معترضان هنگ‌کنگی خطاب به ترامپ: شهر ما را آزاد کنید

17/06/1398 01:44 ب.ظ

در ادامه اعتراضات هنگ‌کنگ، هزاران تظاهرکننده در اقدامی بی‌سابقه با سردادن سرود ملی آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستند شهر را «آزاد» کند.

در ادامه اعتراضات هنگ‌کنگ، هزاران تظاهرکننده در اقدامی بی‌سابقه با سردادن سرود ملی آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستند شهر را «آزاد تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی مانند «برای آزادی بجنگید، کنار هنگ‌کنگ بمانید» و «جلوی پکن بایستید، هنگ‌کنگ را آزاد کنید» درخواست مداخله‌ دولت آمریکا را تحویل کنسولگری آمریکا در هنگ‌کنگ دادند.

پلیس هنگ‌کنگ از تلاش‌های معترضان برای مسدود کردن مسیرهای منتهی به فرودگاه ممانعت به عمل آورد و برای دومین شب متوالی برای متفرق کردن معترضان به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد.

ترامپ ماه پیش پیشنهاد کرده بود دولت چین به شکل «انسانی» مساله هنگ‌کنگ را حل و فصل کند. اعتراضات روز یکشنبه مسالمت‌آمیز برگزار شد. اما نیروهای پلیس در طول ۱۴ هفته ناآرامی با گاز اشک‌آور، گلوله پلاستیکی و تانک آب‌پاش به اعتراضات پاسخ داده‌اند.

هنگ‌کنگ از سه ماه پیش درگیر اعتراضات ضددولتی است. هرچند اعتراضات در بیشتر موارد به آرامی پیش رفته است، در مواردی معترضان به پرتاب کوکتل مولوتف روی آورده و نیروهای پلیس هم با تانک آب‌پاش، گاز اشک‌آور و باتوم پاسخ داده‌اند. headtopics.com

اعتراضات جاری در هنگ‌کنگ از ماه ژوئن با آغاز بررسی لایحه استرداد مجرمان به چین کلید خورد و در هفته‌ها و ماه‌های بعد شکل جدی‌تری به خود گرفت. هنگ‌کنگ از زمان خروج از استعمار بریتانیا در سال ۱۹۹۷و باز پس داده شدن به چین تحت «یک کشور، دو نظام» اداره شده است.

ادامه مطلب:
IranIntl »

حمله تهاجمی طالبان بر شهر فراه؛ فرماندهی جلب وجذب نیروهای ارتش سقوط کردمقام‌های ولایت فراه در غرب افغانستان جمعه 6 سپتامبر تایید کردند، در نتیجه حمله تهاجمی طالبان بر مرکز

معترضان هنگ کنگ از پرزیدنت ترامپ خواستند تا شهرشان را «آزاد کند»🔺معترضان هنگ کنگ از پرزیدنت ترامپ خواستند تا شهرشان را «آزاد کند» ⚡️هزاران تظاهرکننده در هنگ کنگ روز یکشنبه به سمت کنسولگری ایالات متحده آمریکا راهپیمایی کردند و از رئیس جمهور آمریکا خواستند که «هنگ کنگ را آزاد کند.»

پمپئو به اروپایی‌ها: باجگیری هسته‌ای ایران را متوقف کنید«ما از این موضوع خاطر جمع هستیم که کشورهای متمدن بریتانیا، فرانسه و آلمان برای پایان دادن باجگیری هسته‌ای ایران که ایران راه انداخته، تصمیم‌های قاطعی می‌گیرند.»

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد به افزایش ۲۲ درصدی شهریهاعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد به افزایش ۲۲ درصدی شهریه دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد با تشکیل کمپین 'نه به افزایش شهریه علوم پزشکی' نسبت به افزایش ۲۲ درصدی شهریه این رشته‌ها برای سال جاری اعتراض کردند.

جشن پایانی خانه سینما و جشنواره فیلم فجر را تعطیل کنیدمحمد مهدی عسگرپور با انتشار یادداشتی به نحوه برگزاری مراسم پایانی بیست و یکمین جشن سینمای ایران انتقاد کرد.

تصاویری از شلیک پلیس به معترضان در هنگ کنگراهپیمایان با افروختن آتش تلاش کردند تا اثر گاز اشک‌آور را خنثی کنند.

معترضان چتربه‌دست روز یکشنبه۱۷ شهریور زیر آفتاب سوزان، پرچم آمریکا و پلاکاردهایی با مضامین دموکراسی‌خواهی در دست داشتند.

تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی مانند «برای آزادی بجنگید، کنار هنگ‌کنگ بمانید» و «جلوی پکن بایستید، هنگ‌کنگ را آزاد کنید» درخواست مداخله‌ دولت آمریکا را تحویل کنسولگری آمریکا در هنگ‌کنگ دادند.

پلیس هنگ‌کنگ از تلاش‌های معترضان برای مسدود کردن مسیرهای منتهی به فرودگاه ممانعت به عمل آورد و برای دومین شب متوالی برای متفرق کردن معترضان به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد.

ترامپ ماه پیش پیشنهاد کرده بود دولت چین به شکل «انسانی» مساله هنگ‌کنگ را حل و فصل کند.

اعتراضات روز یکشنبه مسالمت‌آمیز برگزار شد. اما نیروهای پلیس در طول ۱۴ هفته ناآرامی با گاز اشک‌آور، گلوله پلاستیکی و تانک آب‌پاش به اعتراضات پاسخ داده‌اند.

هنگ‌کنگ از سه ماه پیش درگیر اعتراضات ضددولتی است. هرچند اعتراضات در بیشتر موارد به آرامی پیش رفته است، در مواردی معترضان به پرتاب کوکتل مولوتف روی آورده و نیروهای پلیس هم با تانک آب‌پاش، گاز اشک‌آور و باتوم پاسخ داده‌اند.

اعتراضات جاری در هنگ‌کنگ از ماه ژوئن با آغاز بررسی لایحه استرداد مجرمان به چین کلید خورد و در هفته‌ها و ماه‌های بعد شکل جدی‌تری به خود گرفت. هنگ‌کنگ از زمان خروج از استعمار بریتانیا در سال ۱۹۹۷و باز پس داده شدن به چین تحت «یک کشور، دو نظام» اداره شده است. اما اخیرا معترضان می‌گویند چین با مداخله در امور داخلی هنگ‌کنگ عملا نظام مذکور را عقیم کرده است.

کاری لام، رئیس دولت هنگ‌کنگ، در روزهای اخیر با پیشنهاد لغو کامل بررسی لایحه استرداد سعی در آرام کردن معترضان داشت اما فعالان سیاسی می‌گویند این پیشنهاد دیرهنگام مطرح شده است.

معترضان هنگ‌کنگی پنج خواسته اصلی مطرح کرده‌اند: لغو کامل لایحه استرداد، انجام تحقیقات مستقل از خشونت نیروهای پلیس در برخورد با معترضان، «اغتشاش» نخواندن اعتراضات، رفع اتهام از دستگیرشدگان و ازسرگیری اصلاحات سیاسی.

دولت چین بارها هشدار داده است در صورت لزوم، برای آرام کردن آشوب در هنگ‌کنگ مداخله قهرآمیز خواهد کرد.

هنگ‌کنگ برای اولین بار در یک دهه ‌گذشته با رکود اقتصادی روبرو شده است.

پنجشنبه گذشته، چاک شومر، رهبر سناتورهای دموکرات در سنای آمریکا، گفت یکی از مسائل اولویت‌‌دار کنگره بعد از پایان تعطیلات بررسی قانون مربوط به نحوه برخورد چین با مسئله هنگ‌کنگ است‌.

این قانون که به نام قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ‌کنگ شناخته می‌شود مسئولان چینی و هنگ‌کنگی را که خودمختاری هنگ‌کنگ را خدشه‌دار کنند مشمول تحریم‌ می‌کند.