فرمول وزارت کار برای دور نگه داشتن کارگران از «بیمه بیکاری»/ چرا یک دستگاه دولتی علیه «حضانت از فرزند» عمل کرد؟/ «دیوان عدالت اداری» بر زخم کهنه دست گذاشت

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 54 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ایلنا بررسی می‌کند؛ فرمول وزارت کار برای دور نگه داشتن کارگران از «بیمه بیکاری»/ چرا یک دستگاه دولتی علیه «حضانت از فرزند» عمل کرد؟/ «دیوان عدالت اداری» بر زخم کهنه دست گذاشت

به گزارش خبرنگار ایلنا، اخراج کارگر از مقوله‌های تفسیربردار نیست. چارچوب قانون، حدود لازم را برای کارفرمایی که می‌خواهد حکم اخراج کارگر را صادر کند، تعیین می‌کند؛ اما مجریان قانون دست خود را برای تعریفِ شمولیتِ حمایت‌هایی که باید به کارگر اخراجی تعلق گیرد، باز می‌بیند؛ البته این گفته به معنای آن نیست که کارفرمایان، تمام کارگران را در چارچوب ماده 27 قانون کار اخراج می‌کنند.

در این شرایط فعالان کارگری به وزارت کار توصیه می‌کنند که بی‌دلیل کارگری را از بیمه بیکاری مستثنی نکنند؛ حتی ممکن است که کارگر با فشار عوامل دورن کارگاه از کار استعفا بدهد؛ مثلا بارها پیش آمده که کارفرما نمایندگان کارگران را به گونه‌ای تحت فشار می‌گذارد که با کارگران در ارتباط نباشند یا به عنوان نماینده کارگر در جلسات تشکل کارگری شرکت، شرکت نکنند. بدین ترتیب نماینده کارگر را بدون اعمال زور، وادار به استعفا می‌کند.

برای نمونه در همین نامه شماره ۲۰۱۱۴۵ مصادیق و مستثنیاتی برای بیمه شدگان تعریف شده است؛ در حالی که برابر قانون، کارمندان وزارت کار صلاحیت مستثناسازی کسی را ندارند.

وی افزود: «این نامه در راستای نقض حضانت و ایجاد نگرانی برای مادران نوشته شده است. این رای کاملا روشن خواهان بازگشت به قانون و دور شدن از تفسیرهایی است که بر اساس آن هرکس می‌گوید برداشت من از قانون درست‌تر است! در نتیجه قانون ملاک این رای قرار گرفته و نه تفسیر کارمندان یا دستورالعمل‌های پیچ در پیچ و پیچ خم‌های اداری. این رای نوعی بوروکراسی زدایی از راه کسانی است که برای مدتی ناچار به حضانت از فرزند می‌شوند یا باردار هستند و نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

به_داد_اساتید_دانشگاه_آزاد_برسید

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اسکوچیچ: از نتیجه راضی‌ام، از گلی که خوردیم ناراضی/ از پس آب و هوا برآمدیماسکوچیچ: *از نتیجه راضی‌ام، از گلی که خوردیم ناراضی *از پس آب و هوا برآمدیم *تمرکز ما روی بازی با بحرین است *بازی‌ها را با هم یکی نمی‌کنیم *انتظار داشتم که شرایط مسابقه برای همه تیم‌ها یکسان باشد انتظار نداشته باش. ما چوب ندانم کاری حکومت رو میخوریم که باعث تحریم شده. از اونجایی که با همه دشمنیم همه هم با ما دشمنن.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

فراخوان اونروا از اسرائیل برای لغو طرح تخلیه اجباری فلسطینیان در شیخ جراحآژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک «اونروا» اسرائیل را به لغو طرح تخلیه اجباری فلسطینیان در شیخ جراح فراخواند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تصاویری از صف پناهجویان مراکشی در سئوتای اسپانیا برای درخواست پناهندگیاسپانیا با مراکش توافق کرده است که مهاجران بالغی را که درخواست پناهندگی نمی‌دهند، به این کشور برگرداند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

استقبال دبیرکل سازمان ملل از ابتکار سعودی برای مبارزه با فساد جهانیآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با تشکر از اقدام پادشاهی عربی سعودی برای راه‌اندازی سامانه «ابتکار ریاض» برای مبارزه جهانی با فساد، این اقدام را «بسیار به نظرم سعودی ها پرچم دار مبارزه با فساد هستن ، فاسد ها رو میبرن هتل پنج ستاره ، پولهاشون رو میگیرن میدن به بن سلمان ، بعد انقدر کتک میزنن بهشون که مثل سگ واق واق کنن
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

بدن‌های آهنربایی پس از تزریق واکسن کرونا؛ از شایعه تا واقعیترئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ در واکنش به ادعای اخیر در فضای مجازی مبنی بر خاصیت آهنربایی به دنبال تزریق واکسن‌های کرونا، با تاکید بر اینکه هیچکدام از واکسن‌های موجود، در ترکیب خود آهن ندارند، گفت: متاسفانه برخی افراد که با نفس واکسیناسیون مخالف هستند دنبال سوژه‌هایی عوام پسند برای القای نظر غیرعلمی خود به مردم هستند. 👌🏻
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

استعفای فرهاد رهبر از ریاست هیات نظارت بر انتخابات تهرانفرهاد رهبر از سمت رئیس هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره‌ای مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در استان تهران و شهرستان تهران استعفا داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »