مردانِ دریا فلافل‌ می‌فروشند/ سفره‌های همسایگان دریا میان مصوبه‌ها غرق شد

04/11/1399 10:05:00 ق.ظ

ایلنا گزارش می‌دهد؛ مردانِ دریا فلافل‌ می‌فروشند/ سفره‌های همسایگان دریا میان مصوبه‌ها غرق شد

از گذشته تا امروز همواره ته لنجی یکی از راه‌های ارتزاق ساحل‌نشینان جنوبی کشور بوده که با تصویب قوانین جدید در این سال‌ها، دستخوش تغییرات شده است. این تغییرات سفره‌های کارگران دریا را دایم کوچکتر کرده و معضلات اجتماعی در مناطق جنوبی را دایم افزایش داده است. در گذشته، لنج‌های تجاری سنتی که کمتر از ۵۰۰ تن ظرفیت دارند، کالاهایی را برای مصارف شخصی و فروش بدون تشریفات گمرکی وارد می‌کردند.

کالای ته لنجی یا کالای ملوانی نوعی واردات کالا به کشور است که در بنادر جنوبی رایج است و در شهرهای بندری که لنج و واردات کالا در آن رفت و آمد می‌کنند، رونق دارد.

ته‌لنجی به کالایی گفته می‌شود که صاحبان لنج و خدمه مجاز به واردات آن هستند؛ البته قانون آن مبنی بر میزان واردات برای هر ملوان و تعداد سفرهای مجاز هر ملوان طی سال‌های اخیر دستخوش تغییراتی شده است. مسعود حیاوی (مدیرعامل تعاونی لنج‌داران آبادان)

درباره وضعیت این گروه شغلی می‌گوید: حدود ۱۰۰۰ لنج در سه بندر آبادان، چویبده و اروندکنار تا انتهای سال ۹۶ روی دریا مشغول به فعالیت بودند که هزاران کارگر و ملوان در این شناورها شاغل بودند. این شناورها فرصتی برای تامین معیشت زندگی خانواده‌هایی بود که از طریق دریانوردی امرار معاش می‌کردند اما در این روزها به دست فراموشی سپرده شده‌اند. headtopics.com

دولت با هدف ایجاد رونق در بازارچه‌های مرزی و کمک مالی به ملوانان، اجازه واردات کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی تا سقف ۱۵ میلیون تومان برای هر ملوان را صادر کرد. مردان دریا می‌توانستند ۶ بار در سال از طریق دریا کالا وارد کنند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

مشاهده دوباره یوز آسیایی در خراسان‌شمالی/ امیدها برای تداوم نسل یوزها زنده شد- اخبار خراسان شمالی - اخبار استانها تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بیش از ۱۰۰۰ مهاجر از مسیر دریا وارد ساحل لامپدوسا شدند | DW | 10.05.2021عده پناهجویانی که از مسیر دریا خود را به سواحل ایتالیا می‌رسانند به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. تنها ۱۰۰۰ نفر وارد جزیره کوچک لامپدوسا، جنوبی‌ترین جزیره ایتالیا و صدها تن دیکر نیز وارد سیسیل شده‌اند.

دست‌کم 20 پناهجو در جیبوتی که از سوی قاچاقچیان انسان به دریا انداخته شده‌اند، غرق شدنددست‌کم 20 پناهجو در جیبوتی که از سوی قاچاقچیان انسان به دریا انداخته شده‌اند، غرق شدند

بیست تن از مهاجرانی که قاچاقچیان آنها را به دریا انداختند، جان سپردندآنها امیدوار بودند برای یافتن کار به شبه جزیره عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس برسند.

حقوق‌بگیران میلیونی از سفره‌های خالی مردان دریا خبر ندارند/ برخی مصوبات دولت و مجلس معیشت فقرا را به خطر می‌اندازد

بطری دختر مسافر تایتانیک در دریا؛ فرانسه سندیت نامه را بررسی می‌کند«من این بطری را به وسط اقیانوس اطلس می‌اندازم. ما باید چند روز دیگر به نیویورک برسیم. اگر کسی آن را پیدا کرد، لطفا به خانواده لوفور در لیه‌وَن خبر بدهد. ماتیلد لوفور.»