نخستین تنش‌ها میان آنکارا و واشنگتن بر سر کُردها؛ پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد

30/11/1399 04:31 ب.ظ

نخستین تنش‌ها میان آنکارا و واشنگتن بر سر کُردها؛ پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد این گزارش را بخوانید 🔽

در طول هفته جاری رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه دولت آمریکا را متهم کرد که با «حمایت از گروه های تروریستی کرد» و تجهیز تسلیحاتی آنها زمینه کشتار شهروندان ترک توسط آنها را فراهم کرده است. کمتر از دو ماه است که جو بایدن به قدرت رسیده است اما همان طور که پیش‌بینی می‌شد تنش‌ها میان واشنگتن و آنکارا بالا گرفته است.

رجب طیب اردوغان و مقامات دولتی ترکیه در طول هفته جاری بارها دولت ایالات متحده را متهم کرده‌اند که عامل اصلی مرگ ۱۳ شهروند این کشور، جمعه گذشته، در شمال عراق هستند. در همین رابطه دیوید سترفیلد،‌ سفیر آمریکا در ترکیه به وزارت خارجه این کشور نیز احضار شد.

در اوائل هفته هم مولود چاووش اوغلو،‌ وزیر خارجه ترکیه با همتای آمریکایی‌اش در این باره گفتگو کرد. آنتونی بلینکن در این گفتگو «کشته شدن شهروندان ترک توسط گروه پ کا کا را محکوم کرد.» با این حال این محکومیت برای آنکارا کافی نبود. رییس جمهوری ترکیه آمریکا را بار دیگر متهم به حمایت قاطع از دو گروه به ادعای ترکیه «تروریستی» یگان‌های مدافع خلق(ی پ گ) و حزب کارگران کردستان «پ کا کا» کرد.

حزب کارگران کردستان جمعه گذشته در واکنش به ادعای مقامات ترکیه، ارتش تحت حمایت رجب طیب اردوغان را متهم اصلی کشتار شهروندانش خواند. به گفته حزب کارگران کردستان این سیزده نفر در جریان بمباران جنگنده‌های ترکیه کشته شده‌اند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

نخستین سخنرانی بایدن در کنگره در میان تدابیر شدید امنیتیجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی بی‌سابقه و در میان تدابیر امنیتی شدید، چهارشنبه 28 آوریل 2021 در نشست مشترک کنگره سخنرانی خواهد کرد. نکته قابل توجه

ادامه تنش‌ها در بیت‌المقدس با صدها زخمی؛ شورای امنیت تشکیل جلسه می‌دهدجیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) «نگرانی جدی» خود را نسبت به درگیری‌های خشونت‌آمیز در بیت‌المقدس ناشی از اخراج برنامه‌ریزی شده فلسطینیان از قدس شرقی ابراز داشت.

کودتای میانمار؛ نخستین جلسه دادگاه آنگ سان سوچی ۲۴ مه برگزار می‌شودآنگ‌ سان سوچی که پیش‌تر به دلیل تلاش برای برقراری دموکراسی در کشورش برنده جایزه صلح نوبل شده بود پس از کودتای اول فوریه که طی آن دولت میانمار سرنگون و خود وی نیز در حبس خانگی قرار گرفت هرگز در ملا عام دیده نشده است.

استقبال قطر از تمایل عربستان برای کاهش تنش‌ها در منطقهوزیر خارجه قطر اعلام کرد که کشورش از فراخوان ریاض برای گفت‌وگو پیرامون مسائل منطقه‌ای و جهانی حمایت می‌کند. - خبرگزاری آناتولی

انتشار نخستین ترانه آریانا جعفری با عنوان «تسلیم نشو» با پیام ایستادگی برای زنان ایرانیانتشار نخستین ترانه آریانا جعفری با عنوان «تسلیم نشو» با پیام ایستادگی برای زنان ایرانی او به دلیل محدودیت‌های موجود در ایران، و تداوم برخورد‌های حکومت با هنرمندان زن، در نهایت از کشور خارج شد و از آلمان تقاضای پناهندگی کرد اگه دیگه توو دماغی نخونه ممکنه بشه تحملش کرد