فوریت‌های پزشکی در اعتراضات؛ مواجهه با شوکر، باتوم، تفنگ و گاز اشک‌آور

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 100 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 43%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

شوکر، باتوم، گاز اشک‌آور و تفنگ ابزار سرکوب اعتراضات خیابانی در ایران هستند. معترضان در مواجهه با هر کدام از این ابزار سرکوب چه اقدامات اورژانسی پزشکی باید انجام دهند؟ گفت‌وگو «آیدا قجر» با «روزبه اسفندیاری»، پزشک سابق اورژانس تهران مهسا_امینی

در سومین هفته از اعتراضات سراسری در ایران، ده‌ها نفر کشته و صدها نفر بازداشت و بی‌شمار معترض از سوی نیروهای امنیتی و مسلح با ابزار سرکوب مجروح شده‌ یا کتک خورده‌اند.

داشتن دو یا سه بطری پلاستیکی. ممکن است شما ساعت‌ها در خیابان باشید و راهپیمایی، شعار دادن و فرار باعث کم‌آبی بدن می‌شود و کاهش ادرار، آسیب به کلیه را در پی دارد. حضور در تظاهرات برای افرادی که بیماری‌های خودایمنی دارند یا زنان باردار توصیه نمی‌شود. محیط پراسترس می‌تواند به آسیب‌های جدی منجر شود. اداره مراقبت و پیش‌گیری از بیماری‌ها در امریکا می‌گوید اگر شخص در معرض گاز اشک‌آور قرار بگیرد، اگر از محیط خارج شود، اثرات آن تا ۳۰ دقیقه است. هرگونه اسپری فلفل، گاز مه‌زا زیرمجموعه گاز اشک‌آور است. افراد در معرض این ابزار در آن واحد بایستی محل سوزش را با آب سرد برای ۲۰ دقیقه بشویند. در محل درگیری ۲۰ دقیقه امکان‌پذیر نیست برای همین باید سریع از محل خارج شد و با آب سرد ۲۰ دقیقه شست‌وشو انجام دهند.

موارد مرگ بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور کم است، مگر این‌ که شخص طولانی‌مدت در معرض آن باشد که منجر به التهاب در انتهای حلق و بسته شدن مجرای تنفسی و فرد دچار خفگی شود. ضربه‌هایی که به دنده‌ها می‌خورند، ممکن است باعث شکنندگی شوند؛ خصوصا بالای افراد ۵۰ سال که شروع پوکی استخوان است. شدت ضربه می‌تواند در هر سنی شکستگی دنده پیش بیاورد. دنده شکسته می‌تواند باعث پارگی دنده شود.

شات‌گان یا همان ساچمه‌زن، نوع دیگری اسلحه مورد استفاده در سرکوب اعتراضات است؛ گلوله این سلاح تعداد زیادی ساچمه است. شلیک یک گلوله این سلاح برای یک نفر نیست بلکه پخش تعداد زیادی ساچمه می‌تواند باعث آسیب خوردن جمعیت بیشتری شود. فرد شلیک‌ کننده ساچمه‌زن نیازی به هدف‌گیری ندارد، چون تعداد بیشتری را زخمی می‌کند.

اگر ساچمه‌ها سطحی باشند، با پنس و موچین استریل‌ شده می‌شود در لحظه به آسیب‌دیده کمک کرد. اما اگر ساچمه‌ها به گردن [استخوان‌های ترقوه] به بالای فرد وارد شده باشند، به هیچ‌عنوان نباید کاری کرد، چون نیاز به جراح است. اگر ساچمه‌ها به کف دست برخورد کنند، به هیچ‌‌وجه نباید به آن‌ها دست زد، چون عضلات دچار چسبندگی می‌شوند و نیاز به ارتوپد ماهر است.

در غرب تهران سه بیمارستان مرجع وجود دارد؛ «رسول اکرم» در ستارخان، امام خمینی سر بلوار کشاورز و «شریعتی» بعد از پل «گیشا». هر فرد آسیب دیده را به این بیمارستان‌ها توسط اورژانس ۱۱۵ تهران منتقل می‌کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

وکیل خانواده امینی می‌گوید پزشکی قانونی علت مرگ مهسا را اعلام نخواهد کردصالح‌نیک‌بخت، وکیل خانواده مهسا امینی از جلسه ویژه با کمیسیونی پزشکی در پزشکی قانونی تهران خبر داد و گفت: مسئولان پزشکی قانونی گفته‌اند ممکن است علت مرگ مهسا امینی مشخص نشود. ما میدونیم داستان چیه تو خالیتو ببند ( پزشک قانونی ) مشخص میشد تعجب می کردیم، مهسا_امینی هر وقت تصور بی جان مهسا امینی بیگناه را میبینم معنی مظلومیت را لمس کردم و البته ظلم ظالم را همچنین ...
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

پانزدهمین روز اعتراضات؛ صدای ما را از تمام جهان می‌شنویددر پانزدهمین روز اعتراضات_سراسری، ایرانیان در خارج از کشور و حامیان غیرایرانی اعتراضات مردم ایران، از نیوزیلند، استرالیا، شهرهای مختلف اروپا، تا شهرهای کانادا و آمریکا در تجمع‌هایی بزرگ، به خیابان‌ها آمدند. مهسا_امینی همبستگی گزارش از roqayehrezaei
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

حضور دختر مینو مجیدی با سری تراشیده و موهای بریده در دست بر مزار مادرشتصویر دختر مینو مجیدی٬ از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در کرمانشاه با سر تراشیده و موهای بریده در دست بر مزار مادرش به نماد دیگری از مبارزه زنان ایران برای ایران قیام_تا_سرنگونی مهسا_امینی -آخوندها باید از این صحنه ،‌خیلی بیشتر ازقبل بترسند . -آخوندها رفتنی هستند وبزودی زود...هم مینو_مجیدی شهید آنرا گواهی داد و هم دختر قهرمانش.. صحنه هایی که از رشادت وشجاعت زنان درقیام شهریور و مهر۱۴۰۱ دیدم،فراتر ازشجاعت است . یک خلق جدید..
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

در سکوت خامنه‌ای، حسن نصرالله از جمهوری اسلامی دفاع کرددبیرکل حزب‌الله لبنان در حمایت از جمهوری اسلامی سخنرانی کرده و گفته است: «ایران قوی‌تر از آن است که با حوادث اخیر به لرزه بیفتد.» مهسا_امینی اعتصابات_سراسری خوب ج.ا. قلّك حزب الله است. حسن نصرالله هم گربه ای نیست که محض رضای خدا موش بگیره. عو عو کردنش واسه تضمین پرداختی بعدیشه. مهسا_امينى MahsaAmini تمام گرفتاریهای ما از اسلام است.( امام خمینی ره ) نه به جمهوری اسلامی دو کشکص در یک قاب به این میگن
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

نشست غیر علنی مجلس درباره اعتراضات اخیر در ایران با حضور وزیر کشورسخنگوی هیات رئیسه مجلس گفته است که احمد وحیدی، وزیر کشور، روز یکشبنه با حضور در جلسه غیر علنی مجلس در خصوص اعتراضات در شهرهای ایران توضیحاتی ارائه خواهد کرد. لطفن اطلاغ بدین StopHazaraGenocide 💔💔😞🥹 میخواد بگه جمع کنید کاسه کوزه‌تون رو وقته سوراخ موش خریدنه... ننه همتون گاییده است خارکصده‌ها با ایرانی متحد و یکپارچه جمهوری اسلامی راهی قبرستان تاریخ میشه... مهسا_امینی اعتصابات_سراسری Oplran
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »