می‌خواهند برنج داخلی کیلویی ۱۰۰ هزار تومان شود

26/11/1400 11:44 ق.ظ

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد: می‌خواهند برنج داخلی کیلویی ۱۰۰ هزار تومان شود

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل گفت: از ۶ ماه پیش روند افزایش قیمت برنج داخلی آغاز شد و هر هفته قیمت این محصول روند صعودی به خود گرفت. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در هفته‌های پایانی سال قیمت برنج داخلی به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان برسد. وی با بیان اینکه برنامه‌ای برای ثبات قیمت برنج داخلی وجود ندارد، گفت: شنیده‌های من حاکی از این است که مافیا برنج داخلی و صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای که برنج در حجم بالا خریداری و آن را دپو کرده‌اند می‌خواهند قیمت برنج داخلی را تا پایان سال به...

وی با بیان اینکه برنامه‌ای برای ثبات قیمت برنج داخلی وجود ندارد، گفت: شنیده‌های من حاکی از این است که مافیا برنج داخلی و صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای که برنج در حجم بالا خریداری و آن را دپو کرده‌اند می‌خواهند قیمت برنج داخلی را تا پایان سال به کیلویی 100 هزار تومان هدایت کنند.

این فعال اقتصادی با اشاره به بالا رفتن نرخ برنج‌های پرمحصول فجر، تصریح کرد: قیمت فجر به کیلویی 60 هزار رسیده است. همچنین برنج شیرودی کیلویی 45 هزار تومان و ندا کیلویی 42 هزار تومان در بنکداری خرید و فروش می‌شود.

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل توزیع هوشمند برنج را راهکار مناسب برای ثبات قیمت برنج داخلی ندانست و افزود: توزیع هوشمند تا به امروز نتوانست بازار را تنظیم کند و به نظر من این طرح موفق نبوده است. تقی‌زاده کمبود برنج و کاهش تولید این محصول در سال جاری را تایید کرد و افزود: در سال‌های گذشته ما به کمبود تولید مواجه می‌شدیم اما شاهد افزایش نرخ چندانی نبودیم چراکه کشاورزان و برنج‌فروشان آن را دپو نمی‌کردند.

ادامه مطلب:
ilnanews »

مردم افغانستان از بایدن می‌خواهند در مورد دارایی‌های بلوکه شده این کشور تجدید نظر کندمردم افغانستان از رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهند تا در مورد تصمیمی که برای دارایی‌های بلوکه شده این کشور گرفته، تجدید نظر کند. - خبرگزاری آناتولی

آمریکا: هر لحظه امکان دارد تهاجم روسیه به اوکراین آغاز شودایالات متحده آمریکا با اعلام این‌که هیچ نشانه ملموسی مبنی بر کاهش تنش در شرق اروپا دیده نمی‌شود، هشدار داد که هر لحظه امکان دارد تهاجم روسیه به اوکراین

طی یک روز 168 بیمار کرونایی در ایران جان باختندطی شبانه‌‌روز گذشته 28 هزار و 956 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 168 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

ویدئوی آغوش و دستبند پلیس استرالیا؛ تظاهرات هزاران نفری ضدواکسیناسیوناسترالیا با حدود ۲۶ میلیون نفر جمعیت تا به امروز حدود ۳ میلیون نفر مبتلاء به کرونا و ۴ هزار ۶۰۰ مورد مرگ ناشی از این ویروس را ثبت کرده است.

برگزاری «سوپر بول۵۶» در ورزشگاه مملو از تماشاگر؛ قهرمانی لس آنجلس رمز در واپسین دقایقبرگزاری «سوپر بول۵۶» در ورزشگاه مملو از تماشاگر؛ قهرمانی لس آنجلس رمز در واپسین دقایق بزرگترین رویداد ورزشی سال ایالات متحده، فینال لیگ فوتبال امریکایی ان. اف.ال. یا سوپر بول با قهرمانی تیم لس آنجلس رمز به پایان رسید.

دستور ویژه رئیس قوه قضائیه برای اعطای مرخصی به زندانیانرئیس قوه قضائیه طی بخشنامه‌ای به واحدهای قضائی سراسر کشور دستور داد به مناسبت فرا رسیدن اعیاد رجبیه و در پیش بودن ماه شعبان به زندانیان مرخصی ویژه داده شود.

حسن تقی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به ادامه‌دار بودن روند افزایش قیمت برنج داخلی، گفت: قیمت برنج طارم و هاشمی بودار شده در بنکداری به کیلویی 78 تا 80 هزار تومان رسیده است که این قیمت نسبت به هفته گذشته 6 تا 8 درصد افزایش داشته و همچنین قیمت برنج کشت دوم در بنکداری به کیلویی 85 هزار تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ای برای ثبات قیمت برنج داخلی وجود ندارد، گفت: شنیده‌های من حاکی از این است که مافیا برنج داخلی و صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای که برنج در حجم بالا خریداری و آن را دپو کرده‌اند می‌خواهند قیمت برنج داخلی را تا پایان سال به کیلویی 100 هزار تومان هدایت کنند.

این فعال اقتصادی با اشاره به بالا رفتن نرخ برنج‌های پرمحصول فجر، تصریح کرد: قیمت فجر به کیلویی 60 هزار رسیده است. همچنین برنج شیرودی کیلویی 45 هزار تومان و ندا کیلویی 42 هزار تومان در بنکداری خرید و فروش می‌شود.

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل توزیع هوشمند برنج را راهکار مناسب برای ثبات قیمت برنج داخلی ندانست و افزود: توزیع هوشمند تا به امروز نتوانست بازار را تنظیم کند و به نظر من این طرح موفق نبوده است.

تقی‌زاده کمبود برنج و کاهش تولید این محصول در سال جاری را تایید کرد و افزود: در سال‌های گذشته ما به کمبود تولید مواجه می‌شدیم اما شاهد افزایش نرخ چندانی نبودیم چراکه کشاورزان و برنج‌فروشان آن را دپو نمی‌کردند. در هفته گذشته صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای همچنان برنج را از کشاورزان کیلویی 75 خریداری می‌کردند این در حالی بود که قیمت برنج در بازار زیر 70 هزار تومان بود آنها با نرخ بالا خریداری می‌کنند تا بتوانند گرانی‌ در واحدهای خود را توجیه کنند.

وی عدم مدیریت در شبکه عرضه را به عنوان اصلی‌ترین عامل گرانی برنج داخلی دانست و خاطر نشان کرد: مافیای برنج داخلی، این قدرت را دارند که قیمت‌ها را مدیریت و نرخ را تعیین ‌کند. دولت نیز در شرایط فعلی کاری نمی‌تواند برای مهار این مافیا انجام دهد. 6 ماه دیگر برنج جدید به بازار عرضه خواهد و این مدت طولانی است و آنها می‌توانند بازار را به آنجایی که می‌خواهند هدایت کنند. علاوه بر این برنج وارداتی نیز به وفور در بازار وجود دارد اما باز نمی‌توان نرخ برنج داخلی را مهار کرد.

به گفته این فعال اقتصادی، 70 درصد دولت توان مهار و کنترل این افراد را ندارد و 30 درصد آن نیز موافق این جریان است و همراه آنهاست.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی از مسئولان بر این باورند که رسانه‌ها به گرانی قیمت برنج دامن زده‌اند آیا این دیدگاه با واقعیت بازار همخوانی دارد؟ گفت: خیر، 6 ماه است که ما شاهد گرانی‌ قیمت برنج داخلی هستیم رسانه‌ها می‌توانند یک جو چند روزه ایجاد کنند مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین می‌کند.