محاکمه ۳ ایرانی متهم به تامین مالی تروریسم و جاسوسی در دانمارک آغاز شد

29/04/2021 08:19:00 ب.ظ

محاکمه ۳ ایرانی متهم به تامین مالی تروریسم و جاسوسی در دانمارک آغاز شد

دانمارک, ایران

محاکمه ۳ ایران ی متهم به تامین مالی تروریسم و جاسوسی در دانمارک آغاز شد

جلسه محاکمه سه رهبر تبعیدی یک گروه جدایی‌طلب عرب ایران ی روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) در دادگاه ی در کپنهاگ دانمارک به اتهام تامین مالی و ترویج تروریسم در ایران و جاسوسی برای عربستان سعودی آغاز شد.

رهبران این گروه که توسط ایران «تروریست» قلمداد می‌شوند، در هلند و دانمارک ساکن هستند و از خودمختاری اهواز در جنوب غرب ایران دفاع می‌کنند.گرت دیرن، وکیل مسن‌ترین متهم دادگاه که در سال ۲۰۰۶ با پناهندگی سیاسی به دانمارک آمده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «از نظر موکل من اتهامی که متوجه آن‌ها است در حقیقت مقاومتی مشروع در برابر رژیمی استبدادی است.»

این وکیل اضافه کرد: «آن‌ها دریافت پول از جانب چند منبع از جمله عربستان سعودی را تکذیب نمی‌کنند، با این حال می‌گویند که این مبلغ برای کمک به جنبش و تحقق اهداف سیاسی‌شان بوده است.»اسامی متهمین هنوز فاش نشده است، با این حال دادگاه گفته است که جلسات تا ماه دسامبر ادامه خواهند داشت.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

وقتی یورونیوز میگه تروریست حتما شک کنید. اخبار را باید از منبع معتبر دنبال کرد نه رسانه جانبدار یورونیوز عجب شیطنت بی اخلاقی رسانه ای - از کی تا بحال این تجزیه طلبان عامل سعودی ها ، شدن ایرانی - شرم کنید یور و نیوز اغای اینها تروریستهای تحت حمایت عربستان هستند که به مردم بی دفاع اهواز حمله تروریستی کردند. این تیترت نشون دهنده این موضوع نیست

ایرانی نیستن که😂

شهروند نروژی- ایرانی متهم به جاسوسی در دانمارک هفت سال حکم گرفت | DW | 06.05.2021دادستان کل دانمارک روز پنجشنبه ششم ماه مه در پیامی توییتری از تایید حکم هفت سال زندان محمد داودزاده لولوئی، نروژی ایران ی تبار خبر داد. هیات منصفه دادگاه عالی دانمارک داوودزاده را در پرونده 'جاسوسی و توطئه قتل' رهبر گروه النضال مجرم شناخته است. Aminitter لولو دارین تا جایی که ما میدونیم ایشون فعال محیط زیست دانمادک بودند! مثل همونایی که توی ایران فعال محیط زیست بودند ولی به جرم جاسوسی دستگیر شدند!🙄

آغاز دادگاه سه ایرانی متهم به تامین مالی تروریسم در دانمارک | DW | 29.04.2021نخستین جلسه دادگاه بررسی پرونده سه شهروند ایران ی عرب متهم به پشتیبانی از تروریسم در کپنهاگ، پایتخت دانمارک آغاز شد. آن‌ها از رهبران 'جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز' بوده و متهم به جاسوسی برای عربستان شده بودند. وابسته به عربستان رو یادت رفت بنویسی ایرانی نیستن 😂 سه شهردند مهاجر عرب ساکن ایران ! تروریست های داعشی ساپورت شده توسط عربستان شریک المان رو به ایران ربط نده

واکنش ظریف به شلیک هشدار آمریکایی‌ها به سوی قایق‌های ایرانی در خلیج فارسوزیر خارجه کشورمان در توییتی به شلیک ۳۰ تیر هشدار به قایق‌های تندروی سپاه پاسداران از سوی ناوهای آمریکایی واکنش نشان داد.

یک تاجر ایرانی-بریتانیایی در عراق ربوده و به سپاه تحویل داده شدیک گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران ، یک تاجر و شهروند ایران ی-بریتانیایی به نام «سید محمد خاتمی» را در عراق ربوده و به سپاه پاسداران تحویل داد. خاتمی لاشخورها به جان هم افتادند بوی لاشه متعفن خامنه‌ای همه جا پیچیده

زنگوله‌ها را بزنید؛ یوتیوبرهای ایرانی به دنبال چه هستند؟

سه عضو «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» (حركة النضال العربي لتحرير الأحواز) از ۳۹ تا ۵۰ سال سن دارند و از فوریه ۲۰۲۰ در زندان به سر می‌برند.ایران شهروند نروژی- ایرانی متهم به جاسوسی در دانمارک هفت سال حکم گرفت دادگاه عالی دانمارک حکم هفت سال زندان محمد داودزاده، شهروند نروژی- ایرانی متهم به خبرچینی و سوءقصد به رهبر گروه"الاحوازیه" را تایید کرد.جهان آغاز دادگاه سه ایرانی متهم به تامین مالی تروریسم در دانمارک نخستین جلسه دادگاه بررسی پرونده سه شهروند ایرانی عرب متهم به پشتیبانی از تروریسم در کپنهاگ، پایتخت دانمارک آغاز شد.به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز سه‌شنبه در توییتی با انتشار عکسی که به فاصله ۷۵۹۲ مایلی مکان حضور ناوهای آمریکایی از سواحل آمریکا اشاره داشت، خطاب به گارد ساحلی آمریکا نوشت: ''شما دقیقا در حال"حفاظت" از ساحل چه کسی هستید؟'' روز دوشنبه جان کربی، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که ناوهای آمریکایی تیرهای هشدار به سوی قایق‌های ایرانی شلیک کرده‌اند.

رهبران این گروه که توسط ایران «تروریست» قلمداد می‌شوند، در هلند و دانمارک ساکن هستند و از خودمختاری اهواز در جنوب غرب ایران دفاع می‌کنند. گرت دیرن، وکیل مسن‌ترین متهم دادگاه که در سال ۲۰۰۶ با پناهندگی سیاسی به دانمارک آمده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «از نظر موکل من اتهامی که متوجه آن‌ها است در حقیقت مقاومتی مشروع در برابر رژیمی استبدادی است. عکس از آرشیو دادستان کل دانمارک روز پنجشنبه ششم ماه مه در پیامی توییتری از تایید حکم هفت سال زندان محمد داودزاده لولوئی، نروژی ایرانی تبار خبر داد.» این وکیل اضافه کرد: «آن‌ها دریافت پول از جانب چند منبع از جمله عربستان سعودی را تکذیب نمی‌کنند، با این حال می‌گویند که این مبلغ برای کمک به جنبش و تحقق اهداف سیاسی‌شان بوده است. خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از جلسه دادگاه این سه شهروند ایرانی خبر از تقاضای برائت آن‌ها از سوی وکیل مدافع‌شان داده است.» اسامی متهمین هنوز فاش نشده است، با این حال دادگاه گفته است که جلسات تا ماه دسامبر ادامه خواهند داشت. مدس کروس، دادستان دانمارک به خبرگزاری رویترز گفته که داودزاده به هفت سال حبس و اخراج دایم از نروژ محکوم شده و ادامه داده است: «این یک رسیدگی بی‌نظیر در تاریخ حقوقی دانمارک بود که احتمالا در خارج از مرزها نیز طنین خواهد داشت. طرح «حمله در خاک دانمارک»؛ نروژ سفیر ایران را به وزارت خارجه احضار کرد طبق کیفرخواست دادگاه که یک نسخه آن به دست خبرگزاری فرانسه رسیده است، این افراد حدود ۳۰ میلیون کرون (معادل ۴ میلیون یورو) برای گروه خود و شاخه نظامی آن از طریق حساب‌هایی در اتریش و امارات عربی متحده دریافت کرده‌اند.

دادستانی دانمارک همچنین این افراد را به جاسوسی از شهروندان و نهادهای دانمارکی برای یک سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی با استفاده از رمز «MS32» در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ متهم کرده است. داودزاده در اکتبر۲۰۱۸ و در عملیات گسترده پلیس دستگیر شد. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در صورت تایید اتهام این افراد، مجازاتی تا ۱۲ سال حبس در انتظار آن‌ها خواهد بود. این گروه همچنین به توجیه تروریسم و «تشویق فعالیت‌های جنبش تروریستی جیش‌العدل از طریق مشاوره‌دادن به آن‌ها، تبلیغ و هماهنگ کردن حملات» متهم شده است. مقامات دانمارکی از پاییز ۲۰۱۸ و پس از یک حمله در شهر اهواز که منجر به کشته شدن ۲۴ نفر به هنگام یک رژه نظامی شد، شروع به زیر نظر گرفتن فعالیت‌های این سه نفر کردند.  دانمارک پس از این دستگیری، از اتحادیه اروپا خواست جمهوری اسلامی را تحریم کند. پلیس دانمارک همزمان با زیرنظر گرفتن این افراد، عملیات سوءقصد علیه یکی از این سه نفر را خنثی کرد. جمهوری اسلامی این گروه را یک گروه تروریستی می‌شناسد. مقامات قضایی دانمارک گفته بودند عامل ترور یک نروژی ایرانی‌تبار بوده است که از طرف تهران برای انتقام از حمله اهواز دست به عملیات زده است.  دستگیری داودزاده لولوئی باعث تیرگی روابط تهران و کپنهاگ شد، تا آنجا که دانمارک برای مدتی سفیرش را از ایران فرا خواند.

در پی این حمله وزارت خارجه دانمارک به نشانه اعتراض سفیر خود را از تهران فراخواند. تهران هرگونه دست داشتن در پروژه حمله در خاک دانمارک را تکذیب کرده است. رای دادگاه عالی دانمارک، پاسخی است به تقاضای تجدید نظر وکیل داودزاده. هنوز روشن نیست که صدور حکم این دادگاه چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. .