مانع‌تراشی در ماموریت محققان برای کشف منشا کرونا؛ پکن: مسئله تنها صدور ویزا نیست

17/10/1399 02:05 ب.ظ

مانع‌تراشی در ماموریت محققان برای کشف منشا کرونا؛ پکن: مسئله تنها صدور ویزا نیست جزئیات بیشتر🔽

پکن روز چهارشنبه گفت که تاخیر در انجام ماموریت برنامه ریزی شده کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای بررسی منشا بیماری همه‌گیری کووید-۱۹ تنها مسئله صدور ویزا نیست.

یکسال پس از آغاز شیوع این بیماری، پیش‌بینی شده بود تا ۱۰ کارشناس بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت این هفته برای بازدیدی با هدف کشف منشا ویروس کرونا که نخستین موارد ابتلا به آن اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان گزارش شده بود، وارد چین شوند. آن‌ها قصد داشتند تا به این سوال پاسخ دهند که چگونه و در کجا ویروس جدید کرونا از حیوانات به انسان‌ منتقل شده است.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت روز گذشته پس از اینکه پکن برای ورود کارشناسان این سازمان به چین مجوز صادر نکرد، ابراز تاسف کرد و گفت که از این خبر بسیار ناامید شده است. برخی کشورها پس از شیوع سریع و گسترده ویروس کرونا در کل جهان، چین را متهم به پنهان‌کاری در این زمینه کردند. headtopics.com

با وجود این انتقادات، پکن تاکنون در برابر فشار برای انجام تحقیقی مستقل مقاومت کرده است و در عین حال در ماه‌های اخیر مدعی شده است که حتی همه‌گیری از خارج از مرزهای این کشور آغاز شده است.هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که گفت‌وگوها بین دو طرف درباره «تاریخ مشخص و ترتیب خاص دیدار گروه کارشناسی» ادامه دارد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »