لوتار ماتئوس: یوآخیم لوو باید از تیم ملی فوتبال آلمان برکنار شود | DW | 30.12.2020

10/10/1399 10:11 ب.ظ

لوتار ماتئوس، کاپیتان پیشین تیم ملی آلمان و عضو تیم قهرمان جام جهانی ۱۹۹۰، خواستار استعفای یوآخیم لوو شده است. او معتقد است مسئولان فدراسیون فوتبال آلمان که با ادامه همکاری با لوو موافق بونده‌اند نیز بایستی اخراج شوند.

لوتار ماتئوس، یکی از نمادهای اصلی فوتبال ملی آلمان در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی و رکوردار حضور در بازی‌های ملی برای"عقاب‌پوشان آلمان"، به جمع منتقدان سرسخت سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان، یوآخیم لو، پیوسته است.

این رکورددار فوتبال ملی آلمان در زمینه فراهم ساختن آینده‌ای موفق برای تیم ملی فوتبال آلمان زیر نظر لوو تردید دارد. لوتار ماتئوس خاطرنشان می‌کند که شکست تاریخی و سنگین تیم ملی فوتبال آلمان با نتیجه ۶ بر صفر در برابر ملی‌پوشان اسپانیا در چارچوب دیدارهای لیگ ملت‌ها در نوامبر ۲۰۲۰، علت اصلی بدبینی وی به ادامه همکاری با یوآخیم لو نیست.بازیکن پیشین تیم های بایرن‌مونیخ آلمان و اینتر‌میلان ایتالیا تاکید می‌کند: «من بازی‌های اخیر تیم ملی آلمان را ارزیابی کردم و به این نتیجه رسیده‌ام که قاعده‌های اصلی این تیم دیگر بر سر جای مناسب خودشان قرار نگرفته اند. طرز صحبت‌ و شیوه رهبری یوآخیم لوو هم دیگر مثل گذشته، حتی مانند سال‌های ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۸، قطعا نیست.»

لوتار ماتئوس در ادامه می‌افزاید که"ایمان هواداران فوتبال آلمان از بین رفته است" و"فدراسیون فوتبال آلمان نباید این موضوع بسیار حساس را دست کم بگیرد". سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لوواز سال ۱۹۲۶ تا کنون ده تن سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال آلمان را عهده‌دار بوده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

کاشکی یورگن کلوپ بیادددد 👏👏👏

لوتار ماتئوس، یکی از نمادهای اصلی فوتبال ملی آلمان در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی و رکوردار حضور در بازی‌های ملی برای"عقاب‌پوشان آلمان"، به جمع منتقدان سرسخت سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان، یوآخیم لو، پیوسته است. کاپیتان سابق و پُرآوازه تیم ملی فوتبال آلمان می‌گوید که تیم ملی آلمان در جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۱ برای"فقط برای سرنوشت" یوآخیم لوو به میدان نمی‌رود.

ماتئوس اشاره می‌کند که در صورت عدم کسب کامیابی برای تیم ملی فوتبال آلمان در این تورنمت مهم قاره‌ای، نه تنها یوآخیم لوو باید از سمت سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال آلمان برکنار شود، بلکه چاره‌ای به جز اخراج سایر تصمیم‌گیرنده‌های ادامه همکاری با این سرمربی از فدراسیون فوتبال آلمان نیز وجود نخواهد داشت.

این رکورددار فوتبال ملی آلمان در زمینه فراهم ساختن آینده‌ای موفق برای تیم ملی فوتبال آلمان زیر نظر لوو تردید دارد. لوتار ماتئوس خاطرنشان می‌کند که شکست تاریخی و سنگین تیم ملی فوتبال آلمان با نتیجه ۶ بر صفر در برابر ملی‌پوشان اسپانیا در چارچوب دیدارهای لیگ ملت‌ها در نوامبر ۲۰۲۰، علت اصلی بدبینی وی به ادامه همکاری با یوآخیم لو نیست.بازیکن پیشین تیم های بایرن‌مونیخ آلمان و اینتر‌میلان ایتالیا تاکید می‌کند: «من بازی‌های اخیر تیم ملی آلمان را ارزیابی کردم و به این نتیجه رسیده‌ام که قاعده‌های اصلی این تیم دیگر بر سر جای مناسب خودشان قرار نگرفته اند. طرز صحبت‌ و شیوه رهبری یوآخیم لوو هم دیگر مثل گذشته، حتی مانند سال‌های ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۸، قطعا نیست.»

وی ادامه می‌دهد: «لوو این علامت و احساس را به محیط خود می‌دهد که سایر کارشناسان فاقد دانش لازم هستند و بهتر است اظهار نظر منفی نکنند. اما ابراز بی‌تفاوتی او بر روی نیمکت تیم ملی فوتبال آلمان در هنگام دیدار با تیم ملی اسپانیا، نمایان‌گر خیلی چیزهاست.»

لوتار ماتئوس در ادامه می‌افزاید که"ایمان هواداران فوتبال آلمان از بین رفته است" و"فدراسیون فوتبال آلمان نباید این موضوع بسیار حساس را دست کم بگیرد".

یوآخیم لو از سال ۲۰۰۶ میلادی مسئولیت سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال آلمان را به عهده دارد و با این تیم قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شد. موج انتقادات به این سرمربی پس از حذف زودهنگام تیم ملی آلمان در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شدت گرفت و با باخت باورنکردنی این تیم در برابر تیم ملی اسپانیا در پایان سال ۲۰۲۰ شعله‌ور شده است.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لوواز سال ۱۹۲۶ تا کنون ده تن سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال آلمان را عهده‌دار بوده‌اند. این ۱۰ تن عبارتند از پروفسور اُتو نرتس (۱۹۲۶ تا ۱۹۳۶)، زپ هربرگر (۱۹۳۶ تا ۱۹۶۴)، هلموت شون (۱۹۶۴ تا ۱۹۷۸)، یوپ دروال (۱۹۷۸ تا ۱۹۸۴)، فرانتس بکن‌باوئر (۱۹۸۴ تا ۱۹۹۰)، برتی فوگتس (۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸)، اریش ریبک (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰)، رودی فولر (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴)، یورگن کلینس‌مان (۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶) و یوآخیم لوو (۲۰۰۶ تا کنون).

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووتیم ملی فوتبال آلمان برای اولین بار در اواسط دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی صاحب سرمربی شد: اُتو نرتس. این مربی تحصیلات ورزشی نداشت و به جای آن دانش‌آموخته‌ی علوم تربیتی و پزشکی بود. روش‌های او را خشک و معلم‌مآبانه توصیف کرده‌اند. تیم آلمان با هدایت نرتس در نخستین حضور در جام جهانی سوم شد. کارنامه‌ی اتو نرتس در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در یک نگاه:۷۰ بازی / ۴۲ برد / ۱۰ تساوی / ۱۸ شکست.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لوویوزف (زپ) هربرگر در مجموع ۲۰ سال سرمربی تیم ملی آلمان بود. او که از محبوبیت زیادی برخوردار بود، سکان هدایت تیم ملی این کشور را پس از ویرانی‌های سراسری جنگ جهانی دوم، بار دیگر در دست گرفت و ۸ سال بعد این تیم را در نخستین حضور پس از جنگ، قهرمان جهان کرد. کارنامه‌ی زپ هربرگر در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در یک نگاه: ۱۶۷ بازی / ۹۴ برد / ۲۷ تساوی / ۴۶ شکست / قهرمانی جهان در سال ۱۹۵۴.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووهلموت شون (وسط) از نظر فنی مربی بسیار کارآمد و در شرایط بدون استرس و اضطراب، شخصیتی شوخ‌طبع و جذاب بود. تیم ملی آلمان در دوران سرمربی‌گری هلموت شون دوران موفقی را پشت سر گذاشت و سرانجام در سال ۱۹۷۴ در خانه خود قهرمان جهان شد. کارنامه‌ی هلموت شون در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در یک نگاه: ۱۳۹ بازی / ۸۷ برد / ۳۱ تساوی / ۲۱ شکست / قهرمانی اروپا در سال ۱۹۷۲ و قهرمانی جهان در سال ۱۹۷۴.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لوویوپ دروال (راست) در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۴ که سرمربیگری تیم آلمان را بر عهده داشت، به‌جای تهدید یا کنترل بازیکنان و تبدیل اردوی تمرین به پادگان نظامی، سیاست به اصطلاح"قلاده‌ی بلند" را در پیش گرفت و محل اردوی تیم را برای شاگردانش به"هتلی مجلل" تبدیل کرد. کارنامه‌ی یوپ دروال در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در یک نگاه: ۶۷ بازی / ۴۴ برد / ۱۲ تساوی / ۱۱ شکست / قهرمانی اروپا در سال ۱۹۸۰.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووبکن‌باوئر نخستین آلمانی و دومین نفر در جهان (پس از ماریو زاگالوی برزیلی) است که هم به‌عنوان بازیکن و هم مربی قهرمان جهان شد. او در نخستین تجربه جام جهانی در کسوت سرمربی، آلمان را به نایب‌قهرمانی ۱۹۸۶ مکزیک رساند و ۴ سال بعد قهرمان جهان شد. کارنامه بکن‌باوئر در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه: ۶۶ بازی / ۳۴ برد / ۲۰ تساوی / ۱۲ شکست / نایب‌قهرمانی جهان در سال ۱۹۸۶ و قهرمانی جهان در سال ۱۹۹۰.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووبرتی فوگتس در دوران فعالیتش به عنوان بازیکن، قهرمانی جهان و اروپا را تجربه کرد. او در دوران مربیگری به همراه آلمان قهرمان اروپا شد، اما دو بار بخت فتح قله فوتبال جهان را از دست داد. او در سال ۱۹۹۸ در پی افزایش انتقادها از سمت خود کناره گرفت. سمت او به اریش ریبک سپرده شد. کارنامه‌ی فوگتس در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه: ۱۰۲ بازی / ۶۶ برد / ۲۴ تساوی / ۱۲شکست / قهرمانی اروپا در سال ۱۹۹۶.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لوواریش ریبک در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ میلادی، هفتمین مربی تیم ملی فوتبال آلمان بود. در تابستان ۲۰۰۰ تیم فوتبال آلمان تحت سرمربی‌گری او در رقابت‌های قهرمانی اروپا در هلند و بلژیک در دور مقدماتی حذف شد. ریبک در پی این فضاحت و شکست بزرگ از مقامش کناره گرفت. کارنامه‌ی اریش ریبک در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه: ۲۴ بازی / ۱۰ برد / ۶ تساوی / ۸ شکست.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووپس از برکناری اریش ریبک در پی نتایج ضعیف در رقابت‌های قهرمانی اروپای ۲۰۰۰، قرعه‌ی سرمربیگری تیم آلمان به نام رودی فولر افتاد. او در سال ۲۰۰۲ آلمان را به نایب‌قهرمانی جهان رساند، اما در پی ناکامی ملی‌پوشان آلمان در جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۴ از مقام خود کناره گرفت. کارنامه‌ی فولر در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه: ۵۳ بازی / ۲۹ برد / ۱۱ تساوی / ۱۳ شکست / نایب‌قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۲.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووبا آمدن یورگن کلینس‌مان فصلی تازه و پر از نوآوری در تاریخ تیم ملی آلمان آغاز شد. یکی از ویژگی‌های او روحیه دادن به تیم بحران‌زده‌ای بود که اعتماد هواداران، مهم‌ترین سرمایه‌ی معنوی خود را از دست داده بود. آلمان با هدایت او در جام جهانی ۲۰۰۶ به مقام سوم جهان رسید. کارنامه یورگن کلینس‌مان در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه: ۳۴ بازی / ۲۰ برد / ۸ تساوی / ۶ شکست / مقام سوم جهان در سال ۲۰۰۶.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لوولوو پس از جام جهانی ۲۰۰۶ هدایت ملی‌پوشان آلمان را بر عهده گرفت و جوان‌گرایی و نوآوری‌های کلینس‌مان را تداوم بخشید. ملی‌پوشان آلمان تحت سرمربی‌گری لوو فوتبالی جذاب ارائه کردند و در سال ۲۰۱۴ موفق شدندعنوان قهرمانی جهان را کسب کنند.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووملی‌پوشان آلمان در بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۶ تحت سرمربی‌گری لوو همواره توانستند در جمع چهار تیم برتر اروپا یا جهان در چارچوب مسابقات جام ملت‌های اروپا و جام جهانی قرار گیرند. اوج موفقیت یوآخیم لوو به همراه تیم ملی آلمان کسب عنوان قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۴ در برزیل بود.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووآلمان که در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به عنوان مدافع قهرمانی قدم به میدان گذشته بود، در همان دور گروهی در پی دو شکست و یک پیروزی از رقابت‌ها حذف شد. این نخستین بار بود که تیم ملی فوتبال آلمان در مرحله گروهی جام جهانی حذف شد. کارنامه لوو در یک نگاه (تا پایان جام جهانی ۲۰۱۸): ۱۶۵ بازی / ۱۰۸ برد / ۳۰ تساوی / ۲۷ شکست / نایب‌قهرمان اروپا در سال ۲۰۰۸ / مقام سوم جهان در سال ۲۰۱۰ / قهرمان جهان سال ۲۰۱۴.

سرمربیان تیم ملی آلمان از دریچه دوربین؛ از پرفسور نرتس تا یوآخیم لووقرارداد لوو با فدراسیون فوتبال آلمان تا سال ۲۰۲۲ معتبر است. مسئولان فدراسیون پیش از جام جهانی گفته بودند که نتیجه عملکرد ملی‌پوشان در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تأثیری بر ادامه همکاری دو طرف نخواهد داشت. البته حال با توجه به حذف تاریخی آلمان در جام جهانی ۲۰۱۸ بحث بر سر کناره‌گیری لوو بالا گرفته است. گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه چه کسی جانشین او خواهد شد، زمانی به جریان خواهد افتاد که لوو استعفا دهد.