لیز تراس: به ایران بدهی داریم و بازپرداخت آن اکنون اولویت ماست

25/12/1400 12:50 ب.ظ

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه اعلام کرد که پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران و پرونده نازنین زاغری، زندانی دوتابعیتی در ایران، در اولویت دولت این کشور است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه، ۲۵ اسفندماه، اعلام کرد که پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران و پرونده نازنین زاغری-رتکلیف، زندانی دوتابعیتی در ایران، در اولویت دولت این کشور است.وی در عین حال افزود: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که این یک بدهی مشروع به ایران است و به دنبال راه‌هایی برای پرداخت آن بوده‌ایم.»تولیپ صدیق، نماینده مجلس

وی در عین حال افزود: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که این یک بدهی مشروع به ایران است و به دنبال راه‌هایی برای پرداخت آن بوده‌ایم.»تولیپ صدیق، نماینده مجلس خانم صدیق همچنین از حضور یک گروه مذاکره‌کننده بریتانیایی در تهران خبر داده بود که وزیر خارجه بریتانیا نیز بدون اشاره به جزئیات، حضور این گروه در ایران را تائید کرده است.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

هرزه زباله.... از یه طرف میگن طرف جاسوس نبوده از یه طرف حاضرن براش انقد پول بدن، بریتانیا حاضره برای تمام اتباعش انقد هزینه کنه؟ عمرا

‏ابتلای امیرعباس آزرم‌وند به کرونا در زندان و عدم دسترسی به دارو

سفر رئیس آژانس پناهندگان سازمان ملل به کابل در اوج توجهات جهانی به اوکراینرئیس آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در اوج توجهات جهانی به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و بحران انسانی در این کشور، وارد پایتخت افغانستان شد.

ابراز نگرانی آمریکا نسبت به همسویی چین با روسیه در تهاجم به اوکراینجیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، روز دوشنبه در دیدار هفت ساعته خود با یانگ جیچی، دیپلمات چینی، نسبت به همسویی چین با روسیه ابراز نگرانی عمیق کرد. President Joe Bide! If you really want to rooted terrorism. Then stop financing Pakistan to produce, nurish, train and armed terrorists. If you really wants to eleminate terrorism then go and destroy their safe havens in Islamabad and Lahore, Pakistan. SanctionPakistan . جنگ اوکراین چگونه پایان میابد : 😉😉🖐🖐👇👇👇 بله درسته ؛ رئیس ناتو نامه بنویسد به پوتین که مطمئن باشد اوکراین هیچگاه عضو ناتو نخواهد شد ؛؛ با این نامه در عرض چند دقیقه جنگ اوکراین پایان میابد؛،😉😉🖐🖐🖐

پنتاگون: حملات روسیه به «یاووریف» موجب اختلال در ارسال تسلیحات به اوکراین نخواهد شدوزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات روسیه به «یاووریف» باعث اختلال در ارسال تسلیحات و کمک به اوکراین نخواهد شد.جان کربی، سخنگوی

اصابت گلوله توپ به ساختمانی در کی‌یف 4 کشته به جا گذاشتبر اثر اصابت گلوله توپ به ساختمانی در کی‌یف، پایتخت اوکراین 4 نفر جان باختند. - خبرگزاری آناتولی 📸اصابت گلوله توپ به ساختمانی در کی‌یف 4 کشته به جا گذاشت

نمایشگاه «دیدار در اصفهان» در دوبلین؛ شکوفایی هنری ایران در عصر صفوی🔺نمایشگاه «دیدار در اصفهان» در دوبلین؛ شکوفایی هنری ایران در عصر صفوی بخش قابل توجهی از این آثار در ایران و به ویژه در اصفهانِ دوره‌ صفوی آفریده شده‌‌اند؛ تمرکز نمایشگاه «دیدار در اصفهان» نیز بر همین آثار است. ⬇️ بیشتر بخوانید:

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه، ۲۵ اسفندماه، اعلام کرد که پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران و پرونده نازنین زاغری-رتکلیف، زندانی دوتابعیتی در ایران، در اولویت دولت این کشور است.

خانم تراس در پاسخ به پرسش خبرنگار اسکای‌نیوز بدون اشاره به این که آیا این بدهی به ایران پرداخت شده یا خیر، تنها گفت که این دو موضوع در اولویت قرار گرفته‌اند.

وی در عین حال افزود: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که این یک بدهی مشروع به ایران است و به دنبال راه‌هایی برای پرداخت آن بوده‌ایم.»تولیپ صدیق، نماینده مجلس

و نزدیک به خانواده خانم زاغری، در بریتانیا در یک پیام توییتری نوشت که نازنین زاغری پس از شش سال پاسپورت خود را پس گرفته است.

خانم صدیق همچنین از حضور یک گروه مذاکره‌کننده بریتانیایی در تهران خبر داده بود که وزیر خارجه بریتانیا نیز بدون اشاره به جزئیات، حضور این گروه در ایران را تائید کرده است.

نازنین زاغری گذرنامه بریتانیایی‌ خود را «پس گرفت»؛ حضور یک گروه مذاکره‌کننده در تهران

اخبار تائیدنشده‌ای در فضای مجازی فارسی‌زبان منتشر شده است حاکی از این که بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دولت بریتانیا به ایران پرداخت شده است.

رسانه‌های دولتی ایران در سال ۲۰۲۱ به نقل از مقامات ایرانی ناشناس نوشته بودند که نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، پس از پرداخت این بدهی آزاد خواهد شد.

دولت بریتانیا به دلیل تحویل ندادن تانک‌های مدل چیفتن که قرارداد آن بیش از چهار دهه پیش میان حکومت پهلوی و دولت وقت بریتانیا امضا شده بود، حدود چهارصد میلیون پوند به ایران بدهکار است.

نازنین زاغری،‌ کارمند بنیاد تامسون رویترز، در فروردین ۹۵ در پایان سفرش به ایران که برای دیدار با خانواده خود رفته بود، در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد.

سال گذشته، با وجود پایان یافتن دوران محکومیت این شهروند دوتابعیتی، حکومت ایران با گشودن پرونده‌ای جدید علیه او، بار دیگر خانم زاغری را به یک‌ سال زندان محکوم کرد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.