عبدالحسین سرداری؛ مسلمان ایرانی که جان یهودیان را نجات داد

11/06/1398 02:26:00 ب.ظ

به بهانه هشتادمین سالگرد آغاز جنگ_جهانی_دوم: خودش مسلمان بوده اما شمار قابل توجهی از یهودیان ایرانی و غیرایرانی را از مرگ نجات داده است. نامش «عبدالحسین_سرداری» است. به او می‌گویند «شیندلر ایران» اخبار_ایران

خودش مسلمان بوده اما شمار قابل توجهی از یهودیان ایرانی و غیرایرانی را از مرگ نجات داده است. نامش «عبدالحسین سرداری» است. به او می‌گویند «شیندلر ایران»؛ کسی که در جریان جنگ جهانی دوم تمام تلاش‌ خود را کرد تا یهودی‌ها گرفتار آلمان نازی نشوند.

عبدالحسین سرداری هیچ وقت در زمان حیات درباره آن چه کرده بود، حرف نزد اما «فریبرز مختاری» در کتاب «درسایه شیر» به طور مفصل درباره زندگی و کاری که عبدالحسین سرداری انجام داده، نوشته است. «ایران‎وایر» از او درباره عبدالحسین سرداری و کتاب «درسایه شیر» پرسیده‌ است:

مرحوم سرداری نسبت مستقیمی با فامیل پادشاهان قاجار داشت. ایشان را در کودکی- فکر می کنم وقتی که چهار یا پنج سال بیش تر نداشته- به انگلیس می‌فرستند تا در مدرسه ای شبانه‌روزی تحصیل کند. البته در آن زمان یک نفر را هم همراه ایشان فرستاده بودند که از او نگه داری و سرپرستی کند. سرداری به همین علت فارسی را بسیار خوب یاد گرفته بود؛ خط خیلی خوبی داشت، با اشعار فارسی آشنا بود و ادبیات فارسی را می شناخت. به هر حال، ایشان در یک مدرسه شبانه روزی در انگلیس درس خوانده بود و بعد از این که دبیرستان را تمام کرد، به سوییس رفت. ‌خواهر بزرگ سرداری با «انوشیروان سپهبدی» ازدواج کرده بود. انوشیروان سپهبدی که از خانواده های بزرگ قاجار بود، به عنوان نمانیده ایران در سوییس و چند کشور دیگر اروپایی در ژنو اقامت داشت.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

سیل ناگهانی در «دروازه جهنم» کنیا گردشگران را با خود بردیک منبع آگاه در پلیس کنیا که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد که ماموران پلیس این کشور بر این باور هستند که تمامی مفقودشدگان جان خود را از دست داده اند.

منابع نظامی اسرائیل: حزب‌الله لبنان با موشک روسی پادگان 'آویویم' را هدف گرفتمنابع نظامی اسرائیل: حزب‌الله لبنان با موشک روسی پادگان 'آویویم' را هدف گرفت منابع نظامی اسرائیلی مدعی شدند: موشکی که حزب‌الله لبنان در حمله به خودروی نظامی در پادگان 'آویویم' از آن استفاده کرد یک موشک ضد تانک 'کورنت' ساخت روسیه است.

کشتی ایرانی سرگردان بین ترکیه و لبنان؛ پمپئو می‌گوید ایران می‌خواهد نفتش را به سوریه برساندوزارت دارایی آمریکا دیشب نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ و ناخدای هندی‌اش را در فهرست تحریم‌های این وزارتخانه قرار داد

باشگاه تراکتور: حرکت بیرانوند را پیگیری می‌کنیمباشگاه تراکتور: حرکت بیرانوند را پیگیری می‌کنیم به دنبال انتشار فیلمی از حرکت علیرضا بیرانوند خطاب به هواداران تراکتور در بازی روز جمعه (۹۸/۶/۸) معاونت حقوقی باشگاه تراکتور خبر از پیگیری این قضیه داد.

زنانی که غذای هیتلر را می‌چشیدندتا سال ۲۰۱۳ نمی‌دانستند که حدود پانزده زن جوان کارشان این بوده است که غذای پیشوا را می‌چشیدند تا مسموم نباشد.

قاضی پور: چرا کسی که ضامن می‌شود باید زندگی‌اش را از دست دهد/ لاریجانی:بانک ها بجای برداشت طلب از وثیقه، یقه ضامن را می‌گیرندرئیس مجلس گفت:بانک‌ها به جای این که ابتدا از وثیقه طلب خود را برداشت کنند به سراغ ضامن رفته و یقه آن را می‌گیرند.