخیم چوبی و شیروانی بلندی داشت از داخل ماشین به دوست‌پسر و والدینش پیام دهد. متوسط تعداد شوت‌هایش به دروازه عجیب و غریب بود.2020 واشنگتن/ دلدار بایکان/ خبرگزاری آناتولی پلیس شیکاگوی آمریکا بیش از 100 نفر را به اتهام تخریب و غارت فروشگاه‌ها و مغازه‌های سطح شهر دستگیر کرد. او به طرزی استثنایی خوب بود. "کلی آدم آنجا منتظر بود." با ۹ گل او، ۵ گل پله و ۴ گل هانت در مسابقات پلی‌آف، کاسموس به فینال لیگ آمریکایی شمالی در سال ۱۹۷۷ رسید و حریف سیاتل ساوندرز در پورتلند شد؛ مسابقه‌ای در ۲۸ اوت ۱۹۷۷ که آخرین بازی حرفه‌ای پله بود. یحیی شریف که پس از انتشار این ترانه برای مدتی مخفی شده بود اکنون در زندان به سر می‌برد.

منبع تصویر، Getty Images توضیح تصویر، پله همراه با سرخیو مندس (موسیقی‌دان برزیلی) و التون جان در لس‌آنجلس، قبل از بازی ژوئیه ۱۹۷۷ مقابل لس‌آنجلس آزتکز هال می‌گوید: "تمام فصل در مورد پله بود." منبع تصویر، Getty Images ماراپو دینی باستانی است که پیروان زیادی در جزیره سومبا دارد و از ادیان آنیمیستی محسوب می‌شود.. من باید خودم را ثابت می‌کردم چون بچه‌ای بودم که تازه از بیرمنگام به تیم ملحق شده بود و آن‌ها من را نمی‌شناختند. ما می‌خواستیم خوب کار کنیم و رسیدن به فینال انگیزه‌ای برای پله شد که در اوج بازی کند. به گفته سیترا "مردم سومبا عقیده دارند که اگر آب به پیشانی شما بخورد نباید از خانه خارج شوید." پسر بچه تازه‌وارد از بیرمنگام این قدر خوب بازی کرد که سزاوار گرفتن جایزه ارزشمندترین بازیکن مسابقه بود. بال مو بلند کاسموس، توپ را از تونی چرسکی قاپید و آن را به تور دروازه سیاتل چسباند تا زننده گل اول بازی باشد و همراه با پله و کینالیا از خوشحالی به هوا بپرد." کسانی که او را اسیر کرده بودند مرتب به او می‌گفتند که کارهایشان از روی علاقه است و تلاش می‌کردند تا او را راضی به پذیرش ازدواج کنند. او یک خواننده-مداح محلی است، در شمال نیجریه شناخته شده نبود و خارج از طریقت تیجانیه، کسی او را نمی‌شناخت.

تامی اورد، خیلی زود کار را به تساوی کشاند. اما در دقیقه ۸۱ بازی بود که هانت در جناح چپ توپی را از پله گرفت و آن را روی سر کینالیا سانتر کرد و مهاجم ایتالیایی هم کسی نبود که چنین موقعیت‌هایی را از دست دهد و گل برتری تیمش را وارد دروازه حریف کرد. خودم را به زمین انداختم. کینالیا پس از بازی به رسانه‌ها گفت: "اعتبار این بازی به استیو هانت می‌رسد. توپی که او به من رساند زیبا بود. سرم را به ستون‌های چوبی کوبیدم. من فقط پریدم و آن را داخل دروازه زدم. آخرین حکم اعدام این دادگاه در سال ۲۰۱۶ صادر شده بود که طی آن عبدالعزیز اینیاس در جریان یک دادگاه مخفیانه در شهر کانو، به اتهام اهانت به پیامبر اسلام به اعدام محکوم شده بود.

" در حالی که بطری‌های شامپاین در رختکن باز می‌شد، خبرنگاران پله را احاطه کردند. امیدم به این بود که دلشان برایم بسوزد. او گفت: "پس از سه قهرمانی در جام جهانی و حالا این قهرمانی، می‌توانم کارم را عنوان یک قهرمان متوقف کنم. حالا می‌توانم بمیرم زیرا به هرچه در زندگی فوتبالی‌ام می‌خواستم، رسیده‌ام. شب‌ها در سالن می‌خوابید." منبع تصویر، توضیح تصویر، کاسموس بدون پله سه بار دیگر قهرمان لیگ فوتبال آمریکای شمالی شد یک ماه بعد و به دنبال توری دو هفته‌ای در ژاپن و چین، پله برای آخرین بار بازی کرد: یک مسابقه بزرگداشت مقابل تنها باشگاه دیگری که برایش بازی کرده بود: سانتوس. او در ورزشگاهی غول‌پیکر‌‌ برای هر تیم یک نیمه بازی کرد. حس می‌کردم دارم می‌میرم. این دادگاه‌ها که شامل دادگاه‌های تجدیدنظر هم می‌شوند به شکایات جنایی و مدنی رسیدگی می‌کنند و حتی قادرند احکام دادگاه‌های سکولار و دیوان عالی نیجریه را هم به چالش بکشند.

مسابقه‌ای که با بارش باران همراه بود و موجب شد یک روزنامه برزیلی تیتر بزند: "حتی آسمان هم گریه می‌کرد." یکی از اسطوره‌های فوتبال جهان به خوبی و خوشی بازنشسته شد؛ او کمی قبل ۳۷ ساله شده بود." خواهرش پنهانی آب و غذا به او می‌رساند و خانواده‌اش با حمایت گروه‌های مدافع حقوق زنان مشغول مذاکره با ریش‌سفیدان روستا و خانواده داماد بالقوه بودند تا بتوانند او را آزاد کنند. کاسموس خیلی زود بازهم قهرمان لیگ شد، هرچند که سال‌های افول آن هم از راه رسیده بود. کاسموس سال بعد (۱۹۷۸) بدون پله هم قهرمان شد و در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۲ هم قهرمانی‌اش را تکرار کرد تا به رکورد ۴ قهرمانی در ۶ فصل برسد. تنها سه زن، از جمله سیترا، در نهایت آزاد شدند. بکن‌باوئر در مستند "یک بار برای همیشه" گفت: "یک ماجراجویی بود، چیزی شبیه به یک اکتشاف. مهمترین خبرها انفجار بیروت؛ دولت لبنان استعفا داد ۶ ساعت پیش.

ما شبیه یک خانواده بودیم، فوق‌العاده بود. آپریسا تارانائو، رئیس شعبه محلی پروآتی، می‌گوید "آن‌ها با ازدواج کنار آمدند چون چاره‌ای نداشتند. تجربه‌ای بود که هرگز فراموشش نمی‌کنم." هانت پس از قهرمانی سال ۱۹۷۸ به کاونتری پیوست؛ هرچند که قبل از آن یک بار بازی در کنار یوهان کرویف، اسطوره فوتبال هلند را در یک مسابقه دوستانه تجربه کرده بود." او می‌گوید آن‌هایی که تن به ازدواج نمی‌دهند اغلب توسط جامعه تقبیح و طرد می‌شوند. او در فصل ۱۹۸۲ به طور قرضی به کاسموس برگشت. هانت گفت: "سر خورده شدم. زن‌ها هم از ترس همین تن به ازدواج می‌دهند.

تیم واگذار شده بود و افراد جدیدی به باشگاه آمده بودند." کاسموس هنوز هم از ستاره‌های بزرگ خالی نبود و کینالیا و یوهان نیکنز، ستاره هلندی در این تیم بودند، اما افول کاسموس و البته لیگ فوتبال آمریکایی شمالی آغاز شده بود. حالا سه سال از آن کابوس گذشته است و او با لبخند می‌گوید "خدا را شکر الان با دوست‌پسرم ازدواج کرده‌ام و یک بچه یک ساله داریم. منبع تصویر، توضیح تصویر، کاسموس در سال ۲۰۲۰ به فوتبال بازگشته است مدیریت ضعیف و پول‌های هنگفتی که سایر تیم‌های برای رقابت با کاسموس خرج کرده بودند، کم کم داشت اثر خود را نشان می‌داد و بیشتر تیم‌ها دچار بحران مالی جدی شده بودند. کاسموس همواره یکی از نقاط برجسته و خلاقانه کارنامه کاری راس بود، اما سال ۱۹۸۴ به دنبال ضربه‌ای که شرکت وارنر از بحران آتاری (یک کنسول بازی که شرکت در آن سرمایه‌گذاری کرده بود) خورد، بیشتر سهام شرکت به کینالیا واگذار شد. به گفته او دلیل اصلی ادامه این کار عدم واکنش صریح مقامات و ریش‌سفیدان محلی است. آن سال لیگ هم فرو ریخت.

کاسموس به بازی در لیگ داخل سالن آمریکا تا فوریه ۱۹۸۵ ادامه داد ولی در ماه ژوئن بود که رویای کاسموس به طور رسمی پایان یافت." در پی اعتراضات سراسری، رهبران محلی سومبا در اوایل ژوئیه با انتشار بیانیه‌ای مشترک مخالفت خود با این کار را اعلام کردند. حالا و با گذشت ۳۵ سال نیویورک کاسموس دوباره جان گرفته است. گرچه کوچک‌ترین نشانی از آن روزهای باشکوه باقی نمانده اما تیم قرار است فعالیت‌اش را در ماه جاری میلادی (اوت) از دسته سوم فوتبال آمریکا آغاز کند. او بعد از پایان مراسم به رسانه‌ها گفت: "بزرگان محلی و مذهبی نظر خود را اعلام کردند؛ سنت دزدیدن و ازدواجی که خبرش اخیرا در همه جا پیچید هیچ ربطی به سنت‌های تاریخی سومبا ندارد. تیمی که اکنون پس از نیویورک رد بولز و نیویورک سیتی اف‌سی، سومین تیم شهر نیویورک به شمار می‌رود. مهمترین خبرها . گروه‌های مدافع حقوق زنان از این حرکت استقبال کرده‌اند، اما می‌گویند که "قدم اول در مسیری طولانی است".