نظرسنجی ایسپا: ۴۹ درصد مردم فقط از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده می‌کنند

09/06/1400 07:08 ب.ظ

بنابر نظرسنجی «ایسپا»، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، از میان هزار و ۵۷۰ نفر جمعیت بالای ۱۸سال ایران، ۴۸.۴ درصد از پاسخ‌گویان گفته‌اند فقط از شبکه‌های اجتماعی خارجی «تلگرام» و «اینستاگرام» استفاده می‌کنند. اطلاع_رسانی

ایسپا روز سه‌شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰، جدیدترین نظرسنجی خود را درباره «استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی» که در روزهای ۱۷ تا ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ در مقیاس ملی، شهری و روستایی و به شکل تلفنی انجام داد را. براساس این نظرسنجی، ۲۲.

۸ درصد پاسخ‌گویان گفته‌اند هم‌زمان از شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی استفاده می‌کنند. این در حالی است که ۲۷ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند در حال حاضر کاربر هیچ رسانه‌ اجتماعی داخلی یا خارجی نیستند.

طبق این نظرسنجی، ۵۰.۵ درصد از گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال، ۴۹.۴ درصد از گروه سنی ۳۰ تا ۴۹ سال و ۴۴.۴ درصد افراد ۵۰ سال و بالاتر گفته‌اند فقط از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده می‌کنند. در خصوص استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز ۲۷.۱ درصد پاسخ‌ دهندگان گفته‌اند در طول روز به طور مستمر از اینستاگرام استفاده می‌کنند. ۳۹.۳ درصد روزی یک یا چند بار، ۱۲.۴درصد هفته‌ای یک یا چند بار و ۲.۷درصد ماهی یک یا چند بار به آن سر می‌زنند. در مقابل، بیش از ۱۸ درصد هم گفته‌اند اصلا به اینستاگرام نمی‌روند.

بخشی از این نظرسنجی نیز به پیام‌رسان «واتس‌اپ» اختصاص یافته است. بنا بر این گزارش، ۴۴.۸ درصد در طول روز به طور مستمر، ۴۰.۶ درصد روزی یک یا چند بار، ۹.۲ درصد هفته‌ای یک یا چند بار و ۲.۳ درصد ماهی یک یا چند بار از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند. headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

اطفای بیش از ۹۵ درصد حریق تالاب انزلی/ شناسایی ۲ زمین خوار دخیل در حادثهاطفای بیش از ۹۵ درصد حریق تالاب انزلی مدیرکل مدیریت بحران گیلان، با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد آتش در نیزارهای تالاب انزلی اطفا شده، گفت: بالگرد امدادی از صبح امروز سورت دوم را آغاز کرده و همچنان در حال آب پاشی تا خاموشی کامل است.

چگونه حقوق 97 درصد از کارگران پایمال شد؟به گفته رئیس سابق کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری ایران، بیش از 97 درصد کارگران در کشور با قرارداد موقت کار می‌کنند. همچنین از میان کارگران موجود در کشور فقط 11 میلیون نفر بیمه هستند و هفت میلیون نفر بدون بیمه و به صورت زیرزمینی کار می‌کنند.

رئیس کمیسیون اروپا:‌ ۷۰ درصد از بزرگسالان اروپایی به‌طور کامل علیه کرونا واکسینه شده‌انداورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا با انتشار ویدئویی در صفحه توییتر خود از شهروندان اروپایی خواست تا برای ریشه‌کن کردن کامل کووید-۱۹ واکسن بزنند. او همچنین سه شنبه اعلام کرد بیش از ۷۰ درصد جمعیت اتحادیه اروپا بطور کامل واکسینه شده اند.

حدود «50 درصد» کاربران ایرانی از رسانه‌های مجازی خارجی استفاده می‌کنند«ایسپا»، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، در یک نظرسنجی درباره استفاده شهروندان ایرانی از شبکه‌های مجازی خارجی اعلام کرد که 50.5 درصد گروه سنی 18 تا 29 سال تمام رسانه ها واقعی از خارج نه داخل این درصد کی گفته به شما کدوم منبع!؟؟؟ ۹۹ درصد ایرانی ها اصلا اعتقادی به کارهای ساخت داخل ندارن این چرندیات چیه

نیروهای ایالات متحده پیش از خروج از افغانستان تسلیحات به جا مانده را نابود کردندزمانی که دولت ایالات متحده تصمیم به ترک فوری خاک افغانستان را گرفت و ماه اوت جایگزین ضرب‌الاجل پیشین، ۱۱ سپتامبر شد، مقام‌های آمریکایی انتظار داشتند تا ارتش افغانستان که ۲۰ سال صرف برپایی و میلیاردها دلار خرج آن شده بود، بتواند دست‌کم تا پایان خروج نیروها برابر طالبان مقاومت کند. بسیار احمق هستید! برای اغفال چه خبر های را بزرگ میسازید ديگر نگرانى نيست 📣euroneus‌ پریروز خانم آنگلا مركل صدر اعظم آلمان را،👈«رهبر جهان آزاد»لقب داد❗️ که دیروز گفت🔻 👈فرودگاه کابل،پایتخت افغانستان که اکنون به دست گروه طالبان افتاده است برای حمایت بشردوستانه و ارسال کمکهای پزشکی به این کشور«اهمیت حیاتی»دارد‼️ براندازی همه_پرسى

جلوگیری از آزادی یک زندانی به دلیل خودداری از خواندن کتاب‌های مطهریمن كتاباش رو خوندم ….🤭 شكنجه بود و خودم نمي دونستم؟ درود بی پایان بر چنین بزرگ مردان که نام فرزندان کورش بزرگ رابه دوش میکشند ودرراه ازادی از بند سرش راپیش هیچ کس وناکسی خم نمیکند واستوار ایستاده شرفت پاینده ونامت مستدام دلاور نه به جمهوری اسلامی محمد داوری دلاور مردی که جوانمردانه در برابر حکام ظالم وقدرتش سر فرود نیاورد جانانه ایستاد واز حق ازادی خود گذشت تا با قدرت واستواریش حاکمان وظالمان رابه زانو دراورد ودرس ازادی وازادگی رابه انها بیاموزد نه به جمهوری اسلامی

بنابر نظرسنجی «ایسپا»، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، از میان هزار و ۵۷۰ نفر جمعیت بالای ۱۸سال ایران، ۴۸.۴ درصد از پاسخ‌گویان گفته‌اند فقط از شبکه‌های اجتماعی خارجی «تلگرام» و «اینستاگرام» استفاده می‌کنند. در مقابل، ۱.۸ درصد گفته‌اند فقط استفاده کننده شبکه‌های اجتماعی داخلی مثل «سروش» هستند.

ایسپا روز سه‌شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰، جدیدترین نظرسنجی خود را درباره «استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی» که در روزهای ۱۷ تا ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ در مقیاس ملی، شهری و روستایی و به شکل تلفنی انجام داد را.

براساس این نظرسنجی، ۲۲.۸ درصد پاسخ‌گویان گفته‌اند هم‌زمان از شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی استفاده می‌کنند. این در حالی است که ۲۷ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند در حال حاضر کاربر هیچ رسانه‌ اجتماعی داخلی یا خارجی نیستند.

طبق این نظرسنجی، ۵۰.۵ درصد از گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال، ۴۹.۴ درصد از گروه سنی ۳۰ تا ۴۹ سال و ۴۴.۴ درصد افراد ۵۰ سال و بالاتر گفته‌اند فقط از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده می‌کنند.

در خصوص استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز ۲۷.۱ درصد پاسخ‌ دهندگان گفته‌اند در طول روز به طور مستمر از اینستاگرام استفاده می‌کنند. ۳۹.۳ درصد روزی یک یا چند بار، ۱۲.۴درصد هفته‌ای یک یا چند بار و ۲.۷درصد ماهی یک یا چند بار به آن سر می‌زنند. در مقابل، بیش از ۱۸ درصد هم گفته‌اند اصلا به اینستاگرام نمی‌روند.

بخشی از این نظرسنجی نیز به پیام‌رسان «واتس‌اپ» اختصاص یافته است. بنا بر این گزارش، ۴۴.۸ درصد در طول روز به طور مستمر، ۴۰.۶ درصد روزی یک یا چند بار، ۹.۲ درصد هفته‌ای یک یا چند بار و ۲.۳ درصد ماهی یک یا چند بار از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند.

در خصوص پیام‌رسان فیلتر شده تلگرام نیز بیش از ۳۵ درصد از شرکت کنندگان گفته‌‌اند اصلا از این پیام‌رسان استفاده نمی‌کنند. با این وجود، حدود ۱۳ درصد به طور مستمر تلگرام را چک می‌کنند و این عدد برای افرادی که بیش از یک بار وارد تلگرام می‌شوند، بیش از ۲۷ درصد است.

بنا بر این نظرسنجی، حدود ۱۸ درصد هفته‌ای یک یا چند بار و بیش از شش درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی ماهی یک یا چند بار وارد تلگرام می‌شوند.

جمهوری اسلامی طی دهه اخیر با هدف ملی کردن اینترنت، علاوه بر فیلتر پیام‌رسان تلگرام، «وایبر» و...، محدودیت‌هایی را در ترافیک بین‌المللی به وجود آورده است. این اقدام با هدف جذب کاربران پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی به موارد مشابه داخلی انجام شده که تاکنون با شکست مواجه شده است.

در سال جاری نیز مجلس جمهوری اسلامی بررسی طرحی با عنوان «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» را در دستور کار قرار داد که با مخالفت بسیاری همراه شد. در صورت اجرا شدن این طرح، استفاده از شبکه‌های اجتماعی خارجی

در میان کاربران داخلی با توجه به کاهش حجم ترافیک بین‌المللی در طولانی مدت به شدت کاهش خواهد یافت.