ناظران می‌گویند؛ نقطه طلایی میان جمهوریت و امارت - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 51 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ناظران می‌گویند؛ نقطه طلایی میان جمهوریت یا امارت

بی‌گمان یکی از اساسی‌ترین مسایل در گفتگوهای صلح دوحه، بحث روی چگونگی ساختار نظام سیاسی-اداری آینده‌ افغانستان خواهد بود.

یکی از نتایجی که از فرایند مذاکره و صلح با طالبان حاصل می‌شود، شرکت آنان در اقتدار سیاسی از طریق بدست گرفتن کرسی‌ها و مقامات دولتی در سطوح مختلف خواهد بود. مكانيزم ورود طالبان در دولت، غير از آنى است كه پيش از اين با برخى از احزاب و جناح‌هاى سياسى بكار گرفته شده است. آنان به داشتن "سهمیه" در دولت قانع نیستند؛ آنان خواهان تغییر ساختار نظام اند. چه، از نظر طالبان نیز نظام موجود ناکارا و معیوب است.

در حالی که امارت خواهان به برهه‌ دیگرِ همان تاریخ، به انتخاب خلیفه‌ سوم از طریق شورای شش نفری-که توسط خلیفه‌ دوم برگزیده شده بودند- استناد می‌کنند. شاید این اولین‌بار بوده باشد که اصطلاح "اهل حل و عقد" کاربرد پیدا کرده است. اما امروزه در جهان اسلام گزینش رییس جمهور-در کشورهایی كه نظام جمهورى دارند- لابد به یکی از دو شيوه‌ ذیل صورت می‌گیرد: راه اندازی انتخابات عمومی؛ یا انتخاب از سوی پارلمان. پاکستان و برخی از کشورهای دیگر شیوه‌ دوم را بر گزیده اند. اشخاص واجد شرایط از سوی احزاب سیاسی به پارلمان معرفی می‌شوند؛ پارلمان با رای خویش یکی از آنان را به عنوان رییس جمهور بر می‌گزیند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کرونا در اروپا؛ رکورد جدید در فرانسه و «موج دوم» در بریتانیانخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در این کشور «غیرقابل اجتناب» است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

پرونده اتمی ایران در دوره خامنه‌ای؛ باری که بر دوش نظام ماند
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

فوت ۱۷۶ بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته/ ۲۸ استان در شرایط قرمز و هشدارشناسایی ۲۸۱۵ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۸۱۵ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۱۷۶ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۴۱۳۱۴۹ نفر *تعداد بهبودیافتگانِ ترخیص شده: ۳۵۳۸۴۸ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۲۳۸۰۸ نفر
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

صلح نجات بخش ملت‌ها در برابر کروناست/آغاز مطالعات درمان کرونا در کشورمعاون وزیر بهداشت: *ابتلای یک میلیارد نفر به کرونا در شرایطی فعلی دور از ذهن نیست *احتمالا۳۵۰ میلیون نفر در پی ابتلا به این بیماری نیاز به بستری پیدا کنند *شاید تا یکسال آینده واکسن قابل اعتماد کرونا در جامعه توزیع نشود
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

مرگ صدها هزار پرنده در پی آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمریکابدن‌های بی‌جان فنچ‌ها، گنجشک‌ها، پرستوها، چکاوک‌ها و طرقه‌های آبی در سراسر این ایالات دیده می‌شود و زیست شناسان دانشگاه نیومکزیکو تخمین می‌زنند که شمار پرندگان کوچکی که در این مدت جان باخته‌اند به میلیون‌ها پرنده برسد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

یونان؛ هوش مصنوعی در خدمت بهینه سازی استفاده از آب در باغات زیتونلوانیز دالیاکوپولوس، مهندس تحقیقات در دانشگاه مدیترانه‌ای یونان: «روی زمین یک سنسور نصب کرده‌ایم که رطوبت خاک و رسانایی الکتریکی و همچنین شوری، میزان رطوبت و حرارت خاک را هر ۱۵ دقیقه اندازه گیری می کنیم. با این داده‌‌ها ما می توانیم مقدار مناسب آب برای آبیاری را تخمین بزنیم.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »