مجموع آمار جان‌باختگان اعتراضات در شهریار 'به ۱۰۰ نفر می‌رسد' | DW | 01.12.2019

10/09/1398 10:00 ق.ظ

سکوت مقامات ایرانی درباره تعداد جان‌باختگان اعتراضات ادامه دارد. با وجود آن جزئیاتی از شمار کشته‌شدگان منتشر شده است که گفته می‌شود فقط در شهریار بیش از ۱۰۰ نفر بوده و پیکر ۱۵۶ نفر را هم به غسالخانه بهشت زهرا برده‌اند.

سکوت مقامات ایرانی درباره تعداد جان‌باختگان اعتراضات ادامه دارد. با وجود آن جزئیاتی از شمار کشته‌شدگان منتشر شده است که گفته می‌شود فقط در شهریار بیش از ۱۰۰ نفر بوده و پیکر ۱۵۶ نفر را هم به غسالخانه بهشت زهرا برده‌اند. درباره جزئیات شمار کشته‌شدگان این سایت می‌نویسد: «در شهریار حداقل ۵ نفر، بخش کهنز ۱۷ یا ۲۰ نفر، در بخش‌های فردوسیه امیریه و وحیدیه ۱۰ یا ۱۳ نفر، بخش ملارد ۸ نفر، قلعه حسن خان ۸ یا ۱۰ نفر، یوسف‌آباد صیرفی ۶ نفر، جاده ساوه ۱۰ یا ۱۲ نفر،...

درباره جزئیات شمار کشته‌شدگان این سایت می‌نویسد: «در شهریار حداقل ۵ نفر، بخش کهنز ۱۷ یا ۲۰ نفر، در بخش‌های فردوسیه امیریه و وحیدیه ۱۰ یا ۱۳ نفر، بخش ملارد ۸ نفر، قلعه حسن خان ۸ یا ۱۰ نفر، یوسف‌آباد صیرفی ۶ نفر، جاده ساوه ۱۰ یا ۱۲ نفر، اسلام‌شهر ۸ یا ۱۰ نفر، حد فاصل ملارد و شهریار شامل روستاهای لم آباد، اسفند آباد و بکه حدود ۱۲ یا ۱۴ نفر و اکبرآباد و وجیه‌آباد بیش از ۲۰ نفر از هموطنان‌مان با شلیک مستقیم نیروهای نظامی یا استفاده از تیربار مسلسل جان خود را از دست داده‌اند که در مجموع آمار جانباختگان اعتراضات مردم در شهریار را دستکم به بیش از یکصد نفر می‌رساند.»

طبق گزارش کلمه تعداد ۱۶ نفر از معترضان نیز در رودهن با شلیک گلوله نیروهای نظامی کشته شده‌اند. کلمه در پایان گزارش خود از تمام نهادهای مسئول به ویژه نمایندگان مجلس از این مناطق خواسته"مصرانه و به طور جد پیگیر مجازات آمرین و عاملین تیراندازی مستقیم به مردم و قتل هموطنان و معرفی آنان به ملت باشند".

ادامه مطلب:
dw_persian »

شمار کشته شدگان بالای 3000نفر است لعنت بر خمینی و خمینی صفتان تا زمانی که اتحادیه اروپا و دولت المان از حکومت اسلامی و جانیان وابسته به آنها حمایت می کنند آنها هم آمار جرم وجنایاتشان را اعلام نمی کنند تا حالا کدام حکومت تروریستی را دیدید آمار جنایاتش را اعلام کند میثم رودکی زندانی سیاسی سابق فعال در راستای دموکراسی وحقوق بشر well am rhein

افرین به دویچه وله که اخبارو شفاف و بدون دروغ و سانسور منتشر میکنه شنیدم تا حالا تعداد حدود 1400 نفره. اینها روی آدمکشهای تاریخ رو سفید کردن ننگ بر خمینی و خامنه ای اگر سکوت بشکنن اونوقت موسوی و علینژاد چه‌جوری بگن کشتار ۹۸ کمتر از ۵۷ بوده!؟!؟ 🔴فقط در یک روستا ، در نزدیک شهرک صدرای شیراز ۵ شهید و دهها تن بازداشتی و مجروح بوده !! عمق فاجعه کشته شدگان بسیار بالاست! در محله های پایین شهر شیراز ، خانه ای نیست که عزادار نباشد ولی بخاطر جو امنیتی حاکم نمی توانند اطلاع رسانی کنند !! جنایت -خامنه ای

عفو بین‌الملل: 161 نفر در اعتراضات ایران کشته شدند

شمار قربانیان اعتراضات عراق به بیش از ۴۰۰ نفر رسیدمعترضان عراقی می‌گویند تا «سقوط رژیم» و تغییر کامل طبقۀ سیاسی حاکم که به فساد و سرکوب معترضان متهم است، دست از اعتراض برنمی‌دارند.

تازه‌ترین آمار کشته‌های اعتراضات اخیر علیه جمهوری اسلامی: آمار غیررسمی بین ۱۶۱ تا ۳۶۶ نفرتازه‌ترین آمار کشته‌های اعتراضات اخیر علیه جمهوری اسلامی: آمار غیررسمی بین ۱۶۱ تا ۳۶۶ نفر عفو بین الملل آمار جدید را ۱۶۱ نفر و سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی براساس آماری که «موثق» نامیده، تعداد کشته ها را حداقل ۳۶۶ نفر اعلام کرد. اعراب و صدام حسین راست می گفتند که ایرانیها پشه هستند،غیر از من که نژاد برترم. ازمن که خون دزدیدند. مشکل سر فساد و ناکارامدی دولت نیست شلوغ شده، مساله چیز دیگر است. من هم سالها زیادی به این پشه ها رو دادم که پررو شدند. سوال اینجاست که واکنش جهانی نسبت به این قتل عام گسترده چی بود؟ میشه نتیجه گرفت رژیم جنایتکار اینترنت رو فقط برای از بین بردن انسجام مردم و معترضی قطع کرد وگرنه این قاتلان از بی عملی جوامع جهانی مطلع هست

حمله با چاقو در لندن؛ زخمی شدن چندین تن و بازداشت یک نفر از سوی پلیسپلیس بریتانیا حدود ساعت دو و نیم بعدازظهر به وقت محلی اعلام کرد که در حال انجام عملیاتی در مرکز لندن است و برخی شاهدان اعلام کردند که دست کم دو بار صدای شلیک تیر را شنیده‌اند. به جهنم! 'یک' نفر تو 'لندن' کشته شده! ربطش رو به تمام رسانه‌های فارسی زبان نمی‌فهمم! یک مشت کاسب بودید، یک مشت کاسب وقیح شدید! معترض بد بخت و چیکارش دارین آخه؟

کلمه: کشته شدن ۱۰۰ نفر در شهریاروحشت وجودمو گرفت مغزم فرمان نمیده قلب کشش نداره اخه به چه گناهی ریدم به عمامه اتون بی ناموسا Serpicoo3 خوش بحال مردم با شرف ایران 😔😡😡

عفو بین‌الملل: آمار قربانیان اعتراض‌ها به ۱۶۱ نفر رسید😨😨

سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، به نقل از مسئولان بهشت زهرا اطلاع یافته است کهپیکر ۱۵۶ نفر از قربانیان اعتراضات اخیر ایران به غسالخانه آرامستان انتقال داده شده و ۸۰ پیکر دیگر نیز به شهرستان‌ها فرستاده شده است.وبسایت کلمه روز شنبه ۹ آذر (۳۰ نوامبر) گزارش داد که از طریق منابع موثق اطلاع یافته است که میزان و شدت سرکوب نیروهای گارد ویژه و امنیتی‌های لباس شخصی در شهریار بسیار گسترده بوده است. طبق این گزارش تعداد کشته‌شدگان فقط در شهریار در مجموع حدود ۱۰۰ نفر است.

درباره جزئیات شمار کشته‌شدگان این سایت می‌نویسد: «در شهریار حداقل ۵ نفر، بخش کهنز ۱۷ یا ۲۰ نفر، در بخش‌های فردوسیه امیریه و وحیدیه ۱۰ یا ۱۳ نفر، بخش ملارد ۸ نفر، قلعه حسن خان ۸ یا ۱۰ نفر، یوسف‌آباد صیرفی ۶ نفر، جاده ساوه ۱۰ یا ۱۲ نفر، اسلام‌شهر ۸ یا ۱۰ نفر، حد فاصل ملارد و شهریار شامل روستاهای لم آباد، اسفند آباد و بکه حدود ۱۲ یا ۱۴ نفر و اکبرآباد و وجیه‌آباد بیش از ۲۰ نفر از هموطنان‌مان با شلیک مستقیم نیروهای نظامی یا استفاده از تیربار مسلسل جان خود را از دست داده‌اند که در مجموع آمار جانباختگان اعتراضات مردم در شهریار را دستکم به بیش از یکصد نفر می‌رساند.»

طبق گزارش کلمه تعداد ۱۶ نفر از معترضان نیز در رودهن با شلیک گلوله نیروهای نظامی کشته شده‌اند.

کلمه در پایان گزارش خود از تمام نهادهای مسئول به ویژه نمایندگان مجلس از این مناطق خواسته"مصرانه و به طور جد پیگیر مجازات آمرین و عاملین تیراندازی مستقیم به مردم و قتل هموطنان و معرفی آنان به ملت باشند".

گفتتی است که کانال تلگرام وبسایت کلمه روز پنجشنبه ۶ آذر (۲۸ آبان) با استناد به اظهارات"یک منبع آگاه" شمار ثبت‌شده قربانیان اعتراض‌های اخیر ایران را ۳۶۶ نفر اعلام کرده بود.مقامات جمهوری اسلامی ایران با گذشت دو هفته از اعتراضات ایرانیان به گرانی بنزین آمار کشته‌شدگان را اعلام نکرده‌اند. این مقامات آمارهای اعلام شده نهادهای بین‌المللی را هم قبول ندارند. برخی از مقامات تعداد بازداشتشدگان را هفت هزار معترض گفته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل تاکنون سه بار درباره شمار کشته‌شدگان در اعتراضات اخیر گزارش داده است.

عفو بین‌الملل در سومین گزارش خود تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های ایران را دستکم ۱۶۱ نفر اعلام کرد. طبق برآورد این سازمان شمار واقعی کشته‌شدگان بیشتر از این تعداد است. عفو بین‌الملل به"دویچه وله" گفت که این آمار در هفته‌های آینده تکمیل خواهد شد.

عفو بین‌الملل از جامعه بین‌المللی هم خواست که مقام‌های ایران را به پاسخگویی در ارتباط با این وقایع ملزم سازند.رها بحرینی، حقوق‌دان و پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل، درباره تعداد جان‌باختگان به دویچه وله گفت که تعداد کشته‌شدگان بسیار بالاتر از ۱۶۱ نفر است که سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است.

عفو بین‌الملل برای تکمیل اطلاعات خود و پیشبرد روند حقیقت‌یابی و دادخواهی، فراخوانی هم در اکانت‌های عفو بین‌الملل در تلگرام، توییتر و ایستاگرام منتشر کرده و از خانواده‌های قربانیان و تمامی کسانی که اطلاعاتی در زمینه مرگ و بازداشت معترضان دارند دعوت کرده است که با این نهاد بین‌المللی مدافع حقو بشر تماس بگیرند.حقو‌ق‌دان عفو بین‌الملل در ادامه گفت علاوه بر بستگان قربانیان، شاهدان عینی، همسایگان، کادر بیمارستان‌ها و کارمندان پزشکی قانونی، ثبت احوال و گورستان‌ها همه می‌توانند به این سازمان "در امر حقیقت‌یابی" یاری کنند. رها بحرینی از سازمان عفو بین‌الملل در ادامه تاکید کرد که"عفو‌بین‌الملل همیشه هویت منابع خود را محفوظ نگه می‌دارد".