طرح 'صیانت از حقوق کاربران' یا حذف مردم ایران از دهکده جهانی؟ | DW | 29.07.2021

29/07/2021 01:10:00 ب.ظ

طرح جنجالی 'صیانت از حقوق کاربران' برای بررسی نهایی به کمیسیون ویژه ارجاع شد. بسیاری از منتقدان این طرح را پایان اینترنت آزاد در ایران و معادل 'اینترنت ملی' می‌دانند؛ چیزی شبیه آنچه در چین و کره شمالی جریان دارد.

طرح صیانت از فضای مجازی, طرح صیانت از حقوق کاربران

طرح جنجالی 'صیانت از حقوق کاربران' برای بررسی نهایی به کمیسیون ویژه ارجاع شد. بسیاری از منتقدان این طرح را پایان اینترنت آزاد در ایران و معادل 'اینترنت ملی' می‌دانند؛ چیزی شبیه آنچه در چین و کره شمالی جریان دارد.

طرح جنجالی 'صیانت از حقوق کاربران' برای بررسی نهایی به کمیسیون ویژه ارجاع شد. بسیاری از منتقدان این طرح را پایان اینترنت آزاد در ایران و معادل 'اینترنت ملی' می‌دانند؛ چیزی شبیه آنچه در چین و کره شمالی جریان دارد.

عکس از آرشیواجرای طرح در شکل کنونی آن می‌تواند همه سرویس‌های خدمات اینترنتی از جمله گوگل، اینستاگرام و واتساپ را فیلتر کند. براساس تبصره ۲ ماده ۲۸ طرح تقریبا همه پلتفرم‌های مشهور درصورتی ‌که پس از گذشت چهار ماه از اجرایی شدن این طرح، مجوز نگیرند و نماینده‌ای در ایران معرفی نکنند، باید مسدود شوند.

جلال محمودزاده نماینده مهاباد یکی از این ۷۴ نماینده است. او در مخالفت با این طرح و با اشاره به آن بخشی که پیام‌رسان‌های خارجی را موظف می‌کند ظرف چهارماه از تصویب این طرح در ایران دفتر ایجاد کنند، گفته است: «به خاطر تحریم‌ها و عدم مراودات اقتصادی ایران با سایر کشورها، پیام‌رسان‌های خارجی نمی‌توانند در عرض چهار ماه دفتر مستقل در ایران ایجاد کنند. در نتیجه این شبکه‌ها مسدود خواهند شد و کسب و کار و مشاغل مردم تعطیل می‌شود.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

از برکات ترامپ این بود که نمایندگان حزب اللهی مثل سگ از او می ترسیدند و جرات تصویب چنین طرح های تحریک آمیز را نداشتند. آنها از تصویب طرحهایی که می توانست مردم را تحریک کنند خودداری می کردند زیرا میترسیدند با شلوغ شدن ایران، ترامپ وارد عمل شده و به ج.ا ضربه بزند.

بترسید از خشم ما؛ شهروندان درباره طرح محدودیت اینترنت چه می‌گویند؟

واکنش نماینده ارومیه به طرح محدود کردن اینترنت در مجلس ایراننماینده ارومیه با انتقاد از تصویب بررسی طرح محدود کردن اینترنت در مجلس شورای اسلامی ایران، تصویب این طرح را باعث منزوی شدن ایرانی‌ها دانست. - خبرگزاری آناتولی

بستری‌شدن 10 هزار مبتلا در تهران؛ نمکی: جهان از کنترل کرونا در ایران در حیرت استسعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان ایران، هشدار داد که اگر پروتکل‌های بهداشتی همچنان رعایت نشود، امید چندانی به خارج شدن از وضعیت قرمز در اکثر شهرهای کشور وجود حیرتی هم باشه از شدت حماقت نمکی و جنایت خامنه‌ای میتونه باشه

اعتراضات در بهارستان اصفهان و ایوان غرب؛ گزارش‌ها از قطع برق، اختلال اینترنت و دستگیری‌هادر حالیکه جو امنیتی و دستگیری معترضان در استان خوزستان شدت گرفته است، تجمعات اعتراضی روز دوشنبه در استان اصفهان و شهرستان بهارستان نیز برگزار شد. اعتراضات و شعارهای خوبی بود، گامی در جهت رسیدن من به سلطنت

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: ایران باید در قبال اقدامات تروریستی‌ در آمریکا پاسخگو شودکلیفورد می، مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در مقاله‌ای برای روزنامه «واشینگتن تایمز» نوشته است که ایالات متحده اگر می‌خواهد رژیم ایران را متقاعد کند که

موافقت مجلس ایران با اجرای آزمایشی طرح محدود کردن اینترنت

ایران طرح"صیانت از حقوق کاربران" یا حذف مردم ایران از دهکده جهانی؟ طرح جنجالی"صیانت از حقوق کاربران" برای بررسی نهایی به کمیسیون ویژه ارجاع شد.تهران- نگار مدهوش، شهروندخبرنگار  امروز چهارشنبه ششم مرداد ۱۴۰۰، مجلس شورای اسلامی به اجرای طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» که نام حکومتی طرح، محدود کردن اینترنت کشور است، رای مثبت داد.نماینده ارومیه با انتقاد از تصویب بررسی طرح محدود کردن اینترنت در مجلس شورای اسلامی ایران، تصویب این طرح را باعث منزوی شدن ایرانی‌ها دانست.نخواهد داشت.

بسیاری از منتقدان این طرح را پایان اینترنت آزاد در ایران و معادل"اینترنت ملی" می‌دانند؛ چیزی شبیه آنچه در چین و کره شمالی جریان دارد. عکس از آرشیو طرح موسوم به"صیانت از حقوق کاربران" روز چهارشنبه ششم مرداد (۲۸ ژوئیه) برای بررسی و تایید نهایی به کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی ارجاع شد.  طبق این اصل، م جلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل ۷۲، به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند. در این کمیسیون نمایندگانی از کمیسیون‌های مختلف مجلس حضور خواهند داشت و بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی پس از تصویب این طرح در کمیسیون ویژه دیگر نیازی به تصویب در صحن علنی نیست و این طرح لازم‌الاجرا خواهد شد.2021 عکس از ایرنا استانبول/خبرگزاری آناتولی روح الله حضرت‌پور، نماینده ارومیه در مجلس ایران با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی توئیتر در انتقاد از تصویب بررسی طرح موسوم به «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» در این مجلس، گفت که تصویب این طرح باعث منزوی شدن ایرانی‌ها در صحنه بین المللی خواهد شد. اجرای طرح در شکل کنونی آن می‌تواند همه سرویس‌های خدمات اینترنتی از جمله گوگل، اینستاگرام و واتساپ را فیلتر کند. «ابوالفضل ابوترابی»، نماینده نجف‌آباد درباره زمان آزمایشی این طرح گفته است: «در صورتی که طرح صیانت از حقوق مجازی طبق اصل ۸۵ بررسی شود، بین سه تا پنج سال به صورت آزمایشی اجرایی خواهد شد و ایرادات آن برطرف می‌شود. براساس تبصره ۲ ماده ۲۸ طرح تقریبا همه پلتفرم‌های مشهور درصورتی ‌که پس از گذشت چهار ماه از اجرایی شدن این طرح، مجوز نگیرند و نماینده‌ای در ایران معرفی نکنند، باید مسدود شوند.» ادعای وزیر بهداشت ایران در خصوص تولید واکسن در حالی مطرح می‌شود که واکسن «برکت» مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته و گزارشی از مراحل آزمایش‌های بالینی آن منتشر نشده است و «پاستوکووک» که ایران مدعی تولید مشترک آن با کشور کوبا بود، چندی پیش با اعلام سفارت این کشور مشخص شد تنها با هدف انجام تحقیقات به ایران داده شده است تا از این طریق مجوز استفاده اضطراری برای آن کسب شود.

مخالفان این طرح که تعداد و تنوعشان کم نیست، آن را معادل اینترنت ملی و در حقیقت پایان اینترنت آزاد می‌دانند. در این کارزار، نامه‌ای که از روز ۱۵ تیر، هم‌زمان با انتشار اخبار غیررسمی درباره این طرح خطاب به «محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس شورای اسلامی نوشته شده است، در گروه‌های مختلف تلگرامی به اشتراک گذاشته می‌شود تا افراد بیشتری آن را امضا کنند. ‏این تصمیم‌های چشم‌ بسته مغایر با اراده مردم است. ۷۴ نماینده مجلس که به این طرح رأی منفی داده‌اند از جمله مخالفان حکومتی این طرح هستند. تعطیلی کسب و کارهای خانگی جلال محمودزاده نماینده مهاباد یکی از این ۷۴ نماینده است.. او در مخالفت با این طرح و با اشاره به آن بخشی که پیام‌رسان‌های خارجی را موظف می‌کند ظرف چهارماه از تصویب این طرح در ایران دفتر ایجاد کنند، گفته است: «به خاطر تحریم‌ها و عدم مراودات اقتصادی ایران با سایر کشورها، پیام‌رسان‌های خارجی نمی‌توانند در عرض چهار ماه دفتر مستقل در ایران ایجاد کنند. کمیسیون ویژه‌ای به منظور بررسی این طرح تشکیل خواهد شد و طرح مذکور به صحن علنی مجلس ارجاع داده نخواهد شد. در نتیجه این شبکه‌ها مسدود خواهند شد و کسب و کار و مشاغل مردم تعطیل می‌شود. بارها نشان داده پیش‌بینی‌ها و توصیه‌های متخصصان دلسوز چه‌قدر درست بوده است. در همین راستا، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از خرید «رمدسیویر» برای بیماران کرونایی به قیمت 3 تا 11 میلیون تومان بدون پوشش بیمه خبر دادند.

» او در ادامه اظهارات خود اجرای این طرح را باعث وارد شدن"لطمات جبران‌ناپذیر به مشاغل و کسب و کار خانگی مردم" دانسته است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید حسن محمدیاری نماینده تالش از دیگر مخالفان این طرح است.» «سمیه» یکی از افرادی است که این کارزار را در گروه‌های دوستانه واتس‌اپ تبلیغ کرده است. طبق اصل 85 قانون اساسی ایران، سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. او در بیان علت مخالفتش گفته است: «ما مردم شهرستان‌ها با محرومیت بیشتر مواجه هستیم و بیشتر مراجعاتی که در سطح شهرستان داریم، درباره بیکاری است. وقتی نمی‌توانیم کاری برای مردم ایجاد کنیم، چرا بستر خوداشتغالی را از آن‌ها بگیریم؟» پلتفرم اینستاگرام در ایران تبدیل به راهی برای کسب درآمد و فروش محصولات خانگی شده است. چند نمونه از پیام‌هایی را هم که پس از به اشتراک گذاشتن کارزار امضای نامه در گروه‌های دوستانه دریافت کرده است، مرور می‌کند: «یکی از دوستانم نوشته است ما که امضا کردیم اما این‌ها مگر به این چیزها اهمیت می‌دهند؟» او در توجیه به دوستش گفته  اهمیت امضای این نامه این است که حکومت می‌فهمد چه‌قدر مخالف  و چه‌قدر امکان مانور دارد: «می‌دانم، شاید تغییری در اجرای طرح ندهد اما آن‌ها را متوجه می‌کند که چه قدر مردم را به ستوه آورده‌اند. بسیاری از کسانی که سرمایه‌ای برای ایجاد دفتر فروش یا مغازه ندارند، محصولات دست‌ساز خود را در اینستاگرام تبلیغ و از فروش آن کسب درآمد می‌کنند..

این محصولات طیف وسیعی از ترشی خانگی تا تابلوهای نقاشی، ظروف سفالی و زیورآلات را شامل می‌شود. یکی از آن‌ها نوشته است من واقعیتش خیلی امیدم را از دست داده‌ام. همچنین کسب وکارهای جدید و نوپا از جمله برخی آرایشگران و کتاب‌فروشان از طریق اینستاگرام برای کارشان تبلیغ می‌کنند. نقش قالیباف محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در روز تصویب این طرح برای ارسال به کمیسیون ویژه در سوریه بود و در مجلس حضور نداشت. او هم در صفحه اینستاگرامش این کارزار را تبلیغ کرده و نوشته است: «لطفا امضا کنید. این در حالی است که اجازه استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی برای این طرح را او صادر کرده است. اصل ۸۵ تاکید می‌کند که مجلس نمی‌تواند اختیار قانو‌نگذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند اما در مواقع ضروری می‌تواند اختیار وضع برخی قوانین را به کمیسیون‌های داخلی تفویض کند. می‌گوید ۶۰ نفر این پست را دیده‌، ۳۳ نفر واکنش نشان داده‌ و از این بین، ۱۵ نفر فقط فحش داده‌اند.

پس از تصویب ارسال این طرح به کمیسیون ویژه و بالا گرفتن صدای انتقادات و اعتراضات، قالیباف نیز درباره آن اظهارنظر کرد و اعتراضات را نابه‌جا و ناشی از نفهمیدن این طرح دانست. او در یک پست اینستاگرامی در این باره نوشت: «مدیریت مطلوب و عقلانی فضای مجازی به ترتیبی که منافع مردم را تامین کند، ضرورتی است که همه کشورهای پیشرفته آن را اجرا می‌کنند. اما ۱۳ نفر گفته‌اند: «دیگر باید منتظر چه باشیم؟ هر بلایی سرمان آورده‌اند.» رییس مجلس همچنین وعده داد که این طرح در کمیسیون ویژه به صورت علنی بررسی شود. ضربه به گردشگری رییس جامعه گردشگری الکترونیک در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، تصویب و اجرای طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران را ضربه مهلکی به گردشگری دانسته است.»  اما جالب این است که از بین این ۱۳ نفر، چهار نفر یک جمله مشترک نوشته‌اند: «خشم ما از قدرت آن‌ها بزرگ‌تر شده است. حسن تقی‌زاده انصاری در این باره گفته است:« بیش از ۹۰ درصدِ جذب گردشگر و آشنایی علاقه‌مندان به سفر، از طریق فضای مجازی اتفاق می‌افتد.

در دنیای امروز، گردشگر بدون تحقیق مقصدی را برای سفر انتخاب نمی‌کند و این شناخت از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی محقق می‌شود. او که پدرش دو هفته پیش بر اثر ابتلا به کرونا جان داده است، کنار مزار پدرش نشسته و به شدت از سیاست‌های جمهوری اسلامی و سرکوب مردم معترض انتقاد کرده بود. چنانچه در این فضا محدودیتی به‌ وجود آید بازار گردشگری را از دست می‌دهیم.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید به گفته او در سال‌های اخیر هنگام قطع اینترنت بسیاری از کسانی که سفر به ایران را پیش‌خرید کرده بودند، سفرشان را لغو کردند و گردشگرانی هم که در آن مقطع در داخل ایران بودند، به دلیل قطع تماس با کشورهایشان به شدت نگران شده بودند.»  «زینب» یک فعال اجتماعی است. احتمالا اشاره انصاری به قطع یک هفته‌ای اینترنت در جریان اعتراضات آبان ۹۸ است. البته غیر از این دوره، در چند مقطع دیگر نیز اینترنت دچار اختلال و در برخی مناطق قطعی کامل شد. دوستش نوشته است: «تا کجا و تا کی باید به ما ظلم کنند [و] قرار است تحمل کنیم.

رییس جامعه گردشگری الکترونیک در ادامه صحبت‌هایش گفته است: «تبلیغ در فضای مجازی آسان‌ترین، سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش است. از طرفی، گردشگر خارجی وقتی بداند با سفر به کشوری تمام ارتباطاتش با دنیای بیرون و خانواده قطع خواهد شد، قطعا چنین مقصدی را برای سفر انتخاب نمی‌کند و به‌راحتی آن را از فهرست مقاصدش حذف خواهد کرد.»  زینب می‌گوید: «دوستم راست می‌گوید، واقعا مصداق این شعریم: از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود.» به گفته او تولیدکنندگان صنایع دستی، جوامع محلی و روستایی، خانه‌های بومگردی، تولیدکنندگان خوراک‌ها و سوغاتی‌های محلی و راهنمایان گردشگری از جمله گروه‌هایی هستند که از طریق فضای مجازی تبلیغ می‌کنند و با تصویب این طرح این امکان را از دست می‌دهند. به گفته انصاری: «این طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی نیست؛ ممانعت از حقوق کاربران و مردم است. دیگر باید چه بلایی سرمان می‌آوردند.» احتمال ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در یک پست توییتری اعلام کرده که همه جوانب طرح صیانت از حقوق کاربران در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی خواهد شد.

تصویب این طرح چه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، چه در مجلس و شورای نگهبان می‌تواند نقطه پایانی بر حضور ساکنان داخل ایران در دهکده جهانی باشد. می‌گوید: «ماتم گرفته‌ام اگر واقعا این طرح را اجرا کنند، چه طور اجاره خانه بپردازم؟ چه طور شکم بچه‌ام را سیر کنم؟»   او تنها کسی نیست که این غصه را دارد؛ یک فعال حوزه اقتصاد ساکن ایران که نمی‌خواهد نامش فاش شود، می‌گوید: «حدود دو میلیون نفر کسب و کارهای خرد دارند که منبع اصلی درآمدشان از طریق فضای مجازی است. شاید به همین دلیل است که جستجوی کلمه"مهاجرت" در گوگل از روز چهارشنبه از سوی کاربران داخل ایران چند برابر شده است. در همین زمینه: . اما این امید اندک هم در حال تبدیل به ناامیدی مطلق است.