نماینده گزارش‌گران بدون مرز در ترکیه دوباره به ۱۴ سال زندان محکوم شد

16/08/1399 09:25 ب.ظ

دادگاه تجدیدنظر استانبول حکم تبرئه «ارول_اوندراوغلو»، نماینده «فدراسیون گزارش‌گران بدون مرز» در ترکیه و دو خبرنگار دیگر به نام‌های «شبنم_فنجانچی» و «احمد_نسین» را لغو کرده است. این سه با خطر ۱۴ سال زندان روبرو هستند. خبرنگاری_جرم_نیست اطلاع_رسانی

این سه خبرنگار و نویسنده که برای «کارزار هم‌بستگی»، با روزنامه کُرد «ازگورگوندم» همکاری می‌کردند، حالا به اتهام «تبلیغات تروریستی» متهم شده‌‌اند و خطر۱۴ سال زندان تهدیدشان می‌کند.

در دادگاه پیشین، این حکم سنگین زندان برای آن‌ها لغو شده بود اما حالا دادگاه تجدیدنظر با حکمی دیگر، دوباره تحمل ۱۴ سال زندان را برای‌ این سه‌خبرنگار و نویسنده اجباری کرده است.

فدراسیون گزارش‌گران بدون مرز در واکنش به این حکم بحث‌برانگیز، امروز در وبسایت خود آورده است: «ما از تصمیم دادگاه تجدیدنظر استانبول برای لغو تبرئه ارول اوندراوغلو، نماینده‌مان در ترکیه و دو همکار دیگرش، مبهوت هستیم و این پرونده باید هرچه زودتر مختومه اعلام شود.»

در این بیانیه اعتراضی هم‌چنین آمده است: «برخلاف دادگاهی که در ماه جون ۲۰۱۹ آن‌ها را تبرئه کرده بود، دادگاه تجدیدنظر این استدلال را که نقش این سه نفر صرفاً ویراستاری در تحریریه بوده و همکاری‌ها به صورت کاملاً نمادین انجام شده‌اند را قبول نکرده است. دادگاه تجدیدنظر در تصمیمی که ۲۰ اکتبر گرفته و دو روز پیش صادر شد، نه‌تنها برائت خبرنگاران را لغو کرده بلکه از تصمیم دادگاه اصلی برای تفکیک جرایم هم انتقاد و این خبرنگاران را با ده‌ها اتهام موازی دیگر مواجه کرده است.» headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »