شورای حکام آژانس خواستار خروج نیروهای روسیه از نیروگاه زاپوریژیای اوکراین شد

25/06/1401 01:48 ق.ظ

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۲۴ شهریور در قطعنامه‌ای را از روسیه خواست فوراً به اشغال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا اوکراین پایان دهد.

رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند. شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۲۴ شهریور در قطعنامه‌ای را از روسیه خواست فوراً به اشغال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا اوکراین پایان دهد.

در هفته‌های اخیر گلوله‌باران این نیروگاه و مناطق اطراف آن نگرانی از احتمال «فاجعه تشعشعات رادیواکتیو» را افزایش داده است.

اوکراین عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست و لهستان و کانادا به نمایندگی از این کشور این قطعنامه را پیشنهاد کردند. این قطعنامه با ۲۶ رای مثبت به تصویب رسید. روسیه و چین به آن رای منفی دادند و هفت کشور آسیایی و آفریقایی نیز رای ممتنع دادند.

گروسی: روسیه و اوکراین علاقمند به ایجاد یک منطقه امن در اطراف نیروگاه زاپوریژیا هستند پیش از این مقام‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار ایجاد یک منطقه‌ امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا شده بودند. اما آسوشیتدپرس می‌گوید، لحن این قطعنامه در مقایسه با اظهارات قبلی مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی شدیدتر است. headtopics.com

در این قطعنامه شورای حکام آژانس آمده است که این شورا «اقدامات خشونت آمیز مداوم فدراسیون روسیه علیه تأسیسات هسته‌ای در اوکراین، از جمله تصرف اجباری کنترل تأسیسات هسته‌ای را ابراز تاسف می کند».

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

زلنسکی از شهر ایزیوم بازدید کردرئیس‌جمهور اوکراین از شهر ایزیوم که اخیرا از اشغال نیروهای مسلح روسیه آزاد شد، بازدید کرد. - خبرگزاری آناتولی

اولیانوف: نشست شورای حکام بدون قطعنامه علیه ایران پایان یافتمیخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در توییتی نوشت که نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون صدور قطعنامه علیه ایران پایان یافت. ۵۶ کشور، از جمله بیش از بیست عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی شامگاه چهارشنبه به وقت محلی، در پشت درهای بسته، از بیانیه قدرت‌های جهانی، سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه و ایالات متحده آمریکا در مورد ایران حمایت کردند.

اولیانوف: تبادل نظر درباره ایران در جلسه شورای حکام پایان یافتنماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در صفحه توییترش اعلام کرد که بحث درباره نظارت و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران، در جلسه شورای حکام به پایان رسیده است. The war waged against Islam & Muslims will be termed such that it seems it is for peace, whereas in reality it will not be. The Muslims will be portrayed negatively, and will be shown to possess dangerous weaponry when its not the truth. MuhammadQasimDreams 6

اولیانوف: بحث بر سر پرونده ایران در نشست شورای حکام بدون صدور قطعنامه خاتمه یافتشورای حکام در نشست فصلی پیشین خود از عدم توضیح تهران درباره شناسایی اثر اورانیوم در سه مرکز اعلام‌نشده به آژانس «عمیقا» ابراز نگرانی کرده بود.

دو سوم کشورهای عضو شورای حکام آژانس بیانیه علیه ایران را امضا کردنددو سوم از 35 کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چهارشنبه 23 شهریور بیانیه غیرالزام‌آور ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان را تایید و امضا به چپ و راست

بازدید زلنسکی از مناطق آزادشده خارکیفولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، چهارشنبه 23 شهریور وارد شهر آزوم واقع در استان خارکیف در شمال شرق اوکراین شد که ارتش این کشور به تازگی از روس‌ها پس

نسخه چاپی

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۲۴ شهریور در قطعنامه‌ای را از روسیه خواست فوراً به اشغال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا اوکراین پایان دهد. در هفته‌های اخیر گلوله‌باران این نیروگاه و مناطق اطراف آن نگرانی از احتمال «فاجعه تشعشعات رادیواکتیو» را افزایش داده است.

اوکراین عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست و لهستان و کانادا به نمایندگی از این کشور این قطعنامه را پیشنهاد کردند. این قطعنامه با ۲۶ رای مثبت به تصویب رسید. روسیه و چین به آن رای منفی دادند و هفت کشور آسیایی و آفریقایی نیز رای ممتنع دادند.

گروسی: روسیه و اوکراین علاقمند به ایجاد یک منطقه امن در اطراف نیروگاه زاپوریژیا هستند

پیش از این مقام‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار ایجاد یک منطقه‌ امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا شده بودند. اما آسوشیتدپرس می‌گوید، لحن این قطعنامه در مقایسه با اظهارات قبلی مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی شدیدتر است.

در این قطعنامه شورای حکام آژانس آمده است که این شورا «اقدامات خشونت آمیز مداوم فدراسیون روسیه علیه تأسیسات هسته‌ای در اوکراین، از جمله تصرف اجباری کنترل تأسیسات هسته‌ای را ابراز تاسف می کند».

این قطعنامه از روسیه می‌خواهد که فوراً تمام اقدامات علیه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و هر تأسیسات هسته‌ای دیگر در اوکراین را متوقف کند.

همچنین از روسیه خواسته شده است که کنترل نیروگاه زاپوریژیا را به مقامات اوکراینی بازگرداند. این قطعنامه می‌افزاید که حضور نیروهای روسی در این نیروگاه به طور قابل‌توجهی خطر یک حادثه هسته‌ای را افزایش می‌دهد.

نمایندگی روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش این قطعنامه را «ضد روسی» توصیف کرده است.

هیئت نمایندگی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پاشنه آشیل این قطعنامه این است که یک کلمه در مورد گلوله باران سیستماتیک نیروگاه هسته‌ای که مشکل اصلی از نظر تضمین ایمنی و امنیت هسته‌ای در جهان است، صحبت نمی‌کند».

نیروگاه زاپوریژیا که پنجمین تاسیسات نیروگاهی اتمی دنیا نیز هست، از نخستین روزهای حمله نظامی روسیه به اوکراین به کنترل نظامیان روس درآمد، ولی در شش ماه دوران جنگ، کارکنان فنی اوکراینی داخل این تاسیسات برای برپا داشتن آن کماکان فعالیت کرده‌اند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین دیدار خود از این نیروگاه تأکید کرد که باید یک منطقه امن و عاری از جنگ و تنش در اطراف نیروگاه برای جلوگیری از بروز فاجعه ایجاد شود.رادیو فردا

رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.