مجید گلپور: «شفاف سازی» مالی در ایران مهم ترین راه نجات برجام است

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 77 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

اتحادیه اروپا آغاز گام سوم خروج از تعهدات برجامی ایران را خطرناک خوانده است یورونیوز در این زمینه با مجید گلپورمشاور اتحادیه اروپا و استاد دانشگاه گفتگو کرده است.

ایران روز شنبه اطلاعات کامل تری درباره گام سوم گسترش غنی سازی اورانیوم و خروج موقتی از برخی مفاد برجام ارائه خواهد داد. اتحادیه اروپا در اولین واکنش نسبت به آغاز گام سوم، این مرحله را خارج از شرایط مندرج در تعهدات پایاپای برجامی خوانده است و اعلام کرده است چنین کاری بسیار خطرناک خواهد بود. در این زمینه با مجید گلپور مشاور اتحادیه اروپا و استاد دانشگاه در پاریس و بروکسل گفتگو کردیم.

این موضوع نشان از یک اختلاف میان سه گانه فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره توافق هسته‌ای می دهد. آنگلا مرکل که تلاش زیادی برای انتخاب خانم فون در لی ین در مقام رئیس کمیسیون اروپا کرد شاید هنوز به نتیجه دلخواه درباره قدرت گیری دوباره نقش آلمان در صحن اتحادیه اروپا نرسیده باشد. یورونیوز: به این ترتیب در هفته و ماه های آینده باید چه انتظاری داشت؟ در حالی که دستگاه دیپلماسی ایران هم چنان اصرار دارد بر اینکه خواهان ادامه میانجی گری فرانسه و مذاکره با این کشور برای حل بحران برجام است؟اولین جنبه که مالی است. در واقع باید گفت برای حسن روحانی آنچه که اهمیت دارد بخش مالی است.

جنبه سوم و بسیار پراهمیت بی تردید بحث ژئوپلیتیک منطقه‌ای است. برای آمریکا و اروپا، غنی سازی اورانیوم در منطقه، تمام کشورهای دیگر را حریص می کند تا آنها هم بدنبال سلاح هسته‌ای بروند. همانطور که می‌دانیم پروژه های هسته‌ای در کشورهای همسایه ایران کم نیستند ونمونه آن عربستان است. به همین دلیل ازسرگیری غنی سازی می تواند این بحران را حادتر از همیشه بکند.

یورونیوز: چرا تا این اندازه اتحادیه اروپا نسبت به گام سوم خروج ایران از برجام و گسترش غنی سازی هسته ای نگران است؟ دولت با انتشار خبر گام سوم نشان می دهد که حتی اگر تا دسترسی به بمب راه طولانی مانده باشد اما جمهوری اسلامی ایران تیم و دانش و بودجه کسب بمب را در اختیار دارد و این اولین بار است که ایران مجهز، بطور محسوس و نه در خفا قصد دارد گام سوم غنی سازی را آغاز کند. بی دلیل نیست که چنین کاری کمیسیون اروپا را به شوک برده و سخنگوی این کمیسیون درباره خطرناک بودن این مرحله سخن می گوید.مجید گلپور: اروپا تاکنون سازو کارهای زیادی را خصوصا پس از خروج آمریکا برای نجات برجام بکار گرفته است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

وزیر کشور: تجمعات و اعتراضات در کشور 38 درصد کاهش یافته استوزیر کشور گفت: ما تکلیف قانونی و شرعی داریم که موجبات رضایتمندی مردم را فراهم کنیم، استان قزوین سرشار از موقعیت‌ها، فرصت‌ها و ظرفیت‌ها است، قزوین دارای مشاهیر بزرگ و مردم متدین و انقلابی است، این استان هسته مقاومت در برابر دشمنان و تأمین رضایتمندی مردم است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

دادستان کل کشور: مذاکره با آمریکا تسلیم شدن در برابر استکبار محض استدادستان کل کشور: مذاکره با آمریکا تسلیم شدن در برابر شیطان بزرگ است و به فرموده مقام معظم رهبری نباید به دشمنی که همه رفتارش خیانت در حق ملت ایران بوده اطمینان کرد ما کار مبارزه با فساد را از خودمان شروع کردیم و کار ما بگیر و ببند نیست
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آلودگی صنعتی در جنگل‌های حراء نایبند همچنان بالا استتهران- ایرنا- رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس وابسته به پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی گفت: پایش‌های قبلی از جنگل‌های حرای نایبند در استان بوشهر نشان داده بود که میزان اکسیژن محلول در آب و PH بالا است. پایش دو هفته گذشته نیز همچنان بالا بودن این دو پارامتر را نشان می‌دهد که می‌توان علت احتمالی آن‌را فعالیت‌های صنعتی در اطراف آن دانست.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

موضوع ناپدیدشدن حجت‌الاسلام صدرالساداتی در حال پیگیری استقم – ایرنا – دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در اطلاعیه‌ای آورده است: موضوع ناپدیدشدن حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید روح‌الله صدرالساداتی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری درحال پیگیری است.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

هیچگونه اقدام قضایی در خصوص بازداشت روح‌ الله صدر الساداتی و برادرانش صورت نگرفته استایرنا- تهران- روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت در رابطه با انتشار خبر بازداشت روح الله صدر الساداتی و برادرانش در فضای مجازی در اطلاعیه‌ای آورده است: هیچگونه اقدام قضایی در خصوص بازداشت افراد مورد اشاره صورت نگرفته است.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

پمپئو: سپاه پاسداران به دلیل فعالیت تروریستی در چارچوب برنامه «پاداش برای عدالت» قرار گرفته استپمپئو: سپاه_پاسداران به دلیل فعالیت تروریستی در چارچوب برنامه «پاداش برای عدالت» قرار گرفته است مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در پیامی در توئیتر بار دیگر به جایزه اختصاص یافته برای اطلاعات مربوط به شبکه مالی سپاه پاسداران اشاره کرده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »