عمران خان: هدف سفر به افغانستان اعتمادسازی و کمک به صلح است | DW | 19.11.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 59 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

برای اولین بار در طی سه سال گذشته یک رئیس دولت پاکستان به کشور همسایه، افغانستان سفر کرد. هدف از دیدار عمران خان بهبود روابط میان دو کشور و کمک به روند صلح با طالبان در افغانستان است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه ۲۹ آبان برای گفتگو با محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان وارد کابل پایتخت این کشور شد. او پس از گفت‌وگو با اشرف غنی طی یک کنفرانس خبری مشترک گفت که کشورش نقش خود را برای آغاز گفتگوهای صلح میان طالبان با آمریکا و با افغانستان بازی کرده است.نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: «ما در داخل مرزهای خود همه کارها را انجام می دهیم تا به کاهش خشونت و آتش بس کمک کنیم.

سیاستمداران بلندپایه افغان در چند ماه گذشته از پاکستان بازدید کرده بودند. سفر یک روزه عمران خان به کابل در شرایطی انجام می‌شود که روابط دو کشور به شدت پرتنش است. عمران خان در دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که پاکستان از هیچ اقدامی برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان و کمک به صلح با طالبان کوتاهی نخواهد کرد.

او نیز به نوبه خود بر ضرورت پایان دادن بر بی‌اعتمادی‌ها تاکید کرد و گفت که خواست مردم افغانستان آتش بس کامل و کاهش خشونت‌ها است. یکی دیگر از اهداف گسترش و تقویت روابط تجاری بین دو کشور است. یک هیئت عالی رتبه، از جمله شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان و علاوه بر آن رئیس سرویس امنیتی عمران خان را در این سفر همراهی کرده‌اند. افغانستان سرویس امنیتی پاکستان را همواره متهم به کمک به طالبان کرده، اما پاکستان این اتهام را رد کرده است.

در حال حاضر روند صلح در افغانستان و مذاکره با طالبان متوقف شده است. روز پنجشنبه در محافل دیپلماتیک پاکستان این نگرانی ابراز شد که خروج عجولانه نیروهای ناتو از افغانستان می تواند این کشور را دوباره در هرج و مرج فرو ببرد.به گفته نهادهای امنیتی، پاکستان می‌خواهد کابل و طالبان را تحت فشار قرار دهد تا به بن بست در گفتگوهای صلح پایان دهند. کارشناسان هم‌چنین بر این باورند که این دیدار بسیار نمادین است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

چرا رنگ پرچما اینجوریه ؟!

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها