قیمت دلار در بازار خودرو حرف اول را می‌زند/ سامانه‌ای که باعث سردرگمی مردم شده است

30/02/1401 10:42 ق.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد: قیمت دلار در بازار خودرو حرف اول را می‌زند/ سامانه‌ای که باعث سردرگمی مردم شده است

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: وقتی قیمت ارز نوسان دارد نمی‌توانیم خودرو رابا یک نرخ ثابت وارد کنیم پس باز هم شرایط ثبات قیمت را نخواهیم داشت، چون در بازار خودرو قیمت دلار حرف اول را می‌زند. این کارشناس صنعت خودرو افزود: اینکه ما همه مکانیزم عرضه خودرو را از طریق قرعه کشی تعیین کرده‌ایم و حتی شرکت‌های خصوصی را به این مکانیزم وارد کرده‌ایم، باعث می‌شود که تقاضای سفته بازی بیشتر تحریک شود.

اگرتا دیروز فکر می‌کردیم که فقط باید پول بریزیم که خودروی یکی از شرکت‌های خصوصی را بگیریم، امروز فقط باید شانس خود را در این قرعه کشی امتحان کنیم که این خود تقاضای سفته بازی را بیشتر می‌کند. حتی آنهایی که انگیزه‌ای برای این کار ندارند را تحریک می‌کند که در این قرعه کشی وارد شوند.

مصطفوی با بیان اینکه این سامانه که برای یکپارچه‌سازی فروش است در واقع خیلی از مباحث دلالی را یکپارچه می‌کند، ادامه داد: نمی‌دانم راه اندازی این سامانه براساس کدام منطق در دنیا است. در کجای دنیا می‌گویند قرعه کشی برای شفاف سازی بازار خودرو است. این سیستم نه تنها باعث شفاف سازی نمی‌شود بلکه باعث سردرگمی مردم هم شده و صنعت خودرو را شانسی کرده است. خودروسازان دنیا به مشتری می‌گویند خودروی بهتری ارایه می‌دهیم تا شما خریداری کنید، اما در ایران درست برعکس است.

وی افزود: سیاست‌های خودرویی که در این چندسال اخیر اعمال کرده‌ایم اشتباه بوده و نشان می‌دهد یا نمی‌دانیم چه کار می‌کنیم یا می‌دانیم و خودخواسته می‌خواهیم کار غلطی انجام دهیم. به نظرم دستگاه قوه عاقله وزارت صمت باید عوض شود.

ادامه مطلب:
ilnanews »

رکوردشکنی تورم در اروپا؛ مصرف‌کنندگان در کدام کشور با بیشترین افزایش قیمت روبرو هستند؟اروپا و دیگر مناطق جهان پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با افزایش قیمت انرژی روبرو بودند که عاملی تورم‌زا محسوب می‌شود. اروپایی ها فقط و فقط به دلیل جنگ روسیه و اوکراین این چنین دچار مشکلات عدیده ای شده اند. حال آیا به کشوری که بیش از ۴۰ سال جنگ و تحریم های ظالمانه تحمیل شده، تورم و مشکلات اقتصادی غیر منتظره است؟ این مهم تنافی سوء مدیریت در کشورمان نمی باشد.

قیمت مصرف کننده در بریتانیا رکورد 40 سال گذشته را شکست- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnimشکست رکورد ۴۰ ساله قیمت مصرف‌کننده در بریتانیا اداره آمار ملی انگلیس تخمین می‌زند که تورم در این کشور در حدود سال ۱۹۸۲بالاتر از میزان کنونی بوده است اس سگ به گور پدرتون کمر مردم زیر بار گراتی شکست اونوقت بریتانیا تورم بیداد میکنه مثلا تا دو سال پیش شیر 1200 بود الان 15000 به والله اصحاب کهف بیان ایران کف میکنن واقعا خاک برسرتون با این سیاست گذاری رسانه ایتون

هیچ دستورالعملی برای نحوه واردات خودرو نهایی نشده/ احتمال حذف شرط صادرات خودرو از مصوبه دولت- اخبار صنعت و تجارت - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnimدستورالعمل نحوه واردات_خودرو نهایی نشده است احتمال حذف شرط صادرات خودرو از مصوبه دولت شنیده ها حکایت از آن دارد که دولت می‌خواهد برای اولین بار تعرفه واردات خودرو را معقول‌تر کند و این امر قاعدتاً باعث کاهش نهایی قیمت خودرو می‌شود ان شالله من کارمند که حداقل حقوقم برا امسال(۵٫۶۰۰ )که هنوز با این حداقل حقوق نریختن بتونم ماشین بخرم من که میدونم این طرح همچنان به بهانۀ بررسی بیشتر به سال 1450 هم کشیده خواهد شد.

قیمت نفت خام برنت به 111.43 دلار رسیدهر بشکه نفت خام برنت در معاملات امروز بازارهای جهانی با قیمت 111 دلار و 43 سنت داد و ستد شد. - خبرگزاری آناتولی

واردات خودروی اقتصادی به جای خودروی گران قیمت و تجملاتیوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دنبال این هستیم که خودروی اقتصادی به جای خودروی گران قیمت و تجملاتی وارد شود.

استقلال صفر - آلومینیوم صفر/ تساوی به قیمت حفظ رکورداستقلال صفر - آلومینیوم صفر تساوی به قیمت حفظ رکورد تیم فوتبال استقلال در هفته بیست و هشتم لیگ برتر مقابل تیم آلومینیوم اراک به تساوی بدون گل رسید

مرتضی مصطفوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تاثیر سامانه فروش یکپارچه خودرو که به تازگی از سوی وزارت صمت برای سامان بخشیدن به بازار خودرو در کشور شروع به کار کرده، اظهار کرد: مشکل اصلی افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو مشکل عرضه نیست بلکه تقاضاست. برای اینکه مردم فکر می کنند که نرخ دلار در حال بالا رفتن است و آینده‌ای برای کاهش ارز نمی‌بینند که به تعبیر خودشان در همه بازارها از جمله بازار خورو اثر می‌گذارد و برای همین به دنبال تقاضا می‌روند.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: اینکه ما همه مکانیزم عرضه خودرو را از طریق قرعه کشی تعیین کرده‌ایم و حتی شرکت‌های خصوصی را به این مکانیزم وارد کرده‌ایم، باعث می‌شود که تقاضای سفته بازی بیشتر تحریک شود. اگرتا دیروز فکر می‌کردیم که فقط باید پول بریزیم که خودروی یکی از شرکت‌های خصوصی را بگیریم، امروز فقط باید شانس خود را در این قرعه کشی امتحان کنیم که این خود تقاضای سفته بازی را بیشتر می‌کند. حتی آنهایی که انگیزه‌ای برای این کار ندارند را تحریک می‌کند که در این قرعه کشی وارد شوند.

مصطفوی با بیان اینکه این سامانه که برای یکپارچه‌سازی فروش است در واقع خیلی از مباحث دلالی را یکپارچه می‌کند، ادامه داد: نمی‌دانم راه اندازی این سامانه براساس کدام منطق در دنیا است. در کجای دنیا می‌گویند قرعه کشی برای شفاف سازی بازار خودرو است. این سیستم نه تنها باعث شفاف سازی نمی‌شود بلکه باعث سردرگمی مردم هم شده و صنعت خودرو را شانسی کرده است. خودروسازان دنیا به مشتری می‌گویند خودروی بهتری ارایه می‌دهیم تا شما خریداری کنید، اما در ایران درست برعکس است.

وی افزود: سیاست‌های خودرویی که در این چندسال اخیر اعمال کرده‌ایم اشتباه بوده و نشان می‌دهد یا نمی‌دانیم چه کار می‌کنیم یا می‌دانیم و خودخواسته می‌خواهیم کار غلطی انجام دهیم. به نظرم دستگاه قوه عاقله وزارت صمت باید عوض شود. وزارت صنعت نیاز به یک تحول فکری دارد چون این نوع سیاستگذاری واقعا اشتباه است و کسی هم آن را نمی پذیرد.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه درباره تاثیر واردات خودرو بر قیمت‌ها گفت: واردات خودرو شوک کوتاه مدت در بازار ایجاد می‌کند. واردات خودرو به شرطی باعث کاهش و ثبات قیمت در بازار خودرو می‌شود که در وهله اول ما ثبات اقتصاد کلان را داشته باشیم و حداقل نرخ ارز ما ثابت باشد، وقتی قیمت ارز نوسان دارد نمی‌توانیم خودرو رابا یک نرخ ثابت وارد کنیم پس باز هم شرایط ثبات قیمت را نخواهیم داشت چون در بازار خودرو قیمت دلار حرف اول را می‌زند.

مرتضی مصطفوی در پایان تصریح کرد: اگر به لحاظ سیاستگذاری بازار را خوب مدیریت کنیم که گردش نقدینگی در بازار ایجاد نشود و پول‌های سرگردان در بازار را کنترل کنیم، اجازه نمی‌دهیم تقاضای سفته بازی زیاد شود اما تا زمانی که دلار ثبات نداشته باشد هیچ سیاستی در بازار خودرو اثرگذار نخواهد بود حتی واردات خودرو.

به گزارش ایلنا، قیمت خودروهای داخلی بر اساس آخرین آمار گرفته از بازار در روز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازار بدین شرح است:

پراید ۱۱۱ پنچ میلیون تومان کاهش قیمت و به ۲۰۳ میلیون تومان رسید.

پراید ۱۳۱ نیز با قیمت ۱۷۵ میلیون تومان عرضه می‌شود.

دنا پلاس اتوماتیک مدل ۱۴۰۱ نسبت به روز گذشته سه میلیون تومان کاهش قیمت داشت. این خودرو هم‌اکنون در قیمت ۵۰۰ میلیون تومان در بازار خودرو کشور موجود است. اما دنا معمولی ۱۴۰۱ با کاهش ۱۰ میلیون تومانی خود نسبت به روز گذشته، به ۳۹۲ میلیون تومان رسید

نرخ خودرو تیبا هاچ‌بک پلاس به ۲۱۵ میلیون تومان رسید.

پژو ۲۰۶ تیپ دو مدل ۱۴۰۱ نیز هم‌اکنون به قیمت ۳۱۰ میلیون تومان معامله می‌شود. ۲۰۶ تیپ پنج دو میلیون تومان نسبت به دیروز کاهش داشت و در بازار کشور به نرخ ۳۴۸ میلیون تومان رسید.

پژو پارس اتوماتیک نیز نسبت به روز گذشته دو میلیون تومان افزایش قیمت داشت. این خودرو در بازار به ۴۵۷ میلیون تومان رسید.

تارا اتوماتیک نیز امروز در بازار در نرخ ۶۰۰ میلیون تومان ثابت شده است.