عشق و ترس، داستان خوانندگی زنان در ایران؛ گفت‌وگو با نیاز نواب

17/12/1400 09:57:00 ق.ظ

دوستم به بن‌بست رسید و خودش را کشت.می‌گفت موقع خواب خودش را در سالنی بزرگ روی صحنه تصور می‌کند که مردم با او هم‌نوا شده‌اند و می‌خوانند.خانوا‌ده‌اش سد راه او بودند. گفت‌وگویaidaghajar با نیازنواب، خواننده و موزیسین ایرانی ۸مارس_روزجهانی_زن

به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن، با «نیاز نواب» خواننده و موزیسین جوان ایرانی در فرانسه گفت‌وگو کردیم تا چرایی سرکوب زنان را با او در میان بگذاریم.

خواندن چه دارد که زنان را از آن محروم می‌کنند؟ *** «نیاز نواب» در خانوا‌ده‌ای هنرمند رشد کرد؛ پدر بزرگ او استاد «حسین یاحقی»‌ بود که هفت دوره ردیف آوازی برای ساز ویولون و موسیقی سنتی ایران ساخت و دایی او «پرویز یاحقی» موسیقی‌دان و آهنگسازی برجسته بود. اگرچه در دوران حیات آن‌ها «نیاز» کودک بود؛ اما در نهایت مادرش بود که هنر را در او کشف کرد و دخترک ۱۲ ساله را بعد از اتمام دوران ابتدایی به هنرستان فرستاد تا نوازندگی بیاموزد. شاید خود نیاز هم خیال نمی‌کرد که روزی صدایش خصوصا برای نسل جوان و دختران بسیاری، الهام‌بخش خواندن شود.

او تا ۱۸ سالگی در ایران ماند و موسیقی فراگرفت، سپس برای ادامه تحصیل در رشته موسیقی به فرانسه آمد و استادش هنر خواندن را در صدای او کشف کرد. اگر در ایران باید مدام به دنبال راهی بود تا بتواند اجرایی عمومی داشته باشد، در فرانسه اساتید و اطرافیانش او را در پیشرفت خوانندگی تشویق کردند.

زنان خواننده در ایران چگونه می‌توانند اجرای عمومی داشته باشند؟

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>