ناسا: فضاپیمای هندی روی سطح ماه سقوط کرده است

07/07/1398 03:42 ق.ظ

ناسا می گوید ماه نوردی که هند اخیرا به فضا فرستاده بود و تماس با آن درست پیش از فرود قطع شد روی سطح قمر زمین سقوط کرده است.

ناسا می گوید ماه نوردی که هند اخیرا به فضا فرستاده بود و تماس با آن درست پیش از فرود قطع شد روی سطح قمر زمین سقوط کرده است. تصاویر تازه ای که یک ماهواره آژانس فضایی آمریکا تهیه کرده محلی را نشان می دهدکه قرار بود این ماه‌نورد به نام ویکرام در آن فرود بیاید، هرچند محل دقیق سقوط آن"هنوز معین نشده است.

" این عکس ها که موقع غروب آفتاب گرفته شده بقایای ماه نورد را نشان نمی دهد.

در صورت موفقیت این ماموریت، هند چهارمین کشوری می شد که توانسته فضاپیمایی را به نرمی بر ماه فرود آورد. چاندرایان-۲ قرار بود روز ۷ سپتامبر بر قطب جنوب ماه فرود آید، یعنی حدود یک ماه بعد از تاریخی که راهی فضا شده بود.

به گفته سازمان فضایی هند کاوشگر طبق برنامه به ماه نزدیک می شد، اما وقتی به فاصله ۲.۱ کیلومتری از سطح رسید دچار مشکل شد. ناسا روز جمعه عکس های محل فرود کاوشگر هندی را منتشر کرد.سازمان فضایی آمریکا گفت محلی که عکس آن گرفته شده در حدود ۶۰۰ کیلومتری قطب جنوب ماه در"محیطی نسبتا کهن" قرار دارد. headtopics.com

ناسا در بیانیه ای گفت:"ماهواره مدارگرد تجسسی ماه (ال آر او) روز ۱۷ سپتامبر از فراز این نقطه گذشت و یک رشته عکس ها با وضوح بالا از ناحیه تهیه کرد؛ اما محققان هنوز نتوانسته اند موقعیت یا تصویر ماه نورد هندی را مشخص کنند."

ادامه مطلب:
bbcpersian »

سردار جلالی: گزینه‌های روی میز دشمن را به زیر میز منتقل کردیمرئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه با اتکای به فرهنگ عاشورایی دفاع مقدس گزینه‌های روی میز دشمن را به زیر میز منتقل کرده‌ایم، گفت: ما به جای سلاح به محور مقاومت فرهنگ خوداتکایی و 'ما می‌توانیم' صادر کردیم. گوه بخور توپاله ای تپل با نمک خبرنگار ایسنا با کد 71533 یا با این بوفالو نسبت نزدیکی داره یا سوراخ دعا رو داخل روابط عمومی سازمان پدافند غیر عامل پیدا کرده!

گذرگاه مرزی عراق با سوریه به روی مردم باز می‌شودخبرگزاری رسمی عراق از بازگشایی قریب الوقوع گذرگاه مرزی القائم در مرز با سوریه خبر داده است. القائم جزء اولین شهرهایی بود که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق آن را تصرف کرد.

گزینه‌های روی میز دشمن را به زیر میز منتقل کردیمرئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه با اتکای به فرهنگ عاشورایی دفاع مقدس گزینه‌های روی میز دشمن را به زیر میز منتقل کرده‌ایم، گفت: ما به جای سلاح به محور مقاومت فرهنگ خوداتکایی و 'ما می‌توانیم' صادر کردیم. خسته نباشی پهلوان😁 خدا قوت دلاور انشاللاه که زیر میز برده باشین در معنای واقعی، نه در قالب اصطلاح 'زیر میزی' که معمولا به رشوه میگن، منظورم اینکه به دشمن رشوه ندهیم تا کاری با ما نداشته باشد کس ننت خوک هندی😂😂😂 لحن حرفشون رو با چاله میدونیها آیا فرقی هست!؟ نه، گوز جهش یافته قضیه برعکس میشه و چنین گوز دررفته‌ای به جای اولش فشرده میشود، خدا کمک کن به ناحیه مورد اصابت سردار!

ناسا؛ انتشار تصاویری از لحظۀ بلعیده شدن یک ستاره توسط یک سیاهچالهداده‌های تلسکوپ غول‌پیکر تس اخیرا واقعه‌ای موسوم به ASASSN-19bt را ثبت کرده که طی آن یک ستاره به یک سیاهچاله نزدیک شده و کشش شدیدی که از سمت سیاهچاله ایجاد شده ستاره را به سمت خود جذب می‌کند. نابودش کرد.

واکنش وزیر علوم به لغو ویزای ۱۲ دانشجوی ایرانی/ تمرکز آمریکا روی اعمال محدویت بر تحصیل ایرانیانوزیر علوم، تحقیقات و فناوری به لغو ویزای ۱۲ دانشجوی ایرانی که قرار بود برنامه‌های تحصیلات تکمیلی خود را در سیستم دانشگاهی ایالت کالیفرنیا آغاز کنند، واکنش نشان داد.

تاجیکستان 37.4 میلیون دلار کمک‌های بشردوستانه دریافت کردتاجیکستان در 8 ماه نخست سال بیش از 37 میلیارد دلار کمک بشردوستانه دریافت کرده است. - خبرگزاری آناتولی

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شودحق نشر عکسناسا می گوید ماه‌نوردی که هند اخیرا به فضا فرستاده بود و تماس با آن درست پیش از فرود قطع شد روی سطح قمر زمین سقوط کرده است.

تصاویر تازه ای که یک ماهواره آژانس فضایی آمریکا تهیه کرده محلی را نشان می دهدکه قرار بود این ماه‌نورد به نام ویکرام در آن فرود بیاید، هرچند محل دقیق سقوط آن"هنوز معین نشده است."

این عکس ها که موقع غروب آفتاب گرفته شده بقایای ماه نورد را نشان نمی دهد.

در صورت موفقیت این ماموریت، هند چهارمین کشوری می شد که توانسته فضاپیمایی را به نرمی بر ماه فرود آورد.

چاندرایان-۲ قرار بود روز ۷ سپتامبر بر قطب جنوب ماه فرود آید، یعنی حدود یک ماه بعد از تاریخی که راهی فضا شده بود.

به گفته سازمان فضایی هند کاوشگر طبق برنامه به ماه نزدیک می شد، اما وقتی به فاصله ۲.۱ کیلومتری از سطح رسید دچار مشکل شد.

ناسا روز جمعه عکس های محل فرود کاوشگر هندی را منتشر کرد.سازمان فضایی آمریکا گفت محلی که عکس آن گرفته شده در حدود ۶۰۰ کیلومتری قطب جنوب ماه در"محیطی نسبتا کهن" قرار دارد.

ناسا در بیانیه ای گفت:"ماهواره مدارگرد تجسسی ماه (ال آر او) روز ۱۷ سپتامبر از فراز این نقطه گذشت و یک رشته عکس ها با وضوح بالا از ناحیه تهیه کرد؛ اما محققان هنوز نتوانسته اند موقعیت یا تصویر ماه نورد هندی را مشخص کنند."

ناسا گفت احتمال دارد که ویکرام جایی در سایه افتاده باشد. به علاوه این مدارگرد بار دیگر ماه اکتبر، در شرایط بهتری از نظر نورگیری، از فراز این نقطه خواهد گذشت و شاید این بار موفق به شناسایی آن شود.

اولین ماموریت هند به ماه، چاندرایان-۱ در سال ۲۰۰۸ انجام شد، که اولین و دقیق ترین عملیات جستجو برای یافتن آب بر سطح آن با استفاده از رادار را انجام داد.