عراقچی: برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را طبق ضوابط توافق شده با آژانس ادامه خواهیم داد

  • 📰 IRNA_1313
  • ⏱ Reading Time:
  • 113 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 48%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای | معاون وزیر امور خارجه: ما به برنامه هسته‌ای صلح آمیز خود، طبق ضوابط و قواعد تعیین شده و توافق شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهیم داد و هر زمان منافع ما در توافق برجام تامین شود، آماده بازگشت به تمامی تعهدات هستیم

سید عباس عراقچی طی یادداشتی که در شماره ویژه و تخصصی نشریه «پولتیکا پولسکا» چاپ لهستان به مناسبت پنجمین سالگرد توافق برجام با موضوع ژئوپلیتیک و فرهنگ ایران منتشر شد، درباره اهداف جمهوری اسلامی ایران از پیگیری برنامۀ صلح‌آمیز هسته‌ای نوشت: در تمام سالیان اخیر که به عنوان مذاکره‌کنندۀ ارشد در موضوع برنامۀ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با طرف‌های مختلف در کشورها و سازمان‌های بین‌المللی ارتباط و تماس داشته‌ام، پرسش بنیادین و کلیدی عموم مخاطبان در رابطه با برنامۀ هسته‌ای صلح‌آمیز ایران معطوف...

بدعهدی طرف‌های غربی از سال ۱۹۷۹ / فکر می‌کردند با خروج کارشناسان غربی دانش هسته‌ای ایران از میان می‌رود عراقچی خاطرنشان کرد: اقتضای سالیان دشوار جنگ و اصل ضرورت دفاع از تمامیت ارضی و صیانت کشور هم مانعی جدی‌ برای آن بود که بتوان تمام پرونده‌ها و فعالیت‌های گذشته را به رغم عدم همراهی شرکای اروپایی و غربی به انجام رساند.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای درباره نیاز ایران به فناوری هسته‌ای در حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: دامنۀ گسترش انواع مختلف سرطان و نیاز به بهره‌برداری از پزشکی هسته‌ای برای بیماری‌هایی که هر روز بیش از گذشته گریبان مردم ایران را می‌گرفت، به همان میزان که عزم ایرانیان را در دست‌یابی به دانش بومی استفادۀ صلح‌آمیز از دانش هسته ای تقویت می‌بخشید، زمینۀ استنکاف و خودداری شرکای غربی و اروپایی طرف قرارداد با ایران را نیز که ظاهرا تمایلی به پیشرفت و گسترش این دانش نزد ایرانیان نداشتند، فراهم...

عراقچی درباره سیاست انحصارطلبانه دارندگان فناوری هسته‌ای گفت: همزمان، یک سیاست انقباضی و سلبی در برابر هر نوع درخواستی اتخاذ گردید. در این مقطع گروکشی‌های سیاسی برای مسائل مختلف و بحران‌های متنوعی که دنیای روزگار ما با آن روبه‌رو شد، نیز مزید بر علت شده و زمینۀ آن را فراهم ساخت که دولت‌های غربی به استناد همان دسترسی‌های اطلاعاتی و امنیتی خود که به شدت زیر سوال بودند و بر اساس مستندات غیرواقع و ادعایی بخواهند پروندۀ فعالیت‌های برنامه‌ای سازمان انرژی اتمی ایران را مورد تشکیک قرار دهند.

این مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای درباره فعالیت‌های بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران نیز نوشت: سرانجام با ارائه اطلاعات، توضیحات، انجام بازرسی‌هایی متعدد، نصب دوربین‌ها و حضور پیوسته و ناپیوسته بازرسان آژانس در تمام سایت‌های هسته‌ای و فعالیت‌های مرتبط با آن، یکی از نمونه‌های بی‌نظیر در تاریخ فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت و بازرسی از یکی از اعضا پدید آمد و پروپانگاندای عظیم خبری علیه برنامۀ فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران خنثی گردید.

عراقچی درباره نتایج مذاکرات با سه کشور اروپایی و گروه ۱+۵ نیز نوشت: مذاکراتی که به رغم چالش‌ها و کشاکش‌های بیش از حد سیاسی و طولانی‌مدت، توانست در مدتی بیش از دوازده سال توافق و تفاهمی مطلوب، روشن و همراه با مجموعۀ کاملی از ضمائم و مستندات در رابطه با برنامۀ هسته‌ای صلح‌آمیز ایران، اهداف، ماهیت و تأسیسات و توانمندی آن را مشخص نماید که به نام برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام JCPOA [۱] شناخته می شود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 6. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

معرکه کرونا در آسیای میانه؛ شمار مبتلایان ظرف ۲ ماه ۱۰ برابر شده - BBC News فارسیدر آسیای میانه تعداد افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند نسبت به دو ماه قبل بیشتر از ده برابر شده و به حدود ۱۴۰ هزار نفر رسیده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

برایان هوک: اختلافات میان کشورهای عربی خلیج فارس با قطر بیش از حد طولانی شده است🔺برایان هوک: اختلافات میان کشورهای عربی خلیج_فارس با قطر بیش از حد طولانی شده است ⚡️نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره به اختلاف میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با قطر از آنها خواست که روابط خود را دوباره، بر پایه وحدت و اعتماد، برقرار کنند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

برایان هوک: اختلاف کشورهای حاشیه خلیج فارس زیادی عمیق و طولانی شده استبرایان هوک، فرستاده ویژه ایالات متحده به خاورمیانه روز یکشنبه گفت که اختلاف‌های عمیق میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بسیار طولانی شده و از آنها خواست تا با اعتماد دوباره به یکدیگر، وحدت پیشین خود را احیا کنند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

توضیحات میرتاج‌الدینی درباره ابهامات ایجاد شده راجع به رییس جدید دیوان محاسباتنائب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح روند انتخاب دو گزینه این کمیسیون برای ریاست دیوان محاسبات، تاکید کرد که «مهرداد بذرپاش بیش از ۲۰ سال سابقه کاری دارد و مسئولیت بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان سوابق ۲۰ ساله احتساب نکرده‌ است.»
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

گروه بین المللی، تجزیه و تحلیل جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی را تکمیل کرده است🔺گروه بین المللی، تجزیه و تحلیل جعبه_سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی را تکمیل کرده است ⚡️ اداره ایمنی حمل و نقل کانادا می گوید گروه بین المللی تجزیه و تحلیل مقدماتی جعبه سیاه هواپیمای_اوکراینی را که ایران مدعی است تصادفی سرنگون کرده تکمیل کرده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

گفت‌وگوی اختصاصی| معاون سیاسی طالبان: توافق مخفی میان طالبان و آمریکا وجود ندارد/اگر نیروهای خارجی نروند تصمیم‌های لازم را خواهیم گرفت- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimمعاون سیاسی طالبان اظهار داشت که توافقات پشت پرده‌ای بین امارت و آمریکا وجود ندارد و اگر نیروهای خارجی در زمان مشخصی از افغانستان خارج نشوند، در آنصورت تصمیم‌های لازم را اتخاذ خواهیم کرد.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »