اعتمادآنلاین, اینجا_بخوانیم

اعتمادآنلاین, اینجا_بخوانیم

معافیت مالیاتی و سیستم حمایتی قاعده را به هم زده است

محمود آموزگار، نایب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، در گفت‌وگو با #اعتمادآنلاین:معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر قاعده را به هم زده است/حمایت‌های مالی رشد متوازن و هنجار را به هم ریخته است #اینجا_بخوانیم👇

29/05/2020 11:01:00 ق.ظ

محمود آموزگار، نایب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین :معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر قاعده را به هم زده است/حمایت‌های مالی رشد متوازن و هنجار را به هم ریخته است اینجا_بخوانیم 👇

معافیت مالیاتی هنرمندان و اهالی فرهنگ چه معیاری دارد؟ میزان درآمد معیار اصلی معافیت مالیاتی است یا به صرف انجام فعالیت فرهنگی و هنری، قانون معافیت مالیاتی شامل حال‌تان می‌شود؟ محمود آموزگار معتقد است روش‌هایی مانند حمایت‌های مالی معمولاً نشان داده که مفسده‌برانگیز است.

اعتمادآنلایندر یک پرونده به بررسی کم و کیف کارایی این موضوع برآید و این پرسش را مطرح کند که مبنای معافیت مالیاتی چیست که در چند روز آینده در قالب مصاحبه، یادداشت و گزارش با شخصیت‌های حقیقی و حقوقی از اصناف و شاخه‌های مختلف فرهنگ و هنر منتشر می‌شود. در اولین گام نیز به سراغ محمود آموزگار، نایب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و مدیر نشر کتاب «آمه»، رفتیم تا نظر او را در این زمینه جویا شویم.

آمریکا 'یک شناور حامل تسلیحات ایران برای حوثی‌ها را ضبط کرده است' پرواز ۷۵۲ اوکراین؛ مقام‌های هواپیمایی کشوری 'از دقایق اول از حمله موشکی سپاه خبر داشتند' دستور پذیرش بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا در تمام بیمارستان‌های تهران

 ****در بحث معافیت مالیاتی هنرمندان، عده‌ای معتقدند معافیت مالیاتی باید بر اساس درآمد باشد نه بر اساس شعل یا یک طبقه خاص. نظر شما چیست؟تصور می‌کنم تا قبل از انقلاب دخالت دولت در حوزه فرهنگ و هنر صرفاً معطوف می‌شد به اینکه چه چیزی نوشته شود، چه چیزی اجرا شود، چه چیزی نمایش داده شود و... در واقع به سانسور اکتفا می‌کرد و در اقتصاد این حوزه دخالتی نمی‌کرد. اقتصاد سیر طبیعی خودش را داشت...

*یعنی قبل از انقلاب موضوع معافیت مالیاتی نداشتیم؟نه. اتفاقاً می‌خواستم به همین موضوع اشاره کنم که دخالت نکردن در این شئون قبل از انقلاب هم اصل ماجرا بوده است. فکر می‌کنم به غیر از حوزه نشر، در سینما و تئاتر نیز همین‌گونه است؛ یعنی مشاغلی مانند فیلمبردار، صدابردار، گریمور و... هستند که کارشان شاید به تنهایی موثر نباشد، اما وقتی در یک کلاژ در کنار هم قرار می‌گیرند یک اثر را می‌سازد.

به نظرم رشد این بخش‌ها طبیعی بوده، یعنی میزان رشد بخش‌های مختلف فرهنگ و هنر بر اساس ضرورت بوده است؛ مثلاً تعداد ناشران با تعداد عرضه‌کنندگان تناسب داشته‌ است. برای همین می‌بینیم «عبدالرحیم جعفری» دوازدهمین شعبه کتابفروشی «امیرکبیر» را در تهران تاسیس می‌کند و تعبیری که از آن برمی‌خیزد این است که کتابفروشی حتماً کار پرسودی است.

من این موارد را به عنوان واقعیت‌هایی کنار هم می‌چینم و فکر می‌کنم از نظر اقتصادی همین حوزه نشر و کتاب، صنعتی بوده است که رشد متوازنی داشته و بخش‌های مختلف در تناسب منظقی با یکدیگر پیش می‌رفتند. تعداد ناشران و کتابفروشان به اندازه‌ای است که ناهنجاری ایجاد نمی‌کند.

بعد از انقلاب، یک ویژگی اساسی که وجود داشت این بود که اگر دقت کنید تخصص روحانیت ارتباط تنگاتنگی با بحث کتاب دارد و ابزار اصلی آن است. از زمانی که به عنوان طلبه شروع به تحصیل می‌کنند، کتاب دست‌شان است و کتاب نزدیک‌ترین وسیله‌ای است که دارند. اغلب اینها هم به نوعی اهل قلم بوده‌اند یا در حداقل ماجرا، با کتاب مأنوس بوده‌اند. اینها شرایطی را فراهم می‌کرد که بعد از انقلاب به دلیل علایقی که به این حوزه داشتند آن را در مرکز توجه خودشان قرار دادند تا حمایت‌هایی را برای این ماجرا جذب کنند.

فکر کنم برای اولین‌ بار در سال 1376 است که یک معافیت پنج‌ساله برای ناشران مطرح می‌شود. در اردیبهشت 1380 هم یک ماده واحده داریم دربارهمعافیت مالیاتیموسسات انتشاراتی و کتابفروشی که به 2 شغل مشخص اشاره کرده و اینجا دیگر خبری از محدودیت پنج‌ساله نیست.در قانون مالیات‌های مستقیم که در بهمن همان سال 1380 اصلاح شد به جای رویه‌ای که در اردیبهشت اتخاذ شده و 2 شغل را تحت شمول معافیت قرار داده بود اگر می‌خواست همان رویه را ادامه بدهد قاعدتاً باید در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم هم تک‌تک شغل‌ها را مطرح می‌کرد، اما در بند «ل» ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم از چهار فعالیت نه چهار شغل نام برده می‌شود که هر کدام در زیرمجموعه خود مشاغل متعددی داشته‌اند؛ مثلاً وقتی از انتشارات صحبت می‌کنیم از ویراستاری، صفحه‌بندی، طراحی جلد، نویسندگی، ترجمه و... حرف می‌زنیم یا وقتی از فعالیت هنری اسم می‌بریم سینما، تئاتر، موسیقی و مشاغل زیرمجموعه‌اش را نیز در بر می‌گیرد.

هشدار تند وزیر بهداشت ایران: رئیس‌جمهور و نیروهای امنیتی به معیشت و طغیان مردم فکر کنند مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم یک علت بازگشایی‌‌ها بود/ تأکید نمکی بر جداسازی بیمارستان‌‌های کرونایی- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim وتو روسیه و چین در سازمان ملل متحد میلیون ها سوری را به طور بالقوه از امداد محروم می کند

قرار می‌شود در این بند تبصره‌ای برود که آئیین‌نامه اجرایی آن را سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنویسند. در آن آیین‌نامه می‌گویند مشاغل با کمک سازمان امور مالیاتی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعریف شود که آخرین آن 25 اسفند 1393 بود که حوزه‌ فعالیت‌های فرهنگی، هنری، انتشاراتی و مطبوعاتی احصا شدند و زیرمجموعه آنها مشاغل مختلف آمده است.

الان وضعیتی پیش آمده است که به طور کلی اقتصاد نشر- فکر می‌کنم در حوزه‌های دیگر هم این‌طور باشد، مثلاً در سینما، تئاتر و موسیقی هم با مسائل مشابهی روبه‌رو هستیم- خوب کار نمی‌کند و مسائل و مشکلاتی دارد. این ماجرا را هم همه را بدعادت کرده است و معتقدند باید حمایت‌هایی وجود داشته باشند، اما فکر می‌کنم این حمایت‌ها تا حدودی رشد متوازن و هنجار را به هم ریخته است؛ مثلاً اگر به تعداد ناشران، کتابفروشی‌ها و عناوین دقت کنید، متوجه این وضعیت می‌شوید.

ما الان حدود 100 هزار عنوان در سال منتشر می‌کنیم، اما متوسط شمارگان‌مان هزار و 100 است. وقتی این اطلاعات را با هم می‌سنجیم با یک ناهنجاری مواجه می‌شویم. همه اینها نشان می‌دهد این سیستم حمایتی ومعافیتیخوب کار نمی‌کند و با اینکه انگیزه‌های خیرخواهانه‌ای پشت آن بوده، دخالت‌هایی در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده که منجر به تغییر روند طبیعی رشد بخش‌های مختلف فرهنگ و هنر شده و قاعده را به هم زده است.

برای همین هم بحث یارانه کاغذ در میان است. سال گذشته راجع به کاغذ مشکلی نداشتیم و سازوکار جدید توزیع کاغذ تعریف شد که می‌توان گفت سوءاستفاده‌ها را به حداقل رساند و تقریباً کسانی کاغذ گرفتند که کتاب منتشر کردند. این موضوع قابل اتکاست، اما تاثیر حمایتی را که در تخصیص کاغذ می‌بینید در قیمت کتاب نمی‌بینید، نه اینکه دیده نشود، اما آن‌قدر افزایش قیمت در حوزه‌های دیگر زیاد است که این موضوع گم می‌شود.

باید به نقطه‌ای برگردیم که دولت دخالتی در اقتصاد نداشته باشد و کسب‌وکار بتواند سازوکار اداره خودش را فراهم کند. این روش‌ها یعنی حمایت‌های مالی معمولاً نشان داده است که مفسده‌برانگیز است.بند «ج» ماده 92 در رابطه با مطبوعات، کتابفروشی و نشر راجع به آب، برق، گاز و پست مصرفی این حوزه‌ها صحبت می‌کند و می‌گوید باید تعرفه‌های فرهنگی ایجاد و امکان فعالیت آنها در اماکن مسکونی فراهم شود. پیشنهاد من این است که این قانون هزینه‌ای برای دولت ندارد و این امکان را مهیا می‌کند که در سراسر کشور در هر کوی و برزنی کتابفروشی‌هایی تاسیس شوند که هزینه‌ای به مراتب پایین‌تر از مغازه‌ها داشته باشند یا الان حمایت‌ها می‌تواند در موارد دیگری صورت بگیرد، مثل عوارض شهرداری، تابلوها و...

با تمام این شرایط، به طور کلی با توجه به اینکه در نشر، سینما یا تئاتر افرادی داریم که درآمدهای میلیاردی دارند اما خیل کثیری هم هستند که با حداقل‌ها زندگی می‌کنند، پس یکسان دیدن هر 2 گروه درست نیست. بنابراین موضوعسازوکاری می‌طلبد تا دقت ماجرا بیشتر و سقفی برای آن تعریف شود...

ونزوئلا یک هواپیمای آمریکایی را سرنگون کرد+عکس- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim تلاش چین برای شکار اتباع منتقد خود و بازگرداندن اجباری آنها | DW | 08.07.2020 ایران از گسترش پدافند هوایی سوریه حمایت می‌کند | DW | 08.07.2020

*پس به نظرتان مالیات بر اساس درآمد درست است؟بله.*فکر می‌کنید برای اینکه قضیه مالیات شفاف‌تر شود، چه کسانی باید این بحث را دنبال کنند؟ اتحادیه‌ها، اصناف، وزارت ارشاد، وزارت کار یا حتی مجلس؟نکته این است که بخشی از این ماجرا در صنوف است. اولاً می‌طلبد یک‌صدایی باشد، موضع‌گیری انسجام داشته باشد و همه کسانی را که در آن حوزه درگیر هستند پوشش بدهد، بدین ترتیب دولت هم می‌تواند راحت‌تر تصمیم بگیرد چون با صداهای متفاوتی مواجه نیست. آن خواسته بعداً در مسیر خودش تلطیف می‌شود و با مجموعه شرایط و امکان موجود تطبیق پیدا می‌کند و در نهایت هم به نتیجه می‌رسد.

صنوف هم باید به یک دیدگاه برسند، اما متاسفانه در کشور ما بخشی‌نگری خیلی حاکم است، حتی در دستگاه‌های دولتی هم این اتفاق برقرار است؛ مثلاً فلان وزارتخانه فقط مسائل خودش را می‌بیند و به مسائل کلی کشور نگاه نمی‌کند. اگر صنوف خودشان را جزئی از کشور ببینند، آن‌وقت راه‌حل‌های مناسب‌تری پیدا می‌شود. مثلاً در یک دوره زمانی نیاز داریم حمایت‌هایی از سوی دولت صورت بگیرد و این با آنچه کل کشور را مجموعه صنف خودمان بدانیم فرق می‌کند.

صنوف می‌توانند نقش مشورتی موثری برای دولت داشته باشند تا دولت بتواند برنامه‌ریزی کند، اما در نهایت بدین صورت است که یکسری از مسائل در دولت یا قوه مجریه رخ می‌دهد و بخشی هم باید به شکل قانون دربیاید که از طریق مجلس جلو می‌رود.ماده واحده اردیبهشت سال 80 درباره کتابفروشی‌ها و موسسات انتشاراتی مطالباتی بود که یک عده داشتند و از طریق مجلس ششم مطرح کردند. همه اینها وقتی پیش می‌رود که ما یک نقشه کلی و جامع از وضعیت اقتصادمان داشته باشیم و بدانیم اولویت‌هایمان چیست، مثلاً تولید است یا واردات.

مادامی که برنامه جامعی که بتواند همه بخش‌ها را تحت پوشش قرار دهد نداشته باشیم چنین سیاست‌گذاری‌های حمایتی‌ای مانند این است که به بهداشت مجموعه بدن توجه نکنید و اگر مثلاً سردردی ایجاد شد، آن درد را درمان کنید. چکیده گفت‌وگو با محمود آموزگار -حمایت‌های مالی رشد متوازن و هنجار را به هم ریخته است

 -روش‌هایی مانند حمایت‌های مالی معمولاً نشان داده که مفسده‌برانگیز است  ادامه مطلب: 🌐 اعتمادآنلاين »

فیس‌بوک انتقاد نسبت به ترویج شکاف و دسته‌بندی میان کاربران را رد کردنشریه آمریکایی وال استریت ‌ژورنال به تازگی با انتشار مقاله‌ای، انتقاد‌هایی را به عملکرد فیس‌بوک در تقویت شکاف و دسته بندی میان کاربران منتشر کرده است.

هیچ شخصی حق ندارد حیات شخص دیگری را به خطر بیاندازد/ دادستان به عنوان مدعی العموم 'قتل رومینا' را پیگیری کنداستاد حقوق جزا و جرم‌شناسی با اشاره به قتل رومینا توسط پدرش گفت: هیچ شخصی حق ندارد حیات شخص دیگری را به خطر بیاندازد و امنیت جانی او را از بین ببرد.

ای کاش پدر رومینا «خانه پدری» را دیده بود«پدر رومینا هم که یک آدم ۳۷ ساله بود، می‌توانست این فیلم را ببیند، ممکن بود این قتل اتفاق نیفتد و رومینا می‌توانست ۱۵ سالگی‌اش را هم ببیند.» با خون رومینا دارن برای کارگردان تلویزیونی همون نظام قاتل بهره میبرند رسانه های تحت نظر و ریاست و مالی انگلستان : بی بی سی فارسی، دویچه وله فارسی، یورونیوز فارسی، ایران انترنشنال، رادیو زمانه، رادیو فردا، ایران وایر ....کشور های بومی بعضی از شبکه های فوق، همگی زیر دست بریتانیا هس اى كاش از همان اول اصل مطلب ميگفتن كه آيا اثناء تشريح جسد دومينا پزشک قانونی بر بکارت بودن یا نبودن ایشون گزارش کرده است یا نه؟ بافهميدن جواب اين سؤال . . دیگه ميشه عاقلانه تر و منصفانه تر بر این ماجرای تکان دهنده قضاوت كرد🤔

چهارمین نفتکش ایران هم به دریای کارائیب رسید- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimچهارمین نفتکش_ایرانى هم به دریای کارائیب رسید رویترز به نقل از یک مقام دولتی ونزوئلا اعلام کرد چهارمین نفتکش ایران هم به دریای کارائیب رسید و هم اکنون در حال حرکت به سمت آب های ونزوئلاست

درهای شهر باستانی پمپی در ایتالیا به روی بازدیدکنندگان گشوده شددرهای شهر باستانی پمپی در ایتالیا به روی بازدیدکنندگان گشوده شد ویروس_کرونا کووید_۱۹ فاصله_گذاری_اجتماعی ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽

لایحه‌ی سنای آمریکا برای تحریم چینلایحه‌ی سنای آمریکا برای تحریم چین مجلس نمایندگان آمریکا به تدوین و تصویب لایحه‌ای برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه چین پرداخت و این لایحه‌ را به دفتر ریاست جمهوری ایالات متحده ابلاغ کرد.