مصطفی معین، روحانی را متهم به اظهارات 'ضد و نقیض' درباره کرونا کرد - BBC News فارسی

11/06/1399 11:57 ق.ظ

مصطقی معین، روحانی را متهم به اظهارات 'ضد و نقیض' درباره کرونا کرد

دکتر مصطفی معین رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران، حسن روحانی رئیس جمهور این کشور را به 'اظهارت ضد و نقیض' درباره مساله مربوط به همه گیری ویروس کرونا متهم کرده و گفته با این رویکرد 'جامعه به ویروس مخرب بی‌اعتمادی و جدی‌نگرفتن خطر ویروس مخوف کرونا دچار شد'. توضیح تصویر، دکتر مصطفی معین رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران است.

او زمانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود آقای معین گفته در جدی نگرفتن خطر کرونا در ایران "هم عادی نشان‌دادن اوضاع از سوی مسئولان سیاسی و دولتی که با توجیه پیشگیری از تشویش اذهان عمومی است، هم اظهارات گوناگون افراد غیر‌کارشناس و غیر‌مسئول و تغییر سریع و پی‌در‌پی سیاست‌های اجرائی و بهداشتی و محدودیت‌های اجتماعی که باعث سردرگمی، بی‌اعتمادی یا عادی‌انگاری جامعه می‌شود و نیز پایین‌بودن سطح سواد سلامت مردم همگی تاثیرگذار بوده‌اند".

دکتر معین گفته "به نظر می‌رسد که بحران فراگیر کرونا تاکنون سرپوشی بر مطالبات ‌جامعه بوده است ولی این وضعیت در میان‌مدت و تا مدت طولانی ادامه نخواهد داشت". شیوع ویروس کرونا در ایران مدت کوتاهی پس از اعتراضات در شهرهای مختلف ایران به افزایش قیمت بنزین و سپس اعتراضات پراکنده به سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط موشک‌های سپاه پاسداران همزمان شد. در جریان سرکوب اعتراضات ده ها ایرانی به ضرب گلوله کشته شدند و ساقط کردن هواپیمای مسافربری هم به مرگ همه ۱۷۶ مسافر و خدمه آن منجر شد.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 186 هزار و 875 نفر رسیدشمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 186 هزار و 875 نفر رسید

شمار بهبودیافتگان ویروس کرونا در ترکیه به 243 هزار و 839 نفر رسیدشمار بهبودیافتگان ویروس کرونا در ترکیه به 243 هزار و 839 نفر رسید

۱۰ کشور عاری از کرونا، آیا آنها ویروس را شکست داده‌اند؟ - BBC News فارسیکرونا تقریبا تمام دنیا را آلوده کرده است جز ده کشور. این کشورها چه می‌کنند؟ با گذشت ماه‌ها، درماندگی در این کشورهای در به روی خود بسته در اقیانوس آرام بیشتر می‌شود، با این حال شکی نیست که برای این کشورها تنها گزینه این بود که ارتباط خود را با دنیای بیرون قطع کنند.

شمار مبتلایان به کرونا در غنا از 44 هزار نفر فراتر رفت

کرونا؛ اخلال در مسابقات بین المللی شطرنج به خاطر قطع اینترنت - BBC News فارسیدر پی ایجاد اخلال در برگزاری مسابقه نهایی المپیاد بین المللی شطرنج به خاطر قطع اینترنت، تیم های هند و روسیه به طور مشترک به عنوان قهرمان این مسابقات معرفی شده اند. دوره چهل و چهارم المپیاد بین المللی شطرنج قرار بود امسال در روسیه برگزار شود ولی به خاطر همه گیری ویروس کرونا، به صورت آنلاین برگزار شد.

کرونا در ترکیه؛ شهرداران آنکارا و استانبول دولت را به پنهانکاری در انتشار آمارها متهم کردندشهرداران آنکارا و استانبول اعلام کردند آمارهای مرگ و میری که هر کدام بطور جداگانه از شهرهای محل فعالیتشان دریافت کرده‌اند، به تنهایی با آمارهایی که دولت از مرگ و میر این بیماری در سراسر ترکیه اعلام کرده، تقریبا برابری می‌کند.

Ilna

توضیح تصویر،

دکتر مصطفی معین رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران است. او زمانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود

آقای معین گفته در جدی نگرفتن خطر کرونا در ایران "هم عادی نشان‌دادن اوضاع از سوی مسئولان سیاسی و دولتی که با توجیه پیشگیری از تشویش اذهان عمومی است، هم اظهارات گوناگون افراد غیر‌کارشناس و غیر‌مسئول و تغییر سریع و پی‌در‌پی سیاست‌های اجرائی و بهداشتی و محدودیت‌های اجتماعی که باعث سردرگمی، بی‌اعتمادی یا عادی‌انگاری جامعه می‌شود و نیز پایین‌بودن سطح سواد سلامت مردم همگی تاثیرگذار بوده‌اند".

دکتر معین گفته "به نظر می‌رسد که بحران فراگیر کرونا تاکنون سرپوشی بر مطالبات ‌جامعه بوده است ولی این وضعیت در میان‌مدت و تا مدت طولانی ادامه نخواهد داشت".

شیوع ویروس کرونا در ایران مدت کوتاهی پس از اعتراضات در شهرهای مختلف ایران به افزایش قیمت بنزین و سپس اعتراضات پراکنده به سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط موشک‌های سپاه پاسداران همزمان شد. در جریان سرکوب اعتراضات ده ها ایرانی به ضرب گلوله کشته شدند و ساقط کردن هواپیمای مسافربری هم به مرگ همه ۱۷۶ مسافر و خدمه آن منجر شد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران گفته که تلفات کادرهای درمانی در برابر ویروس کرونا از میانگین بین‌المللی ‌ بالاتر بوده و "با تأسف و تأثر بیش از ۱۸۰ پزشک و پرستار و دیگر نیروهای بی‌بدیل دارو و درمان به شهادت رسیدند و بیش از شش هزار نفر هم به بیماری دچار شدند".

دکتر معین گفته "به علت کنترل‌نکردن کامل موج اولیه همه‌گیری، فصل تابستان که باید دوره تنفس جامعه، آرامش بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و استراحت کادرهای پزشکی باشد، آمار ابتلا و بستری و فوت رو به افزایش گذاشته و اکنون ظرفیت بسیاری از مراکز و تخت‌های بستری و واحدهای مراقبت ویژه آنها پر شده و پزشکان و پرستاران ما به حال خستگی مزمن و فرسایش تدریجی" هستند".

آقای روحانی از زمان اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران بازدید از شهرهای ایران نداشته و افتتاح پروژه های عمرانی را از طریق تماس ویدئویی با شهرهای دیگر انجام می دهد.

در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری مجلس خبرگان رهبری برای دومین بار به تعویق افتاده و جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به طور مرتب برگزار نمی شود. آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران هم برنامه دیدارهای عمومی خود را متوقف کرده و صرفا از طریق تماس های ویدئویی ملاقات و سخنرانی می کند.

عزاداری های دهه اول ماه محرم که همه ساله با حضور تعداد کثیری از مقام های دولتی و مذهبی، فرماندهان نظامی و گروه هایی از شهروندان ایرانی، در مقر دفتر آیت‌الله خامنه‌ای برگزار می شد، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد و آقای خامنه ای به تنهایی در سالن اجتماعات دفتر خود با حضور یک مداح و واعظ مراسم عزاداری برگزار کرد.