نخرید تا بگندد؛ آیا تحریم خرید کالا می‌تواند جلوی گرانی را بگیرد؟

30/02/1401 08:33 ق.ظ

در حالی‌که در ده‌ها استان ایران مردم در اعتراض به گرانی تظاهرات اعتراضی می‌کنند، عده‌ای می‌گویند خرید کالا را تحریم کنید تا ارزان شود. آیا تحریم_کالا جلوی گرانی را می‌گیرد؟ اعتراضات_سراسری گزارشی از roqayehrezaei

از وقتی که دولت «ابراهیم رئیسی» قیمت آرد را آزاد و چهار کالای اساسی شامل مرغ، تخم‌مرغ، روغن خوراکی و شیر را گران کرد، در ۱۰ استان ایران ... از وقتی که دولت «ابراهیم رئیسی» قیمت آرد را آزاد و چهار کالای اساسی شامل مرغ، تخم‌مرغ، روغن خوراکی و شیر را گران کرد، در ۱۰ استان ایران خیابان‌ها عرصه اعتراض برای معیشت شدند.

«جمشید اسدی»، استاد دانشگاه در فرانسه معتقد است فراخوان‌های تحریم اگر ترفند خود جمهوری اسلامی نباشند، ناشی از ناآشنایی افراد دخیل با سازوکارهای اقتصادی هستند

*** چهار سال پیش، در مهر ۱۳۹۷، جدا از این‌ که اصولا در اقتصادهای آزاد دنیا، دولت در تعیین قیمت کالاها کاره‌ای نیست و این سازوکار بازار است که برای اجناس بها تعیین می‌کند، ۵۰ درصد تورم در قطب صنعت و کشاورزی اروپا، عددی باور نکردنی است. با این‌وجود، داستان‌های مشابه این بارها از سوی رسانه‌های ایران پوشش داده شده و به‌ این شکل، به قصه‌ای تکراری برای نسل‌های مختلف کشور تبدیل شده‌اند.

تصاویر کاربری به‌ نام « آیا تحریم خرید کارساز است؟ این اقتصاددان ایرانی با اشاره به موفقیت کمپین‌های تحریم برخی کالاهای اسرائیلی در اروپا می‌گوید: «ما بارها شاهد بوده‌ایم که فراخوان‌هایی علیه کالاهای اسرائیلی که در مناطق اشغالی تولید شده‌اند، موفق عمل کرده‌اند. بنابراین، تحریم گاهی جواب می‌دهد ولی وقتی که برای آن جایگزینی باشد.

ادامه مطلب:
iranwire »

جولان گرد و خاک در نقاط مختلف کشور/ کاهش دما تا ۱۰ درجه‌ در برخی مناطقجولان گرد و خاک در نقاط مختلف کشور کاهش دما تا ۱۰ درجه‌ در برخی مناطق رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از کاهش دمای ۸ تا ۱۰ درجه‌ای در برخی نقاط کشور و خیزش گرد و خاک تا پنج روز آینده خبر داد.

آمریکا کنترل سفارت افغانستان در واشینگتن و کنسولگری‌های آن کشور را در اختیار گرفتوزارت خارجه آمریکا می‌گوید «تنها مسئولِ» برقراری امنیت و حفظ این دفاتر دیپلماتیک و «مبلمان، آرشیوها و اموال» این دفاتر است و تا اطلاع ثانوی اجازه ورود کسی به این اماکن را نمی‌دهد

بازداشت ۴۰۰ معترض در ایروان در پی تشدید اعتراضات در ارمنستاندر حالی که حامیان اپوزیسیون ارمنستان به دنبال گسترش تظاهرات یک‌ماهه ضد دولتی خود در سراسر ایروان هستند، پلیس این کشور روز چهارشنبه بیش از ۴۰۰ نفر معترض را در این شهر دستگیر کرد.

افزایش ۱۰ تا ۶۰ درصدی نرخ چای/ دولت طلب چایکاران را پرداخت کندمدیر اجرایی سندیکای چای گفت: افزایش هزینه‌های جانبی تولید به اضافه تورم موجود باعث شد که نرخ چای در سال جاری حدود 10 تا 60 درصد افزایش پیدا کند.

سوئد و فنلاند درخواست رسمی عضویت خود در ناتو را ارائه دادندسوئد و فنلاند درخواست رسمی عضویت خود در ناتو را ارائه دادند

تحریم‌ها مخرب‌ترین تاثیر را روی شهروندان عادی داشته است/ پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنیدگزارشگر سازمان ملل: *تحریم‌ها مخرب‌ترین تاثیر را روی شهروندان عادی داشته است *پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنید *تحریم‌های یکجانبه وضعیت حقوق بشر را در ایران به خطر انداخته است *از آمریکا می‌خواهم که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را بردارد پدر سگ،سگ پدر‌،😡 هرچی آزاد بشه دست ملت نمی دید.خود بی شرفتون و انگل زاده ها بالا می کشید.همون طور که این ۴۰ سال کردید. شما خودتون مسبب بدبختی مردم هستید با فساد و اختلاس و ناکارامدی و باز شدن تحریم ها جان دوباره به شما مسولان خونخوار و بدتر شدن وضع مردم میده ، گزارشگر دلقک تون هم به ظاهر گول خورد ولی خاله بازی راه انداختید به شعور مردم توهین نکنید چند میلیون دلار بهش دادید؟